Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minitransceiver Jędrek Kit AVT5151 prośba o analize schematu

8EcuGO 30 Lis 2009 17:45 4830 12
  • #1 30 Lis 2009 17:45
    8EcuGO
    Poziom 14  

Witam, mam ogromną prośbę do znających się na rzeczy szanownych elektroników. Mój kolega zlecił mi (poprosił mnie) o przeanalizowanie schematu "Minitransceiver-a Jędrek Kit AVT5151". Wyczytał on gdzieś iż jest to udana konstrukcja. Ale przed zakupem chciałby się upewnić. Mnie osobiście analizowanie schematu delikatnie mówiąc przerosło, dlatego proszę o to Was, doświadczonych. Bardzo proszę o pomoc.
    Minitransceiver Jędrek Kit AVT5151 prośba o analize schematu

0 12
  • #2 01 Gru 2009 08:52
    8EcuGO
    Poziom 14  

Wydaje mi się iż przy przekaźniku powinna być równolegle do niego przylutowana dioda w kierunku zaporowym, chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego. Ale co z częścią nadawczo/odbiorczą, wszystko jest oki? Chciałem umieścić temat w innym dziale ale nie mam wystarczającej ilości punktów :| Nadal czekam na Waszą pomoc.

0
  • #3 01 Gru 2009 09:46
    SP8JUX
    Poziom 30  

8EcuGO napisał:
    ..mam ogromną prośbę.. o przeanalizowanie schematu "Minitransceiver-a Jędrek Kit AVT5151"

Odbiornik
    Sygnał z anteny przez filtr dolnoprzepustowy (L7, L8 + C54 -56) jest przekaźnikiem przełączony na filtr pasmowy (L2, L1) i trafia na mieszacz U1. mieszacz jest jednocześnie generatorem VFO (L9) strojonym varicapami (D3-5) z potencjometru (POT1).
    Sygnał pośredniej 6MHz wzmocniony przez T2 za pomocą diody D7 podawany jest na filtr drabinkowy (X1-4). następnie przez D9 trafia do U4(w.pcz, produkt detektor i gen. BFO). Sygnał m.cz. przez C51 idzie na wzmacniacz m.cz. na U5 .

Nadajnik
    Układ U4 wytwarza sygnał DSB z gen. BFO i z mikrofonu, który przez D10 podany jest na filtr kwarcowy. Z filtru przez D6 idzie na mieszacz na U1 gdzie na jego wyjściu (C26) otrzymujemy sygnał SSB , dalej jest on wzmocniony w T2 i trafia na filtr pasmowy (L4). Z filtru idzie na wzmacniacz wstępny U3 i PA na T3-4
    T1 pełni rolę ARW,
    to tak w skrócie,
    Marek

0
  • #4 01 Gru 2009 13:25
    8EcuGO
    Poziom 14  

SP8JUX - wielkie dzięki, jak myślisz, ten układ będzie pracował prawidłowo?

P.S. nie widzę nigdzie przycisku "pomógł" :|

0
  • #5 01 Gru 2009 14:47
    SP8JUX
    Poziom 30  

8EcuGO napisał:
    SP8JUX - wielkie dzięki, jak myślisz, ten układ będzie pracował prawidłowo?

P.S. nie widzę nigdzie przycisku "pomógł" :|

nie robiłem tego ustrojstwa, koncepcja jest dobra, ale żeby działało to jest tu wiele szczegółów. Osobiście zastąpiłbym tą drabinkę kwarcową filtrem PP-9 i na wyjściu mieszacza nadajnika zastosowałbym filtr dwuobwodowy, taki jak w części odbiorczej. Wszystkie obwody robiłbym z możliwością dostrojenia. Brakuje tez potencjometru siły głosu w odbiorniku, reszta to dobór elementów na optymalne sygnały w trakcie uruchomiania,
    Marek

0
  • #6 01 Gru 2009 19:32
    rysta
    Poziom 21  

Nie ma ręcznej regulacji wzmocnienia m.cz. bo jest automatyka - diody D1,D2, tranzystor T1.

Dodano po 4 [minuty]:

Filtr w nadajniku jest: L4,C15-C14-C25L6
    Ogólnie b. fajna koncepcja. Podoba mi się zwłaszcza układ drajwera do stopnia mocy. Zapamiętam ten patent
    pozdr.

0
  • #7 01 Gru 2009 19:51
    SP8JUX
    Poziom 30  

witam kol. RYSTA = sp9fys,

rysta napisał:
    Nie ma ręcznej regulacji wzmocnienia m.cz. bo jest automatyka - diody D1,D2, tranzystor T1.

zawsze w odbiorniku korzystałem z gałki potencjometru m.cz. Nawet poziom automatyki należy dostosować do własnego ucha i słuchawek.

rysta napisał:

Filtr w nadajniku jest: L4,C15-C14-C25L6.

Tak zaproponowany układ być może wystarczy do odfiltrowania dla mocy wyjściowej 0,5W, deklarowanej w opisie, ale zmieniając T3 i T4 np na IRF520 bo te min 10W PEP da łączność na kraj to bym polemizował. Piszę to oczywiście teoretycznie, ale pamiętam swe doświadczenia z podobnych konstrukcji,
    Marek

0
  • #8 01 Gru 2009 20:51
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

SP8JUX napisał:
    Osobiście zastąpiłbym tą drabinkę kwarcową filtrem PP-9...

Teraz tylko pytanie czy autora (zapewne jest młody i początkujący) stać na taki filtr? Bo jeżeli nie znajdzie osoby, która chciała by odstąpić za darmo taki filtr to trzeba się liczyć z wydatkiem około 90 zł na Allegro. No, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby autor postarał się poszukać takiego filtra za przysłowiowe piwo.

0
  • #9 01 Gru 2009 21:04
    rysta
    Poziom 21  

Eeee tam, kol. SP8JUX; nie przesadzajmy z tą filtracją w nadajniku. Układ wydzielania sygnału niczym specjalnie się nie różni od powszechnie spotykanych. Dwuobwodowy filtr jest typowym rozwiązaniem , do tego filtr dolnoprzepustowy 5-go rzędu; zostawiłbym to nawet w 100-watowym nadajniku. Zauważ też Kolego, że jako drajwer zastosowano symetryczny(!) wzmacniacz NE592; w tym miejscu to rzadkość nie tylko w tak uproszczonych aplikacjach.
    Filtr PP9 w takim odbiorniku to raczej przerost formy nad treścią, a w nadajniku spokojnie wystarczy taka drabinka jak zastosowano.

0
  • #10 01 Gru 2009 21:06
    SP8JUX
    Poziom 30  

Faces napisał:

Teraz tylko pytanie czy autora (zapewne jest młody i początkujący) stać na taki filtr?

To musi sam rozważyć, TRx w wykonaniu amatorskim ma serce, jedna jego połowa to filtr, druga to stabilne VFO,
    takie moje zdanie,
    Marek
    PS. na pierwszy mój filtr PP-9 przeznaczyć musiałem 2/3 miesięcznych zarobków, takie czasy były, o XF9B mogłem tylko śnić

0
  • #11 01 Gru 2009 22:58
    dipol
    Poziom 33  

A PP-9 były lepsze !! od XF9B (w latach 80 robiliśmy pomiary 2 filtrów pp9 i XF9b-cienko wyglądał przy naszych filtrach)-lepiej wydać na porządny filtr niż na drabinkę udającą filtr i mieć jeden pewny już pkt zaczepienia . Drabinkę z prawdziwego zdarzenia trudniej wykonać i cena za kwarce będzie porównywalna z PP9 a trzeba mieć przynajmniej 20-30 kwarców.Na temat filtrów udających filtr kwarcowy już kiedyś się wypowiadałem.Końcówka na bd139 b/dobrze pracuje w moim starym 5WW była zastosowana w latach 80i do dzisiaj na górnej półce stoi. Aż się prosi żeby tak zrobić w słynnym już Taurusie.
    73!

0
  • #12 02 Gru 2009 10:22
    8EcuGO
    Poziom 14  

Dziękuję Wszystkim za pomoc...

0
  • #13 02 Gru 2009 11:37
    SP8JUX
    Poziom 30  

dipol napisał:
    A PP-9 były lepsze !! od XF9B (w latach 80 robiliśmy pomiary 2 filtrów pp9 i XF9b-cienko wyglądał przy naszych filtrach)..
    73!
    - zgadza się, ale zanim się pojawiły to: albo elektromechaniczny, albo Mc Coy z kwarców od 10RT...
    a czy autor postu rozważał możliwość zrobienia TRx`a z modułów chyba AVT?

0