Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa oświetlenia do motolotni

30 Lis 2009 18:00 3535 11
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie wszystkich. Proszę o rade w projekcie, mianowicie mam zamiar zrobić stroboskop LED do motolotni. Nie jest to zwykły stroboskop jego zadaniem jest mignąć3÷4 razy na sekundę potem odczekać 0,7 ÷1 sekundę i powtórzyć cykl.
  Układ ma do dyspozycji akumulator z samochodu 12V, musi być niezawodny (światło to jest światłem pozycyjnym i niezbędnym do latania w nocy), musi być odporny na wstrząsy i niską temperaturę. Same diody są zasilane z 12V

  1. Myślałem nad zaprogramowaniu mikroprocesora a następnie jego wyjście podać na tyrystor łatwe ale nie jest takie niezawodne

  2. Opcja druga to połączenie stroboskopu na układzie LM555 czy też NE555 oraz przekaźników jednak po zastanowieniu myślę że jednak trochę to chaotyczne

  3.Konstrukcja oparta na prostym przerzutniku tylko nie wiem co zrobić z tą 1sekundową przerwą.

  Może koledzy poradzą mi coś w tej sprawie
  Z góry dziękuje
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A ja zapytam z drugiej strony: czy to oświetlenie, jego rodzaj, budowa, źródło światła nie jest regulowana jakimiś przepisami, nakazami, wytycznymi? Czy nie jest dokładnie określone, jak te światła mają wyglądać, jak działać? Czy można sobie samemu zrobić takie lampki i być w zgodzie z przepisami?
  Jeśli nie ma jakiś strasznych obwarowań i można sobie samemu zrobić takie oświetlenie, to możesz zastosować diody typu FLUX. Charakteryzują się dużym kątem świecenia i sporą jasnością. Lub jakieś inne mocne.
  Co do schematu, to jakiś czas temu w którejś gazecie typu "Elektronika Praktyczna", czy "Elektronika dla Wszystkich" był prezentowany układ migacza policyjnego, czy jakoś podobnie nazwanego projektu, gdzie dwa panele diod były właśnie sterowane w sposób, jakiego wymagasz.
  Jeśli jednak ci się nie chce robić, to widziałem w sklepie z gadżetami do "tuningu" samochodów, zestaw na dwóch palnikach ksenonowych, którymi można było sterować równolegle bądź naprzemiennie i mogły generować pojedyncze lub podwójne błyski. Oczywiście prędkość też była regulowana.
 • Poziom 10  
  O bardzo dziękuje koledze tego tematu nie czytałem a jest w 90% trafny, pozostaje pytanie jeśli zestaw diod ma być zasilany 12V (diody są w gotowej oprawie szczelnej) a układ jest zasilany 5V to jak to pogodzić? postawić tyrystor? jeszcze jedno pytanko na pewno da się zrobić 3 mrugnięcia ale zaintrygował mnie ten program można prosić o nazwę?  Co do regulacji prawnej to się nie orientuję ponieważ układ tworze dla kolegi sam nie latam, na wszelki wypadek jeszcze zapytam, dzięki za czujność
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Od pytań o stronę prawną bym zaczął.
  Rozumiem, że źródło światła jest już gotowe. To coś fabrycznego. Wrzuć zdjęcia jeśli możesz.
  Z zasilaniem nie ma problemu, bo diody są sterowane z tranzystora. Tylko część elektroniczna może (nie musi w zależności konstrukcji) być zasilana 5V.
  Bliższych namiarów na artykuł ci nie podam, bo nie pamiętam kiedy to było publikowane. Ale chyba występuje w ofercie AVT jako zestaw do montażu. Można sprawdzić na ich stronie.
 • Poziom 10  
  Diody w oprawie zostały kupione, zdjęcia nie mam kolega się nie odzywa. Ale jest ok już wiem z czym to jeść, zobaczymy jak pójdzie montaż tego.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Układ może być zasilany z 12V po odpowiednich zmianach wartości rezystorów. Trzy mignięcia można uzyskać np. tak:
  Budowa oświetlenia do motolotni
  Jeśli LED-y są w wykonaniu do zasilania bezpośrednio z 12V, to należy je połączyć tak, jak niebieskie D7 i D8 (bez rezystorów R8 i R9).
  Regulacja "tempa migania" - to potencjometr R2.
  Oscylogramy przedstawiają prądy płynące przez diody, jeśli zastosowane LED-y nie wytrzymują 50mA w impulsie - to należy oczywiście odpowiednio zwiększyć wartości rezystorów szeregowych.
  Pozdrawiam.

  ps. proszę przestrzegać zasad pisowni (regulamin p.15) - znaki przestankowe, duże litery na początku zdań, itd. lub posty z błędami - usunę do kosza. Proszę poprawić.
  Program symulacyjny nazywa się CircuitMaker (jak widać na obrazkach :D ), bo rozumiem, że tego dotyczyło pytanie?
  Link do artykułu w EdW "Policyjny kogut" jest w odnośniku, który podałem poprzednio.
 • Poziom 1  
  Stronę prawną reguluje "Dziennik Ustaw 2005 nr 107 poz. 904 zał. nr 3" - białe światło o ilości mrugnięć od 40 do 100/min. A stara lampa wyglądała tak:
  Budowa oświetlenia do motolotni
  Ja aktualnie ze względu na 1. nieopłacalność kupowania nowych żarników i 2. ich delikatność chcę zamienić na diodęx3 tego typu jak na filmie:
  12 voltówki
 • Poziom 19  
  Diody tego typu ładnie świecą ale wymagają chłodzenia ponieważ potrafią się nieźle zagrzać. Do zasilania najlepiej użyć jakieś miniaturowej przetwornicy. Zobacz na Allegro "Zasilacz przetwornica driver LED".
 • Poziom 3  
  czy moze ktos wie,co to za szesc diod(nie ma ich oznaczenia) sa zamieszczone obok ukladu 4017,na zdjeciu schematu od kolegi prezeswal,
 • Specjalista elektronik
  A jakie są wymagania co do tego migania? Ma migać jeden zestaw LED-ów, czy więcej na zmianę? Jak ma wyglądać cały cykl - czy np. coś w stylu 0.15s świecenia, 0.10s przerwy, 0.15s świecenia, 0.10s przerwy, 0.15s świecenia, 0.10s przerwy, 0.15s świecenia, 1.10s przerwy (razem 2.00s)?

  Jeśli czasy świecenia i przerwy mają być różne i ma być możliwość regulacji, to musi je odmierzać NE555 - czyli sygnał z NE555 ma nie tylko być zliczany, ale i ma włączać LED-y. Można by np. zrobić tak, że kiedy na jednym z wyjść 0-3 4017 (albo 4022) jest '1' i na wyjściu NE555 jest '1', to LED-y świecą, a w innych sytuacjach nie świecą; NE555 dawałby '1' przez 0.15s, '0' przez 0.10s; 4017 byłby resetowany przy stanie 8 (inaczej wyjdzie cykl 2.5s, długa przerwa będzie 1.6s), dla 4022 nie byłoby tego resetowania (on liczy do 8).

  Można też inaczej: podłączyć do NE555 licznik binarny (potrzebne będą 3 bity) i zrobić tak, że LED-y świecą, kiedy na wyjściu NE555 jest '1', a na wyjściu 2^2 licznika jest '0'. Uzyskasz taką samą sekwencję bez tych diod 1N4148 użytych do zrobienia 4-wejściowej bramki OR, potrzebnej do sumowania stanów wyjść 4017/4022.