Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie modułu Ropam 3.5

dgpx 30 Lis 2009 18:43 1442 2
  • #1 30 Lis 2009 18:43
    dgpx
    Poziom 14  

Witam,
    Mam 2 tematy:
    1. Zastanawiam się jaki wybrać sposób zasilania modułu Ropam 3.5 przy współpracy z centralą DSC 1832. Może ktoś już to przerabiał? Pobór prądu przez moduł Ropam+syntezer mowy to wg producenta w stanie nadawania max 440 mA.
    Początkowo chciałem z AUX, co miałoby tę zaletę, że będzie podtrzymanie 12V przy braku zasilania 230V. Ale AUX wg instrukcji to max 500mA - raczej odpada, bo braknie prądu dla czujek. Inny pomysł to wprost z akumulatora centrali alarmowej. Niby wszystko ok, ale jak będzie wyglądała sprawa w przypadku, gdy zabraknie 230V i po dłuższym czasie 230V powróci i nastąpi ładowanie akumulatora ?

Innym sposobem jest zakup modułu Ropam3.5 w wersji PS - z własnym zasilaczem i własnym akumulatorem. Standardowe trafo z obudowy pulsara zostanie obciążone tym modułem i modułem centrali. Trafo ma 40VA - czy to wystarczy ?
    A może ktoś to rozwiązał inaczej ?

2. Centralka alarmowa będzie na tej samej ścianie co tablica z bezpiecznikami - i nie ma na to rady, bo kable ułożył już jakiś elektryk i sobie wymyślił, że to ładnie będzie jak 2 skrzynki będą obok siebie. Mogę trochę dosztukować przewody i podkuć ścianę- ale na jaką odległość należałoby odsunąć od siebie te skrzynki, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń? Czy mam się czym przejmować ? Odległość realna to max 50 cm

Z góry dziękuję za podpowiedzi
    dgpx

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 30 Lis 2009 21:32
    buszmen78
    Poziom 17  

ad.1
    Błędem w sztuce jest podłączenie zasilania modułu GSM wspólnie z czujkami, klawiaturami (zwarcie powoduje unieszkodliwienie nadajnika). Nadajniki itp. powinny być zasilane z niezależnie zabezpieczonego wyjścia. Poprawnie zasilanie z akumulatora powinno wyglądać tak: +12V poprzez bezpiecznik (T0,5A-1,0A) z zacisku +BAT, masa (GND) podłączony pod zacisk COM (nie pod -BAT!!, gdyż ominiesz zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora), ponadto w module możesz włączyć kontrolę zasilania, (SMS gdy napięcie spadnie poniżej 11V).
    Odnośnie wyzwalania to także uszkodzenie centrali powinno generować sygnał alarmu lub awarii czyli PGMy (wyjścia) powinny w stanie normalnym być aktywne.

Jeżeli stać cie na wersję PS i resztę do niego to jest to najbardziej OK, jednak trafo 40VA będzie teoretycznie za słabe, ponadto zalecane jest zasilanie każdego zasilacza z odzielnego trafa. Możesz założyć dużą obudowę z większym trafem (np. 80VA i wtedy 16V do DSC a 18V do MGSM) lub z dwoma. Przy dwóch transformatorach najlepiej odseparować centralę od nadajnika (przekaźniki), odnośnie generowania alarmu itd. patrz wyżej.

ad.2
    Jeżeli kable sygnałowe nie są położone wspólnie (równolegle, wspólnie) z 230V to raczej nie ma problemu, obudowy są metalowe wiec powinny być na PE (jeżeli jest poprawne) wiec idealna 'klatka' i temat zakłóceń nie istnieje

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 30 Lis 2009 21:56
    dgpx
    Poziom 14  

Dziekuję za cenną podpowiedź. Punkciki przyznane.
    Temat zamykam

0