Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja wejść Satel Versa 15

30 Lis 2009 19:52 9475 9
  • Poziom 21  
    Witam!

Mam takie pytanie bo trochę logicznie tego tu nie potrafię pojąć. Jak skonfigurować wejście w centrali Versa 15 aby podczas odliczania czasu na wyjście było nieaktywne, a w czasie czuwania powodowało natychmiastowy alarm? W czasie odliczania czasu na wyjście mam do pokonania trasę na której są 4 czujki. Puki co mam ustawione wejścia PIRów na 3 (Natychmiastowa). W CA-10 czujki zaczynały powodować alarm dopiero po upłynięciu czasu na wyjście..
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    2 - "opóźniona wewnętrzna".
    Wymagana jest także czujka rozpoczynająca odliczanie czasu na wejście (np. kontaktron w drzwiach).
  • Poziom 21  
    Żeby wytłumaczyć dokładnie co chce osiągnąć napiszę jak wygląda cały system - podzielony jest na 2 strefy, jedna to całość, 2ga to Garaże. Manipulator jest w przedsionku przy drzwiach wejściowych na których jest czujnik wej/wyj. Uzbrajając system manipulatorem mamy 2 możliwości wyjścia z obiektu - wychodząc przez drzwi wejściowe lub wchodząc głębiej do mieszkania i naruszając 3 czujki PIR i jeden kontaktron na bramie garażowej wyjeżdżając samochodem. W strefie garażowej są te 3 czujki PIR oraz kontaktron na bramie. Strefa "garaże" odbezpieczana jest jednocześnie z odebraniem kodu otwarcia bramy garażowej poprzez wejście centrali skonfigurowane jako 15 wyłączające czuwanie. Zależy mi aby w trakcie odliczania czasu na wyjście czujki należące do strefy garażowej (mogą być nawet wszystkie w domu) nie powodowały alarmu, natomiast wejście np. przez frontowe drzwi (zaczęcie odliczania czasu na wejście) dalej np. korytarza powodowało natychmiastowy alarm.

Jeżeli dobrze rozumiem, musiałbym zrezygnować z tego ostatniego czyli wchodząc przez drzwi wejściowe część czujek nie reagowałoby na wtargnięcie dalej do domu?

Czy czujki skonfigurowane na typ opóźniona wewnętrzna po wykruciu ruchu w czasie gdy nie jest odliczany czas na wejście lub wyjście będą powodowały natychmiastowy alarm?

Jak skonfigurować czas opóźnienia jeżeli chce skonfigurować czas na wyjście (lub wyjazd samochodem) na 255sekund a czas na wejście 20s. Czy jeżeli skonfiguruję 20s na wejście to czy po tych 20 sekundach czujki tego typu będą powodowały alarm czy będą czekać 255 sekund?

Moje wątpliwości są z tego, że przyzwyczajony kładzeniem central CA-10 trochę psuje mi to szyki.. W CA-10 można w trakcie odliczania czasu buszować po całym domu, a naruszenie czujki w trakcie odliczania czasu na wejście powoduje natychmiastowy alarm. Mowa o typie "natychmiastowa"
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    W Versie linie zaprogramowane jako "natychmiastowe" zawsze wywołają natychmiastowy alarm po załączeniu czuwania, nawet wtedy, gdy odliczany jest czas na wyjście ze strefy (jest to, nota bene, wyraźnie napisane w instrukcji programowania). Linia "opóźniona wewnętrzna" nie dość, że pozwala na naruszanie jej w czasie tego czasu, to pozwala także na naruszanie jej podczas odliczania czasu na wejście (czyli pozwala na dojście do manipulatora po otwarciu bramy garażu).

Nie wiem, jak masz ustawione te strefy względem siebie i jaka jest ich funkcjonalność, ale ja ustawiłbym tak: jedna strefa obejmująca całość - dom + garaż, druga, stanowiąca część pierwszej, - sam garaż. W drzwiach wejściowych kontaktron, w bramie radio, uruchamiające czas na wejście do stref (tu musiałbyś dobrać czasy wejścia i wyjścia - pozwalające na wyjazd autem z garażu, lub zastosować np. nieskończony czas na wyjście i linię "we/wy finalną"). Czujki na drodze do manipulatora ustawione na "opóźnione wewnętrzne", reszta - wg. wymagań.
    Czasy wejść i wyjść ustawia się analogicznie, jak w CA10.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    darek_wp napisał:
    Możesz także zastosować timery odpowiednio dobrane do czasu jaki potrzebujesz na przebycie kolejnych czujek.

A możesz coś szerzej na ten temat...? Bo w Versie timery sterują czuwaniem strefy lub sterują wyjściem "15-sterowalne". Poza tym uruchamiane są zegarem RTC, a nie z palca...
  • Poziom 21  
    sharp napisał:
    W Versie linie zaprogramowane jako "natychmiastowe" zawsze wywołają natychmiastowy alarm po załączeniu czuwania, nawet wtedy, gdy odliczany jest czas na wyjście ze strefy (jest to, nota bene, wyraźnie napisane w instrukcji programowania)
    Wiem - wyczytałem to z tym że w centralach CA-10 wejście typu "natychmiastowe" nie powoduje alarmu podczas odliczania czasu na wyjście stąd moje pytanie czy jest może jakiś myk aby skonfigurować wejście jako nie reagujące podczas odliczania czasu na wyjście a aktywne w czasie odliczania na wejście - widać się nie da..

Cytat:
    Nie wiem, jak masz ustawione te strefy względem siebie i jaka jest ich funkcjonalność
    Mam tak jak piszesz czyli dwie strefy Całość i Garaże, z czego wejścia strefy Garaże należą również do strefy całość.. Załączając alarm z manipulatora czy z modułu GSM załącza się Całość i automatycznie Garaże. Odebranie sygnału z pilota radiolinii odzbraja mi (o ile czuwała) strefę 2gą Garaże pozostawiając aktywną Strefę całość bez wspólnych wejść strefy Garaże. Nie chciałem definiować kontaktronu na bramie jako wej/wyj bo siłowe otworzenie bramy również powodowałoby odliczanie czasu a tego nie chcę.

Co do czasów jeszcze raz przeczytałem i przeanalizowałem i w moim przypadku należy ustawić czasy dla czujek opóźnionych wew. na 0 - oznacza to, że będą one nie aktywne w czasie odliczania czasu na wyjście/wejście.

Dzięki za pomoc, chyba już wszystko wiem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Trochę odświeżę temat. Mam podobny problem - ale od początku.
    System podzielony na dwie strefy. Strefa 1 parter ( w tym wejście z czujką we/wy - czas 30s. ) oraz czujka na klatce schodowej między parterem a pierwszym piętrem. Strefa 2 piętro pierwsze i drugie w tym czujka na klatce schodowej między pierwszym a drugim piętrem. Sytuacja wygląda tak że jak uzbroję system i się schowam między czujką we/wy a czujką na klatce w strefie 1 , a później idę do czujki na klatce schodowej w strefie 1 , wszystko jest ok - system sygnalizuje naruszenie natychmiast , natomiast jeżeli najpierw pokażę się czujce we/wy zacznie się odliczanie czasu na wejście to mogę śmiało śmigać po całej pierwszej strefie do końca odliczania bez wywołania alarmu. Pokazanie się którejkolwiek czujce w strefie drugiej w czasie odliczania powoduje natychmiastowy alarm. Proszę o informację czy to jest prawidłowe że czujka we/wy opóźnia wywołanie alarmu w całej strefie pierwszej dodam tylko że wszystkie czujki ( oprócz we/wy oczywiście ) ustawione są na natychmiastowe. Z góry dziękuję za pomoc.
    Centrala Versa 15.
  • Poziom 37  
    Witam,

Moim zdaniem, prawidłowo zamontowany system, powinien mieć linię wejścia/wyjścia zrealizowaną na kontaktronie w drzwiach wejściowych, a nie na czujce PIR. Wtedy jest pewne, że przy każdorazowym otwarciu drzwi zostanie, jako pierwsza, naruszona linia we/wy i unikniemy przez to takich niespodzianek, jak opisane powyżej. Manipulator powinien być w zasięgu czujki PIR która to bez otwarcia drzwi wejściowych wywoła natychmiastowy alarm.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki bhtom.
    Czyli zabieram się do montażu kontaktronu.
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się ,że masz załączony alarm ostrzegawczy w opcjach globalnych.