Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsu o wysokiej energii

30 Lis 2009 19:55 4603 2
 • Poziom 9  
  Witam,

  Pracuję nad wykonaniem urządzenia, które powinno generować impuls elektryczny o dużej energii, jednocześnie powinno być małe, lekkie, bezpieczne i poręczne.
  Próbowałem wykonać je małym nakładem pracy, wykorzystując gotowy układ z lampy błyskowej jednorazowego aparatu foto, jednak jak się okazało, obecne rozwiązanie zdecydowanie nie przejdzie.
  Dla ułatwienia dalszej komunikacji, oto kilka fotek obecnego rozwiązania ;)

  Generator impulsu o wysokiej energii Generator impulsu o wysokiej energii Generator impulsu o wysokiej energii

  Przełącznik po prawej odpowiada za zasilanie układu, dwa pozostałe przyciski służą do wyzwalania ładunku zgromadzonego na kondensatorze. Dwa- aby zapobiec niekontrolowanemu wyzwoleniu. Pewne działania odgrywa w tym wypadku ogromnie ważną rolę.

  Niestety, urządzenie nie działa tak jakbym tego chciał. Układ zbyt wolno ładuje kondensator, nie ma dostatecznej ilości zabezpieczeń a przyciski iskrzą w czasie rozładowania kondensatora osłabiając impuls docelowy.
  Chciałbym zbudować nowy układ od podstaw, w związku z tym mam do Was kilka pytań.

  Oto schemat ideowy nowego rozwiązania:

  Generator impulsu o wysokiej energii

  1. Przede wszystkim czy ten schemat ideowy jest poprawnie zbudowany ? Bazuję w dużej mierze na tym, jak wydaje mi się, że działał układ z lampy.
  2. Z jakiego scalonego układu multiwibratora mógłbym skorzystać ? Mam kłopot ze znalezieniem czegoś konkretnego. Proszę o nazwy które mógłbym wyszukać w sklepach (a może jest inne rozwiązanie aby uzyskać przebieg przemienny ?)
  3. Gdzie mógłbym znaleźć trafo o powyższych parametrach ? (zależy mi na niewielkich wymiarach). Interesują mnie adresy sklepów w warszawie, ew. przez internet.
  Czy w praktyce 2 trafka fotograficzne, połączone równolegle zapewnią dwukrotnie większą wydajność ?
  4. Jak można by zrealizować układ który nie pozwoliłby na rozładowanie kondensatora do czasu, aż kondensator zostanie naładowany do wymaganego poziomu ? Dałoby się to jakoś osiągnąć bez fototranzystorów otwieranych przez żarzącą się neonówkę ?
  5. Czy są jakieś inne zabezpieczenia, które warto byłoby zainstalować Waszym zdaniem ? Zależy mi zarówno na ograniczeniu iskrzenia wewnątrz układu (czy są w sprzedaży gotowe rozwiązania przycisków nie iskrzących ? Czy trzeba samodzielnie rozwiązać to poprzez np. zastosowanie tranzystora, którego wyzwalanie jednocześnie pozwalałoby na przepływ prądu z kondensatora), jak i na zabezpieczeniach niekontrolowanego wyzwolenia docelowego impulsu.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 35  
  A to ma być taka przenośna bomba (bombka) elektromagnetyczna? Poczytaj trochę o coilgun'e bo pewne rozwiązania z niego mogą Ci się przydać ;)
 • Poziom 9  
  hmm nie :) To ma po prostu wypluć długą, ciepłą iskrę kiedy o to poproszę.
  Impuls elektromagnetyczny i to o zdecydowanie większym natężeniu niż pewnie przypuszczasz, będzie towarzyszył reakcji którą TEN układ ma zapoczątkować.
  Jeżeli kogoś to interesuje proszę o PW, tutaj, z uwagi na regulamin, nie będę pisał na ten temat.

  mały update:
  dostałem wiadomość, że temat został zgłoszony moderatorowi.

  Uściślijmy- wątek w swojej podstawowej formie, został skorygowany zgodnie z zaleceniami moderatora.
  Aby zakończyć dyskusję na temat przeznaczenia układu- bezpośrednio, będzie to czymś podobnym do elektrodrążarki. Porzućmy proszę niepotrzebne analogie.
  Całość jest elementem pracy dyplomowej, dociekliwym sugeruję zapoznanie się z wymaganiami prawnymi jakie taki projekt spełniać musi aby został zaakceptowany.
  Autorowi zgłoszenia, sugeruję zdobyć bardziej rzetelną wiedzę w temacie, zanim następnym razem zdobędzie się na ironię.