Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsu o wysokiej energii

Karol R 30 Lis 2009 19:55 4234 2
  • #1 30 Lis 2009 19:55
    Karol R
    Poziom 9  

Witam,

Pracuję nad wykonaniem urządzenia, które powinno generować impuls elektryczny o dużej energii, jednocześnie powinno być małe, lekkie, bezpieczne i poręczne.
    Próbowałem wykonać je małym nakładem pracy, wykorzystując gotowy układ z lampy błyskowej jednorazowego aparatu foto, jednak jak się okazało, obecne rozwiązanie zdecydowanie nie przejdzie.
    Dla ułatwienia dalszej komunikacji, oto kilka fotek obecnego rozwiązania ;)

Generator impulsu o wysokiej energii Generator impulsu o wysokiej energii Generator impulsu o wysokiej energii

Przełącznik po prawej odpowiada za zasilanie układu, dwa pozostałe przyciski służą do wyzwalania ładunku zgromadzonego na kondensatorze. Dwa- aby zapobiec niekontrolowanemu wyzwoleniu. Pewne działania odgrywa w tym wypadku ogromnie ważną rolę.

Niestety, urządzenie nie działa tak jakbym tego chciał. Układ zbyt wolno ładuje kondensator, nie ma dostatecznej ilości zabezpieczeń a przyciski iskrzą w czasie rozładowania kondensatora osłabiając impuls docelowy.
    Chciałbym zbudować nowy układ od podstaw, w związku z tym mam do Was kilka pytań.

Oto schemat ideowy nowego rozwiązania:

Generator impulsu o wysokiej energii

1. Przede wszystkim czy ten schemat ideowy jest poprawnie zbudowany ? Bazuję w dużej mierze na tym, jak wydaje mi się, że działał układ z lampy.
    2. Z jakiego scalonego układu multiwibratora mógłbym skorzystać ? Mam kłopot ze znalezieniem czegoś konkretnego. Proszę o nazwy które mógłbym wyszukać w sklepach (a może jest inne rozwiązanie aby uzyskać przebieg przemienny ?)
    3. Gdzie mógłbym znaleźć trafo o powyższych parametrach ? (zależy mi na niewielkich wymiarach). Interesują mnie adresy sklepów w warszawie, ew. przez internet.
    Czy w praktyce 2 trafka fotograficzne, połączone równolegle zapewnią dwukrotnie większą wydajność ?
    4. Jak można by zrealizować układ który nie pozwoliłby na rozładowanie kondensatora do czasu, aż kondensator zostanie naładowany do wymaganego poziomu ? Dałoby się to jakoś osiągnąć bez fototranzystorów otwieranych przez żarzącą się neonówkę ?
    5. Czy są jakieś inne zabezpieczenia, które warto byłoby zainstalować Waszym zdaniem ? Zależy mi zarówno na ograniczeniu iskrzenia wewnątrz układu (czy są w sprzedaży gotowe rozwiązania przycisków nie iskrzących ? Czy trzeba samodzielnie rozwiązać to poprzez np. zastosowanie tranzystora, którego wyzwalanie jednocześnie pozwalałoby na przepływ prądu z kondensatora), jak i na zabezpieczeniach niekontrolowanego wyzwolenia docelowego impulsu.

Pozdrawiam.

0 2
  • #2 30 Lis 2009 21:23
    Ronin64
    Poziom 35  

A to ma być taka przenośna bomba (bombka) elektromagnetyczna? Poczytaj trochę o coilgun'e bo pewne rozwiązania z niego mogą Ci się przydać ;)

0
  • #3 30 Lis 2009 21:56
    Karol R
    Poziom 9  

hmm nie :) To ma po prostu wypluć długą, ciepłą iskrę kiedy o to poproszę.
    Impuls elektromagnetyczny i to o zdecydowanie większym natężeniu niż pewnie przypuszczasz, będzie towarzyszył reakcji którą TEN układ ma zapoczątkować.
    Jeżeli kogoś to interesuje proszę o PW, tutaj, z uwagi na regulamin, nie będę pisał na ten temat.

mały update:
    dostałem wiadomość, że temat został zgłoszony moderatorowi.

Uściślijmy- wątek w swojej podstawowej formie, został skorygowany zgodnie z zaleceniami moderatora.
    Aby zakończyć dyskusję na temat przeznaczenia układu- bezpośrednio, będzie to czymś podobnym do elektrodrążarki. Porzućmy proszę niepotrzebne analogie.
    Całość jest elementem pracy dyplomowej, dociekliwym sugeruję zapoznanie się z wymaganiami prawnymi jakie taki projekt spełniać musi aby został zaakceptowany.
    Autorowi zgłoszenia, sugeruję zdobyć bardziej rzetelną wiedzę w temacie, zanim następnym razem zdobędzie się na ironię.

1