Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh AF 220 - kod błędu SC306

cyberda 30 Lis 2009 21:59 1627 15
  • #1 30 Lis 2009 21:59
    cyberda
    Poziom 12  

Witam!

Znalazłem na forum że może to być uszkodzone sprzęgło rolki ładującej - tylko powiedzcie mi panowie wszystkowiedzący o kserokopiarkach gdzie tego sprzęgiełka szukać w tej maszynie.
    Serwisówka jaką znalazłem jest po angielsku, a jak po angielsku to sprzęgiełko się nazywa ???

Dodam że podczas uruchamiania się ksero robi cyk, cyk, cyk ...

Pozdrowionka

• #2 30 Lis 2009 23:22
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

Sprzęgła szukać z tyłu kopiarki :D i trzeba trochę rozkręcić :D ... Jak tego nie robiłeś to lepiej zawołaj fachowca. Taniej naprawa wyjdzie :D

C.

• #3 01 Gru 2009 16:19
    cyberda
    Poziom 12  

Sprzęgło i czujnik wymienione i niestety dalej ten sam błąd - czy jakieś inne propozycje ?

• #4 01 Gru 2009 19:38
    bartmw
    Poziom 15  

Prawdę mówiąc nie widzę takiego błędu SC306 w serwisówce.
    Może chodzi o SC302. Polecam rozebrać PCU i dobrze wyczyść, a także sprawdź zębatki w zesp. wywoływania.
    Jeżeli nie pomoże to nowy PCU.

• #5 01 Gru 2009 21:00
    huberto233
    Poziom 26  

wymien PCU i zobacz jak idzie , taki blad jest w serwisowce od Af200 ale nie od af 220 obie maszyny maja zupelnie inne zespoly PCU . Moze cos zle z tym ukladem czyszczacym wiec PCU do sprawdzenia i do wymianki jako nastepny krok.

Pozdrawiam

• #6 01 Gru 2009 21:44
    cyberda
    Poziom 12  

Dzięki Panowie za podpowiedzi - istotnie w serwisówce nie ma takiego błędu SC306 ale taki błąd w 220 -stce jest bo mi sie pokazał, a poza tym pogrzebałem w necie i znalazłem że chodzi właśnie o sprzęgło rolki ładującej lub jej sensor.
    Rozbierałem i składałem dzisiaj maszynę trzy razy ale się opłaciło - oczywiście po wymianie sensora i sprzęgła nic sie nie zmieniło ale okazało się że montując sprzęgło powieliłem błąd poprzedniego właściciela maszyny (wczoraj ją kupiłem za 50 zł, a właściwie je bo 2 szt - jedna na części) i żle zamontowałem sprzęgło - ma ono taki języczek który musi się zaczepić za blokującą sprzęgło blaszkę, ja zwróciłem uwagę na spasowanie sprzęgła z zębatką i nie zauważyłem że poprzednik nie zablokował sprzęgła i się po prostu kręciło całe robiąc stuk, styk, styk i dając właśnie błąd SC306 - tłumacząc z angola "Rolka ładująca nie może ustalić początkowego położenia" albo coś w tym stylu.

Maszyna ruszyła z kopyta ale wydruki nie są idealne, może nie są tragiczne (poza kilkoma pierwszymi) ale ideałami nie są- i tu kolejne moje pytanko:

Oczywiście może być to bęben (maszyna ma przebieg 72 tys stron więc albo już go ktoś wymienił albo będzie trzeba go wymienić) ale myślę że również może to być zabrudzenie któryś z rolek - zaznaczam że maszyna była kilkakrotnie przewożona/przenoszona i stała nieużywana ponad rok - może ktoś ze swojego doświadczenia podpowie mi co przeczyścić i gdzie tego szukać.

Aaaaaaaa i jeszcze jedno - kopia jest przesunięta względem oryginału o około 0,5 cm robiąc z jednej strony większy margines obcinając 0,5 cm z drugiej strony - co to może być ? - regulacja ???

Pozdrowionka

• #7 01 Gru 2009 23:00
    cefram
    Poziom 29  

Witam

A co dla Ciebie oznacza że wydruki nie są idealne ? - bo dla każdego z nas może oznaczać co innego :)
    Tej maszynce jest potrzebna solidna konserwacja i dopiero po jej wykonaniu można coś sensownego napisać na temat urządzenia.

Pozdrawiam

• #8 01 Gru 2009 23:34
    cyberda
    Poziom 12  

Już zamieszczam skan

Wygląda to tak:

Ricoh AF 220 - kod błędu SC306

W dolnej części karta jest zgnieciona wzdłuż ciemniejszego paska tak jakby któraś z rolek ją dogniatała na siłę aż widać to na drugiej stronie kartki

• #9 01 Gru 2009 23:38
    cyberda
    Poziom 12  

Jak zdemontować rolkę ładującą w Ricoh AF 220 z modułu bębna - wolę się zapytać zanim coś spi.....erniczę

Coś mi się wydaję że należy się jej małe czyszczonko.

Pozdrowionka

• #10 01 Gru 2009 23:45
    copyman

Bęben (unit) do wymiany po pierwsze, po drugie wygląda jakby sekcja grzejna była zużyta - wałek teflonowy i docisk oraz odrywacze i łożyska. Warto jednak zacząć od sprawdzenia czy nie ma spieków z tonera przy wejściu kartki do utrwalacza.

C.

• #11 01 Gru 2009 23:51
    copyman

Musisz rozpołowić unit i oddzielić część z bębnem od części z deweloperem. Demontujesz tylną ściankę ze sprzęgłem napędowym unitu i odkręcasz śrubki z boku i od przodu i wyjmujesz łącznik ze sprężyną pokrywy bębna. Po rozpołowieniu wyjmujesz biały plastykowy zaczep trzymający bęben i widzisz rolkę ładującą. Trzyma się ona na plastykowych pinach. Wyciągasz je i rolka jest Twoja :D Pamiętaj żeby wyczyścić też wałek czyszczący rolkę ładującą. No i szykuj odkurzacz :D !

C.

• #12 02 Gru 2009 08:02
    rys57
    Moderator

Tematy scaliłem. Odpowiedzi skrzyżowały się ale są czytelne. :D

• #13 02 Gru 2009 09:42
    cyberda
    Poziom 12  

Tak - zgadza się

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi - zabieram się do pracy !

O efektach dam znać :D

Pozdrowionka

• #14 04 Gru 2009 16:50
    cyberda
    Poziom 12  

Istotnie z sekcją grzewczą nie jest dobrze - dosyć mocno porysowany bęben grzewczy (da się go jakoś zregenerować czy tylko zakup nowego/używanego). Porysowany jest teflon pod czujnikiem temperatury - sam czujnik jest starty.

• #15 04 Gru 2009 17:26
    cefram
    Poziom 29  

Witam

To niestety teflon i termistor na pewno do wymiany. Zobacz jeszcze w jakim stanie masz odrywacze, łożyska docisku i teflonu no i jak wygląda sam wałek dociskowy. Wyczyść rolkę czyszczącą docisk - jest na pewno usyfiona.

Pozdrawiam

• #16 04 Gru 2009 21:47
    cyberda
    Poziom 12  

Rozebrałem cały zespół - wałek totalna masakra, odrywacze w zasadzie też do wymiany, wałek czyszczący OK - już kupiłem używany sprawny moduł jak zamontuję to się zgłoszę z efektami.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME