Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwiękowy nawilżacz a elektronika w domu.

piotrwsc 06 Maj 2011 21:16 68489 74
  • #61 06 Maj 2011 21:16
    przemex
    Poziom 10  

Niestety nie (w Poznaniu nie ma elektrociepłowni jest poza Poznaniem w Koziegłowach, ale nie sprzedają tam wody dest.) jednie stacje benzynowe ewentualnie sklepy z częściami samochodowymi, markety do żelazek baniaki po 5 litrów, a nawet jeżeli nie mam możliwości transportu, 6 litrów na 12 godzin starcza to bym musiał beczkę odrazu zakupić i ciągle dryłować po kolejne litry a niestety nie posiadam samochodu aby to nawet transportować...

Szukałem na allegro destylarki do wody ale ceny zaczynają się od 400 zł...

Pozatym czytałem posty na innych forach i z tą wodą destylowaną też jest różnie ogólnie jest lepiej, ale perfekcji nie ma nadal drobny osad powstaje ale znacznie mniej... chore to z tymi nawilżaczami tym bardziej że mój model mial nie powodować powstawania nalotów po wlaniu wody przegotowanej, niestety producent nie odpisuje... chyba ze mam tak twarda wodę ze nie moze sobie z nią poradzić...

co ciekawe u mnie osad nie powstaje ani na meblach, ani na innym sprzęcie tylko na TV kineskopie i obudowie jutro przestawie nawilżacz w drugą cześć pokoju może TV nie przyciagnie jutro tej mgiełki chodzi pewnie jak nawilżacz chodzi po całym pokoju się rozchodzi.

• #62 11 Maj 2011 21:18
    przemex
    Poziom 10  

SUKCES !!!! PROBLEM ROZWIĄZANY !!!!!!!!!!!!!!!!!!

producent nawilżacza odpisał że osad powstaje przez twardą wodę zalecił

- wlewanie wody przegotowanej
    - wlewanie wody destylowanej lub demineralizowanej
    - przefiltrowanej przez odpowiednie filtry

Pokierowałem się sugestią wlałem wodę przegotowaną, strasznie osad po kilku godzinach działania nawilżacza gruba warstwa na TV i jego obudowie ODPADA

Pobiegłem na stację benzynową wody destylowanej brak zakupiłem wodę demineralizowaną (podobno nawet lepsza od destylowanej) wlałem po 2 dniach działania znaczna POPRAWA osad zmniejszony do 10% ale nadal występuje lecz teraz tylko na kineskopie. Rozwiązanie ?? mizerne baniak 11 zł. 5 litrów (w markecie pewnie taniej) wystarcza na 16 godzin pracy nawilżacza czyli w naszym przypadku 11 zł. co 2 dni i ciągle taszczenie baniaków i kupowanie z wodą demineralizowaną odpada...

Nawilżacza już miał wylądować w kartonie i trafić do piwnicy, lecz latem mamy masakrycznie suche powietrze w pokoju na poziomie 22% pozatym jak był włączony nawet przyjemniej w gorący dzień w pokoju, nie wspominając o koszcie prawie 200 zł. jaki został na niego wydany, chodź to podobno nie dużo :)

Dwa dni przeszukiwałem fora szukając sposobu i pomysłu na osad z nawilżacza ultradzwiękowego CEL: zmiękczenie wody i oczyszczenie, pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń metodą domową nie budując laboratorium i JEST SUKCES !!!!!! metodą prób i błędów uzyskałem coś takiego

1. NAWILŻACZ POWIETRZA CLIMATIC 560 z PILOTEM 200 zł.

2. FILTR WODY PHILIPS model WP3861 zamontowany w kuchni na kranie 120 zł.

sam filtr nie zmiękcza wody, ale pozbywamy się innych syfów, zapachu, poprawia stan wody, itd, itd, itd (ale to jeszcze za mało pozostaje nadal jej twardość)

przez filtr nalewam 2 duże gary zimnej wody (woda musi być całkowicie zimna aby nie uszkodzić filtra), przykrywki i lodują na gazie po zagotowaniu ODKRYWAM gary :) i gotuję wodę minimum 15 minut wrzenie (ktoś na innym forum polecał że pozbycie się kamienia, zmiękczenie itd oczyszcza wodę w 75% lecz minimum 15 minut gotowanie, lecz nadal jeszcze nie 100% dobrze

kolejny etap

studzenie (woda musi być całkowicie zimna aby nie uszkodzić filtra) i dostaje OSTATNI CIOS czyli na koniec przelewana przez

FILTR do dzbanka filtrującego marki DAFI do BARDZO TWARDEJ WODY !!! cel ostateczne uzdatnianie bardzo twardej wody cena dzbanka z filtrem 50 zł.

uzyskaną wodę rozlewam do baniaków i butelek (jeden baniaczek do lodówki, schłodzona woda latem w nawilżaczu bajka) w mniejszy butelkach do picia moim zdaniem tak przefiltrowana woda to luksus jak krynica :) testów nie robiłem ale czysta jak łza co na oko stwierdzam BRAKIEM NALOTU na TV - tylko tyle może stwierdzić ale gotowanie + dwa filtrowanie przez dobre filtry każdy innego rodzaju to coś musi dać

SUKCES !!!!!

koszt całości filtry 170 zł. nie licząc pracy i kosztu gazu na gotowanie wody

ktoś powie "idiota" wydał tyle pieniędzy, może i tak ale licząc kupowanie wody demineralizowanej, chodzenie po nią, czas, i tak wyjdę na plus (oczywiście trzeba liczyć się z tym że filtry trzeba co jakiś czas wymieniać DAFI co 1 miesiąc (koszt na allegro 12 zł. do wody bardzo twardej) Philips 60 zł. na allegro wymiana co 6 miesięcy.

ale dodatkowo zyskujemy bardzo czystą wodę do picia, gotowania, itd.....

AHA: sugestia jeżeli woda w klimatyzatorze będzie stała dłużej niż 2 dni (używacie go sporadycznie) warto pomyśleć nad dodawaniem po napełnieniu klimatyzatora 3-5 kropli CITRO KAPKY-wyciąg z pestek grejpfruta na allegro 18 zł. podobno zapobiega powstawaniu syfów, glonów, pleśni jak woda długo stoi, sam nie testowałem ale dziewczyny pisały pozytywane opinie na forach i chyba się skuszę, chodź mój CLIMATIC 560 ma tam niby jakiś system antybakteryjny (chodź wodę też miał zmiękczać...)

AHA: na allegro są tabletki do zmiękczania wody, niestety to droga na skróty prowadząca do zniszczenia nawilżacza o czym czytałem na dwóch forach więc filtracja, gotowanie, filtracja/

koniec...

• #63 15 Maj 2011 07:33
    Janeo
    Poziom 12  

przemex napisał:
    SUKCES !!!! PROBLEM ROZWIĄZANY !!!!!!!!!!!!!!!!!! ...ktoś powie "idiota" wydał tyle pieniędzy, może i tak ale licząc kupowanie wody demineralizowanej, chodzenie po nią, czas, i tak wyjdę na plus

Rzeczywiście, wydatek na nawilżacz ultradźwiękowy + gotowanie wody w garach codziennie i wstępne przefiltrowywanie, rozlewanie do butelek, schładzanie itd, itd. to może i jakieś wyjście. Jest jeszcze inne wyjście niestety prawie dwukrotnie droższe ale pozbawione tych niedogodności - nawilżacz talerzowy. Wlewasz wodę z kranu i nic Cię nie obchodzi.
    przemex napisał:
    ale dodatkowo zyskujemy bardzo czystą wodę do picia, gotowania, itd...

Błąd, woda do picia, gotowania nie powinna być odkamieniona, im więcj minerałów, tym lepiej.
    przemex napisał:
    sugestia jeżeli woda w klimatyzatorze będzie stała dłużej niż 2 dni [...] 3-5 kropli CITRO KAPKY-wyciąg z pestek grejpfruta na allegro 18 zł. [...], choć mój CLIMATIC 560 ma tam niby jakiś system antybakteryjny (chodź wodę też miał zmiękczać...)

Żaden nawilżacz ultradźwiękowy nie ma systemu antybakteryjnego "sam z siebie". U mnie przy MB400 nawilżacz chodził codziennie, zbiornik napełniany codziennie (5l/dobę) a używałem elektrodę srebrną - nie pomogło. A to dlatego, że elektroda zabija bakterie/glony/pleśnie w zbiorniku pośrednim (tam gdzie elektroda leży) tzn. między kanistrem a głowicą ultradźwiękową. Bakterie więc się rozwijały w samym złożu MB400 czyli w filtrze, woda jak wcześniej pisałem okrutnie zaczynała śmierdzieć po 2-3 dniach.
    Ale może 3-5 kropli CITRO KAPKY-wyciąg z pestek grejpfruta pomoże.

• #64 26 Paź 2011 16:17
    SP126
    Poziom 8  

Witam potrzebuje schemat na elektronike do nawilżacza.

• #65 05 Lis 2011 11:25
    taniar
    Poziom 1  

Witam,

Meczyłem sie podobnie jak wszyscy, zastanawiałem się nad konstrukcją filtra (ktoś pisał, że ma wadę), zastanawiałem się, czy nie ma jakiegoś klucza do uzupełniania filtra nowym granulatem (może źle uzupełniam?). Stwierdziłem, że kupię cały filtr nowy i - nalot zupełnie zniknął. Z tym, że granulat w filtrze jest zupełnie inny, nie brązowy czy ciemnopomarańczowy, a jasnożółty prawie biały. Oznaczony jest jako Ag+ Ionic Silver. Próbowałem kupić taki granulat, ale nigdzie nie ma, jest możliwy do kupienia tylko z filtrem, ale też tylko czasami się trafia. Wygląda to tak:
    http://pamedica.pl/492-oryginalny-filtr-boneco-7531.html

natomiast jeśli kupujecie w sieci, to zapytajcie sprzedawce, czy towar ze zdjecia odpowiada faktycznemu (raz mi sie zdarzylo odesłać).

Pozdrawiam,
    k

• #66 29 Lis 2011 19:10
    kalosz636
    Poziom 8  

Kolega wyżej ma racje.
    Na żółtym oryginalnym granulacie nie ma osadu, na zamiennikach brązowych itp. jest tak jakby się w ogóle nie wymieniało granulatu, nie ma sensu tego kupować.

pozdrawiam

• #68 29 Lip 2012 09:44
    Janeo
    Poziom 12  

fire-fox napisał:
    Witam,

W koncu znalazlem potwierdzenie tego co sam zaobserwowalem
    Kolego pomocy!

"Chyba daj sobie spokój. Ja z początku podszedłem do tematu entuzjastycznie, ale z użycia dwuskładnikowej żywicy jonwymniennej (purolite mb 400 demi) nic nie wyszło. Niby dobrze odkamienia, ale po 3-4 dniach dał się wyczuwać w powietrzu lekki smrodek, pewnie zalęgły się jakieś bakterie. Po zmianie znów to samo, w przeciwieństwie do typowych kontionitów (forma sodowa), które zawsze leciutko pylą mimo wszystko.."

U mnie też jest ten smrodek. Kupiłem za Twoją radę żywicę jonowymienną MB400 w skiepie: http://www.czystawoda.pl/pl/p/Zywica-mieszana-Purolite-MB400-demi-do-demineralizacji/80 . Dodam, że ta żywica ma tendencje wypadać z filtra do zbiornika z wodą, może tj ta przyczyna?
    A może smrodek powodowany jest przez coś innego niż bakterie? Pytam, bo u mnie w nawiżaczu Boneco 7142 ma dodatkowo wkładkę uwalniającą jony srebra i bakterii nie powinno być. Kolego poratuj teraz jakiej żywicy używasz żeby nie mieć tego przykrego zapachu?
    Piszesz, że forma sodowa, to może pasowała by:
    http://www.czystawoda.pl/pl/p/Kationit-Purolite-C-100E-do-zmiekczania-forma-sodowa/81
    tylko czy znowu nie będzie przykrego zapachu i nie będzie wypadać przez filtr. Trzeba by dopytać o wielkość granulatu
    ---------------------------------------------------------------------------------

Witam,
    Żadna żywica mi nie wypadała z filtra jak był dobrze zakręcony. Pewnie masz jakiś zdefektowany albo coś :-). Żywica C-100E jest do zastosowań spożywczych, jednoskładnikowa sodowa, więc nie będzie śmierdziała :-).

Niestety, odnośnie nawilżaczy ultradżwiękowych, to nie udało mi się ich mankamentów ominąć, moje urządzenie było sprawne więc go sprzedałem.
    Obecnie nie mam nawilżacza i żyję :-), więc jak rzeczywiście musisz mieć dodatkowe nawilżanie w mieszkaniu to proponuję dołożyć do interesu i kupić nawilżacz talerzowy.
    Ewentualnie tanie i bardzo dobre rozwiązanie to nawilżacze w postaci 4-5 pojemników (z bibułą) na kaloryfery, dolewanie ogółem ok. 2-3 litrów wody z kranu/dobę.
    Pozdrawiam, Janeo

• #69 29 Lip 2012 11:16
    fire-fox
    Poziom 11  

witam,

Żywica wypadała z filtra przez maleńkie otwory, którymi powinna wypływać woda z filtra (wyglądało to jakby była zbyt drobna, a otwory w filtrze zbyt duże).
    Oczywiście filtr był dobrze zakręcony.

Janeo: Używałeś Żywicy C-100E?

Swoją drogą nie wiesz/ nie domyślasz się co sprzedają na allegro np.:

GRANULAT uzupełniajacy filtr nawilżaczy BONECO

• #70 29 Lip 2012 11:48
    Janeo
    Poziom 12  

> Żywica wypadała z filtra przez maleńkie otwory
    mnie nic nigdy nie wypadało :-)

> Używałeś Żywicy C-100E?
    Tak, nic nie śmierdziało, ale minimalnie pyliło (im dłużej tym bardziej).

Rzeczywiście, dawno od tematu odpadłem, jeszcze rok czy dwa temu nie było żywic jonowymiennych z Ag+ ani w Googlu, ani na Allegro. Teraz z Googlu też tego nie zobaczyłem.
    Aukcja więc z granulatem z Ag+ do nawilżaczy Boneco jest raczej jest oszustwem.?

EDIT: Zwracam sprzedawcy w Allegro honor :-). Zaczęli produkować coś nowego, np. Purolite C100E Ag
    "Purolite C100E Ag is a premium grade, high purity cation exchange resin which has been designed specifically for the softening industry. It is particularly useful for prevention of bacterial build-up where the softener is operated intermittently. Such bacterial build-up can occur both in the vessel and on the resin. Purolite C100E Ag contains Purolite C150Ag, a special additive of silver with bacteriostatic properties which is added to the base resin C100E. Standard operating conditions apply"

• #71 29 Lip 2012 12:45
    fire-fox
    Poziom 11  

a sprawdzałeś Purolite C-100H? nie dawała lepszego efektu i nie smierdziala?

• #72 29 Lip 2012 12:56
    Janeo
    Poziom 12  

>Purolite C-100E
    nazwa z literką "E" oznacza dopuszczenie do używania w przemyśle spożywczym, choć moim zdaniem można i inne np. "H"

> C-100H? nie dawała lepszego efektu i nie smierdziala?
    Śmierdziała tylko 2-składnikowa (nazwa kilka postów wyżej). Proponuję poszukać właśnie takiej, bo jest najskuteczniejsza, ale z dodatkiem Ag+, o ile w ogóle taka jest.

• #73 05 Mar 2014 11:14
    Viggo_nt
    Poziom 9  

Sorka ze po tak długim czasie odkopuję - ale nadal problem nie jest rozwiązany a dotyka wielu z nas. Osad z nawilżaczy ultradźwiękowych się pojawia. Bakterie i grzyby - można wg was załatwić przez wyciąg z grejpfruta - do kupienia w aptekach jako syropek.
    Ale co z osadem na ścianach, meblach i elektronice?
    Tak sobie czytam o wodzie destylowanej, dejonizowanej itp, i się zastanawiam czy nie taniej i wygodniej a przede wszystkim LEPIEJ by było zakupić filtr do odwróconej osmozy, np w sklepach akwarystycznych - jakieś porady w tym temacie? w sensie co kupić i jak zamontować żeby filtr był pod katem nawilżacza powietrza? Jak to wychodzi z eksploatacją? bo wkłady do nich wydajność mają rzędu 6 miesięcy przy zużyciu 240l/dobę a my będziemy potrzebować max 5l/24h. Zwykłe filtry Dafi, czy Brita nie dają rady.

@Edit
    pytanie drugie co do żywic - jak je w nawilżaczu ultradźwiękowym? wsypujemy na dno zbiornika czy jak?

• #74 05 Mar 2014 13:11
    Janeo
    Poziom 12  

Żadna żywica, nawet ta fabryczna i inne nie dają rady - zawsze będzie pylić, szczególnie na dużych obrotach. Żywicę się wsypuje do specjalnego zbiornika na żywicę w nawilżaczu.
    Ale zapomnij o takim nawilżaczu, ja już się przekonałem, że JEDYNYM sposobem uniknięcia w dłuższym lub wręcz krótszym czasie osadu na meblach i ścianach jest woda demineralizowana. To nawet nie sprawa ceny, ale logistycznie do nie do przeskoczenia, bo trzeba by ciągle nosić skądś 5 l dziennie, albo co kilka dni dźwigać kilkadziesiąt litrów :D.

Jeśli dziś decydowałbym się na nawilżacz, to na droższy, talerzowy.
    Pozdrawiam.

• #75 05 Mar 2014 20:41
    Viggo_nt
    Poziom 9  

Ok - czyli żywica odpada.
    Ale co w takim razie z odwróconą osmozą? Jest to do zrobienia? Filtry kosztują ok 150 zł jednorazowo wzwyż, a następnie co pól roku ok 20-40 zł. Czy można jakoś inaczej żeby działało na zasadzie filtra typu Brita i było wygodne? Na forach akwarystycznych kiedyś o tym czytałem, ale nie mam wiedzy do rozwinięcia wątku.

@edit obczaiłem strony do uzdatniania wody ( chyba wszystkie w Polsce :P ) i zastanawiam się konkretnie nas zakupem nie zestawu do osmozy - bo jednak drogo wychodzi, ale potraktowania wody najpierw filtrem Dafi do wody bardzo twardej, a następnie dodatkowo filtrem zmiękczającym np do pralki , albo słuchawki prysznica.
    Co wy na takie coś?