Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwiękowy nawilżacz a elektronika w domu.

piotrwsc 03 Lip 2004 17:00 66752 74
  • #1 03 Lip 2004 17:00
    piotrwsc
    Poziom 11  

Witam wszystkich. Posiadam ultradźwiękowy nawilżacz marki FUMYO UH-100 . Używałem go od dłuższego czasu i nie było z nim żadnych problemów i nie ma do tej pory, ale : od czasu kupienia komputera i tv występuje pewne zjawisko. Po włączeniu nawilżacza po kilku godzinach na sprzęcie RTV i komputerze osiada się biały nalot. Od tego czasu nawilżacza nie używam, bojąc sie o elektronikę (szczególnie delikatne mechanizmy DVD i CD ). Wiem ,że mogą ulec uszkodzeniu po przez zapiaszczenie! Nie jest to tylko mój problem , bo nawilżacz BONECO 7131 robi dokładnie to samo. [niedziałający link usunąłem. Jasiek690]. Jak widać nikt tamtej osobie nie poradził poza zgłoszeniem faktu do serwisu, być może ze względu na małą popularność tego fora, ale tu na elektrodzie mam nadzieję , że ktoś podzieli się swoimi spostrzeżeniami z użytkowania nawilżaczy ultradźwiekowych w pobliżu urządzeń elektronicznych. Zapraszam teoretyków i praktyków do podzielenia się sugestiami na ten temat, a może ktoś z serwisantów spotkał się z problemem zapiaszczenia mechanizmów CD i DVD ?

0 29
  • Semicon
  • #2 04 Lip 2004 00:06
    bs123
    Poziom 16  

Witam,
    czy woda używana do nawilzacza jest destylowana, czy tylko filtrowana?
    Wydaje mi się, że zastosowanie wody destylowanej (do kupienia na stacjach bezynowych) powinno rozwiązać problem.

Pozdrawiam.

0
  • #3 04 Lip 2004 01:27
    Nemo
    Poziom 31  

Nawilżacz ultradźwiękowy wybija mikrokropelki wody. Jeśli jest twarda, to w połączeniu z dwutlenkiem węgla z powietrza tworzy się węglan wapnia - to właśnie ten biały osad. Jedyna rada to, jak pisze poprzednik, destylacja wody, a lepiej dejonizacja. Innej metody nie znajdziesz.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 04 Lip 2004 03:32
    piotrwsc
    Poziom 11  

Dzięki za próbę pomocy, woda jest filtrowana, a co do destylowanej to chyba za drogo by to wyszło, a i tak problemu by nie rozwiązało, tak mi się wydaje. Nawilżacz zużywa ok 2 litrów wody przez 10 godzin przy średnim ustawieniu. A z tą dejonizacją to o co chodzi, bo woda przez ultradżwięki i tak zostanie zjonizowana, a jej celem jest właśnie neutralizacja szkodliwego promieniowania ( emisja jonów dodatnich )wysyłanego szczególnie przez monitory i TV. Natomiast czy woda jest miękka, czy twarda, to i tak po przez ultradźwięki połączy się z dwutlenkiem węgla z powietrza i nie tylko, bo także z pyłem unoszącym się w powietrzu. Czyż nie mam racji, a może się myle. Tak czy inaczej sprawdzę to w poniedziałek, zakupię destylowaną i dam znać. I jeszcze jedno, a może sam jonizator, chociaż i tutaj mam wątpliwości czy nie będzie wilgoć zawarta w powietrzu reagowała po przez jonizację z dwutlenkiem węgla i nie wystąpi ten sam efekt tylko z mniejszą intensywnością.

0
  • #5 04 Lip 2004 12:16
    piotrwsc
    Poziom 11  

Jeszcze raz Witam, chciałbym sprostować swój ostatni post, ponieważ czytając go z rana, zauważyłem pewną nieścisłość ( zmęczenie spowodowane późną godziną odpowiedzi ). Otóż rzeczywiście stosując wodę destylowaną, która jest czystym H2O i nie zawiera wapna, które to jest zawarte nawet w wodzie filtrowanej, efekt białego osadu powinien zostać wyeliminowany, jeśli rzeczywiście jest to węglan wapnia. Jak pisałem wcześniej, sprawdzę w poniedziałek i dam znać.

0
  • Semicon
  • #6 04 Lip 2004 13:01
    slowmot
    Poziom 18  

Pomijając analizy fizykochemiczne myśle że najlepszym sposobem nawilżania ,oraz oczyszczania powietrza jest jednak naturalna metoda,czyli naturalne jej odparowanie.Istnieją przecież nawilżacze które działają na tej zasadzie,ich konstrukcja polega na odparowaniu wody z wielokrązka który posiada tzw powierzchnię aktywną czyli obraca się w częsciowym zanurzeniu w wodzie,a powietrze wtłaczane jest przez wentylator powodując jednoczesnie ruch obrotowy tegoż.Jego podstawową zaletą jest to, że nigdy nie jesteśmy w stanie przesadzić z nawlżaniem gdyż woda posiada temperature otoczenia i jednocześnie nie powoduje efektu o którym mowa w temacie postu-pozdrawiam

0
  • #7 04 Lip 2004 13:35
    piotrwsc
    Poziom 11  

Nie wiem czy dokładnie przeczytałeś pierwszy post. Chodziło w nim o biały osad gromadzący się na elektronice, i wywołujący uszkodzenia mechanizmów CD i DVD, a to ma przecież związek z elektroniką w domu. Jednocześnie skierowałem pytanie do serwisantów, czy któryś z nich spotkał się z tym problemem. Odpowiedź nieaktualna, dotyczyła postu, którego już nie ma, a ja nie wiem jak swój skasować.[/u]

0
  • #8 04 Lip 2004 16:40
    Nemo
    Poziom 31  

Ultradźwięki nie jonizują wody. Woda jest zjonizowana sama z siebie - dysocjuje na jony H30+ oraz OH-. Ale to nie temat na chemiczne wynaturzenia. Dość, że woda dejonizowana to woda przepuszczona przez złoże jonowymienne - zestaw anionit i kationit. Można czasami kupić w sklepach. Wymieniacze jonowe wyłapują z wody jony obce (inne niż opisane wyżej i zastępują je właśnie takimi). Czasami woda dejonizowana jest czystsza od destylowanej. No i wymieniacze łatwo regenerować tanim kosztem. Tylko one same nie są zbyt tanie.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 04 Lip 2004 16:57
    piotrwsc
    Poziom 11  

Dzięki Nemo za podzielenie się swoją wiedzą, a gdzie można w miarę tanio kupić takie dejonizatory do potrzeb domowych, i czy odwapnianie to to samo ?

0
  • #10 04 Lip 2004 19:59
    Nemo
    Poziom 31  

Kupić można. Najlepiej skontaktuj się z jakąś najbliższą hurtownią/centralą zaopatrzenia chemicznego. Widziałem kiedyś wymieniacze w małych opakowaniach po 100g, ale nie wiem ile kosztowały. Poza tym będziesz musiał skonstruować sobie coś do ich użycia. Można np. wziąć plastikową butelkę (np. po napoju) bardzo dokładnie wymyć i odciąć dno. Na spód dać trochę gąbki, albo czegoś podobnego aby zatrzymać wymieniacz wewnątrz. Wymieniacz to takie kulki o średnicy od 1mm do kilku mm. Przez to przelewasz wodę i to wszystko. Dla anionitu i kationitu trzeba zrobić osobne butelki/lejki. Raz lejesz przez kationit, a potem przez anionit. Jednak żeby proces był skuteczny, musisz mieć również papierki uniwersalne do pomiaru pH. pH = 7, czyli obojętne, to woda zdejonizowana. Inaczej nie będziesz wiedział kiedy trzeba go zregenerować. W sumie nie jest to trudne, ale znów trzeba mieć trochę odczynników (dla kationitu HCl, a dla anionitu zasadę). No i dużo cierpliwości. Wsad 50g wystarcza na zdejonizowanie około 10 l wody, czasami więcej, zależy od wody i jakości wymieniacza.
    Nakład finansowy na odczynniki zwróci się dopiero po pewnym czasie, ale na pewno w sumie wyjdzie taniej, niż destylowanka. Wymieniacze jonowe są dość trwałe i można je wiele razy regenerować.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 05 Lip 2004 23:55
    piotrwsc
    Poziom 11  

Jeszcze raz Witam, tak jak wcześniej pisałem byłem na stacji benzynowej i kupiłem wodę destylowaną-demineralizowaną. Jest zdecydowana poprawa, ale nie do końca, bo jednak po kilku godz użytkowania nawilżacza na monitorze i TV tworzy się bardzo delikatny nalot ( przedtem po tym okresie wszystko było już sine ) może to jest wina wody która nie jest idealnie demineralizowana, choć jak sama nazwa wskazuje powinna być, bo co innego ?

0
  • #12 06 Lip 2004 20:07
    Nemo
    Poziom 31  

A może te mikrokropelki wody wyłapują z powietrza kurz i pył i właśnie dlatego osiada on na urządzeniach. Jeśli tak jest, to nic na to nie poradzisz. Musiałbyś filtorować powietrze.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 07 Lip 2004 15:55
    piotrwsc
    Poziom 11  

Zgadzam się, rzeczywiście rolą nawilżacza ultradźwiękowego jest nie tylko nawilżenie, ale także wyłapanie drobnych zaniczyszczeń z powietrza, i robi to o wiele skuteczniej niż tradycyjny nawilżacz. Mam wrażenie, że para jest zdecydowanie bardziej najonizowana ujemnie, po przez ultradźwięki ( chyba mają jednak jakiś wpływ ? ), bo mając nawet kila tradycyjnych nawilżaczy efekt nalotu nie wystąpi, a stosując to urządzenie, wszystkie zanieczyszczenia lepią się do urządzeń promieniujących dodatnio, tworząc nalot nawet od dołu obudowy ( dot. monitora i TV ). Tylko teraz stosując demineralizowaną ten nalot , choć bardzo delikatny wygląda mi na białawy, jaki skład nie wiem ( laboratorium nie posiadam ), a woda może nie idealna, niestety miernika do pomiaru przewodnictwa nie posiadam. Co do postu slowmot, to nawilżacz o który chodzi to pewnie VENTA, myślalem o takim kiedyś, ale cena za najtańszy model to obecnie 600zł+koszt ekspl.+osobny jonizator ok. 220zł to chyba za dużo, przynajmniej jak na mnie, a co do przedobrzenia z nawilżaniem to u mnie problem ten nie występuje, ponieważ urządzenie posiada czujnik wilgotności :-). Natomiast co do mieszanki Purolite, to rzeczywiście oferta bardzo ciekawa. Znalazłem nawet kilka sklepów internetowych oferujących ją, i chyba z oferty skorzystam, a co do regeneracji to owszem ale nie w warunkach domowych ( mało realne ze względu na potrzebę odseparowania jonitów, a dopiero regenerację, bo przecież jest to mieszanka ). A na zakończenie dla chcących zgłębić wiedzę na temat metod oczyszczania wody podaję link, który znalazłem w poszukiwaniu rozwiązania swojgo problemu http://www.kolmet.com.pl/Press/Filtry/tech_filtr.htm Pozdrawiam

0
  • #15 26 Sty 2007 14:01
    wilek
    Poziom 10  

Temat juz troche starawy, ale dodam, ze u nie problem tez wystapil. Co ciekawe, na monitorze komputerowym nie ma obsolutnie nic (21" CRT), natomiast TV, lacznie z szafka na ktorej stoi jest bialy. Jestem ciekaw gdzie jeszcze nalot sie bedzie gromadzil? I czy np. w srodku komputera sie na czyms nie odklada... Moze to jest zalezne od uziemienia?

0
  • #16 26 Sty 2007 18:31
    suhotnik
    Poziom 13  

Po ilu dniach/miesiącach zrobił się nalot ??
    Ja używam już nawilżacza ze 3 tygodnie i nic...

0
  • #17 27 Sty 2007 17:18
    dybas
    Poziom 37  

Używam nawilżacza ultradźwiękowego firmy "Boneco". Niezależnie, czy
    "paliwem" jest kranówka, czy woda dejonizowana nalot powstaje. Nie zauwa-
    żyłem negatywnych wpływów zjawiska na domową elektronikę. Rodzaj wody
    ma chyba wpływ na żywotność filtru w nawilżaczu. U mnie pracuje kilka lat.

0
  • #18 19 Lut 2007 14:14
    dziobak
    Poziom 13  

Witam, może ktoś zna wartość R6 z płytki elektroniki tego nawilżacza Boneco 7131? Uległ spaleniu - niewidoczny jest kod kreskowy. Pomiarowo ma ok. 1om.

0
  • #19 05 Mar 2007 12:27
    dziobak
    Poziom 13  

Ponawiam prośbę o podanie wartości rezystora ew. odczytu kodu kreskowego rezystora R6 w używanym Boneco 7131.
    Pozdrawiam

0
  • #20 13 Lis 2007 11:39
    yalabala
    Poziom 2  

Witam, wontek stary ale na dobrym poziomie.
    Jedzie do mnie nawilzacz UH 1060 cena ok 300 zl. Moje mieszkanie ma 60 m2, nie mam dywanow itp zbiorowisk brudu, posiadam za to dwa koty, kilka komputerow w pracowni i inny sprzet rtv. Cale mieszkanie jest grzewane elektrycznie, razem to sprawia ze powietrze jest nie do zniesienia, suche na elektryzowne a wszstko mi sie szybko kurzy, to chyba przez te koty ;).
    Dlatego nawilzacz powietrza, to podstawa. Model Uh 1060 wydaje sie byc odpowiedni. Zamierzam go rowniez uzywac nie tylko w pracowni komputeroweja ale rowniez w sypialni, powinno to poprawic samopoczucie, zdrowie i komfort. Jestem alergikiem(objawy katar sienny), mam uczulenie, na kurz, roztocza, pylki, grzyby, plesn. Slyczalem, ze nawilzacz sprawia ze wszystkie te mikrorganizmy lepiej funkcjonuja w takim nawilzonym srodowisku przez co moge bardziej odczuwac alergie, jak jest w praktyce nie wiem, ale moze ktos z was wie. Zakladajac ze tak jest, mysle zeby osobno kupic oczyszczacz powietrza taki za 400, na allegro sa dosc dobre w tej cenie z filtrem HEPA, lampa ultrafioletowa wylapujacym wiele szkodliwych roztoczy, kurz itd itp. To powinno weliminowac brud i zarazki z powietrza i da nawilzaczowi pole do popisu.

Odnosnie bialego naloty, weglanu wapnia, jak to sie ma bo niektore podobno nie produkuja tego a niektore tak, od czego to moze zalerzec ?. Beneco 7135 ma filtr, ale czy eliminuje weglan wapnia ?.

Dzieki i pozdrawiam.

0
  • #21 07 Sty 2008 15:48
    linkiea
    Poziom 2  

Witam,
    Również mam nawilżacz Boneco 7135 i róznież jak poprzednicy mam srebrny nalot na szafce RTV i TV, prawdopodobnie również wewnątrz obudowy. Nigdzie indziej poza tym miejscem - a styoi w tym pokoju również komputer - takiego zjawiska nie zaobserwowałem.

Dziś rozmawiałem z serwisantem i uzyskałem kilka ciekawych informacji.
    1) Nawilżacz rozbija wodę taką jaką dostaje i jeśli mgiełka jest widoczna tzn że na 99% nie jest to wina nawilżacza tylko wody.
    2) Chcąc sprawdzić na wodzie destylowanej (zdemieralizowanej) powinniśmy wykręcić filtr i wtedy porównywać efekty.
    3) Sposobem na skuteczne wyeliminowanie wapna i innych niechciamych substancji z wody podobnież jest filtr Brita lub po prostu zakupienie wody destylowanej na stacji benzynowej.

Uwaga: stopień zmineralizowania wody nie jest odpowiednikiem jej twardości tak więc spory nalot na TV nie oznacza, że woda jest twarda !

0
  • #22 21 Sty 2008 13:08
    zabel77
    Poziom 1  

Czy osad z nawilżacza jest szkodliwy dla człowieka?

Posiadam nawilżacz Boneco 7135. Używam wody przefiltrowanej Britą, mimo wszystko na sprzętach RTV, a także na niektórych meblach powstaje osad.

Zastanawiam się, czy węglan wapnia osadza się również w płucach? Czy jest szkodliwy - szczególnie dla małego, 3 miesięcznego dziecka?
    Kupiliśmy nawilżacz między innymi po to, żeby dziecku lepiej się oddychało w sezonie grzewczym, ale zaczynam sie zastanawiać, czy przypadkiem nie narobi więcej szkód niż pożytku.

Szukałam odpowiedzi na innych forach, bezskutecznie, Widzę, że tutaj są osoby, które mają pojęcie o działaniu nawilżaczy, może ktoś wie jak to działa na ludzi?

0
  • #23 21 Sty 2008 13:36
    linkiea
    Poziom 2  

no to jeszcze do tego wszystkiego dołożę jeszcze, ze przestał mi działać nowy DVD/RW - sprawdzałem na różnych nośnikach, również na takich które do tej pory działały bez zarzutu.
    Z lekka ogarnia mnie irytacja...

0
  • #24 21 Sty 2008 20:10
    Nemo
    Poziom 31  

Podsumujmy, osad powstający na przedmiotach w okolicy nawilżacza ultradźwiękowego to głównie bardzo drobne cząsteczki węglanu i siarczanu wapnia. W zależności od tego, co znajduje się we wlewanej do nawilżacza wodzie, mogą być również inne substancje. Ponieważ cząsteczki te są bardzo małe, z pewnością unoszą się w powietrzu, a zatem trafiają do płuc wszystkich obecnych. Coś jak ultradrobny pył wapienny.

Czy mogą zaszkodzić? To zależy od ilości owego pyłu i indywidualnych cech osobniczych. O ile wiem, nie ma żadnych wiarygodnych badań, które by to potwierdzały, bądź wykluczały. Zatem nie można powiedzieć jednoznacznie, jest, czy nie jest szkodliwy.

Prywatnie używam najzwyklejszych kamionkowych nawilżaczy wyparkowych. Tak po 5-6 na każdy kaloryfer. Czy jest przez to lepsze powietrze? Trochę tak. Daleko jednak do prawdziwej klimatyzacji.

Pozdrawiam.

0
  • #25 31 Sty 2008 17:17
    Einstein1992
    Poziom 9  

proszę was nie dobijajcie mnie przecież powinniście wiedzieć, że substancje stałe takie jak węglan wapnia nie mogą parować i się osadzać ponieważ są nielotne mam 6 z chemii to chyba coś o tym wiem węglan wapnia odpada

0
  • #26 01 Lut 2008 23:25
    Nemo
    Poziom 31  

Problem w tym, że to nie chodzi o parowanie węglanu wapnia. Jako 6-tkowicz powinieneś wiedzieć, że jest coś takiego, jak jony. W twardej wodzie znajdują się jony Ca2+ i Mg2+, które w połączeniu z CO2 lub SO2 lub SO3 z powietrza utworzą sól - CaCO3 lub MgCO3 lub odpowiednie sole CaSO4 lub CaSO3. Polecam konsultację z tabelą rozpuszczalności. ;)

Proste?

Pozdrawiam.

0
  • #27 02 Lut 2008 11:49
    Einstein1992
    Poziom 9  

z całym szacunkiem Nemo jony też nie parują

Pozdrawiam.

0
  • #28 02 Lut 2008 12:21
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Nawilżacz ultradźwiękowy nie powoduje odparowania wody tylko jej rozproszenie w powietrzu. W takim wypadku wszystko co jest w wodzie też znajdzie się w powietrzu. Z fizyki chyba nie masz 6?

0
  • #29 02 Lut 2008 18:35
    Einstein1992
    Poziom 9  

jeśli tak sądzisz to odparowanie wody z roztworu soli byłoby niemożliwe bo sól też by wyparowała
    a z fizyki to mam 5 chyba wystarczy???

-1
  • #30 02 Lut 2008 19:00
    Dar.El
    Poziom 40  

Przecież napisałem wcześniej że chodzi o zjawisko rozproszenia a nie parowania. Ultradźwięki wyrzucają wodę wraz z jej zawartością w powietrze, a tam dopiero woda wyparowuje zostawiając inne zanieczyszczenia w powietrzu.
    Kup sobie nawilżacz ultradźwiękowy, wlej do niego posoloną wodę i się przekonasz czy coś zostanie w nawilżaczu.

0