Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATI HD5770 na DVI przesunięty obaz w prawo na panoramie

antares 01 Dec 2009 02:42 2217 7
    antares
    Level 17  
    Witam,

Mam taki dziwny problem, karta graficzna ATI HD5770 podpieta jest pod monitor Samsung 2243SW (16:9) przez złącze DVI, podczas uruchamiania komputera, cały obraz na monitorze przesumięty jest dość znacznie w prawo, tworząc po lewej czarny pas. Nie wystepuje to po każdym uruchomieniu, czy restarcie, ale czasem tak sie zdarzy. Drugi objaw, jaki występuje jest taki, że podczas normalnej pracy, czcionka jest "normalna", natomiast po uruchomieniu benchmarka, czy jakiejś gry i powrotu do pulpitu czcionka jest pogrubiona i rozmyta, szczególnie w środkowej części monitora, tak jakby karta była podlączona przez D-sub i wystarczyła by kalibracja i by było ok, z tym, mże to jest DVI, więc nie ma takiej możliwości.

Dodam, że w przypadku wystapienia tych problemów pomaga wyłączenie i włączenie monitora i wszystko wraca do normy.

Wykluczam kwestie sterowników, ponieważ dzieje sie to już na starcie komputera, gdzie wyświetlane są komunikaty biosu.

Wcześniej miałem podpiętą starsza kartę GeForce 7600GT na platformie AMD i nie wystepowały tego typu objawy, co pozwala wyeliminowac rónież monitor.

Znalazłem podobny wątek z kartą ATI radeon 7500, ale nic on nie wnosi, gdyż porady krążą wokół sterowników, co przy samym starcie nie ma najmniejszego znaczenia.
    http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?s=320ad6981b7caee4ca7938eaea578b3d&t=333707

Spotkał się ktoś z czymś takim?

Mój config: ASUS P7P55D, Core i5, ATI HD5770 ASUS, 2x2GB Kingston 1600Mhz
    tomas26
    Level 11  
    tez mam ATI HD 5770 i na monitorku 20" i na max rodzielczość
    moze masz zle ustawaina rozdzielczość moze daj na ustawienia Auto Samsung 2243SW
    antares
    Level 17  
    Mam ustawioną dobrą rozdzielczośc, natywną 1920x1080 przez dvi do monitora, więc opcja Auto odpada, jedynie pod d-SUB. Podpiąłem pod drugie złącze DVI na karcie i jak narazie jest OK, zobaczymy co dalej. Jak problem będzie sie powtarzał, to będę reklamował kartę.
    Angelo17
    Level 20  
    Z tego co pamiętam na monitorze powinien być przycisk do automatycznego ustawienia rozdzielczość próbowałeś tego?
    antares
    Level 17  
    Dobrze pamietasz, jest taki przycisk, do automatycznego dopasowania sie ekranu powierzchni wyświetlanej, ale działa tylko w przypadku, gdy to monitora podpieta jest karta przez D-Sub, przy DVI nie ma takiej mozliwości i obaz praktycznie nie powinien zmieniac pozycjonowania. Jak na razie mam podpiety kable pod te dolne złącze DVI na karcie graficznej i problem póki co nie wystepuje, dziwne, w sumie oba są DVI i nie powinno być róznicy a jednak
    antares
    Level 17  
    Witam ponownie.

Ponieważ trochę czasu upłynęło a na nowy problem natchnąłem się dopiero teraz, chciałbym kontynuować dalej ten temat, by nie zakładać nowego.

Tak jak pisałem ostatnio, stanęło na tym, że podpiąłem monitor pod dolne złącze DVI. Chciałem wypróbować Kubuntu 10.4 i Ubuntu 10.4 Live CD i co się okazało, system się ładuje, po pewnym czasie monitor wygasa, jak by stracił komunikację z kartą graficzną i wyświetla się w lewym górnym rogu wybór sygnały monitora na przemian analog - digital i jak by wykryć go nie mógł przechodzi w stan stanby a DVD nadal pracuje i ładuje system, ale ekran pozostaje ciemny. Włączanie i wyłączanie monitora nic nie daję.
    Zacząłem zmieniać ustawienia monitora, w Menu SETUP&RESET - Auto Source, zmieniłem z Auto na Manual, co dało efekt taki, że już nie wyszukiwał sygnału z Analog - Digital, ale nadal to nic nie pomogło, ekran pozostawał ciemy. Efekt ten nie występuje na złączu górnym karty graficznej.

Mogło by tak zostać, ale znów na złączu górnym, występuje to co pisałem wcześniej, do tego podczas ładowania systemu po planszy "Zapraszamy", gdy ma się już ukazać pulpit obraz, jakby się tnie w poziomie, jak by nie było zainstalowanego sterownika. Sterowniki instalowałem kilkakrotnie i na górnym i dolnym złączu, nic to nie zmienia.

Macie jakieś pomysły?
    Aha, sprawdzałem to na innym monitorze, LG i efekt jest dokładnie taki sam, więc wykluczam wadę monitora.
    Czy jest jakaś różnica między jednym a drugim złączem DVI na karcie graficznej? W sumie nie słyszałem żeby była.
    Może ma ktoś taką samą kartę, bądź inną z dwoma DVI i by pokusił sie o sprawdzenie, chociażby samego ładowania systemu windows na obu wyjściach, czy nie ma tego "cięcia" obrazu w poziomie. Może te karty tak już mają. chciałbym się upewnić, zanim zacznę walczyć ze serwisem o ewentualna naprawę, bądź wymianę karty, bo ciężko mi to zjawisko nawet wytłumaczyć
    jabol07
    Level 12  
    Jesteś pewien, że kabel jest sprawny?
    Spróbuj podłączyć monitor jakimś markowym kablem.
    antares
    Level 17  
    Sprawdzałem na dwóch kablach, na tym co miałem z Monitorem i na tym, co kiedyś kupowałem w sklepie. Tak myślę, że jak by kabel był uszkodzony, to na obu wyjściach działo by się to samo a tu dzieje się na jednym co innego i na drugim co innego.
    Gdzieś na forach doczytałem, że wina może być nowe Ubuntu 10.4 i nowe sterowniki, które nie zawsze współpracują z najnowszymi kartami, ale pisali o Nvidii.
    Wygrzebałem stare ubuntu 9.04 live CD i idzie bez problemu, zarówno na jednym, jak i drugim wyjściu. Poszedłem dalej zainstalowałem Ubuntu 10.04 z poziomu windows, gdyż jest taka możliwość na wyjściu, które widzi Ubuntu, czyli to górne, potem jak już miałem system zainstalowany przepiąłem kabel na dolne wyjście i niby jest ok.
    Mogło by tak w sumie zostać, ale dziwi mnie takie zachowanie karty, żeby każde wyjście zachowywało się w inny sposób, przecież są to dwa DVI a nie DVI i D-sub, co bym jeszcze zrozumiał.
    Nie mogę właśnie znaleźć potwierdzenia, że to jest normalny stan rzeczy, lub nie.
    No i te wcześniejsze przesuniecie obrazu na wyjściu cyfrowych, na D-sub było by to normalne