Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana wypełnienia przebiegu na napięcie stałe

01 Dec 2009 08:58 1397 5
 • Level 19  
  Witam,

  Czy są jakieś układy scalone które dokonywały by zmiany napięcia na wyjściu w zależności od wypełnienia przebiegu podawanego na wejście. Wiem że takie coś idzie wykonać na wzmacniaczu operacyjnym ale czy istnieją inne układy do tego przystosowane ?

  Pozdrawiam
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 37  
  Można mierzyć współczynnik wypełnienia (np.1-99%) i na wyjściu otrzymywać skokowo np. 100mV-9900mV (lub inny zakres). Gotowca nie kojarzę, w piaskownicy nikt raczej na piechotę nie zaprojektuje...
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Raczej nie ma takich układów, bo cała zamiana zamyka się w zastosowaniu zwykłego filtru dolnoprzepustowego, z dołączonym za nim wtórnikiem napiecia separujacym kondensator od układu odbierającego informację o średniej wartości napięcia.

  Częstotliwość odcięcia filtru musi być dużo niższa niż częstotliwość podstawowa sygnału PWM (chodzi o odfiltrowanie składowej zmiennej sygnału a pozostawienie składowej stałej będącej wartością średnią przebiegu o zmiennym wypełnieniu).
  Częstotliwość graniczna nie może jednak byc zbyt mała, bo filtr będzie miał bardzo długi czas odpowiedzi na zmianę wypełnienia.
 • Level 37  
  Ja preferuję ,,sztywny" przetwornik wypełnienie/napięcie czyli raczej cyfrówka/klucze analogowe ale większość tu pytających ma blade pojecie w sprawie precyzyjnego zapytania.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  A do czego konkretnie potrzebujesz taki układ (który, o ile istnieje, będzie na pewno droższy od 1 rezystora, 1 kondensatora i np. 1/2 LM158 lub 1/4 LM324) ???