Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio ZRK Raid - całkowity brak odbioru stacji radiowych

djlj24 01 Gru 2009 11:33 1809 4
  • #1 01 Gru 2009 11:33
    djlj24
    Spec od car audio

Próbuję zreanimować polski odbiornik produkcji ZRK Raid (lub też Rajd). Działa mi tylko w nim część m.cz. - czyli wzmacniacz pracuje, regulowany jest poziom dźwięku (delikatnego szumu), sygnał ginie gdzieś na płycie (nie jest to wina gniazda dla urządzenia zewnętrznego). Przy dołączaniu anteny jest trzask, przy przełączaniu zakresów także. Sam przełącznik zakresów sprawdziłem i zakonserwowałem - ma pewny styk. Tranzystory także obmierzyłem, ale z pomiaru napięć wygląda jakby wszystkie były w stanie nasycenia (napięcie na bazie zbliżone do napięcia zasilania, podobnie jak napięcie na emiterze, napięcia na kolektorze natomiast bardzo małe) - zupełnie to nie pasuje do napięć na schemacie. Cewki i filtry także starałem się obmierzyć - wygląda na to, że mają przejście (ale czy któryś przypadkiem nie zwiera tego nie jestem w stanie określić). Już nie wiem czego się czepić - niby prosty odbiornik a jak na razie to przegrywam z nim walkę :(.

0 4
  • #2 01 Gru 2009 14:42
    35mario1
    Poziom 26  

Z boku radia jest gniazdo na urządzenie zewnętrzne (magnetofon), gdy go brak ma tam być włożona zworka (sygnał we-wy).

0
  • #3 01 Gru 2009 15:37
    djlj24
    Spec od car audio

Napisałem, że nie jest to wina gniazda na urządzenie zewnętrzne - zwora siedzi i sygnał ginie gdzieś na płycie radia a samo gniazdo jest już poza płytą przed potencjometrem do głośności.

0
  • #4 01 Gru 2009 17:04
    damiasz
    Poziom 18  

Napięcia mierzone są względem plusa C132 patrz pkt4. W tabeli moim zdaniem podane są wartości bezwzględne napięć inaczej w tabeli powinny być podane ujemne. Tranzystory nie są w stanie nasycenia , w tym wypadku napięcia na emiterze i kolektorze powinno być prawie takie same. A czy są zatkane wyjdzie przy pomiarze napięć względem plusa C132.

0
  • #5 28 Wrz 2014 15:09
    djlj24
    Spec od car audio

Długo RAID czekał aż znowu go wezmę do walki. Zrobiłem pomiary napięć na tranzystorach zgodnie z opisem na schemacie. Na tranzystorze T103 różnice były znaczące więc postanowiłem go podmienić. Mając do dyspozycji ASY34 (wiem, że nie są w.cz.) podłożyłem taki. Efekt był taki, że napięcia się poprawiły i co ciekawe zaczął reagować na antenę (zniekształcony odbiór na długich). W przypadku T101 napięcia się mniej różniły i dodatkowo było brak reakcji na trymer antenowy więc też postawiłem tam ASY34. I radio zaczęło grać na falach długich powiedzmy mając dostateczną czułość. Dodatkowo na średnich także pojawił się odbiór ale słabiutki (cicho i dopiero po dołączeniu długiej anteny coś odbiera). Zakresy krótkich i UKF milczą. Teraz zastanawiam się czy to wina starych tranzystorów AF426 (katalogowo ASY34 ma parametry dużo gorsze a na nich radio chce żyć)?
    Jest jeszcze jeden efekt. Jak podaję napięcie zasilania na włączonym radiu to w momencie startu jest dużo głośniej niż po chwili działania. Podobnie dzieje się przy stopniowym zwiększaniu napięcia zasilania.

0
  Szukaj w 5mln produktów