Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell E173 FPb (Płyta Benq) nie włącza się

01 Gru 2009 16:14 4096 13
 • Poziom 18  
  Witam.
  Monitor Dell E173FPb płyta główna Benq 5178. Monitor tylko miga diodą zasilania.
  Wygląda tak jakby próbował ruszyć, więc podejrzewam zasilacz. Sprawdziłem tranzystor (ten z radiatorem), nie ma zwarć. Układ UC3842b nie ma zwarć. Żadnych widocznych uszkodzeń.
  Od czego zacząć (zaznaczam że tu gdzie mieszkam jest bardzo ograniczona dostępność elementów, czyli jak wiem co, to zamawiam).
  Dzięki

  Dell E173 FPb (Płyta Benq) nie włącza się Dell E173 FPb (Płyta Benq) nie włącza się
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dell to tylko w tym wypadku nazwa handlowa, użyj "szukajki", w temacie Benq napisano wystarczająco wiele.
 • Poziom 18  
  Tak, z czego większość o inwerterze, nie o zasilaczu.

  Wracając do tematu. Podłączyłem samą płytę, bez lamp i matrycy. Robi to samo.
  Dokładnie w momencie kiedy dioda gaśnie słychać tyknięcie w okolicy mosfetu.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Sprawdź napięcia wyjściowe na zasilaczu z podłączoną i odłączoną płytą logiki - może to ona daje zwarcie, które blokuje zasilacz. Zazwyczaj na płycie logiki jest też stabilizator/y dające zasilanie na matrycę - może one dają zwarcie?
 • Poziom 18  
  Z podłączoną płytką logiki mam 5 i 3,3 V ale napięcie skacze w dół za każdem razem jak próbuje wystartować. Bez płytki logiki Mam stabilne 3,3V i 5,1V, nie słychać tykania z przetwornicy (chyba strzeliłeś w 10).
  Teraz pytanie co dalej, nie znalazłem żadnych zwarć (ale może źle szukam).
  Czy to wogule naprawialne ? Może to procek...
  Dzięki
  Dell E173 FPb (Płyta Benq) nie włącza się
 • Poziom 15  
  Równie dobrze taki efekt jak opisujesz może powodować niewyrabiająca przetwornica. Ja bym w niej sprawdził szczególnie diody 1N4148(szklane) i podmienił transoptor oraz TL431.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Podłącz do zasilacza jakieś obciążenie np. 5ohm/5W i zobacz, jak przy nim zachowują się napięcia. Jeżeli zasilacz wystartuje, a napięcia będą OK, to posprawdzaj stabilizatory na płytce logiki. Możliwe też, że przetwornica jest blokowana po próbie uruchomienia podświetlenia po starcie monitora - podłącz zasilacz do płytki logiki bez podłączania pinów 1 i 2, po których idzie sygnał włączania podświetlenia i regulacji jasności. Jeżeli monitor będzie się zachowywał normalnie to szukaj problemu w inwerterze.
 • Poziom 18  
  Bez pinów 1 i 2 zasilacz startuje prawidłowo. Szukam przyczyny w inwerterze. Dam znać jak utknę albo znajdę przyczynę. Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Witam ponownie. Nie miałem ostatnio czasu, stąd taka przerwa. :)
  Znalazłem uszkodzony SC5707 w inwerterze. Poczytałem trochę postów i wygląda że muszę najlepiej wymienić wszystkie 4 i dwa kondensatory 220nF/160V.
  Z braku częsci i ich dostępności tutaj wymieniłem tylko jeden tranzystor (znalazłem w jakiejś starej płycie od monitora i bez lamp wystartował. Po podłączeniu lamp ten sam tranzystor szlag trafił. Wiem że muszę wymienić resztę i kondensatory.
  Teraz pytanie, czy to wystarczy, czy zwrócić uwagę na jeszcze coś innego (nie chcę zamawiać części 15 razy). W którymś z postów znalazłem link do sklepu online (cybor-tech.com.pl), ale nie znalazłem takich kondensatorów. Czy to jest jakiś specjalny typ ?
  Dzięki z góry za wszystkie wskazówki (bardzo mi już pomogliście).
 • Poziom 18  
  Po długiej nieobecności, zaktualizuję temat.
  Części zamówiłem, dostałem, wymieniłem dwa tranzystory i kondensator.
  Monitor cały w kawałkach, połączony, zaświecił i działał przez jakieś 3 godziny. Postanowiłem więc go poskładać. Po złożeniu nawet nie mignął (oba tranzystory zwalone). Wymiana, rozłożony działa, po złożeniu ten sam problem. Sprawdziłem blachy, przewody, położyłem dodatkową warstwę izolacji pomiędzy matrycę a płytę, dodatkową izolację na przewody od świetłowek. Nic już nie rozumiem.
 • Poziom 25  
  "Dolna" połówka inwertera, a w zasadzie tranzystory sterujące są bardzo blisko otworu montażowego - jeżeli to one się palą, to prawdopodobnie po zamontowaniu płyty robi się zwarcie, które momentalnie ubija ranzystory...
 • Poziom 18  
  Nie sądzę. Otwór jest w odległości 1cm od tranzystorów i po złożeniu nie wygląda nawet jakby był blisko. Po zamontowaniu płyty na blachę i przykręceniu srubkami monitor działa. Natomiast po założeniu blachy z płytą na matrycę już nie działa. :(
 • Poziom 25  
  No to wygląda na przebicie na świetlówce...