Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podatność zawieszeń głośników

Piotrekk01 01 Gru 2009 17:32 1290 9
  • #1 01 Gru 2009 17:32
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Witam

Może troche głupie zagadnienie ale nie bardzo rozumiem o co tu chodzi.
    Otóż głośnik Tonsil GDN 30/100/11 ma podatność zawieszeń równą 0,00103m/N.
    A GDN 30/120/1 ma podatność równą około 0,00085m/N.
    Czyli GDN 30/100 ma bardziej miękkie zawieszenie, a GDN 30/120 twardsze.
    Mam oba głośniki i trudniej membranę się wciska w GDN 30/100/11,
    a łatwiej w GDN 30/120/1, a powinno być przecież na odwrót.

I teraz moje pytanie, dlaczego łatwiej wciska się membranę tego głośnika,
    który ma mniejszą podatność zawieszeń (ma twardsze zawieszenie) a nie tego,
    który ma większą?
    Chyba, że to nie tylko od tego zależy, tylko jeszcze od takich parametrów jak Xmax?

Chciałem się jeszcze dowiedzieć, dlaczego efektywność głośnika nie zależy od jego
    podatności zawieszeń?
    Od Mms zależy bo wiadomo, większą masę trudniej ruszyć i efektywność jest mniejsza.
    Ale też gdy zawieszenie jest bardziej miękkie, to łatwiej jest poruszyć membranę.

Jeśli ktoś się orientuje w tych rzeczach, to proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

0 9
  • #2 11 Gru 2009 16:06
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Nie moge nigdzie tego znaleźć, a chciałem tylko wiedzieć czemu efektywność nie zależy od podatności zawieszeń, jak od masy drgającej owszem.

0
  • #3 11 Gru 2009 18:25
    wkj
    Poziom 35  

A te głośniki to masz nowe?

0
  • #4 11 Gru 2009 23:11
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Nie chodzi mi o to, że kupiłem sobie ostatnio głośniki, tylko tak poprostu z ciekawości chciałem się tego dowiedzieć.

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

Czy mógłby ktoś napisać dlaczego efektywność głośnika zależy m.in. od masy układu drgającego Mms, a czemu nie od podatności zawieszeń Cms?
    Nigdzie tak szczegółowych rzeczy nie można znaleźć.

Pozdrawiam

0
  • #5 12 Gru 2009 00:59
    Reymar.T
    Poziom 13  

Dlaczego?
    Może dlatego, że te membrany w tych Tonsilach są produkcji made in china. A jeżeli tak jest no to się nie dziw.:cry:
    Poszukaj tu na elektrodzie tematu o tych gdn ach Tonsila gdzie ktoś kupił niby tej samej serii a miały one zupełnie inną podatność/nawet kolor inny - jak to z made in china.
    Rezonans takiego głośnika może być różny aż o 20 hz!!! A to oznacza, że wszystkie parametry TS można sobie w d..ę wsadzić. A miało być "dobre bo polskie":cry:

0
  • #6 12 Gru 2009 10:22
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Z tymi głośnikami rzeczywiście może tak być, że parametry nie są w zupełności takie same jak podaje producent.

Ale teraz ciekawi mnie sama ta fizyczna strona ogółu głośników. Efektywność zależy od Bl, Re, Sd i Mms. Jak zależy od Mms to czemu nie od Cms?
    Przecież podatność zawieszeń też stanowi opór dla ruchu membrany, raz większy raz mniejszy.

Pozdrawiam

0
  • #7 12 Gru 2009 11:12
    Ptolek
    Poziom 36  

Bo Cms ma wpływ na ruch membrany głównie w dolnym paśmie, dla niskich częstotliwości, ma ogromny wpływ na częstotliwość rezonansową, ale na efektywność w średnim paśmie prawie nie ma wpływu, bo wielokrotnie większe znaczenie ma wtedy Mms.
    Wytłumaczenie tego wszystkiego nie jest łatwe, bo należałoby to opierać na transmitancji układu rezonansowego albo na innych matematycznych zależnościach, do których nigdy mnie nie ciągnęło :) ale możesz zrobić eksperyment, przytrzymaj rękami membranę w grającym głośniku, zapewne niskie tony znikną a w paśmie średnich tonów nie będzie wielkiej różnicy.

0
  • #8 12 Gru 2009 13:13
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Ale efektywność mierzy się z całego pasma akustycznego, dla niskich tonów też.
    Więc jak Cms będzie małe i membrana będzie słabo drgała przy niskich częstotliwościach, to dla tego pasma efektywność będzie mniejsza i średnia z całego pasma też będzie mniejsza.

A jak naprzykład Mms jest duże to większą efektywność głośnik ma właśnie przy niskich częstotliwościach, a mniejszą przy wysokich, więc średnia też powinna być taka sama niezależnie od różnych wartości Mms.

0
  • #9 12 Gru 2009 18:37
    Ptolek
    Poziom 36  

Piotrekk01 napisał:
    Ale efektywność mierzy się z całego pasma akustycznego, dla niskich tonów też.

Różnie z tym bywa, czasem efektywność podaje się dla 1kHz.
    Piotrekk01 napisał:
    A jak naprzykład Mms jest duże to większą efektywność głośnik ma właśnie przy niskich częstotliwościach, a mniejszą przy wysokich, więc średnia też powinna być taka sama niezależnie od różnych wartości Mms.

Większe Mms nie powoduje, że rośnie efektywność w jakimkolwiek miejscu na charakterystyce. Może się tak dziać pośrednio, z uwagi na inne parametry i sposób strojenia głośnika, w pobliżu rezonansu.
    Trzeba też pamiętać, że podatność całkowita zależy od obudowy, bo dochodzi podatność pewnej objętości powietrza, zawartej w obudowie (powiedzmy, że chodzi o obudowę zamkniętą).

0
  • #10 28 Mar 2010 18:55
    Piotrekk01
    Poziom 11  

Ale tego całkiem nie rozumiem. Od czego (jakich parametrów) zależy jak sztywno siedzi membrana - czyli dlaczego w niektórych głośnikach wciska się ją łatwo, a w niektórych bardzo ciężko?

Bo od podatności zawieszeń to chyba nie bardzo zależy.
    W niektórych głośnikach o podatności zawieszeń mniejszej, wciska się membranę
    łatwiej niż w głośnikach o podatności zawieszeń większej.

A przecież duża podatność tzn. że zawieszenia są miękkie.
    A mała podatność - zawieszenia twarde.

Więc jak to z tym jest?

Pozdrawiam

0