Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pobór mocy telewizora LG 37LH3000.

LG_TV 02 Dec 2009 00:41 27359 16
e-mierniki
    LG_TV
    Level 1  
    Witam

Zdecydowałem się na zakup telewizora LCD. Wybrałem model LG 37LH3000. Nie zwracałem uwagi na markę, ponieważ uważam ze ile jest modeli, firm i ile ludzi bedzię je kupować, tyle opinii pójdzie w świat. Natomiast nie zwrociłem uwagi na jedna rzecz, pobór mocy. Mój model w parametrach ma podane iz pobiera 180W. Czy to jest dużo jak na 37 calowy telewizor? I czy rzeczywiście - jak to uslyszałem z ust znajomych - kupiłem sobie telewizor który wykończy mój domowy budżet?
    Proszę o obiektywna opinie.

Pozdrawiam
  • e-mierniki
    Pablo1964
    Moderator
    180 W to jest maksymalny pobór mocy, przy największej jasności obrazu. Jeżeli zmniejszysz natężenie podświetlenia matrycy, pobór mocy spadnie - przy standardowych nastawach nawet o połowę.
  • e-mierniki
    oilkm
    Level 11  
    Witam

A czy ktoś z szanownych posiadaczy tego modelu mógłby podać rzeczywiste zużycie energii ?
    Slamdunker
    Level 10  
    Witam!

Już od dłuższego czasu przymierzam się do kupna telewizora, ale jakoś nie mogę się zdecydować. Co chwila pojawiają się jakieś wątpliwości. Ostatnia dotyczy poboru prądu, o którym chyba najmniej się mówi i najmniej wiadomo, mimo iż wg mnie to wartość kluczowa. Dlatego też podpinam się do tego tematu.

Chodzi mi o to jak obliczyć/dowiedzieć się ile prądu "średnio" zużywa dany telewizor. Chodzi mi zarówno o LCD jak i o plazmy, choć sam raczej zdecyduje się na plazmę.
    Z tego co mi wiadomo najnowsze plazmy zużywają 60%-70% wartości znamionowej podanej z tyłu tv np. w tym Panasonicu 42 calowym http://www.panasonic.pl/oferta.php?prod=4380 pobór mocy (znamionowy), (użytkowanie), (oczekiwanie) ma odpowiednio: 295 W, 175 W, 0,4 W

Wynika zatem z tego, iż reguła 60% z 295 W wartości podanej na tabliczce z tyłu się sprawdza.

Nie wiem jednak jak oblicza się zużycie prądu w telewizorach LCD. Niby jego wartość jest stałą, ale czy oznacza to, że cały czas zużywają tyle ile jest podane z tyłu telewizora? Sprawdzałem i średnio 42 cale LCD ma 200W a to sporo. Czy zatem jest możliwe aby ta plazma panasonica była oszczędniejsza od 42 calowych LCD??

Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Z góry dziękuje!
    hojlo1
    Level 35  
    Są do kupienia tanie mierniki zużytej energii.
    Oprócz poboru chwilowego można nawet zmierzyć w określonym czasie (w zależności od wersji).

LCD zużywa w miarę podobną ilość energii niezależnie od rodzaju obrazu (czerń/biel).
    PDP ma ogromną równicę (przy bieli zużywa kilkakrotnie więcej..).

Najoszczędniejsze są obecnie LCD-LED.
    Nowoczesne PDP potrafię podobną ilość energii zużyć , jak ich klasyczny LCD.

Sporo zależy od danego modelu TV i indywidualnych nastaw.

Ps - jeżeli 180W LCD zastępuje np 32'CRT (ok. 200W) to tłumaczenie o "wykończeniu" domowego budżetu jest.... .:D
    (do tego większy ekran)
    Slamdunker
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź, ale chodzi mi o konkretną sprawę.

Ile prądu pobiera TV LCD na optymalnych ustawieniach?? (nie żadnych trybach ekonomicznych, gdzie obraz jest o połowę ciemniejszy i nie da się w ogóle tego oglądać)

Czy jest to ta wartość podana na tabliczce znamionowej z tyłu, czy może podobnie jak przy plazmach nawet przy optymalnych ustawieniach należy jakiś procent tej wartości odjąć?

Przykładowo popularny model Philipsa LCD - Philips 42PFL5604H w linku niżej ma podaną wartość 210W. Pobór mocy (telewizor włączony) 210 W
    http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-pla...echniczne-philips-42pfl5604h.bhtml#content_3c

Natomiast na oficjalnej stronie producenta znajduję taką informacje:

http://www.consumer.philips.com/c/telewizory/...y-42-cale-full-hd-1080p-42pfl5604h_12/prd/pl/

Zasilanie
    Temperatura otoczenia 5°C do 35°C
    Zasilanie sieciowe 220–240 V, 50 Hz
    Pobór mocy (typowy) 125 W
    Pobór mocy w trybie gotowości 0,15 W

Czyli nagle z 210W robi się 125W. Jak to rozumieć?
    hojlo1
    Level 35  
    Slamdunker wrote:
    Dzięki za odpowiedź, ale chodzi mi o konkretną sprawę.

Ile prądu pobiera TV LCD na optymalnych ustawieniach?? ....

Ależ odpowiedź jest konkretna (właśnie linki co przytaczasz nie maja konkretów, choć obydwa są prawdziwe).

Zadaj sobie pytanie - Co to są optymalne ustawienia?

U jednego użytkownika - w jasnym mieszkaniu i oglądany TV w dzień będzie miał całkowicie inaczej "swoje" optymalne ustawienia, niż ktoś oglądający wieczorami i np transmisje sportowe (w większości).
    Sam uznasz - jakie masz ustawienia optymalne (wg Ciebie) i też mogą być różne w zależności od preferowanego odbioru (np. sport inaczej, niż filmy).
    I np optymalne dla filmu to 125W, a dla sportu 210W (te 2 dane przytoczyłeś, to czemu nie...).

Wartość na tabliczce powinna pokazywać max pobór, ale to też nie zawsze jest prawdą (z autopsji).
    Slamdunker
    Level 10  
    Szczerze mówiąc, to nie bardzo rozumiem (może dlatego, że nigdy nie byłem w posiadaniu ani plazmy, ani LCD). Czyli jak oglądam mecz piłkarski na murawie czy koszykarski w hali, to daje sobie ustawienia "sport", które pobierają najwięcej pradu czyli te 210W z tabliczki znamionowej, a jak oglądam film to zmieniam ustawienia na "film" i obraz robi się o połowę ciemniejszy, bo film lepiej się ogląda na mniejszej jasności i zużywam dajmhy na to 120W? Troche to dziwne...

Może przedstawię sprawę w ten sposób. Pobór prądu to dla mnie jedna z kluczowych wartości. Najważniejszy jest jednak obraz, a ten jak każdy kto widział obraz na plazmie i LCD i potrafi przy tym być obiektywny stwierdzi, że plazma przewyższa pod tym względem LCD.

Zadam więc konkretne pytanie. Czy jeśli zainwestuję w tą plazmę

http://www.panasonic.pl/oferta.php?prod=4380

[pobór mocy (znamionowy), (użytkowanie), (oczekiwanie) ma odpowiednio: 295 W, 175 W, 0,4 W]

to dużo stracę, jeżeli chodzi o wydatki na prąd, niż gdybym zainwestował w tego LCD??

http://www.consumer.philips.com/c/telewizory/...y-42-cale-full-hd-1080p-42pfl5604h_12/prd/pl/

Philips 42PFL5604H Pobór mocy (telewizor włączony) 210 W
    Pobór mocy (typowy) 125 W
    Pobór mocy w trybie gotowości 0,15 W
    misza43
    Level 10  
    Albo chcesz oglądać, albo oszczędzać? ja zakupiłem LG 4900 lsd i jestem zadowolony a pobór prądu można sobie ustawić na oszsczędny i po problemie.
    Slamdunker
    Level 10  
    No właśnie takie opinie jak wyżej mnie dziwią. Tyle mówi się o globalnym ociepleniu, o oszczędzaniu i ochronie środowiska, a jak przychodzi do kupna tv to każdy ma w nosie czy to pudło ciągnie 120W czy 200W i nikt jakoś tego nie docieka. A przecież tu chodzi o nasze pieniądze, no i jakby nie było po trochu też o naszą atmosferę... Z tego co widzę to zużycie prądu w 42 calowym LCD da się określić jedynie w granicy błędu +/- 100W, no bo wszystko zależy od ustawień.
    hojlo1
    Level 35  
    Jak przejdziesz z teorii do praktyki, to ......ździwienie minie. ;)

Miałem CRT 32' , który miał na tabliczce znamionowej 190W (miernik średnia pokazywał ok ~160W, też zmiennie w zależności od ustawień....)
    Teraz ma PDP 42' co ma na tablice 290W (miernik pokazuje od ok.~80W do ~320W w zależności od ustawień, sygnału...)
    Oglądam programy z załączonym trybem "ECO".

Kolejny rachunek za prąd mam znowu niższy o parę złotych niż przy CRT (zmiany innego sprzętu i przyzwyczajeń = brak).

Tyle praktyka.

Pomogłem? ;)
    Pablo1964
    Moderator
    Nie ma sensu patrzeć na każdy pobierany wat bo dojdziemy do wniosku że najlepszy będzie telewizor... wyłączony. Można tu jeszcze tylko dodać, że w przypadku LCD rzeczywisty pobór zależy od ustawień jasności i kontrastu a w przypadku plazmy - dodatkowo od jasności oglądanej w danym momencie sceny.
    sandalki21
    Level 10  
    Witam! Ja też stoję przed problemem wyboru telewizora LCD, ale zapotrzebowanie na energię elektryczną i związane z tym warunki ekonomiczne obliczam do wartości maksymalnych podawanych przez producenta sprzętu. Wszelkie oszczędności powstałe po odpowiednim ustawieniu parametrów mile mnie zaskoczą, bo chyba lepiej się mile zaskoczyć niż źle zawieść. Poza tym ważne są inne parametry po których powinniśmy się kierować przy wyborze tego sprzętu.
    User removed account
    User removed account  
    hojlo1
    Level 35  
    1monster - wszystko się zgadza (opisane wyżej o typowych LCD).

Mam prośbę - zmierz pobór chwilowy, gdy jasność dasz raz na min., raz na max., na jakieś fotce (plansza nieruchoma).
    (oczywiście opisz wynik) .

Pozdrawiam. ;)
    User removed account
    User removed account  
    Rav-X
    Level 10  
    Witam.

1monster "normalnie spadłeś mi z nieba" z tymi pomiarami ;) Z dwa tygodnie temu zakupiłem ten model LG w Media Markt, i tak jakoś po czasie zacząłem się zastanawiać jak wygląda sprawa z poborem prądu w różnych trybach energooszczędnych. Z twoich pomiarów wynika ze dużo nie zużyje prądu bo ja mam również ten LCD ustawiony na oszczędność średnią + odpowiednio ustawiony obraz (kontrast, jasność, ostrość, kolor) i naprawdę da się normalnie oglądać tv, i oczy się tak nie męczą. A co do samego modelu to na plus mogę powiedzieć że jak na LCD dobrze radzi sobie z analogowymi kanałami tv, a na minus że jak jest przyciszony aby cicho grał to na niektórych kanałach wytwarzają się szumy.