Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć po kablu telefonicznym

ImPuLs 02 Gru 2009 09:04 3590 15
  • #1 02 Gru 2009 09:04
    ImPuLs
    Poziom 22  

Poszukuję namiarów na urządzenia umożliwiające przesył danych po kablu telefonicznym na dłuższą odległość.
    Chodzi mi o coś takiego jak np. modem telefoniczny tylko żeby była większa przepustowość takiego połączenia.
    Chcę połączyć grupę komputerów oddalonych od fizycznej sieci LAN o jakieś 1-1,5km. Pomiędzy tymi punktami są położone tylko kable telefoniczne.

Nie chcę stosować WiFi.

0 15
  • #2 02 Gru 2009 10:37
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Jeśli wszystkie te komputery mają dostęp do internetu, to możesz je połączyć w sieć wirtualną.
    Nie ma innej, taniej możliwości na samych kablach telefonicznych.
    Temat był wielokrotnie omawiany na forum - wystarczy poszukać.

0
  • Pomocny post
    #3 02 Gru 2009 11:14
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Potrzebujesz modemu DSL, który na jeden parze przewodów na kilka kilometrów potrafi zestawić łącze kilka Mb. Ja używałem modemów Schmid Telecom serii Watson. Z jeden strony interfejs ethernet RJ-45 z drugiej RJ-12, za pomocą pary takich modemów na 4,5km miałem zestawione łącze 2Mb, co w zupełności pokrywało moje potrzeby.
    A u ciebie, musisz określić czego potrzebujesz, jaki ruch przewidujesz, czy łącze ma byc symetryczne czy asymetryczne, jakimi kablami dysponujesz itd. I wtedy dobrać można odpowiedni sprzęt.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Gru 2009 12:28
    darek_wp
    Poziom 28  

Z modemem HDSL lub SHDSL możesz pacować na odległość do 10 km z przepustowością 2Mbit przy 1 parze i 4Mbit przy 2 parach telefonicznych jednak koszt kompletu takich urządzeń to przedział ok 1000PLN

0
  • #5 02 Gru 2009 12:36
    ImPuLs
    Poziom 22  

Z tą siecią wirtualną to bez przesady - jakby tam był internet to bym to połączył przez VPN.

Chodziło mi właśnie o takie modemy o jakich wspomina 'rwisniewski1'.
    Poszukam coś na ich temat.

Gdybyś mógł jeszcze podać jakie konkretnie modele używałeś (żeby były sprawdzone) i gdzie kupowałeś, to bym był bardzo wdzięczny.

add.:

darek_wp - oczywiście biorę pod uwagę koszt takiego układu, ale stosując komplet urządzeń do przesłania sygnału przez WiFi też poniósłbym koszty (2 x AP i 2 x antena) i nie mam gwarancji że będzie to działać. Teren jest gęsto usiany metalowymi halami fabrycznymi (anteny nie będą się widziały w żadnym rozmieszczeniu). Ciągnięcie 1,5km kabla i stawianie po drodze urządzeń wzmacniających sygnał też chyba nie jest dobrym wyjściem.

Znalazłem coś takiego:
    http://www.planet.pl/produkty/urzadzenia_adsl_vdsl_g_shdsl/g_shdsl_do_6_7_km/grt_101
    http://www.planet.pl/produkty/urzadzenia_adsl_vdsl_g_shdsl/g_shdsl_do_6_7_km/grt_401
    Porównam to z urządzeniami 'Watson' i coś pewnie wybiorę.

0
  • #6 02 Gru 2009 20:56
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Ja używałem modemów Watson 5. Jego ciekawą zaleta było to, że mogłem zestawiać kanały o przepływnościach będących wielokrotnością 64kbit. Testowałem u siebie na biurku różne aplikacje i ich działanie np. na linii ISDN (64 i 128 kbit).
    Ten modem jest już nieprodukowany, to jego następca:
    http://www.acnet.com.pl/modules.php?name=Oferta&pa=showpage1&pid=72

0
  • #7 02 Gru 2009 22:47
    EBC41
    Poziom 28  

a ja chcę zwrócić uwagę że jeżeli to są kable TP to takie coś nie będzie działać, ponieważ pomiędzy tymi liniami nie ma zestawionego połączenia. Poza tym z tego co wiem to w centralach telefonicznych są stosowane filtry dolnoprzepustowe

0
  • #8 03 Gru 2009 13:37
    rwisniewski1
    Poziom 23  

Cytat:
    a ja chcę zwrócić uwagę że jeżeli to są kable TP to takie coś nie będzie działać, ponieważ pomiędzy tymi liniami nie ma zestawionego połączenia.

Słuszna uwaga, nie było doprecyzowane, co to znaczy "na liniach TPSA". Ale jeśli ktoś się wczytał w specyfikacje sprzętu, powinien zauważyć, że mowa jest tutaj o liniach dzierżawionych , czyli fizycznych drutach zestawionych punkt-punkt. Nie są to modemy przeznaczone do wdzwaniania się, nie będą działały na liniach PSTN.

0
  • #10 07 Gru 2009 12:29
    ImPuLs
    Poziom 22  

Doprecyzuję informacje ...

Nigdzie nie napisałem "na liniach TP S.A." - napisałem "kable telefoniczne" bo są to fizycznie położone kable którymi podłączone są linie (numery) wewnętrzne telefoniczne za centralką wewnętrzną firmy. Kabel położony był kiedyś 10-io parowy, a wykorzystane jest tylko 6 linii telefonicznych więc mam 4 pary możliwe do wykorzystania. Kabel jest w bardzo dobrym stanie technicznym i jest własnością firmy, a nie TP S.A.

0
  • Pomocny post
    #11 08 Gru 2009 12:34
    goramo-jg
    Poziom 11  

Proszę się skontaktować z firmą Goramo: www.goramo.com.pl..
    i zapytać o modemy Alfa2 z wbudowanym MicroRouterem.

Pozdrawiam,

0
  • #12 08 Gru 2009 15:27
    irekr
    Moderator

Impuls: jeżeli kabel o którym piszesz jest dobrej jakości, instalowany stosunkowo niedawno i do tego wyprodukowany w Ożarowie to na typowym kabli YTKSY10x2x0,5 innym podobnym (nawet czwórkowym z rodziny XTKMXwp 5x4x0,5) można wybrać dwie pary o parametrach wystarczających na uruchomienie łącza LAN z prędkością 10 Mbs w systemie full duplex.
    Rewelacji nie będzie ale łącze będzie pracować stabilnie. Wymagać będzie dwóch HUB-ów sprzętowych z prędkością 10 Mbs. W wypadkach skrajnych instaluje się HUBa (10 MBs) w połowie drogi jaki regenerator, wówczas łącze musi pracować w systemie halduplex.
    Niestety kabel musi być odpowiedniej jakości, najlepiej gdy jako materiał izolacyjny został użyty poliwinit spieniony a nie zwykły. Dobry fachowiec potrafi Ci takie tory wybrać.
    Najczęściej są to dwie pary w oplocie wiązki, wybiera się dwa tory najsilniej "skręcone" i znajdujące się po przeciwległych stronach ośrodka.

Wiem że jest to niezgodne ze standardem, ale w praktyce takie łącza pracują. Ważne by nie stosować "markowych' HUB-ów, maja one najczęściej celowo obniżone parametry czułości odbiorników liniowych.

0
  • #13 08 Gru 2009 18:15
    EBC41
    Poziom 28  

Nic to nie da, bo odległość wynosi 1,5km a to jest dużo za dużo żeby myśleć o ethernecie. Tak samo skrętka telefoniczna jest zbyt kiepska żeby na dłuższe odległości miało to działać (dłuższe w porównaniu do 100m). Sądze że bez położenie światła się nie obędzie.

0
  • #14 09 Gru 2009 16:53
    ImPuLs
    Poziom 22  

irekr - próba puszczenia ETH tym kablem była robiona. Co prawda były to dwie pierwsze z brzegu wzięte pary z kabla nie dobierane jakoś specjalnie wg położebnia czy stopnia skręcenia. Z jednej strony był router 'linksys' z drugiej laptop. Efektu nie było żadnego. Niby wykrywało podłączenie kabla ale nawet IP już nie potrafiło przydzielić. Wnioskowałem że jest to za duża odległość na taki rodzaj kabla i dalsze próby poprostu nie były robione.

goramo-jg - przejrzę sobie ofertę w wolnej chwili - dziękuję za informację.

0
  • #15 05 Lut 2010 13:41
    Błażej Szymański
    Poziom 9  

Spróbuj wysłać zapytanie do Komtransu. Oferują SHDSL-e firmy FlexDSL. Są powszechnie używane na kolei i przesyłają ethernet nawet na odległość kilkudziesięciu kilometrów (przy zastosowaniu regeneratorów) do 15.2 Mbps po jednej parze i to przy silnych polach elektromagnetycznych. Na odległości 1,5km powinien działać z prędkością ok. 9.8 Mbps bez regeneratorów (modele Orion 2+ i Orion 3) lub 5.7 Mbps (Orion 2) na kablu 0,4 mm.
    http://komtrans.pl/index.php?option=content&t...ory§ionid=2&id=25&Itemid=48〈=polish

Moderowany przez DriverMSG:

Nie pobiera się opłaty za plik ogólnie dostępny.
    Załącznik usunąłem.

0
  • #16 27 Mar 2011 21:20
    ImPuLs
    Poziom 22  

Sprawa umarła sama z siebie poprzez likwidację komputerów na tym oddalonym punkcie.

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Napewno przydadzą się jeszcze kiedyś nawet w celach edukacyjnych.

Pozdrawiam i zamykam temat

0