Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konwerter RCA/s-video do RGB?

02 Gru 2009 13:04 7913 9
  • Poziom 9  
    Witam, mam pewien problem - mam nadzieje, ze ktos bedzie umial go tu rozwiazac :).
    Potrzebuje obraz PAL/NTSC ktory ma na wyjsciu zwykle RCA podlaczyc pod RGB.

(1x chinch) RCA >> (3x chinch) RGB - sygnal analogowy

I teraz nie wiem - czy potrzebuje jakiegos konwertera RGB (dosyc drogawa sprawa)? Czy moze wystarczy odpowiednio 'pospinac' przewody?
    Przejsciowki z RGB na s-video, czy tam na VGA spokojnie juz za pare groszy mozna kupic, tak samo istnieja przejsciowki z s-video/VGA na RCA, wiec za pewne daloby sie cos takiego zlutowac, tylko - jaki bedzie efekt?

Mam nadzieje, ze dobrze zobrazowalem problem.
    Z gory dziekuje za pomoc.
  • Poziom 13  
    Do tego potrzebny jest scanconverter :-)
    A to nie jest tanie.
  • Poziom 9  
    Czyli niestety za pomoca zwyklych przejsciowek nie da rady?
    A moze samemu zrobic taki konwerter? Sa do tego jakies schematy?

Gdyby ktos mogl spojrzec na schemat wtyczki, do ktorej chce sie podpiac:

konwerter RCA/s-video do RGB?

Piny J1,J2 i J6 sa od RGB.

Jednak jest jeszcze J10.
    Probowalem podlaczyc sie pod pin J10, masa z J7 i to podlaczylem do wyjscia s-video w notebooku - ekran - jedynie zmienil delikatnie czarne odcienie, wiec jakby cos sie dzialo, no ale obrazu nie ma.
    Po podpieciu zamiast J10 kazdego z poszczegolnych kanalow RGB - obraz 'mruga/miga' w danym kolorze.

Czy powodem moze byc nieprawidlowa czestotliwosc etc na wyjsciu s-video w notebooku? Bo wydaje mi sie - wg tego schematu - obraz powinien byc uzyskany. Czy jesli podlacze do wspomnianego wejscia J10 i J7 kamere PAL/NTSC - uda sie uzyskac obraz?
  • Poziom 16  
    Jeżeli jest to sprawa "życia i śmierci", to można wysterować tym sygnałem telewizor, a z niego wyprowadzić sygnały RGB.
  • Poziom 9  
    Mógłbyś rozszerzyć swoją myśl tak, żeby laik zrozumiał co i jak ;)?

Może nie jest to sprawa życia i śmierci, ale ważna :)
  • Poziom 16  
    W każdym telewizorze jest dekoder koloru PAL/SECAM czasami również NTSC. Sygnał wejściowy to CVBS (wideo) lub SVHS. Z dekodera wychodzą natomiast sygnały RGB. Mam na myśli stary TV CRT.
  • Poziom 9  
    Wlasnie rzecz w tym, ze nie chodzi o telewizor, a o monitor samochodowej, fabrycznej nawigacji.

Mam do wykorzystania zlacza ze schematu, ktory podalem wyzej.

Tak wiec - czy istnieje mozliwosc wykorzystania do tego celu analogowego wejscia - J10, prosto z kamerki?

Wiem na pewno, ze istnieje mozliwosc podlaczenia obrazu pinami J1,J2 i J6, ale wtedy musialbym uzyc konwertera. Jednak jest jeszcze to jedno wejscia - nie uzyte przez producenta, ale jest.
  • Poziom 34  
    Witam. Wygląda na to, że monitor ma możliwość wyświetlania sygnału w postaci RGB, jak i sygnału zespolonego CVBS (J10). Wybór źródła prawdopodobnie odbywa się za pomocą cyfrowej szyny danych (J4) więc trochę komplikuje to sprawę. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Wyglada na to, ze przez CVBS w tym przypadku nie da sie polaczyc - z niewiadomych mi przyczyn, obraz sie nie pokazuje.

Sprawdze jeszcze w weekend z jakims urzadzeniem majacym na wyjsciu rgb - czy ten sposob polaczenia bedzie sie sprawdzal.

No i jesli sie uda - bede potrzebowal konwertera z componenta na RGB.

Wejscie - component
    Wyjscie - RGB

Ma ktos moze dostep do jakis schematow tego typu urzadzen? Ewentualnie gdzie moznaby dostac w realnej do przyjecia cenie 'gotowca'?
  • Poziom 12  
    Lukesh, czy to nie jest monitor od nawigacji z volvo?, W moim V70 jest dokładnie taki monitor, z dokładnie taką rozpiską wejść. Próbowałem już podłączać się z sygnałami kolorów i złożoną synchronizacją do tego wejścia, obraz uzyskany z PC jest charakterystycznie rozkreskowany. Jak podłączysz się z pomiarem do oryginalnych sygnałów nawigacji dojdziesz do wniosku, że ten monitor działa jak telewizor, czyli 15625Hz i sygnał najprawdopodobniej z przeplotem :-)
    Ale czekam na śmiałków, którzy poradzą sobie z tym problemem, powiem tyle, że rozwiązało by to wiele kłopotów wielu amatorom...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1569178.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1233348.html
    Jest więcej chętnych....tylko jak zrobić konwerterek z composite na to lcd?