Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Estradowe 12" + 1".

Dj Dona 02 Dec 2009 13:28 4157 34
    Dj Dona
    Level 10  
    Siemanko;]

Mam problem. Chciałbym zbudować kolumny estradowe (nadstawki) na głośnikach 12" + 1".
    Chciałbym aby moc jednej kolumny zamykała się w 450 watt rms i impedancji 4 Ω
    Kasą która dysponuje na przetworniki i zwrotnice wynosi 600 zł.

Mam kilka pytań związanych z tą konstrukcją:
    1. Jakie głośniki użyć do tych kolumn ?
    2. Jakie zwrotnice użyć ?
    3. Jakie maja być wymiary tej konstrukcji (wys.,szer.,dłu., kolumny oraz wys. i dłu. Br jeśli miałbym użyć Br szczelinowy) ?
    4. Jaki użyć Br : szczelinowy czy okrągły ?
    5. Jakie byście polecali kolumny trapezowe czy prostopadłościany?
    6. Myślałem nad tym czy opłaca się robić kolumny estradowe czy zrobić kolumny domowe ?

Salę którą mam nagłośnić tymi kolumnami wraz z dwoma subbasami (Stx 38-550) które posiadam ma powierzchnię 200 m kwadratowych.

Prosiłbym o konkretne odpowiedzi na moje pytania ;)

Dziękuję za każdą odpowiedz;]
    Pozdrawiam ;)

Ps. Kasę którą podałem to max. którą mogę przeznaczyć na głośniki i zwrotnice wraz z przesyłkami.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Trapezowe, tylko trapezowe...
    marian133
    Level 38  
    1. jeśli 600zł to max to nic innego nie zostaje jak kupno STX-ów.
    2. zwrotnicę znajdziesz na forum
    3. też znajdziesz na forum
    4. bez różnicy
    5. trapezowe
    6. tego pytania nie rozumiem,albo robisz estradowe albo domowe,estradowymi nie pograsz w domu a domowymi nie nagłośnisz imprezy,wybieraj

Dj Dona wrote:

Chciałbym aby moc jednej Kolumny zamykała sie w 450 watt rms

A dlaczego tyle? pewnie dlatego że nie wiesz że istnieje taki parametr jak SPL :) Zresztą znajdź za tą cenę którą podałeś głośniki do nadstawki które by miały łącznie 450W,powodzenia.
    Mitur23
    Level 23  
    Witam jak myslicie dobre by było dla niego Gde 25-300-8 SE i D 500 ?
    W miarę tanio by wyszło i myślę ,że przyzwoicie efektywnośc by była wimarę
    ok równając z subbasami..
    Mitur23
    Level 23  
    Wtedy by było wmiarę mobilnie dobrac małą obudowę zestroic trochu wyżej..
    Oczywiście był bym za tym żeby pasmo gde zaczynało się od 100 hz :)
    zwrotnica wydaje mnie się,że jest na elce gdzieś ale mogę się mylic..
    Dj Dona
    Level 10  
    A gdyby subbasy zostały odjęte to ten Gde dał by z siebie jakiś ładnie brzmiący bas.?
    Mitur23
    Level 23  
    To nie jest głośnik do basu.. traktuj go jako średniotonowego... Bardziej typowo to midbas... Czyli głosnik który ma wycięte niskie rejestry..(częstotliwości)
    Dj Dona
    Level 10  
    A jakbym zastosował zamiast gde gds??? Był by taki sam efekt??
    diyManiek
    Level 29  
    Z stx jakos jeszcze przelknac mozna driverki i horny. Ich glosniki to (...) przerabialem wiekszosc. Ale jak kasy nie ma na poczatek moga byc... gdsy od nich jeszcze takie zle nie sa biorac odpowiedniki alpharda, stx swoje wytrzyma i srednica w miare slyszalna jest pisze w miare bo to poprostu nie brzmi...

Moderated By Pablo1964:

Post był raportowany, usunąłem wulgarne określenie.

jamesvangrey
    Level 16  
    Dj Dona wrote:
    A jakbym zastosował zamiast gde gds??? Był by taki sam efekt??
    MAsz suby to ich uzywaj a nie krecisz sie zeby tylko bez nich ciagnac
    ogi888
    Level 16  
    Chciałbym się podłączyć pod temat, ale mam trochę inny wątek.
    Mam zrobione nadstawki na GDS 30/30 + gdwt 40W. Problem w tym, że w jednej kolumnie spaliłem GDS'a. Niedużym kosztem chciałbym, żeby te kolumny znowu grały. Założenie jest takie, że będą one służyły jedynie jako zapas, lub będą wypożyczane, także nie chodzi mi szczególnie o jakość i brzmienie tylko o wytrzymałość i spl co najmniej 97 db.

Zastanawiam sie jeszcze, czy w kolumnie "estradowej" można zamontować zwrotnice z kolumn domowych np. altus 140.
    Greg1702
    Level 20  
    Za tą kasę proponuję zrobić 15". Bedzie lepszy efekt.

Dodano po 3 [minuty]:

ogi888 wrote:
    Zastanawiam sie jeszcze, czy w kolumnie "estradowej" można zamontować zwrotnice z kolumn domowych np. altus 140.

To są prymitywne i proste zwrotnice o 6 dB/okt zboczu. Nie polecam ich do kolumn które chcesz zrobić.
    Samson4444
    Level 12  
    Najlepsze są STX GDN-30-400-8-SE + driver D-800TI
    Gra to tak, że żaden śmieć chiński z firmową nakleją za 3x więcej ( a takich jest 99% na rynku) nie ma szans z tym zestawem STXa.
    Mam więc wiem co piszę !!!!
    marian133
    Level 38  
    Greg1702 wrote:
    Za tą kasę proponuję zrobić 15". Bedzie lepszy efekt.

Niby na jakim głośniku? bo chyba nie masz na myśli GDN-38-550.

Greg1702 wrote:
    To są prymitywne i proste zwrotnice o 6 dB/okt zboczu. Nie polecam ich do kolumn które chcesz zrobić.

Nie polecać można tylko z dwóch powodów: za słabe elementy jak i cięcie. Są prymitywne i proste? a co takiego masz innowacyjnego w zwrotnicach do kolumn estradowych? żarówkę? zwrotnice do kolumn domowych są bardziej rozbudowane niż do kolumn estradowych kolego.
    ogi888
    Level 16  
    Szczerze mówiąc, jeden gościu na allegro wystawia od jakiegoś czasu głośniki tonsilowskie z kobaltowym magnesem, 150W, 99 dB 8 ohm, od 40 do 3,5 khz max. Zastanawiałem sie nad opcją zamiany z nim, jednego porządnego basowego beymy 15 G-450, za dwa te głośniki plus zwrotnice od altusów 140. Dlatego gwizdki mam, obudowy mam, średnio tonowe bym dokupił i pełne pasmo mam :D
    Bo tak jak pisałem kolumny maja służyć jako zapas, ewentualnie bym je wypożyczał...

Ale chyba faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie ten stx 30-400-8 + d500/800. Bo faktycznie chodzi o budżetowe rozwiązanie :D
    diyManiek
    Level 29  
    Chcialbym zlozyc przeprosiny za moja wypowiedz, a mianowicie słowo "syf" zachowalem sie bardzo nieprzyzwoicie. Przepraszam nie chcialem nikogo urazic moja wypowiedzia. Pozdrawiam
    Red_99
    Level 20  
    -->ogi888
    Te glosniki to GD30/150 i zjadaja te GDN'y stx'a :P Mialem te tonsile z D500, zmienilem je na GDN 30-400 ze wzglendu na wiek tonsili i nie byla to trafiona zmiana :P
    marian133
    Level 38  
    No oczywiście,tak samo jest z GDWT STX-a i wysokotonówek Tonsila w tej samej cenie...GDWT piszczy a Tonsil gra...tylko że Tonsil jest stary,szybciej się przepali i marnie wygląda,a STX jest nowy,głośniejszy,mocniejszy i wygląda lepiej. GDS-y to samo,grają lepiej ale są słabsze.

Jedno jest pewne,mimo iż Tonsil gra lepiej to nie sprawdza się na estradzie,po prostu jest za słaby.
    ogi888
    Level 16  
    marian133 wrote:

Jedno jest pewne,mimo iż Tonsil gra lepiej to nie sprawdza się na estradzie,po prostu jest za słaby.

Tylko, że to nie będzie w ciągłej eksploatacji. To daje znowu do myślenia.... Jeżeli uda się rozkręcić małą wypożyczalnie sprzętu to skoro będzie to na siebie zarabiać to i tak docelowo będą inne kolumny. A jeżeli to ma większość czasu stać i być brane tylko w razie większej imprezy... ??
    protone
    Level 26  
    marian133 wrote:
    No oczywiście,tak samo jest z GDWT STX-a i wysokotonówek Tonsila w tej samej cenie...GDWT piszczy a Tonsil gra...tylko że Tonsil jest stary,szybciej się przepali i marnie wygląda,a STX jest nowy,głośniejszy,mocniejszy i wygląda lepiej. GDS-y to samo,grają lepiej ale są słabsze.

Marian133- te Tonsile przyjmą spokojnie tyle co STX a nawet więcej, pożyją dwa razy dłużej , i do tego brzmienie nieporównywalne.Nie pisz głupot.
    Samson4444
    Level 12  
    GDWT tonsila tzw. pershingi to mam ich z 10 szt spalonych afiltr dla nich nigdy nie był niższy od 4hz/12db/okt.
    GDWT STX neodym mam od 2 lat (te prostokątne) i przetrwały ze 20 imprezek na filtrach 3500 hz/12/okt
    Zywotność STX zdecydowanie lepsza jak i jakość dźwięku.
    Może nie miałem szczęścia do tonsili:cry:

p.sss.

Najbardziej rozśmiesza mnie prymitywne zamontowanie cewki w GDWT tonsila za pomocą taśmy biurowej:D
    Voyage
    Level 11  
    Ja też mam te gdwt 18 stx w pa-400 i jest super pod względem jakości najwyższego pasma a wytrzymałość tych tweeterów jest wręcz rewelacyjna. Oczywiście to nie d-800 ale w porównaniu do tonsila to super.
    Z tego co wiem te tweetery neodymy STXa są montowane przez znane fabryki - LDM, HANDBOX więc chyba coś jest na rzeczy z tym że STX nadaje się na estradę a Tonsil niestety nie.
    Osobiście też polecam STX GDN-30-400-8-se oraz d-800.
    marian133
    Level 38  
    protone wrote:

Marian133- te Tonsile przyjmą spokojnie tyle co STX a nawet więcej, pożyją dwa razy dłużej...Nie pisz głupot.

Człowieku,testowałeś cewki Tonsila i STX-a? Najpierw przetestuj a potem pisz.
    Te dwa posty wyżej tylko potwierdzają że to Ty piszesz głupoty a nie Ja.
    ogi888
    Level 16  
    Ale panowie, nie kłućcie się o gwizdki, bo docelowo i tak będzie zamontowany d500/800. Mi bardziej się rozchodzi o midibasowy....
    Red_99
    Level 20  
    Gwarantuje, ze ten tonsil GD30/150 wytrzyma tyle co stx GDN 30-400 :P . STX przy mocy ok. 400W lata jak szmata podczas gdy tonsil w tym samym momencie pracowal normalnie dostajac juz moc ponad 2x przewyzszajaca swoja nominalna :P
    gófer
    Level 34  
    Ja rzucę jeszcze jedną propozycje-2xgde25-300 na kolumnę. Miałbyś oczekiwaną moc, impedancje a i brzmienie teoretycznie lepsze na średnicy niż z gdn 30-400.

Voyage wrote:
    Ja też mam te gdwt 18 stx w pa-400 i jest super pod względem jakości najwyższego pasma

Panowie, przystopujcie nieco z tymi opiniami, za 20 pln te gdwt są dobre ale mowa w ich przypadku o nawet poprawnej jakości brzmienia jest nieco na wyrost...
    protone
    Level 26  
    Na drewniane ucho to i piezo wymiata- a z STX to tylko D800 ,bardzo udany produkt.Testowałem wszystkie oprócz nowej 15 cali i 18 cali ,i powiem krótko:
    lepiej dozbierać do markowych głośników.STX są lepsze od od dalekowschodnich szmelców ,ale do przetworników profesjonalnych niestety sporo brakuje.Sorry za offtop.

W przypadku nadstawek lepiej dołożyć trochę do Celestionów serii TF-też pachną ryżem ,ale przynajmniej da się słuchać.
    Pozdrawiam
    ogi888
    Level 16  
    10" były by dobre, ale wtedy znowu obudowy nowe..... no i "basu" jeszcze mniej niż w 12".
    Co do celestionów to też się zastanawiałem, ale to już swoiste przepłacanie. Dobre są, ale czy naprawdę warte tych pieniędzy?? na używane bym się może i nawet skusił. Tylko (tak jak już pisałem) skoro sprzęt docelowo ma być jako zapas lub wypożyczany, to aż tak super nie musi być. Jeśli zacznie to na siebie normalnie zarabiać wtedy całkiem inna konstrukcja np. B&C + d210.... ale tez całkiem inne pieniążki :)