Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny na tonsilach 17/40

Ainaruth 02 Dec 2009 16:43 5101 9
    Ainaruth
    Level 12  
    Planowałem sam składać sobie kolumny, ale trafiła się okazja i nabyłem zestaw DIY na tonsilach w układzie d'Appolito:
    2x GDN 17/40 (niestety sprzedawca nie pamiętał jaka impedancja, ale raczej 4Ω)
    GDWK 10/80/T 8Ω

Obudowy mają około 22l, są w środku wytłumione jakąś watą. Mają z tyłu BR o średnicy ok 6cm i długości 8cm.

Co do zwrotnicy widzę tam 2 cewki o niewiadomych parametrach. Jedna w szeregu z kondensatorem 2.2uF i tweeterem, druga połączona z niskotonowcami. GDNy były spięte szeregowo, ale grały tak cicho że ze znajomym przelutowaliśmy je na połączenie równoległe.
    Ogólnie przy odsłuchu u sprzedawcy na jakimś Harmanie grały bardzo przyjemnie. Ale jak podłączyłem je do swojego Radmora (którego w sumie chcę się teraz pozbyć), zrobiło się mniej wesoło.
    Brakuje środka pasma, bas nie schodzi tak nisko jak się z opczątku wydawało, tweeterowi zdarza się nieprzyjemnie skrzeczeć, a w skrajnych przypadkach (Hayley Westenra) w ogóle nie wyrabia i trzeszczy. Nie wiem co z tego jest faktycznie winą kolumn, a co starego wzmacniacza, bo na wzmaku DIY u znajomego znacznie lepiej sobie radziły (choć tam tweeter tak dawał po uszach że bez przyciszenia wszystkiego od 10kHz nie dało się słuchać).

Pytanie do was czy dałoby się zrobić coś z tymi kolumnami?
    Na pewno trzeba by coś pokombinować ze zwrotnicą, ale nie jestem w stanie nigdzie znaleźć porządnego opisu GDN 17/40. Najchętniej wymieniłbym też tweetery np na GDWK 10/80/19 (takie jak są w kolumnach Maestro S), ale to nadal nie załatwia to środka i basów.
    Czy zrobić jak mi radzi znajomuy i wymienić jednego tonsila na jakiegoś STX o lepszym środku i gorszych basach robiąc z tego kolumny 3-drożne?
    Tomq
    Level 38  
    Pisałem raz w Twoim temacie, że nie ma sensu robić kolumny 3 drożnej na midwooferach.

Cięcie kondensatorem 2,2 u F jest naprawdę wysokie (stosowane zwykle w 3 way), co tłumaczy brak średnicy, ale nijak ma się do tego, że wysokie tony są ostre. Wysokotnówki "lubią" być wyżej cięte - im dalej od ich rezonansu, tym więcej wad można ukryć - nie grają sucho, natarczywie, krzykliwie. Skoro w tym wypadku mimo wysokiego cięcia grają nieciekawie, to już mus byc wina głośnika. Zaznaczam, że osobiście ich nie słyszałem, więc to tylko teoretyczne przypuszczenie. Istnieje jeszcze niewielki procent szans na to, że niedopasowana zwrotnica podbija jakiś rezonans i dlatego brzmi to tak nieprzyjemnie.

Zamieść schemat zwrotnicy, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że ktoś dał cewkę w szeregu z wysokotnwcami, jeżeli tak jest wstaw ją równolegle lub wywal czym prędzej.

Co do basu -nie cierpię o tym pisać, bo definicji "dobrego basu" jest tyle ilu słuchających, każdy pojmuje to inaczej. Dodając do tego wpływ akustyki pomieszczeń sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana. Bardzo możliwe że u sprzedającego było jakieś podbicie, nakładanie się fal i niższy bas było lepiej słychać.

Wymieniając głośnik nic nie zyskasz, tak na ślepo to możesz nawet Scan Speaki wstawiać i tak g***** z tego będzie. Musisz wysłać komuś na pomiary te kolumienki (oraz nieco $$$) i poprosić o zaprojektowanie porządnej zwrotnicy albo samemu skompletować zestaw pomiarowy i zdjąć charakterystyki, a projekt zwrotnicy dopracuje się z ludźmi z forum. BTW, jak już robnić projekt zwrotnicy to z czymś lepszym, chociażby z tą /19 lub vifą dx 25...

Moim zdaniem innego wyjścia niż zrobienie z tego kolumn 2,5 drożnych nie ma. Basu nie zabraknie, średnie tony to kwestia poprawnie zaprojektowanej zwrotnicy, a wysokim pomoże prawdopodobnie wymiana kopułki.

Co do wzmacniacz, jego wymiana będzie konieczna. I nie możliwe jest by te 17 miały 4 ohm, bo podłączając je równolegle dałoby to wypadkową 2 ohm, czego żaden(?) domowy wzmacniacz nie wytrzyma. Druga rzecz że zmieniając wypadkową impedancji sekcji niskotonowej (czyli zmieniając sposób podłączenia zwrotnicy) zmieniłeś częstotliwość na której cewka odcina te głośniki.

BTW, wszelkiego rodzaju "okazje" to faktycznie okazje, ale dla sprzedających (by mogli pozbyć się bubli).
    globus1987
    Level 29  
    Co do tego głośnika to wielokrotnie miałem okazję go odsłuchiwać gdyż sam go posiadałem lecz równie szybko się go pozbyłem mowa o gdwk 10/80/t. Głośnik gra nieprzyjemnie dość metalicznie zero subtelności sypie piaskiem zresztą jest pełno wypowiedzi w internecie na temat tego głośnika które potwierdzają moją tu opinię. Powiem tak może lekko przesadze ale gra jak trochę mniej efektywna tuba.
    Ainaruth
    Level 12  
    Po kolei.. Utwierdziliście mnie w przekonaniu żeby pozbyć się tego tweetera.resztą sami zobaczcie co to za badziew.
    Stąd wynika schemat zwrotnicy, który jest dokładnie taki jak opisałem. Jeśli dobrze rozumiem to cewka w szeregu z kondensatorem daje filtr pasmowoprzepustowy, który odcina tweeter z dołu i co najmniej wycisza tą górkę w górze pasma.

Co do basu.. obecnie jestem świeżo po sprzedaniu 3drożnych kolumn radiotehnika, gdzie woofer miał ok 30cm i schodził tak nisko buczącym basem, że aż drażnił w uszy. Sam chciałem mniejsze kolumny (początkowym planem były DIY na pojedynczym 15cm, a nie 2x17cm) i byłem przygotowany na to, że basu będzie mniej. Po prostu jeszcze się nie przyzwyczaiłem do zupełnie innego dźwięku.

To już są kolumny 2.5drożne. Zrobienie z nich 3drożnych poprzez zmianę jednego niskotonowca to tylko taki pomysł. Ale wtedy prawdopodobnie musiałbym jeszcze zamontować przegrodę żeby wydzielić część obudowy dla wymienionego głośnika.. cóż może będzie ok tak jak jest (po zmianie tweetera oczywiście).
    Tylko jeszcze ten schemat zwrotnicy.. Chciałbym najpierw zobaczyć pełną charakterystykę GDN 17/40. Niestety nigdzie nie mogę jej znaleźć.
    Odnośnie ich impedancji.. myślę że są to jednak 4ohmowe głośniki. Była jeszcze wersja 15ohm, ale nie wyobrażam sobie jak 2 takie głośniki spięte w szereg grałyby na normalnym domowym wzmacniaczu. Natomiast teraz, gdy są równolegle i nawet impedancja całości spada czasem do 2ohmów, to radmor powinien sobie radzić z czymś takim (przynajmniej wg tego co na tym forum o nim piszą).
    Ainaruth
    Level 12  
    Niesamowite jak zmiana wzmacniacza potrafi zmienić charakterystykę głośników.. Pojawił się środek, bas jest lepiej kontrolowany, dźwięk jest czystszy.. Wysokie tony ogólnie też są ok, ale myślę że może być lepiej. Dlatego chciałbym wiedzieć co by tam można zastosować?
    Tonsil GDWK 10/80/19 będzie dobrym pomysłem czy może jest coś lepszego w przyzwoitej cenie? Zwrotnica będę martwił się później..
    globus1987
    Level 29  
    Zastanów się nad tonsilem 10/80/19 lub 10/80/26 lub nad Visatonem sc10n w tym przedziale również świetny głośnik. Ja mogę ci powiedzieć, że 10/80/19 najbardziej przypał mi do gustu. Jeśli lubisz delikatne i subtelne wysokie tony to polecam.
    Ainaruth
    Level 12  
    no właśnie ten mnie najbardziej interesuje.. również z tego względu, że 2x17/40 siedzą razem z nim w oryginalnych kolumnach tonsila - Maestro S. Tyle że tam jest jeszcze jakiś średniotonowy (chyba 13/40). Ale tak czy inaczej byłoby się na czym wzorować przy projektowaniu zwrotnicy.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A ja raczej pozbył bym się tego i zrobił sprawdzoną konstrukcję. Zmiana połączenia głośników zmieni ich impedancję, a więc i zmieni sie filtracja. No i ostatnia sprawa:

Ainaruth
    Level 12  
    Pozbył się czego konkretnie? I jaką konstrukcję masz na myśli?
    Bardzo chciałbym zostawić sobie te GDNy i na 100% chcę mieć te obudowy, więc będę się starał kombinować coś z tym co mam (znaczy będę się pewnie pozbywał GDWK). Jak napisałem.. zmiana wzmacniacza bardzo pomogła tym kolumnom. Yamaha AX-500 ma ze 4x więcej mocy niż Radmor 5102, a dodatkowo wszystko lepiej na niej brzmi. Środek już jest i to czysty i wyraźny, bas nie jest buczący i może schodzić dość nisko.
    Nie mam zapędów audiofilskich, tylko chcę się pozbyć największych wad głośników. Jedyne co pozostało do poprawienia, to kłujące w uszy wysokie tony.

Odnośnie kopułek na GDNach - słusznie zauważyłeś. Na wyższym jest coś w rodzaju korektora fazy. Kolumny były wykonane przez gościa na codzień zajmującego się naprawą głośników (a przy tym fana i współpracownika firmy Tonsil), który własnoręcznie przylepił takie cuś.. ;)