Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

drukarka hp laserjet 1300 - wydruki brudzą palce

02 Gru 2009 19:06 3881 16
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam drukarkę hp laserjet 1300. Kupiłem ją około miesiąc temu na Allegro.
    Pojawiły się dwa problemy:

1. Czasem podajnik pobiera jednocześnie więcej niż jedną kartkę na raz.
    2. O wiele poważniejsza sprawa: Jeśli przejadę palcem po wydrukowanych kartkach to trochę tonera pozostaje mi na opuszkach palców. Tak jakby tylko część przykleiła się do kartki :(

Czy ktoś wie co jest winą takiego stanu rzeczy i jak to naprawić?
    Grzałka, folia?

Poczytałem trochę na forum róznych tematów na temat tej drukarki ale nie znalazłem opisu takiego problemu jak mój.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Kupiłem używaną. Toner regenerowany, wymieniony bęben :)
    Początkowo działała dobrze. Jednak wydrukowałem nią niewiele stron jak na laser, bo około 500 a teraz jest tak, jak napisałem :)
    Myślisz, że wymiana tonera pomoże?
  • Poziom 43  
    Nie znam tej drukarki i nie wiem czy zasobnik z tonerem jest wyjmowany razem.
    W każdym razie to nie jest najważniejsze. Jeśli wydruki są czarne to wałek OPC jest ok. Nowa kaseta z tonerem kosztuje ok 100 zł co nie jest dużą kwotą.
    Te niewiele stron to ile w przybliżeniu?
  • Poziom 9  
    Tylko, że zrobiłem eksperyment. Wydrukowałem kartkę całą czarną i zauważyłem, że toner brudzi tylko w pewnym obszarze - górna 1/4 część kartki. Być może jednak to folia uległa uszkodzeniu w wyniku tego, że podajnik wcągnął raz kilka kartek... :(
  • Poziom 9  
    Podobno (ja nigdy nie rozkręcałem takiej drukarki) na grzałce znajduje się jakaś specjana folia. Mechanizm utrwalania wygląda tak, że kartka z przyczepionym do niej, poprzez naelektryzowanie, tonerem trafia pomiędzy jakieś wałki gdzie jest podgrzewana grzałką i dociskana poprzez tę folię. Folia jest chyba po to, że do niej nie przykleja się toner pomimo wysokiej temperatury, oraz dociskania. Przynajmniej ja to tak rozumiem. Możliwe, że się mylę, bo nie jestem specem od drukarek :) Na codzień zajmuję się elektroniką ale zupełnie innymi zagadnieniami.
  • Spec od drukarek
    Ja stawiam na grzałkę, ew. płytę główną. Jeśli nie masz dostępu do części to oddaj do serwisu. W Warszawie mogę ci polecić:
    HARDWARE SERVICE
    Jagiellońska 76 pokój 9
    tel. komórkowy 605-305-395
    Wycena bezpłatna.

• Poziom 31  
    Prawdopodobnie uszkodzona grzałka w fuzerze, do wymiany również saprator kartek ew. rolka pobierająca, wymieniam zawsze w komplecie.
  • Poziom 15  
    Ja stawiam na zły toner temperatura topnienia jest wyższa od mocy grzałki.
  • Poziom 12  
    Kolega ma rację te drukarki nie mają wałka w module utrwalania ale mają specjalną folię z elementem oporowym/grzejącym w niej zalanym - i prawdopodobnie poleciała właśnie ta folia.
    Widziałem kiedyś te folie do dokupienia na Allegro - więc poszukaj

A tak swoją drogą to trochę się dziwię ze ta drukarka się psuje bo jest to maszyna nie do zajechania - ja też mam używaną i od 3 lat u mnie śmiga, a ja dosyć dużo drukuję.
  • Spec od drukarek
    Mają wałek dociskowy. Jeśli jesteś na siłach to możesz wymienić tą folię na początek. Pamiętaj żeby posmarować specjalnym smarem listwę grzejną. Tylko nie za dużo. Dobrze ją rozprowadź. Tak, żeby listwa była tylko tłusta. Tylko nie kupuj najtańszej folii.
  • Poziom 9  
    cyberda napisał:
    Kolega ma rację te drukarki nie mają wałka w module utrwalania ale mają specjalną folię z elementem oporowym/grzejącym w niej zalanym - i prawdopodobnie poleciała właśnie ta folia.
    Widziałem kiedyś te folie do dokupienia na Allegro - więc poszukaj

A tak swoją drogą to trochę się dziwię ze ta drukarka się psuje bo jest to maszyna nie do zajechania - ja też mam używaną i od 3 lat u mnie śmiga, a ja dosyć dużo drukuję.

ODWOŁUJĘ ALARM!

Nie wiem jak to się stało ale drukarka tak jakby sama się naprawiła. Wydrukowałem 50 stron A4 całkowicie na czarno. Pierwsze 20 brudziło palec. Później stopniowo coraz mniej aż wcale. Od tamtego czasu podrukowałem trochę różnych dokumentów i problem zniknął. No może jedna na 100 kartek wydrukuje się tak, że przy mocnym dociskaniu palcem może pozostać troszkę tonera na opuszku ale to drobiazg w żadnym razie nie wart jakichkolwiek napraw. Sam nie wiem jak to się stało. Myślicie, że ta folia mogła się troszkę odkleić a po tych kilkudziesięciu kartkach uległa powtórnemu przyklejeniu? Możliwe, że kolega ma rację i sprzęt jest po prostu nie do zdarcia :P
    Przypomniało mi się, że jakiś niedawny czas przed awarią drukarka wciągnęłą jedną kartkę. Chcąc ją wyjąć otworzyłem tylną klapę i poluzowałem wałki otwierając takie dwie dźwignie. Zapomniałem natomiast o wyjęciu tonera i wyciągnąłem kartkę pociągając od strony podajnika. Poczułem wówczas dość silny opór ale powoli wysunąłęm kartkę. Myślicie, że to był błąd?
  • Spec od drukarek
    Zwykle jeśli zacina to wyjmuje się od tyłu. Oczywiście jeśli coś wystaje. Jeśli nie to należy wyjąć toner i usunąć zacięcie od środka. Wprawdzie nie zrobiłeś tego w ten sposób, ale nie sądzę, że było to przyczyną twoich problemów.
  • Poziom 9  
    Problemem był niskiej jakości toner, który miał odrobinę zbyt wysoką temperaturę topnienia. Obecnie tamten już się wyczerpał, kupiłem nowy, lepszy na Allegro (lepszy nie oznacza wcale ani droższy ani oryginalny!!) i nie dość, że jest idealna głębia czerni to na dodatek nic nie przyczepia się do palców. Niestety nie mogę dać tutaj linów z Allegro, bo zostaną usunięte. Użytkownik nazywa się KARAT - polecam.