Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dołaczanie ekranu do RJ45 w SFTP i FTP

02 Dec 2009 20:43 14775 20
  • Level 2  
    Panowie nie mam fizycznie urządzeń ale chiałbym się dowiedzieć jak to jest z dołączaniem ekranu RJtek do ekranu skrętek ekranowanych? Rozważmy instalację typu: switch do komputera na odległość powiedzmy >50m, przy założeniu że wszytsko jest zasilane z jednej fazy (nowa, normalna istalacja). Mianowicie czy folie (względnie siatkę ekranującą) z kabla dołącza się do obu RJtek czy tylko do jednej ?
    Z tego co udało mi się doszukać to na pewno w gnieździe na ścianie styk (ciągłość) ekranu z obu częsci kabla (tj od switcha i od kompa) jest zapewniany.
    Czy zatem tylko w switchu ekranowane gniazda RJ45 są dołączane do jego metalowej obudowy, jego masy a przez to do uziemnienia ?
    Czy może tylko w kompie jest uziemienie i masowanie z ekranowanego RJ45 do śledzia i obudowy komputera ?
    A może uziemia się oba końce? Ale jeśli uzmienia się oba końca to jak to się ma do zasady ekran łaczy się tylko w jednym urządzeniu do masy/uziemienia ? Czy przez uziomy obu urządzań nie tworzy się pętla masy i nie zbiera dodatkowo zakłóceń?
  • TespolTespol
  • Level 28  
    Hm. Z tego co podpowiada mi zdrowy rozsądek i nabyte doświadczenie to uziemia się zawsze w jednym punkcie. Raz dlatego żeby nie robić pętli mas (co w tym przypadku akurat nie przeszkadza zbytnio), a dwa żeby w wypadku różnych napięć na masach tych urządzeń (tyczy się to zwłaszcza komputera) nie dopuścić do powstawania różnic potencjałów, która mogła by nieść za sobą różne skutki.
  • Level 11  
    Witam

Wiem wiem ale musze sie dolaczyc

Tak se przeglądałem neta i wpadłem na wikipedie
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Skrętka_ekranowana
    i cos o kablach UTP ekranowanych, że wszystko si i super o ile urządzenia do których dochodzi kabel tez są ekranowane bo jak nie to taki kabel zmienia się w antenę i jeszcze pogarsza przepływ danych.

a ponieważ 2 dni temu kupilem i zaplotlem F/UTP moje pytania
    Sytuacja:
    Sieć:
    lapek - zasialacz norma wpada do listwy, listwa do kontaktu bez uziemienia.
    PCet - zasilacz Enlight wpada do UPSa APC, który to wpada do tej samej listwy co powyżej
    router - Linksys WRT54GL z DD WRT - zasilacz std Linksysa 2 bolce wpada do listwy j/w
    Wszystkie 3 rzeczy połączone kablem F/UTP z obu stron zakończonym ekranowaną RJtka

Pytania
    Czy ten router na uziemione wejścia RJtek ?
    jeśli tak to gdzie idzie sygnał uziemiający ?
    i czy PC i Lap tez odprowadzają jakieś uziemienie ?

W skrócie: spieprzyłem z zakupem skrętki ekranowanej czy nie ?

Pozdrawiam
    gaMe
  • Level 17  
    Więc po kolei:
    Wszystkie instalacje w różnym stopniu ekranowane- U/FTP, S/FTP, S/UTP, U/STP muszą być uziemione ! W przeciwnym razie ekran na kablu, zamiast chronić przed zakłóceniami tor transmisyjny jeszcze pogarsza jego parametry - wygenerowane prądy błądzące zamiast być odprowadzone do ziemi mówiąc kolokwialnie "snują" sie po ekranie tam i z powrotem, cały czas dochodzą dodatkowe zakłócenia które potęgują prądy błądzące a co za tym idzie zakłócenia. Gdyby kabelek nie miał ekranu - zakłócenia elektrostatyczne jednorazowo zakłóciłyby transmisję i poszłyby sobie psuć coś dalej a tak je porostu łapiemy i trzymamy dookoła naszego toru transmisyjnego. Także generalnie - lepiej nie mieć w ogóle ekranu niż mieć niesprawny ekran.
    Jeżeli chodzi o uzmienianie instalacji - wprawdzie da się kupić wtyki RJ45 ekranowane ale powinno się je stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach - do zrobienia patchcordów, generalnie każdy kabel rozwinięty w ścianie powinien się kończyć gniazdem / keystonem / patchpanelem odpowiednio uziemiomnym i dopiero stąd patchcord ftp, a nie odrazu wtykiem wetkniętym do urządzenia !! Każdy element okablowania FTP jest przystosowany do uziemienia go - patchpanel przenosi ładunki na racki w szafi która musi być uziemiona via szyna balansowania napięć !! Gniazdo / keystone musi byc uziemione w miejscu instalacji, również switche "uziemiają" się do szyn rackowych, ew. powinny być dodatkwowo uziemione odpowiednimi linkami.
    Zawsze powinno się moim zdaniem zadać sobie pytanie czy ekran na instalacji jest w ogóle do czegoś potrzebny ? Z tego co udało mi się zrozumieć opis instalacji u Ciebie "game" to ekran od początku był niepotrzebny (pomijając że nie działa) no chyba że kabel idzie wzdłuż zasilania jakiegoś silnika elektrycznego albo innej dziwnej instalacji elektrycznej. Normalne domowe elementy instalacji elektrycznej w żaden sposób nie są w stanie wygenerować pola zagrażąjącego ciagłość pracy. Zaszkodzić ciągłości pracy instalacji może zagrozić np linia zasilająca dużego i nie pierwszej młodości silnika elektrycznego (np windowe), mocne radiowe urządzenia nadawczo odbiorcze (mocne czyli rzędu kilkanaście wat w górę).
    Daveman - "Rozważmy instalację typu: switch do komputera na odległość powiedzmy >50m" - instalacja zgodnie ze sztuką po stronie komputera MUSI kończyć się gniazdem (zespolone albo poskładane z elementów), odpowiednio uziemionym z którego komputer podłączamy już kilku metrowym patchcordem, który po stronie komputera rówież jest uziemiony przez obudowę komputera która powinna być poprawnie uziemiona !! Właśnie po to wszystkie kable zasilające sprzęt komuterowy są wyposażone w złącze na bolec uziemiający i tylko do instalacji wyposażonej w taki sprawny bolec powinny być podłączane. Generalnie - instalacja powinna być uziemiona w maksymalnej możliwej ilości punktów.
    Nie ma czegoś takiego jak switche FTP - każdy switch może pracować zarówno jako utp i ftp - zależy to od reszty instalacji.
    Uziemia się nie tylko oba końce - uziemia się wszystko gdzie się tylko da !
    Pamiętajcie o rodzajach ekranów !! Przykładowo S/FTP i FTP to nie to samo !!
  • Level 11  
    Hej

Jutro pogadam ze znajomkami z tej firmy => "."
    Regulamin pkt. 2
    [witux]

No i tez obiło mi się o uszy że od klasy 6 zalecanym rodzajem kabla
    maja być TYLKO F/UTP i SFTP.

No i jeśli idziemy o np. "Spec Kable" i prosimy gotowy - zarobiony przez producenta kabel klasy 6 z ekranem to on tez ma ekranowane wtyczki.

Teraz taka sprawa czy kabel ekranowany ma być uziemiony z jednej czy z 2 stron bo rozumiem że te ładunki elektryczne zakłócające wpływają na ekran i czy z niego wypłyną w 1 czy w 2 uziomach wbitych w ziemie to wsiora wno

No i ostatnie już czy w podanej 2 posty wyżej przeze mnie informacji - ekran jest uziemiony czy nie jest ?

Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie tematem.
    gaMe
  • Level 17  
    Chwilę się skupiłem nad Twoim rozpisem sieci i o ile zauważyłem to zakładając uziom nie jest nigdzie odprowadzony chyba ze stroan wan-owa routera jest uziemiona (nie piszesz co po tej stronie się dzieje). Ale nawet zakładając że jest uziemiona to i tak stanowczo za małe uziemienie. Jeżeli chodzi o zalecenia - kabel i osprzęt ekranowany zalecany jest bez względu na kategorię tam gdzie występują zakłócenia. A jeszcze w temacie zaleceń - wg obecnych norm powinno się stosować - kabel kat 7 (min 600MHz) do rozszycia w ścianach i do niego osprzęt kat. 6a z tym że dotyczy to dużych, profesjonalnych instalacji (wg zasady ciągłości rozwoju standardu przez 10 lat). Tutaj masz bardziej szczegółowo opisane wszystkie standardy : http://www.it-quadra.com/index.php?pid=22
  • TespolTespol
  • Level 11  
    Witam

Przepraszam, że nie odpisywałem, ale miałem mały ubaw z Windows Server 2003.
    Do rzeczy: spytałem się w Galmarze i odpowiedź jest taka - jeśli uziemie (czytaj wykupie ochronę przepięciową i uziomy dla całego bloku 15p) ten komputer, to i laptop i router i kabel bedą bezpieczne.
    Czyli muszę podpiąć PC do karoryfera (czy jakoś tak :) i powinno by si :D

Dzięki za lekturę - w prawdzie tylko skrótowo przejrzałem, ale opracowania całkiem składne.

Dziekuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    M.
  • Level 17  
    Hmmm, moim skromnym to coś tu kolego pomieszałeś - ochrona przepięciowa nie ma praktycznie nic do ekranu skrętki (ekran nie ma w założeniu i w żaden sposób nie spełnia wymogu ochrony przepięciowej czyli zabezpieczenia przed skutkami np uderzenia pioruna w pobliżu infrastruktury sieciowej - od tego są urządzenia typu netprotect chociaż ich skuteczność jest kwestią uznaniową). Podpinanie czegokolwiek do kaloryfera, poza rurkami CO jest:
    - niezgodne z normami
    - bezsensowne
    - groźne dla podpiętego w ten sposób sprzętu
    - groźne dla osób przebywających w bezpośrednim otoczeniu
    - wysoko karalne (narażenie życia i zdrowia)

Podpinając sprzęt w ten sposób ryzykujesz że
    - w przypadku powstania jakiegoś zwarcia/przepięcia/innej awarii, na kaloryferach w Twoim pionie CO pojawi się napięcie (bo przecież uziom z obudowy urządzenia odprowadzi wszystko do kaloryfera)
    - jakiś inny magik w Twoim pionie CO wpadnie na podobnie "bombowy" pomysł - napięcie pojawi się wtedy na twoich urządzeniach
    - potencjalnie uziemienie nie będzie w ogóle działać (skąd wiesz czy rury są poprawnie i skutecznie uziemione?)

Temat takiego uziemiania via kaloryfer był wielokrotnie poruszany na forach "elektrycznych" - spytaj ekspertów co o tym myślą :D

I rozróżnij ochronę przepięciową od ekranu kabla sieciowego !! Dwa osobne tematy które poza faktem podłączenia obydwu do uziemienia nie mają nic wspólnego !!
  • Level 11  
    Cześć,

Podepnę się pod temat, choć już dużo się z niego dowiedziałem to chciałbym potwierdzić moje przemyślenia.

Zbieram się do modernizacji mojej sieci przydomowej. Kabla jest sporo, komputery są "rozsiane", a że budynek stary to wszystko puszczę na zewnątrz w korytkach. Odległości od routera/switcha to od 25-60m. W sumie 3-4 komputery w różnych częściach domu.

Teraz moje pytania:
    1. Mam router obsługujący 1Gb/s - jaki kabel powinienem kupić, cat 5e? 6?
    2. Czy inwestować w kable FTP? Chciałbym, żeby to 1Gb/s działało (sprzęt jeszcze gdzieniegdzie odstaje technologicznie, ale przecież za parę lat 1Gb/s będzie standardem)
    3. Jeśli miałbym robić sieć FTP to czy może być tak, że uziom będzie podpięty tylko przy gniazdach w ścianie? Czyli na drodze komputer - router byłby 1 maks. 2 punkty uziemienia. Będzie to działać prawidłowo?

Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Level 17  
    1. Napewno lepiej 6 a najlepiej 6e (tak tak - to dwa rżóżne standardy)
    2. Ja bym pozostał przy utp chyba że często używasz spawarki, jesteś w posiadaniu windy w mieszkaniu albo innego dziwnego urządzenia które jest zasilane po torze równoległym do toru transmisji lan.
    3. Będzie działać, lepiej jak będzie uziemione po obydwu stronach (switch i z drugiej strony nie gniazdo w ścianie tylko uziemia sie przez gniazdo RJ45 w kompie czy innym urządzeniu - nie musisz nic robić poza podłączeniem kompa do gniazdka z uziemieniem !)
  • Level 11  
    Dzięki za odpowiedź!

Dla pewności narysowałem schemat.

Dołaczanie ekranu do RJ45 w SFTP i FTP

Bo trochę nadal nie zrozumiałem z tym uziemieniem, tak będzie działać?
    Sory, ale jakoś tego ogarnąć nie mogę..

Tak dla innych już pytam, bo chyba faktycznie zdecyduję się na UTP, co prawda ok 8 m nad kablem są przewody wysokiego napięcia (360V), ale mniej więcej pod kątem 30-45 stopni do linii kabla LAN.

Sąsiad ma spawarkę, z której czasem korzysta - odległość ok 20m, wewnątrz budynku spawa, więc chyba nie będzie groźna :)
  • Level 11  
    Chodzi o siłę 360-380V z tego co pamiętam. Dzięki za wyjaśnienie.

Edit: Przeglądając kable UTP 6e znalazłem takie coś, jak "promień gięcia 6m", czy to oznacza, że nie mogę tak "ostro" zgiąć takiego kabla np. na kancie budynku?
  • Level 17  
    Po pierwsze - chyba nie powinieneś podlączać komputera do gniazdka bez uziomu. Skoro jest już także musisz, no to instalacja z rysunku będzie działać, ten uziom który zaznaczyłeś na schemacie podłącz jak najbliżej danego urządzenia. Jeśli chodzi o promień gięcia - bierzesz odcinek kabla, w tym wypadku 6m (???) i stykasz jego dwa końce ze sobą - tworzy Ci się minimalny promień gięcia ale tutaj ewidentnie ktoś się strzellił ! 6 metrów promień gięcia to ja nie wiem co to za kabel - normalnie skrętka ma promień gięcia jakieś 10-15 cm, najsztywniejsze kable antenowe mają właśnie rzędu kilku metrów ale taki kabel to prawie jakbyś wziął pręt i go giął także ewidentnie błąd w opisie !!
  • Level 11  
    No właśnie też tak myślałem, że ktoś palnął głupotę:

Quote:

Opis:

-kabel komputerowy typu UTP,

-służy do rozbudowywania sieci lokalnych oraz internetu,

-średnica żyły: 0,55mm

-izolacja żyły: polietylen,

-waga 1 rolki (305m) ok 10kg,

-promień gięcia 6m,

-powłoka zewnętrzna w kolorze szarym polivint (PCV),

-żyły kolorowane tradycyjnie,
    spełnia normę kategorii 6e,

Odnośnie uziemienia, niestety to jest dom z lat 50 i nie we wszystkich pomieszczeniach jest nowa instalacja(tam gdzie może stać router to nie ma) dlatego tak "ekstremalny" przykład podałem.

Dzięki! teraz już wszystko wiem :)
  • Level 2  
    Witam,

Chciałem podpiąć się pod temat, ponieważ mam podobny problem. Jestem w trakcie remontu domu. Przy tej okazji postanowiłem rozprowadzić sobie sieć ethernet. Zakupiłem kabel F/UTP kat. 6A. Gniazda i patchpanel również ekranowane 6A. Mam następujące pytania:
    1.Czy ekran kabla mogę podpiąć pod ten sam uziom pod który podpięta jest sieć elektryczna, czy też muszę zrobić całkowicie nowy dedykowany uziom(jeśli nowy to jaką musi mieć rezystancję?).
    2.Kabel ma folię i dodatkowo drucik. Czy do uziomu wystarczy jak przykręcę drucik, czy muszę jakoś całą folię?
    3.Czy ten przewód mogę zamontować obok przewodu elektrycznego (najdłuższe wspólne połączenie około 15 metrów). Jeśli nie to jaką minimalną odległość muszę zachować pomiędzy przewodami?
    4.Jak jest max. promień zgięcia dla kat. 6A gdyż nigdzie nie mogę tego znaleźć
  • Level 10  
    I ja się podepnę pod temat.

Wiem, jestem winny bo temat był juz przerabiany na tym forum kilka razy, ale nie widziałem jasnej odpowiedzi więc potrzebuję tylko krótkiej informacji.

Wykonuję sieć strukturalną u klienta. Niestety nie jest to zwykła przestrzeń biurowa tylko magazynowo produkcyjna. Na suficie gdzie będą ułożone kable znajduje się sporo przewodów elektrycznych, jażynióki i jeszcze kilka innych atrakcji, które zdecydowanie mogą zakłócać pracę sieci.
    Większość połączeń będzie miało długość 50 - 90 m więc zdecydowałem się na kat. 6. Ze względu na ilość potencjalnych zakłóceń wykorzystana będzie skrętka ekranowana. Z jednej strony kończy się patchpanelem kat. 6 ekranowanym a z drugiej gniazdem kat. 6. I tu pojawia się moja wątpliwość.
    Patchpanel oczywiście będzie zamontowany w rack'u i jego uziemienie będzie przykręcone do rack'a. Pozostaję 2 kwestie:
    1. czy uziemienie szafy może być podłączone do konstrukcji sufitu podwieszanego czy zadziała to jak antena? Może lepiej podpiąć uziemienie rack'a do nowo wykonanej instalcji elektrycznej i dostępnego tam uziemienia?
    2. Na forum znalazłem kilka porad co do podłączania ekranu z jednej lub dwóch stron. Ze względu na specyfikę hali łatwiej będzie podpiąć ekran tylko do patchpanelu. Po drugiej stronie nie mam jak uziemić samego gniazda. Musiałbym ciągnąć dodatkowe przewody do uziemienia. Sporo gniazd nie będzie miało styczności z żadną metalową konstrukcją.

W skrócie:
    1. Czy można podpiąć uziemienia rack'a do stalowej konstrukcji sufitu
    2. Czy można podpiąć ekran tylko do patchpanelu

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
  • Level 17  
    Uziemienie racka raczej bym nie podpinał do konstruckji sufitu - raz już skakałem z sufitu bo ktoś tam właśnie podpiął uziom (wprawdzie od lamp) i po tym jak ktoś załączył 150 metrów dalej światło (a byla to już całkiem inna firma tyle że na tym samym piętrze) na całej konstrukcji sufitu pojawiało się napięcia. Raczej uziemiłbym to jakoś do zwykłej instalacji- uziemienie szafy zabezpiecza też przed przebiciem na obudowy urządzeń tam zamontowanych. Jeżeli chodzi o uziemianie gniazd - nie uziemia sie ich !! Tor transmisyjny uziemia się przez patchcord ekranowany podłączony do urządzenia które jest uziemione! Także w praktyce - uziemiasz urządzenia i dbasz o to żeby dobrze pozagniatać kabel w keystonach i na patchpanelu, dajesz patchcordy ftp i wszystko !

Dodano po 8 [minuty]:

yugodriver wrote:
    Witam,

Chciałem podpiąć się pod temat, ponieważ mam podobny problem. Jestem w trakcie remontu domu. Przy tej okazji postanowiłem rozprowadzić sobie sieć ethernet. Zakupiłem kabel F/UTP kat. 6A. Gniazda i patchpanel również ekranowane 6A. Mam następujące pytania:
    1.Czy ekran kabla mogę podpiąć pod ten sam uziom pod który podpięta jest sieć elektryczna, czy też muszę zrobić całkowicie nowy dedykowany uziom(jeśli nowy to jaką musi mieć rezystancję?).

Spokojnie możesz pod istniejącą bo uziemiasz urządzenia, w większości, przez wtyczkę zasilającą z bolcem.
    yugodriver wrote:

2.Kabel ma folię i dodatkowo drucik. Czy do uziomu wystarczy jak przykręcę drucik, czy muszę jakoś całą folię?

Nic nie przykrecasz - 99% urządzeń uziemia się przez bolec w gnieździe i tyle
    yugodriver wrote:

3.Czy ten przewód mogę zamontować obok przewodu elektrycznego (najdłuższe wspólne połączenie około 15 metrów). Jeśli nie to jaką minimalną odległość muszę zachować pomiędzy przewodami?

Możesz - nie skecaj ich tylko razem.
    yugodriver wrote:

4.Jak jest max. promień zgięcia dla kat. 6A gdyż nigdzie nie mogę tego znaleźć

Zależy od kabla- szanujący się producent powinien podawać, jak przyjmiesz jakieś 20 to krzywdy mu nie zrobisz.
  • Level 10  
    Dzięki za odpowiedź. Z uziemieniem rack'a podepnę się do instalacji jak radzisz.
    Z keystonami i patchpanelami dam radę. Ostatnie pytanie jakie pozostaje to 6 kabli idzie do access pointów. Będą one także podłączone oczywiście poprzez gniazdo (czyli kabel instalacyjny kończy się gniazdem i idzie krótki patchcord do AP). Niestety nie ma możliwości ich uziemienia (plastykowa obudowa). W takiej sytuacji czy będzie ok podpiąć uziemienie tylko do patchpanelu?
  • Level 17  
    Będzie działać, napewno lepiej jakbyś podłączył uziom do keystona ale nawet bez niego będzie banglać (musiałbyś mieć jakieś naprawdę okrutne zakłócenia żeby zakłocić transmisję). Ogólnie skrętkę ekranowana stosuje się naprawdę w wyjątkowych sytuacjach (np. hale produkcyjne z dziwnymi urządzeniami) albo w miejscach "krytycznych" - np instalacje w szpitalach.
    Pociągnąłem ja i moi pracownicy kilkaset kilometrów (bezpiecznie zaryzykowałbym kilka tysięcy) skrętki i przypominam sobie jedną sytuację gdy była faktyczna konieczność zastosowania skrętki ekranowanej - na odległości kilkudziesięciu metrów tor kablowy szedł w szybie windowym równolegle z przewodami zasilającymi silnik windy. Na skrętce nieekranowanej obraz z kamer ip podłączonych tą skrętką poprostu co jakiś czas "ścinało".
    Uprzedzając kolegów "elektrycznych" - jeżeli dwa urządzenia będą zasilane np w dwóch różnych lokalach - nastąpi wyrownanie potencjałów instalacji uziemiających no ale na to nie ma rady ! Takie realia okablowania ekranowanego !
  • Level 2  
    Dziękuję kolego za rozwianie wątpliwości. Ale w jednym miejscu chyba niejasno napisałem:

recki-quadra wrote:

yugodriver wrote:

Nic nie przykrecasz - 99% urządzeń uziemia się przez bolec w gnieździe i tyle

Chodzi mi o to, że jak zdejmę izolację z kabla ftp to pod spodem mam ekran z foli a pod ekranem jeszcze drut. Chodzi mi o to, czy w patchpanelu do uziemia przykręcam tylko ten drut czy drut i folię (bo przecież przykręcić muszę, żeby to co "złapie" się w ekran miało gdzie uciec