Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przedsięwzięcie z budową robota, proszę o pomoc.

02 Gru 2009 20:50 1515 16
  • Poziom 11  
    witam, chciałbym zbudować robota na technikę, ale nie wiem jak się do tego zabrać, mam pomysły na funkcję: będzie miał kamerę z mikrofonem w głowie z oświetleniem diodowym, mały głośniczek w brzuchu, a co za tym idzie będzie mógł odtwarzać muzykę, powinien mierzyć temperaturę, musi jeździć (tylko nie wiem czym będzie jeźdźił?), po zatrzymaniu się powinien mieć coś typu alarmu, czyli jest stop, on mierzy odległość od siebie do najbliższego punktu i jeśli ją coś przerwie to zacznie wyć jak amerykańska policyjna syrena!, miałem pomysł taki, aby połączyć schematy termometra, wzmacniacza, nadajnika i generatora dźwięków, ale teraz nie wiem czym go sterować, moim zdaniem prosty będzie pilot taki jak: sygnał z kamery na odbiornik i na ekran,ale to już swoją drogą; mówienie i odsłuchiwanie na pilocie, wydawanie komend jedź, do tyłu, w prawo ,lewo z pilota (jakiś modół z samochodzika na pilot), wyświetlanie temperatury na diodowym wyświetlaczu, załącznie alarmu i wyjście do odtwarzacza mp3. Większość schematów już mam, potrzebuję jescze tylko schematu bezprzewodowego termometra i pilota, zasięg nie musi być duży, jakieś 10 - 15m. Proszę o pomoc.
  • Poziom 36  
    Zapomniałeś dodać ,że jeszcze sikać musi umieć...
  • Poziom 33  
    Masz wolnych kilka tysięcy złotych i z pół roku czasu?
  • Poziom 28  
    Ja chce robot którego jak ładnie poproszę to się zamieni w samochód i będę mógł w nim odjechać, nazwę go jeszcze transformer. Kto pomoże?
  • Poziom 15  
    To ja poproszę o takiego robota, o którym każdy z nas marzy - > taki który zawsze odpowie "tak kochanie" i nie zaboli go nigdy głowa!
  • Poziom 11  
    jeżeli macie takie pomysły to dobra, jeszcze go zaprezentuje na elektrodzie
  • Poziom 36  
    Nie grozi absolutnie.
  • Poziom 22  
    mog123 napisał:
    nie zaboli go nigdy głowa!

To mi się dwuznacznie skojarzyło :lol:
  • Poziom 12  
    Nawet NASA nie ma takiego robota:D
  • Poziom 13  
    kolego zacznij od czegoś prostego np podwozie od modelu jeśli posiadasz a jesli nie to łatwo wybuduj samemu i wykorzystaj za napęd silniki od starego CD ROMU albo od jakiejś zabawki potem zbuduj jakieś włączniki (żeby uderzając o przeszkodę zmienił kierunek itp) elektronikę wykonasz na bramkach logicznych i tranzystorach ..robot moze niezbyt skomplikowany ale możliwy do wykonania

pozdrawiam
  • Poziom 33  
    mrmial napisał:

Ależ, proszę- odpuść już teraz, bo zaraz zaczniesz zadawać pytania w stylu "co to rezystor", a ten dział już wystarczająco nisko upadł :P
  • Poziom 11  
    lord_blaha napisał:
    mrmial napisał:

Ależ, proszę- odpuść już teraz, bo zaraz zaczniesz zadawać pytania w stylu "co to rezystor", a ten dział już wystarczająco nisko upadł :P

a ty zaczniesz zadawać pytania co to drut jak pędziesz miał takie podejście do elektroniki!
  • Poziom 36  
    mrmial przestań odpyskiwać i pokaż co naprawdę potrafisz.
  • Poziom 10  
    A ja bym się chętnie zapytał co polecacie zrobić na początek. Minimum pracy (może być więcej), duża szansa na sukces, w sumie może nawet tylko jeździć, choć i tego nie musi robić, a maximum satysfakcji i przede wszystkim pierwszy krok do tematu. Najlepiej by jeździł :P Jak się da potem zdemontować to koszt nie jest taki ważny
  • Poziom 33  
    mrmial napisał:

a ty zaczniesz zadawać pytania co to drut jak pędziesz miał takie podejście do elektroniki!

Pędzę, lecę, i w ogóle rozpędziłem się :)

Chłopaki, co to drut?

mpsk2 napisał:
    A ja bym się chętnie zapytał co polecacie zrobić na początek.

Hm, zakładając, że masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice, zacznij od jakiegoś BEAMa- Waldek Światłolub lub jakiś podobny projekt. Następnym krokiem może być np. Elebot.
    Oba projekty masz opisane na pierwszej stronie działu.
  • Poziom 22  
    [quote="lord_blaha"]
    mrmial napisał:

Chłopaki, co to drut?

Taki kawałek miedziany okrągły :D
    Za gierka były aluminiowe :lol:
  • Poziom 36  
    mpsk2 napisał:
    A ja bym się chętnie zapytał co polecacie zrobić na początek.
    Dziś Mikołaj rozdaje prezenty rękami rodziców/dziadków, potem jeszcze dorzuci coś pod choinkę i znów rok przerwy a w marketach zostaje trochę zabawek. W styczniu jest czyszczenie magazynów, trafiłem na taką akcję w markecie i kupiłem (m.in.) zdalnie sterowane autko ,,wojskowe" z drobnymi defektami raczej estetycznymi, przy cenie 5zł nadajnik plus zabawka kupiłem, zastartowałem, pobawiłem się chwilę i wywaliłem w kąt , skręt był na silniczku (silnik pracował lewo/prawo full na zwarciu, żadne serwa i sterowanie proporcjonalne) i chlał z bateryjek aż miło, silnik do jazdy przód/tył dość oszczędny. Ale warto poszukać dla samej aparatury sterującej , moja na 35MHz, zasięg na dużym podwórku bez problemów.