Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie płytki pod schemat

03 Gru 2009 10:25 2391 12
  • Poziom 11  
    Witam. Dostałem za zadanie zbudowanie najprostszego stroboskopu na ne555. Schemat już mam. Zasymulowałem go w crococlip i działa poprawnie. Projektowanie płytki pod schemat Mam go zmontować na płytce drukowanej. A że nie umiem projektować to prosiłbym was o zaprojektowanie tej płytki pod ten schemat. Z góry dziękuję.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Proszę bardzo ;)
    Wszystko robione w Eagle ver. 5.6.0 do pobrania demo za darmo na stronie www.cadsoft.de
    Musisz tylko sobie wyprowadzić połączenia na diody których nie ma na schemacie ;)
    Projektowanie płytki pod schemat Projektowanie płytki pod schemat
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    W podanym poniżej linku jest temat z podobnym stroboskopem na układzie 555, z zastosowaniem dwóch diod świecących naprzemiennie. Jest tam też pokazana płytka do niego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ight=555&sid=2f665b4458c795f3cf55588751dcbc70

I w Twoim schemacie powinieneś w szereg z potencjometrem dodać jeszcze rezystor, by nie uszkodzić układu przy skrajnym położeniu potencjometru.
  • Poziom 11  
    Dzięki wielkie _TIGER_! Z tego co mi wiadomo elkard to jeśli potencjometr będzie w skrajnym położeniu to układ i tak nie nie spali. Czy może się mylę?
  • Użytkownik obserwowany
    Możesz uszkodzić układ, na wszelki wypadek daj ten rezystor, dzięki niemu nawet gdy ustawisz potencjometr w skrajnym położeniu za nim czyli można powiedzieć "na tej samej linii" nadal będzie pewien opór.

Tutaj masz notę katalogową timera 555:
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/STMicroelectronics/2182.pdf
    Na stronie 1 masz opis wyprowadzeń ;)
  • Poziom 11  
    Dam ten rezystor dla świętego spokoju tylko jaka rezystancja. A wyprowadzenia i ich numery znam na pamięć :D.
  • Poziom 28  
    Z tematu który dał ci Elkard wnioskuję że rezystor który musisz dać ma być
    R1=22k, ale pewny nie jestem.
  • Poziom 35  
    W układzie który podałem jako przykład jest 22k ale tam jest inna wartość kondensatora niż w schemacie O1OI.
    Wszystko zależy jaki jest zamierzony zakres regulacji tego multiwibratora.
    Myślę, że można by dać 2,2k. A może jak zobaczysz jaki będzie efekt "naocznie" to wtedy to skorygujesz.
    Możesz też zmieni wartość kondensatora na 10uF a w zamian zwiększyć wartości potencjometru i tego rezystora (10-krotnie).
  • Poziom 11  
    Dobra ,teraz będzie trudniej. Zmontowałem ten układ z dwoma diodami ,przynoszę do szkoły na pokaz i co słyszę od kolegów którzy dali mi zlecenie? "Co ,tak mało diod? Zrób więcej!" No więc poprawiłem schemat i prosiłbym o przeprojektowanie płytki. Projektowanie płytki pod schemat
  • Poziom 11  
    Dzięki _TIGER_! Co ja bym bez ciebie zrobił.
  • Poziom 11  
    Wiecie co, chyba trzeba bedzie zaprojektowac kolejna plytke bo... zartuje oczywiscie :D. Zrobilem stroboskop na 33 diodach led bialych i wszystkim sie spodobal. Juz do konca roku sa zamowione u mnie pozyczania na imprezy. Zrobie sobie chyba drugi dla siebie bo cos musze miec na sylwestra (na sylwestra tez pozyczony :)). Dzieki wszystkim za pomoc.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    heh.. jak przeczytałem początek... :D
    To dobrze że Ci działa, choć przed chwilą przeczytałem miłą uwagę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1501270&highlight=
    I tak się zastanawiam czy wykonanie dla ciebie pcb było błędem czy nie :lol:

A tak na poważnie, jak będziesz coś jeszcze potrzebował to pisz na e-mail ;)

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.. _TIGER_