Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel prezentuje swoje 48 rdzeni do przetwarzania w chmurze

g_maly 03 Dec 2009 10:35 3812 12
  • Intel prezentuje swoje 48 rdzeni do przetwarzania w chmurze
    Niedługo dojdzie do premiery sześciordzeniowego procesora firmy Intel nazwanego Core i9. Wielu ludzi uważa, że będzie to układ jak na obecne czasy w ogóle niepotrzebny i do pracy przyda się dopiero w przyszłości. Jednak krzemowy gigant zrzucił już kolejną bombę prezentując swój najnowszy projekt. Posiadający 48 rdzeni w jednym układzie procesor o nazwie kodowej Rock Creek ma być przeznaczony do modelu przetwarzania w chmurze (Cloud Computing).

Intel prezentuje swoje 48 rdzeni do przetwarzania w chmurze

Zaprezentowany prototyp posiada 1,3 miliarda tranzystorów i wykonany jest w 45 nanometrowym procesie technologicznym. Mimo takiej ilości rdzeni TDP procesora wynosi zaledwie 125 watów co jest nawet mniejszym wynikiem niż 130 W jakie pobierać ma Core i9. Największą przeszkodą dla producenta będzie stanowić optymalizacja oprogramowania do działania z procesorami wielordzeniowymi. Mimo wszystko przed Intelem wciąż daleka droga do zapowiedzianego na 2011 rok układu z 80 rdzeniami.

źródło:http://www.engadget.com/2009/12/02/intel-crams-48-cores-onto-stamp-sized-processor-wants-to-do-wha/

Cool! Ranking DIY
    About Author
    g_maly
    Level 17  
    Has specialization in: komputery, informatyka, sprzęt komputerowy
    g_maly wrote 294 posts with rating 12, helped 0 times. Live in city Piwniczna-Zdrój. Been with us since 2009 year.
    sokoleokoo2
    Level 22  
    Tak czy inaczej przyszłość jest w wielu rdzeniach !!!

Problem polega na tym że dzisiaj ledwo 2 rdzenie się poprawnie obsługuje - cztery to już problem, a 48!!!!

Po za tym trzeba jeszcze zbudować coś co będzie zarządzać tymi 48 rdzeniami (przydzielać pracę) - co przy tak ogromnej liczbie rdzeni i zadań będzie większym wyzwaniem niż te obiecane 80. Bo po cóż nam 40 rdzeni jak 3 będą chodziły a reszta - nudzić. I co jeżeli 1 rdzeń się sypnie --- wymiana procka - nie tylko odcięcie i przejęcie zadań. Ale tego w ciągu 2 - 5 czy nawet dziesięciu nie dadzą chyba rady zrobić. Chyba że ktoś odtajnił dane z Rosswel !!!!!
    skaktus
    Level 37  
    Mam 2 lapy z 2 rdzeniowymi procesorami, kumpel ma takowego lapa od 2 lat i do dziś nie trafiłem na aplikację wykorzystującą choćby 2 rdzenie w pełni...

Do czasu kiedy producenci softu nie podejdą do tego prawidłowo nic z tego nie wyjdzie. Ale kij ma 2 końce i wówczas mogą się pojawić aplikacje typu GG do pracy potrzebujące 2 rdzenie...
    MasterMatan
    Level 21  
    Jedyny sprzęt który zazwyczaj obsługuje wszystkie rdzenie to... Konsole do gier :)
    Svir69
    Level 11  
    Panowie jestem Troszkę zdziwiony tym co piszecie.
    Przecież głównym napędem komercyjnym który popycha ten cały biznes do przodu ... przynajmniej na polu domowym są gry.
    Gry natomiast stają się coraz bardziej rozbudowane.
    Np. fizyka w grach zajmuje jeden rdzeń a inne aspekty zajmuja kolejne rdzenie.
    I niewiem już poco ma obliczaniem fizyki zajmować sie karta graficzna a niektóre gry tak jeszcze mają.
    Ktoś wspomniał o GG.
    Co nowsza wersja tego komunikatora tym większa masakra.
    Na lapku mam 2 rdzenie 1.8 GHz czy jakoś tak.
    A jak odpale GG to jeden ma 100% użycia... No masakra i jeszcze się krzeczy skacze i takie tam... Co to Gadu robi na tym kompie??
    Coraz bardziej zastanawiam się czy takie oprogramowania nie szpiegują Użytkowników !!! Może to jakaś paranoja ale czy nie sądzicie że powinna być jakaś organizacja która kontroluje różne oprogramowanie pod względem szpiegowania użytkownika??
    Wkońcu ponoć samo Lenovo to Chiński szpieg. Tak gdzieś czytałem.
    szeryf.rm
    Level 22  
    Svir69 jest tylko jeden drobiazg, bo z tego co wiem obecnie systemy operacyjne zarządzają rdzeniami, więc jak zechcesz umieścić fizykę w jednym a coś tam w drugim, to mocno się zdziwisz, bo nie masz narzędzi do kontroli gdzie to zostanie uruchomione. Inną zaś sprawą jest to, że na każdym rdzeniu musi być uruchomiony "system", który też pobiera pewną ilość zasobów. Jeszcze zaś inną sprawa jest, to że na dzień dzisiejszy wąskim gardłem komputerów nie jest procesor a pamięć. Co ciekawsze to wąskie gardło było nawet w jednordzeniowcach intela z zeg. niższym niż 2GHz. Prawda jest taka, że jednordzeniowy procesor intela z zegarem 3GHz i pamięcią taktowaną z taką samą częstotliwością miałby osiągi lepsze niż 2 a może nawet i 4 rdzeniowiec, bo zawsze wąskim gardłem będzie pamięć a jest ono tym węższe im więcej jest rdzeni.
    marik_te
    Level 22  
    Ja osobiście pracuje na 2 procesorowym "zabytku" z PII 400MHz i dwa procesory się przydają, bo w momencie zawieszenia jednej aplikacji, która nagle zaczyna pobierać całą moc procesora system jest cały czas stabilny.
    Na serwerze wiele rdzeni się przyda, bo tam jest uruchomionych wiele aplikacji i każda może mieć jakby swój rdzeń. Lecz lepsze było by projektowanie aplikacji do wykorzystania kilki rdzeni na raz. Ale na to trzeba jeszcze będzie sporo poczekać. Bo pisanie takich aplikacji nie jest już takie proste i przewidywalne.
    PS Co do GG to używam wersji 6.1 z 2004 roku i ona jakoś nie ma tych wszystkich wodotrysków i zbędnych bajerów które są pokroju visty; czyli pełno bajerów żeby użytkownik nie zwrócił uwagi ile to bierze zasobów.
    pioterek999
    Level 10  
    Ja mam dual core 2.0 ghz standardowo i nic się w gg nie wiesza a jak dla mnie czym więcej rdzeni tym lepiej :) Nie można zapominać o czmś takim jak dzisiejsze gta4 które już obsługuje 4 rdzenie a już pracują nad kolejny gta to patrząc w ten sposób jak wyjdzie nowe gta to może rozszerza je do 32 rdzenie ;) Premiera ma być w podobnym czasie
    MANIAK-AMATOR
    Level 14  
    Szczerzę... Mam kompa stacjonarnego. Procek Intel P.4 3,2GHz i w zupełności mi to wystarcza. Zmieniłem tylko grafikę na lepszą daje czadu. Czy gra czy coś innego wszystko ciągnie. Tata ma kompa z jakimś intelem dwurdzeniowym. Do puki nie wymienił grafiki na lepszą to szczerze mówiąc komputery chodziły całkiem podobnie jak nie tak samo...
    pan_kotek
    Level 20  
    w 2011 wejdzie na rynek nowy windows może nawet nr 11 który będzie potrzebował na rozruch 79 rdzeni a ten jeden będzie na aplikacje użytkownika
    MasterMatan
    Level 21  
    @pan_kotek no nie rozpędzaj się tak... żaden rdzeń nie będzie wolny dla użytkownika ;P bo WIN będzie twoim panem i władcom i ty na takim komputerze nic nie podskoczysz :)
    petroTM
    Level 11  
    Niedługo dojdą do bariery technologocznej i co wtedy? Z krzemu dużo więcej wydusić się już nie da. Poza tym prawa fizyki nie pozwalają. Są materiały inne niż krzem
    (nie pamiętam co to było - chyba arsenek galu), który może pracować z dużo większą częstotliwością i mniej się grzeje przy czym jest kilkadziesiąt razy droższy. Jednak jak zaczniemy podbijać częstotliwość pracy takiego jądra, pojawia się problem przy prowadzeniu ścieżek do poszczególnych nóżek,bo (uogólniając) im wyższa częstotliwość tym krótsze ścieżki trzeba prowadzić albo projektować linie długie. A więc koszty rosną. Z kolei wielordzeniowe procesory się wydają najbardziej przyszłościowe ze względu na przyzwoite ceny krzemu, tylko jak programy pod to pisać? Będzie jazda dla programistów! Pod jedno jądro nie ma problemu. Ale jak obsługiwać wiele jąder i określać które części programu na jakich jądrach mogą być wykonywane? Robiłem coś takiego w assemblerze. I jest z tym mnóssssssstwo zabawy, nawet trochę więcej.
    revolt
    Level 34  
    MasterMatan wrote:
    @pan_kotek no nie rozpędzaj się tak... żaden rdzeń nie będzie wolny dla użytkownika ;P bo WIN będzie twoim panem i władcom i ty na takim komputerze nic nie podskoczysz :)

A na tym super linuxie w tej super przeglądarce da się doinstalować jakiś open source'owy moduł sprawdzania pisowni?