Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Separacja a pomiary ochronne

artlu 03 Gru 2009 11:43 3465 11
  • #1 03 Gru 2009 11:43
    artlu
    Poziom 9  

Witam, chciałem zapytać na czym polegają pomiary ochronne w obwodach separowanych, gdzie bolec w gnieździe jest tylko uziemieniem wyrównawczym. Czy pomiar dokonuje się mierząc pętlę zwarcia w "gorących przewodach" jesli tak to czym jest wynik takiego pomiaru ? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Wszystkich

0 11
  • Testo
  • Pomocny post
    #2 03 Gru 2009 12:22
    wielkishu
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o pomiary obwodów separwanych należy sprawdzić:

- ciągłość przewodu ochronnego PE,
    - rezystancję izolacji przewdoów L i N,
    - rezystancja pętli zwarcia,
    .....oraz z tego co się orientuję prąd upływu w obwodzie separowanym (ale nie wiem czy to konieczne).

Ponadto przy większej ilości odbiorników nalezy dokonać pomiaru impedancji pętli zwarcia oraz ustalić łączną długość przewodów w obwodzie separowanym.
    Długość nie może przekraczać 500 m a iloczyn napięcia [V] i długości [m] nie może przekroczyć wartości 100 000

0
  • #3 03 Gru 2009 14:38
    retrofood
    Moderator

Szanowni Koledzy, nie wypisujcie głupstw!!!!
    W obwodach separowanych nie ma uziemiania, ani przewodu PE, ani też L i N!!!!
    Mogą być tylko miejscowe nieuziemione połączenia wyrównawcze!!!

0
  • Testo
  • #4 03 Gru 2009 15:23
    Magister_123
    Poziom 33  

retrofood napisał:
    Szanowni Koledzy, nie wypisujcie głupstw!!!!
    W obwodach separowanych nie ma uziemiania, ani przewodu PE, ani też L i N!!!!
    Mogą być tylko miejscowe nieuziemione połączenia wyrównawcze!!!

W szkole na warsztatach mieliśmy stanowiska separowane. Wiadomo skrzynka na ścianie w niej transformatory 1/1. Do tego podłączone stacje lutownicze.
    Na stołach maty z czterema stykami każdy umieszczony w rogu. Do jednego styku była podłączona opaską na ręce osoba która korzystała ze stanowiska a drugi styk był podłączony do szyny która szła na około pracowni. Jestem pewien na 100% że na tej szynie był potencjał ziemi. Musiał być dla tego że lutowaliśmy dość czułą elektronikę a wiadomo że nadmiar ładunku mógł uszkodzić to nad czym pracowaliśmy. W opsywanym przypadku samo połączenie wyrównawcze między stanowiskami nic by nie dało. Po prostu ładowali byśmy się jak okładziny kondensatora.

Chyba że się coś pozmieniało od tamtego czasu.

0
  • #5 03 Gru 2009 15:56
    retrofood
    Moderator

Magister_123 napisał:

W szkole na warsztatach mieliśmy stanowiska separowane. Wiadomo skrzynka na ścianie w niej transformatory 1/1. Do tego podłączone stacje lutownicze.
    Na stołach maty z czterema stykami każdy umieszczony w rogu. Do jednego styku była podłączona opaską na ręce osoba która korzystała ze stanowiska a drugi styk był podłączony do szyny która szła na około pracowni. Jestem pewien na 100% że na tej szynie był potencjał ziemi. Musiał być dla tego że lutowaliśmy dość czułą elektronikę a wiadomo że nadmiar ładunku mógł uszkodzić to nad czym pracowaliśmy. W opsywanym przypadku samo połączenie wyrównawcze między stanowiskami nic by nie dało. Po prostu ładowali byśmy się jak okładziny kondensatora.

Chyba że się coś pozmieniało od tamtego czasu.

Jak więc Kolego widzisz, połączenia służyły do odprowadzania ładunku, a nie występowały w obwodach separowanych.

0
  • #6 03 Gru 2009 16:46
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 03 Gru 2009 16:49
    retrofood
    Moderator

Bronek22 napisał:

Ja stosuje separacje przy pomiarach pewnych iurzadzeń zasilanych z napiecia 230V.
    I błędem byłyby jakiekolwiek wyrównawcze.

Dlatego napisałem mogą być

0
  • #8 03 Gru 2009 19:08
    ZIG ZAK
    Poziom 12  

Czy kolega moglby sprecyzowac o jakie obwody chodzi?

1
  • #9 03 Gru 2009 19:19
    artlu
    Poziom 9  

To jest normalna instalacja elektryczna w której występują tylko gniazda 230V oczywiście z bolcami. Wszystkie bolce są ze sobą połączone na wspólnej szynie. Szyna w zasadzie nie powinna być uziemiona lecz jeśli ktoś zaglądał do fachowej literatury zobaczy na schematach przedstawiających taką instalację iż szyna ta jest uziemiona. Dodam jeszcze że w tych pomieszczeniach gdzie jest taka instalacja, ułożona jest podłoga antystatyczna. Chodzi mi tylko jak wygląda pomiar szybkiego wyłączenia i jak go przeprowadzić ?

0
  • #10 03 Gru 2009 20:33
    ZIG ZAK
    Poziom 12  

Jak jest zasilana ta instalacja? Bezposrednio z sieci ? Poprzez transformator ?
    A swoja droga czy nie jest to instalacja jak napisal inny kolega ( przeznaczona do montowania elektroniki) ? Lub inna "specjalnego" przeznaczenia?

0
  • #11 03 Gru 2009 23:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 04 Gru 2009 15:41
    artlu
    Poziom 9  

Znalazłem, książka pt Badania i pomiary eksploatacyjne urządzeń elektrornergetycznych dla praktyków,( teoretyk od norm też może zaglądnąć) autorów W. Orlik i J. Przybyłowicz

0