Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada pracy wzmacniacza operacyjnego OP07.

03 Gru 2009 14:01 3677 9
  • Poziom 22  
    Witam.

Proszę o przedstawienie mi językiem chłopskim zasady pracy wzmacniacza operacyjnego OP07 . Mam mały problem z budową stacji lutowniczej 3/99 z PE, mianowicie chcąc ustawić napięcie offsetu potencjometrem P1 na 20mV, u mnie jest tylko około 5mV i w dodatku stałe, czyli brak regulacji nawet, gdy zmienię wartość rezystora R4. I właśnie chcę zrozumieć zasadę pracy tego wzmacniacza w tym układzie. Podaję schemat, według którego zmontowałem ten układ. Również podaję link z którego pochodzi właśnie ten zmieniony schemat
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4424353#4424353

• Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Pierwszy operacyjny wzmacnia sygnał około 20x (zależne od PR2).
    Wielkość offsetu regulujemy PR1 ( nie R4 ). Zewrzyj wejścia ze sobą i mierz napięcie pomiędzy GND a wyjściem (pin6) podczas regulacji i sprawdź czy się zmienia.
    Drugi operacyjny jest komparatorem porównującym napięcie z tego wyjścia i napięciem ustawionym P1 i załączającym tranzystor T1.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Chłopskim językiem, spróbujmy ;))

Wedle łoryginalnego schemotu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=19042

to Panocku R4=100kΩ a Wyśta na schemocie mocie ino 100Ω ;)

R15 i T2 mozecie wywolić ze schemotu a R14 diodę grzanie podłączyć jak w łoryginale.

PR1 i PR2 powinny być wieloobrotowe.

;))
  • Poziom 22  
    Pytanie do twazny
    Poziom 18

układy analogowe

Miasto: Lubaczów
    punktów: 412.62
    Ofiarowanie punktów
    03 Gru 2009 15:42 Re: Zasada pracy wzmacniacza operacyjnego OP07.

--------------------------------------------------------------------------------

Pierwszy operacyjny wzmacnia sygnał około 20x (zależne od PR2).
    Wielkość offsetu regulujemy PR1 ( nie R4 ). Zewrzyj wejścia ze sobą i mierz napięcie pomiędzy GND a wyjściem (pin6) podczas regulacji i sprawdź czy się zmienia.
    Drugi operacyjny jest komparatorem porównującym napięcie z tego wyjścia i napięciem ustawionym P1 i załączającym tranzystor T1.

Które końcówki połączyć ?

Odpowiedz do Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

nic co elektroniczne nie jest mi obce

Miasto: Warszawa
    punktów: 13375.36
    Ofiarowanie punktów
    03 Gru 2009 16:55 Re: Zasada pracy wzmacniacza operacyjnego OP07.

--------------------------------------------------------------------------------

Chłopskim językiem, spróbujmy )

Wedle łoryginalnego schemotu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=19042

to Panocku R4=100kΩ a Wyśta na schemocie mocie ino 100Ω

R15 i T2 mozecie wywolić ze schemotu a R14 diodę grzanie podłączyć jak w łoryginale.

PR1 i PR2 powinny być wieloobrotowe.

Nic mi to nie pomogło wstawiłem R4 100k wywaliłem T2 i R15

I co ciekawe na US1 nózka 4 mam napiecie - 2.5 V a powinno być -5V
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    A co się dzieje na stabilizatorze -5V ? Jest tam to napięcie ?

Jeżeli na US2 jest to samo, to problem jest z zasilaniem (uszkodzony stabilizator) a jak tylko na US1 to coś z montażem. Sprawdż napięcia zasilania i rozprowadzenie masy czy wszędzie jest.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    twazny napisał:

Zewrzyj wejścia ze sobą

jarcys napisał:
    Pytanie do twazny
    Które końcówki połączyć ?

Którego słowa nie zrozumiałeś, skoro na podanym schemacie są tylko dwie końcówki oznaczone We.?

Jest jakiś problem z zasilaniem jak pisał mój przedmówca. Może L05 jest zbyt obciążony jakimś błędem na płycie, uszkodzeniem operacyjnego albo zbytnim obciążeniem ujemnej gałęzi. Jeśli transformatorek jest małej mocy to nawet włączenie przekaźnika wpiętego w ujemne niestabilizowane napięcie może znacząco je obniżyć.Stabilizatorek potrzebuje min.-7.5V.
    Ale OP07 powinien nawet przy +5V i -2.5V zasilania jeszcze pracować! Jest coś oprócz tego nie tak.Trzeba pomierzyć napięcia w najważniejszych punktach.
  • Poziom 22  
    Witam po wyciągnięciu wzmacniaczy i pomiarze napiec zasilających go mam na nóżce 7 +3.7V a na nóżce 4 jest -5.5V . Na stabilizatorze LM7905 ujemnym mam napięcie wejściowe 11.7V wyjściowe -5.2V czyli jest w normie. Następnie na stabilizatorze dodatnim czyli LM7805 i tu jest coś nie tak czyli napięcie wejściowe to tylko +5V a na wyjściu mam tylko 3.7V . Wnioskuje że mam jakiś błąd montażowy musze poszukać.

Podaje napiecia w układzie zasilającym na rysunku to na C19 wydaje mi sie za małe .

• Pomocny dla użytkowników
    Pamiętaj, że stabilizatory ujemnego i dodatniego napięcia mają różną "nóżkologię" !!!
  • Poziom 22  
    Wiem o tym ale mogłem sie pomylić jak znajdę czas to posprawdzam to sobie .
  • Poziom 22  
    Witam i tak dograłem napięcia stabilizatorów dodatniego i ujemnego mam dokładnie -5.3V i +5.3V wymieniłem tylko 7905 dopiero czwarty mi dał takie napięcie. Następne na US1 nóżka 6 ustawiłem 20mV , krok następny czyli ustawienie zakresu regulacji potencjometra P3 u mnie jest 151 mV - 508mV myśle że powinno być dobre bo w opisie miało pokrywać sie z 150mV -450mV. A zapomniał bym tą regulacje P3 miałem dopiero i tu moje nie dopatrzenie czyli nie połączyłem masy .

Czyli tą regulacje P3 (151mV-508mv) można to zostawić ?
    Opis tej regulacji niżej

Następnie sprawdza się zakres regulacji
    potencjometru P3. W lewym skrajnym
    położeniu napięcie na suwaku potencjometru
    powinno wynosić 150 mV, a w prawym
    skrajnym położeniu 450 mV. Gdy zakres
    regulacji nie pokrywa się z podanym
    powyżej, co może być przyczyną rozrzutu
    wartooeci potencjometru (tolerancja wykonania
    20%) należy dobrać wartość rezystora
    R11. Można też zmienić nieco rezystor
    R12, ale ma on znacznie mniejszy wpływ
    na zakres regulacji.

Właśnie u mnie mam ten zakres 151mV.......... 508mV i nie wiem czy zostawić to?