Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie Yaesu FTL-1011.

03 Gru 2009 17:26 4894 21
  • Poziom 14  
    Na początek witam wszystkich.
    Posiadam radio Yaesu FTL-1011, wiem że pracuje ono w zakresie od 38Mhz do 50Mhz. Posiadam soft, obie wersje, oraz programator. Chciałem przerobić to radio na np. 2 metry, kolega przeciągnoł je na 11m, ale ja chce poeksperymentować z 2 metrami. Prosił bym was o instrukcje tej przróbki.

P.S. VCO mam juz otwarte.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Niestety NIE ma szans na przestrojenie tej wersji MB na pasmo 145MHz. :cry:

Musiałbyś przerobić około 60% radia w tym 90% części radiowej. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    No dobra dziękuję za odpowiedź,a jaka przeróbka tu ma sens, np 6 metrów. Chce się pobawić i troszkę podszkolić.

Dodano po 40 [minuty]:

Jest ktoś chętny do pomocy???
  • Poziom 33  
    Jakimi przyrządami pomiarowymi dysponujesz? "Na ucho" ciężko będzie go przestroić na 6m.
    Chociaż raz trafiłem na egzemplarz tego radia, co bez żadnych przeróbek zaraz po zaprogramiowaniu elegancko ruszył na całym paśmie 6m. Więc na początek wpisz częstotliwości z pasma 6m i zobacz jak się radio zachowuje. Może będziesz miał szczęście. Mi się takie jedno trafiło na 12 sztuk które przestrajałem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do tego na 6M jeszcze SSB trzeba sobie dorobić :)
    Michał
  • Poziom 14  
    Jeśli chodzi o narzędzia warsztatowe to mizernie u mnie, ale chocież na słuch warto sie pobawić może sie uda zaraz zaprogramuje podaj tylko jaką częstotliwość, żeby coś gadało.
  • Poziom 33  
    No właśnie, tam aktualnie jest cisza jak w grobie. W lecie od czasu do czasu słychać sporo stacji spoza SP na FM. A rozpiskę częstotliwości tego pasma (tzw. band-plan)znajdziesz na stronie między innymi PK-UKF.
  • Poziom 14  
    Bandplan przeglądałem i zaprogramowałem 51.510 Mhz, skoro tam jest cisze co da sie ztym radiem przerobić by gadać, na jakichś otwartych częstotliwościach?
  • Poziom 36  
    ardnet napisał:
    Jeśli chodzi o narzędzia warsztatowe to mizernie u mnie, ale chocież na słuch warto sie pobawić może sie uda zaraz zaprogramuje podaj tylko jaką częstotliwość, żeby coś gadało.
    Z powodu różnych rastrów kanałów w bandplanie 6m (20kHz) i większości radiotelefonów 6m (12.5/25kHz) są tylko dwa pasujące do wszystkich rastrów "uniwersalne" kanały : 51.450MHz i 51.550MHz.
    (Do Radmor 3013/9 potrzebne odpowiednio kwarce 40.75MHz i 40.85MHz...).
    Póki co - można wykorzystać sprzęt w czasie wizyt w krajach sąsiednich lub szykować na prezent dla mieszkających tam krótkofalowców (np. Czechy, Austria, Węgry, Litwa, Łotwa - chyba tam nie mają obiekcji wobec FM na 6m (i 4m), albo... dla krótkofalowca na emigracji np. w W.Brytanii lub Irlandii...)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic828088.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic918768.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic763528.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic464924.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic435094.html

ardnet napisał:
    Bandplan przeglądałem i zaprogramowałem 51.510 Mhz, skoro tam jest cisze co da sie ztym radiem przerobić by gadać, na jakichś otwartych częstotliwościach?
    ISM 40.68MHz +/-20KHz 10mW erp (wymontować i ominąć wzmacniacz końcowy nadajnika, antenę przykleić na stałe aby była całością z nadajnikiem :) ) http://www.uke.gov.pl/_gAllery/74/24/7424/rozporzadzenie_MT_2007_Nr138_poz972.pdf

Co do anteny VHF-L z szerokim pasmem pracy (np. 40...52MHz a nawet 26...52MHz), to z dookólnych w polaryzacji V - w zasadzie głównie Discone (oczywiście z dorobionym odprowadzaniem ładunków elektrostatycznych).
  • Poziom 33  
    [quote="kondensator]

... Co do anteny VHF-L z szerokim pasmem pracy (np. 40...52MHz a nawet 26...52MHz), to z dookólnych w polaryzacji V - w zasadzie głównie Discone (oczywiście z dorobionym odprowadzaniem ładunków elektrostatycznych).[/quote]

Ostatnio wykonałem GP na 6m wykorzystując maszt i głowicę antenową od radiolinii R-407. Zmiast oryginalnych prętów dałem anteny od radiostacji R-105 i podobnych, tyle że nie typu Kulikowa (koralikowe) a te z elastycznej wiązki drutów stalowych. Antena ta ma długość 1,5m czyli dokładnie 1/4λ. Głowica antenowa nie zawiera żadnych elementów dopasowujących ani "uziemiających", tylko jedno gniazdo antenowe i cztery gniazda bagnetowe do podłączenia prętów antenowych. Powiesiłem to na 5-metrowym przenośnym maszcie i zbadałem analizatorem antenowym. Wyniki były rewelacyjne, jeśli chodzi o szerokopasmowość, co widać na załączonym obrazku. Szerokopasmowość poprawiło dodanie tuż przy głowicy dławika dla prądów asymetrii płynących kablem w postaci kilkunastu zwojów kabla antrenowego nawiniętego na pierścień ferrytowy. Ten element też w wykonaniu fabrycznym.
    Jednocześnie przepraszam za kiepską jakość zdjęcia.

Przestrojenie Yaesu FTL-1011.
  • Poziom 40  
    Nic w tym dziwnego GP 1/4 - docięta na wymiar zawsze się stroi.

A FTL-a można przestroić na 6m i nadawać w FM ale nie głosem tylko innymi emisjami.
    Np. SSTV.
    Jest to zgodne z przepisami.
  • Poziom 14  
    Dobra dzieki wielkie, dzisiaj zaczymam zabawe z FTL-em, sprawdzałem w internecie i końcówka mocy w tym FTL-u jes taka sama jak w radiach 2 metrowych. Zaprogramowana mam czestotliwość 150,000 Mhz i słychać, że generator powoli zaskakuje tylko może będzie kwestia doboru cewek w VCO.
  • Poziom 33  
    ardnet napisał:
    ... sprawdzałem w internecie i końcówka mocy w tym FTL-u jes taka sama jak w radiach 2 metrowych. Zaprogramowana mam czestotliwość 150,000 Mhz i słychać, że generator powoli zaskakuje tylko może będzie kwestia doboru cewek w VCO.

Uparta bestia z Ciebie. Wszyscy piszą że się nie da, a Ty swoje. Zobaczymy, podziel się z nami swoimi odkryciami. Może po tych przeróbkach zaczniesz też GSM dekodować?
  • Poziom 10  
    (...) Ocenzurowano.

Moderowany przez c2h5oh:

Jeżeli będziesz usuwał swoje posty i sugerował, że je ocenzurowano, otrzymasz ostrzeżenie.

• Poziom 14  
    Dobra ludziska, spoko chodziło mi tylko o zabawę, może coś konkretnego by się wymodziło.
  • Poziom 36  
    sp5wcx napisał:
    kondensator napisał:
    ... Co do anteny VHF-L z szerokim pasmem pracy (np. 40...52MHz a nawet 26...52MHz), to z dookólnych w polaryzacji V - w zasadzie głównie Discone (oczywiście z dorobionym odprowadzaniem ładunków elektrostatycznych).
    Ostatnio wykonałem GP na 6m wykorzystując maszt i głowicę antenową od radiolinii R-407. Zmiast oryginalnych prętów dałem anteny od radiostacji R-105 i podobnych, tyle że nie typu Kulikowa (koralikowe) a te z elastycznej wiązki drutów stalowych. Antena ta ma długość 1,5m czyli dokładnie 1/4λ. Głowica antenowa nie zawiera żadnych elementów dopasowujących ani "uziemiających", tylko jedno gniazdo antenowe i cztery gniazda bagnetowe do podłączenia prętów antenowych. Powiesiłem to na 5-metrowym przenośnym maszcie i zbadałem analizatorem antenowym. Wyniki były rewelacyjne, jeśli chodzi o szerokopasmowość, co widać na załączonym obrazku. Szerokopasmowość poprawiło dodanie tuż przy głowicy dławika dla prądów asymetrii płynących kablem w postaci kilkunastu zwojów kabla antrenowego nawiniętego na pierścień ferrytowy. Ten element też w wykonaniu fabrycznym. Jednocześnie przepraszam za kiepską jakość zdjęcia.
    No właśnie nie widać (pasmo gdzie SWR<2). Dławik dla prądów w.cz. płynących po wierzchu ekranu kabla poprawił tak naprawdę głównie prawdziwość pomiarów (i poprawną pracę - oczywiście bardzo słusznie, niech zostanie).
    Pokaż tą antenę (ew. w innym wątku - o antenach na 6m...). Czy wiele różni się od http://www.wzl2.pl/img/wdbdsz.jpg (na obrazku - to już bardziej bi-cone niż discone :) )
    Antena niezwarta dla DC to nie jest dobry pomysł - bo chyba nie miała służyć do lampowej R107...
    Aby nie było całkiem OT: jaką naprawdę szerokość pasma bez ingerencji mogą mieć FTL1011 (skrajne kanały f min i f max) - bez pogorszenia parametrów ?

• Poziom 31  
    radiosystem napisał:

Nie da się, nie da się... Siedzicie otoczeni japońskimi świecidełkami za tysiące dolarów i powtarzacie w kółko to samo. Przerobić FM302 na transceiver KF? Nie da się... Przestroić 9226MX na 70cm? Nie da się... Aż przyjdzie jakiś sq6ade i pokaże, że się da.

Wszystko się da... zawsze można wszystko wydłubać, zostawić p.cz. - m.cz. a resztę przestroić... tylko czy warto, skoro najtańszy używany ręczny TRX na 2 m kupisz za 150 zł ... a samochodowy za 250 zł ... czasem chęć zrobienia "doktoratu" na jakimś urządzeniu przesłania uwarunkowania zdroworozsądkowe ... rozumiem podejście typu:

jeśli filtr SCAF fabryczny kosztuje 400 zł to dlaczego mam nie zrobić swojego za 80 zł ?? - i tu jest sens...

Marcin
  • Poziom 40  
    No właśnie - po co wydawać 150 czy 200 pln jak za parę zeta masz komóre i minuty do gadania.
    ;)
    Po co ? ..... FOR FUN jak to sie mawia. ;)

A wracając do tego FTLa - on ma końcówę tanzystorową czy hybrydę ?

• Poziom 31  
    Krzysiek, wiesz że ja też często robię for fun... Taurus z wypasionym FLLem cały czeka na wmontowanie do obudowy :) idzie zima, więc pewno się już z niego odezwę na 3.5 Mhz

tylko, że widzę sens np. w przerabianiu 3045 na 70 cm, ale już nie widzę w dorabianiu SSB do 3001 ... przecież da się ?? :) i jaki fun :)

Sorry za OT :)

pozdrawiam m.

P.S. I teraz też siedzę po pracy w pracy dla Fun-u ... :)
  • Poziom 40  
    No właśnie - jakby ten FTL miał końcówę na tranzystorach to pewnie dało by się go pociągnąć na 10m. Jest kawałek dla FM-u , są ripitery .....

• Poziom 31  
    No z hybrydką to ja bym właśnie też powalczył... bo w sumie w dół łatwiej ją ściągnąć... to akurat nie jest duży problem, ściągnąć datasheeta, otworzyć hybrydę i dołożyć trochę pojemności.

Marcin
  • Poziom 33  
    sq6ade napisał:
    No właśnie - jakby ten FTL miał końcówę na tranzystorach to pewnie dało by się go pociągnąć na 10m. Jest kawałek dla FM-u , są ripitery .....

Stopień końcowy w tradycyjnym wykonaniu na tranzystorach, szerokopasmowy z filtrem dolnoprzepustowym na wyjściu. Końcówka mocy jest identyczna w obu modelach FTL-1011, to znaczy w "niższym" i "wyższym".

Dodano po 7 [minuty]:

kondensator napisał:
    Pokaż tą antenę (ew. w innym wątku - o antenach na 6m...). Czy wiele różni się od http://www.wzl2.pl/img/wdbdsz.jpg (na obrazku - to już bardziej bi-cone niż discone :) )
    Antena niezwarta dla DC to nie jest dobry pomysł - bo chyba nie miała służyć do lampowej R107...
    ...

To całkiem inna konstrukcja, po niedzieli zamieszczę zdjęcia. Faktycznie, była przystosowana do pracy z lampowo-tranzystorową radiostacją (radiolinią) R-407 (układowo zbliżona do R-107, funkcjonalnie służyła innym celom). Co do zwarcia dla DC to się z Tobą całkowicie zgadzam. Ale używam jej wyłącznie podczas pracy terenowej z masztem 5m, tak więc prawdopodobieństwo uszkodzenia radia przez elektrostatykę uważam za mniej niż minimalne. Na dachu raczej bym jej nie powiesił z tego właśnie powodu.

Dodano po 9 [minuty]:

kondensator napisał:

... Aby nie było całkiem OT: jaką naprawdę szerokość pasma bez ingerencji mogą mieć FTL1011 (skrajne kanały f min i f max) - bez pogorszenia parametrów ?

Tak mniej więcej wyszło od 43 do 55 MHz, po "przestrojeniu" z niższej wersji tego radia.