Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini Wiertarka/Szlifierka

koper89 03 Dec 2009 18:01 6649 10
    koper89
    Level 10  
    Witam,
    swoją przygodę z elektroniką dopiero zaczynam. Zakupiłem już stację lutowniczą PT 937 [przy okazji wg. was to dobry zakup??]. Kupiłem też najpotrzebniejsze narzędzia + chemie. W najbliższym czasie planuję zrobić sobie wytrawiarkę. Zastanawiam się także nad mini wiertarką [głównie do wywiercania otworów w PCB oraz innych domowych "pracach"]
    Dysponuje budżetem na ten zakup do 150zł. Zastanawiam się nad:
    Eurotec 260W [ale nie wiem czy nie ma za dużych obrotów min.]
    oraz
    Bass Polska [tutaj wydaje mi się że jest troszkę gorsze wykonanie]
    Ciekawa też wydaje się ta pozycja:
    Verto

Macie jakieś inne propozycje? [oczywiście w moim zakresie budżetowym]
    Z góry serdecznie dziękuję za odp. i pozdrawiam

Aha i przy okazji pytanie co do osprzętu:
    Oprócz chemii lutownicy i tej szlifierki polecacie jeszcze jakieś narzędzia które mogą się przydać początkującemu elektronikowi?
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Ja do wiercenia w PCB to te wiertarki się nadają - zaufaj mi :) Są zbyt ciężkie i kiepsko się je trzyma. Do PCB najlepsza tego typu lub podoba - ale ją możesz wykonać SAM zerowym kosztem. Silniczek z jakiejś zabawki lub cd - na pewno masz - a tą pseudo głowicę możesz wymontować z cyrkla, wiertło kupisz za 1 zł. Taka budżetowa wiertareczka a naprawdę się sprawdza. Takie jest moje zdanie - pewnie pojawią się inne opinie
    Link do allegro usunięty.[rubens]
    marcin25g
    Level 12  
    Myślę ze do twoich prac każde z tych 3 przedstawionych sprzętów się sprawdzi.Żadne nie jest renomowanej firmy ale na podstawowe prace wystarczy choć na przyszłość będziesz miał problem z dokupieniem dodatkowego osprzętu.Najlepsze by były firmy dremel i proxon ale to już są narzędzia wysoko poza twoimbudrzetem
    krzysztofh
    Level 29  
    Niezupełnie. Kolega wyda sto parę złotych i dalej nie będzie miał przyzwoitego sprzętu. Do tego sam dojdzie jak zrobi parę płytek i połamie wierteł.
    W cenie 150 zł można kupić wiertarkę Proxxon typ Micromot 50/E. Fakt, że do tek wiertarko-frezarki trzeba dokupić zasilacz za 90 zł, ale ma się wtedy super narzędzie na lata.
    Jak się kolega odkuje po zakupach i trochę dozbiera to warto jeszcze dokupić statyw do wiercenia. Poxxona jest drogi, ale w OBI widziałem niedawno całkiem niezły za jakieś 70zł. Ten ostatni zakup jest już poza konkursem, że tak powiem, bo kupując wcześniejsze propozycje też jest się zdanym na wiercenie ręczne, a to, możesz mi wierzyć jest nieporozumienie.
    koper89
    Level 10  
    najbardziej podoba mi się ta eurotec jednak czy 15k obrotow min. to nie za duzo?
    I czy lepiej wg. was ta bass [tylko tak jak pisalem wyglada mniej "solidnie"] no i ma mniej mocy.
    krzysztofh
    Level 29  
    Ten model, który Ci zaproponowałem (sam go użytkuję, więc mam jakieś doświadczenie) ma regulację od 0 do 20tys obr/min. W praktyce korzystam z ok 10tys obrotów/min przy wierceniu pcb. Cicho i stabilnie.
    koper89
    Level 10  
    Graphite 175W
    co sądzicie o tym modelu? Nie przepłacam w stosunku do 2ch 1szych?
    [ta proxxon mnie nie przekonuje]
    marcin25g
    Level 12  
    W zbliżonej cenie do graphita jest już dostępny dremel.Co prawda z mniejszym osprzętem ale o niebo lepszy.A co do obrotó to się nie przerażąj bo przecież w takich sprzętach jest precyzyjna regulacja
    kaczorele
    Level 14  
    ja osobiscie uzywam wiertareczki z nomi w komplecie z walizeczka i koncowkami kosztowala ok 40-60 zl mam ja 5 lat i wierce nie tylko w plytkach drukowanych ale i drewnie jaki i metalu spisuje sie rewelacyjnie zasilana jest prosto z sieci 220v i posiada regulacje i obrotow
    skaza6
    Level 11  
    krzysztofh wrote:
    Niezupełnie. Kolega wyda sto parę złotych i dalej nie będzie miał przyzwoitego sprzętu. Do tego sam dojdzie jak zrobi parę płytek i połamie wierteł.
    W cenie 150 zł można kupić wiertarkę Proxxon typ Micromot 50/E. Fakt, że do tek wiertarko-frezarki trzeba dokupić zasilacz za 90 zł, ale ma się wtedy super narzędzie na lata.
    Jak się kolega odkuje po zakupach i trochę dozbiera to warto jeszcze dokupić statyw do wiercenia. Poxxona jest drogi, ale w OBI widziałem niedawno całkiem niezły za jakieś 70zł. Ten ostatni zakup jest już poza konkursem, że tak powiem, bo kupując wcześniejsze propozycje też jest się zdanym na wiercenie ręczne, a to, możesz mi wierzyć jest nieporozumienie.

Witam Wszystkich!
    Nie ma czegoś podobnego, ale na 230V a nie na 12V? W ogóle po co takie narzędzie na 12V?
    krzysztofh
    Level 29  
    Oczywiście, że jest. Trzeba tylko poszukać. To nie boli. Masz nawet tutaj parę propozycji, więc możesz się zdecydować.
    A tak na marginesie. Popraw swoje posty, bo zaraz będzie mod interweniował. Łamiesz kolego regulamin.