Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Róznicówka a trójfazowe gniazdo cztero stykowe

03 Gru 2009 19:57 6982 11
  • Poziom 13  
    Chciałbym w swoim domu wymienić zabezpieczenia z bezpieczników topikowych na eski B16 na gniazda B10 na obwód oświetlenia a B20 na obwód siłowy.No i moje pytanie czy da się zamontować róznicówkę trójfazowa na cała instalację, jeśli w piwnicy mam gniazdo siłowe czerto stykowe L1 L2 L3 i PE do podłączenia silnika trójfazowego przewody N i PE są rozdzielone do gniazdek jednofazowych dochodzą trzy przewody.
  • Poziom 26  
    Teoretycznie gdyby nie było potrzeba przewodu N można by wykonać takie połączenie. Ale w gnieździe 4-o stykowym oprócz 3 faz czwarty pin to PEN, i gdyby ktoś podłączył odbiornik który potrzebowałby N (np do sterowania) natychmiast zadziała wyłącznik różnicowoprądowy. dlatego nie stosuje się takich rozwiązań.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Dzisiaj może podłączysz silnik, a innym razem może to być inne urządzenie (wtedy będzie problem). Jeśli ma być podłączony przewód 4x do rcd, to tylko wtedy, gdy przewód zasilający będzie bezpośrednio przyłączony do odbiornika. Jeśli ma to być gniazdo ogólnego przeznaczenia- należy wymienić przewód na 5x
  • Poziom 36  
    35mario1 napisał:
    Teoretycznie gdyby nie było potrzeba przewodu N można by wykonać takie połączenie. Ale w gnieździe 4-o stykowym oprócz 3 faz czwarty pin to PEN, i gdyby ktoś podłączył odbiornik który potrzebowałby N (np do sterowania) natychmiast zadziała wyłącznik różnicowoprądowy. dlatego nie stosuje się takich rozwiązań.

Nie w tym problem, w takim układzie nie można mówić o przewodzie PEN, jeśli ktoś poprowadziłby czwartym stykiem przewód ochronny omijający różnicówkę to tak by się stało. Natomiast jeśli byłby to przewód N wyprowadzony z różnicówki i podłączony do obudowy to każdego "podłączonego" do obudowy i któregoś L różnicówka potraktuje jak zwykły "odbiornik" i nie zadziała.
    Tak czy inaczej do gniazd zabezpieczanych różnicówką konieczne są przewody pięcio albo trzy żyłowe (i takie gniazda).
  • Poziom 13  
    Ale ja mam rozdzielone N z PE bo do puszki siłowej idzie pięć przewodów bo z niej mam jeszcze puszone gniazdo jednofazowe na bojler w piwnicy.I chodzi mi o jeszcze jedno przecież silnik trójfazowy jest odbiornikiem symetrycznym który nie potrzebuje N. Po drugie jak u kumpla podłączaliśmy silnik trójfazowy do gniazda z pięcioma stykami trzy fazy i ochrony no i nie podłączyliśmy neutralnego bo po co i nie ma jak to silnik działał i różnicówki nie wywaliło.
  • Poziom 39  
    Wyłącznik róznicowy oczywiście mozesz zainstalować, ale z jego działaniem będą kłopoty. Po pierwsze piszesz, że masz w skrzynce wydzielony PE. Jak rozumiem skrzynka wewnątrz instalacjidomowej. Po drugie wyłącznik nie będzie realizował funkcji zapobiegawczej, lecz tylko czynną. Czyli przejście na obudowy sprzętu nie będzie wykrywane do momentu połączenia obudowy z ziemią. Inaczej mówiąc taka częściowa ochrona. Ponadto twoje rozumowanie tyczy podłączenia silnika połaczonego wgwiazdę. A co jeśli będzie to odbiornik na 230 V? Jednak w gnieździe czterostykowym warto aby było N.
    parura09 napisał:
    Cytat:
    Ale ja mam rozdzielone N z PE bo do puszki siłowej idzie pięć przewodów bo z niej mam jeszcze puszone gniazdo jednofazowe na bojler w piwnicy

Jeśli dobrze rozumiem, to
    1- Masz gniazdo siłowe w piwnicy 4P i z tego gniazda jest zasilony bojler 1-fazowy?
    2- Chcesz dla tego gniazda również zastosować wyłącznik rcd pozostając przy przewodzie 4x, i tym samym zastosować 3 fazy oraz N (lub PE)?
    3- W piwnicy jest puszka do której przychodzi zasilanie przewodem 5x, a z tej puszki zasilone jest gniazdo 4P ?
    4- Jaki jest przekrój przewodu siłowego i jakie jest (będzie) zabezpieczenie nadmiarowe?
    5- Czy nie jest zrozumiałe tego co napisałem?

Cytat:
    Dzisiaj może podłączysz silnik, a innym razem może to być inne urządzenie (wtedy będzie problem). Jeśli ma być podłączony przewód 4x do rcd, to tylko wtedy, gdy przewód zasilający będzie bezpośrednio przyłączony do odbiornika. Jeśli ma to być gniazdo ogólnego przeznaczenia- należy wymienić przewód na 5x

6- Co innego modernizacja instalacji i pozostawienie gniazda 4P na ścianie, a co innego gniazdo na ścianie 5P i podłączenie silnika do gniazda wykorzystując wtykę 5P z wykorzystaniem L1, L2, L3 oraz PE.
  • Poziom 13  
    Chce pozostać przy tym gnieździe 4P przewody do puszki siłowej 5x6mm2 a zabezpieczenie jakie cichłem to B20. Zrozumiałem to co napisałeś a bojler nie jest zasilany z gniazda tylko z puszki siłowej i od niej do gniazda jednofazowego jest pociągnięty jest przewód 3x2,5. Przewód siłowy do gniazda wychodzący z puszki to 4X2,5
  • Poziom 26  
    Wymien ten odcinek 4x na 5x i zastosuj gniazdo oraz wtyczke przy silniku 5p.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Po co mam zmieniać gniazdo skoro chcę użytkować tylko sam silnik z ręcznym wyłącznikiem bez żadnych styczników lampek sygnalizacyjnych i układów sterowania na 230V.
  • Poziom 26  
    To wywal gniazdo i podlacz na stale.
    parura09- Kombinujesz kolego niemiłosiernie!
    Adam1988 napisał:
    Cytat:
    Wymien ten odcinek 4x na 5x i zastosuj gniazdo oraz wtyczke przy silniku 5p.

Dokładnie tak!
    Napiszę kolejny raz- to urządzenie (w tym przypadku gniazdo) należy dostosować do modernizowanej instalacji- a nie na odwrót! Każdy początkujący elektryk który tego nie rozumie i próbuje uniknąć tego co właściwe- nie powinien w ogóle zabierać się za elektrykę. Albo coś robisz dobrze- albo wcale...

Dalsza dyskusja w tym temacie jest zbędna.