Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie dysku ATA100 poprzez kabel ATA133

Teutel 03 Dec 2009 20:26 2555 9
 • #1
  Teutel
  Level 17  
  Witam
  Czy można podłączyć dysk z wyjściem ATA100 poprzez kabel ATA133 do płyty głównej, która ma gniazdo ATA133 ?
 • #2
  Lzep
  Level 39  
  Można - lepszy kabel nie zaszkodzi - z gorszym są problemy. A dyski w dół też pójdą, oczywiście na swojej prędkości.
 • #3
  Teutel
  Level 17  
  Na tym kablu chcialbym też podłączyć nagrywarkę DVD, w związku z tym mam pytanie, czy nagrywarka jako slave powinna być w środku czy na końcu tego kabla?
 • #4
  Lzep
  Level 39  
  Nie łączy się dysku i nagrywarki (czy CD) na jednym kablu - dysk będzie chodził fatalnie !
  Nie masz drugiego złącza IDE ?
 • #5
  Teutel
  Level 17  
  Będzie chodził fatalnie wtedy gdy DVD działa, a nie caly czas oczywiscie?

  Ten dysk i tak jest juz stary. Kiedyś na starym pc miałem podłączony cd i hdd na jednym kablu od początku i mi normalnie chodził. Kwestia czy DVD czy HDD dać na środek kabla?
 • #6
  Lzep
  Level 39  
  Quote:
  Będzie chodził fatalnie wtedy gdy DVD działa, a nie caly czas oczywiscie?
  Nieprawda, a dlaczego to sobie poszukaj ! Jak już się tak uparłeś, to dysk na końcu taśmy. Tylko nie pisz później, że Ci działa w trybie ATA33 :D, bo od początku Ci o tym pisze, ale nie dociera !
 • #7
  Angelo17
  Level 20  
  Dlaczego nie chcesz podłączyć osobno? czyżbyś miał uszkodzone gniazdo ATA na płycie? Jeżeli nie to nie widzę problemu kupna nowej taśmy i podpięcia napędu osobno.
 • #9
  Platon
  Level 42  
  Lzep - nie opowiadaj zasłyszanych historii, tylko podłącz dysk i DVD, puść test odczytu z dysku, a w połowie zacznij otwierać pliku z napędu optycznego. Tu nie trzeba mędrkować i "szukać", tylko samemu się przekonać.
 • #10
  Matuzalem
  Level 43  
  jacwie5 wrote:
  Nie słyszałem nigdy o kablu "ATA133", z tego co wiem są kable ATA33 i kable ATA66/100- który obsługuje również ATA133. Chociaż mogę się mylić...


  Możesz się mylić, ale nie w tym wypadku. Taśmy bez ekranu umożliwiają transmisję do ATA-33, a ekranowane od ATA-66 w górę (o ile nie zostaną wpięte odwrotnie).
  Co do połączeń czytnika i dysku na jednej taśmie, to .. historycznie rzecz ujmując bywały wtedy problemy z wydajnością, ale obecnie to już tylko dawnych wspomnień czar (warto pamiętać i o tym, że ogólnie dostępne są i czytniki z interface'em ATA-66, które też - ze względów wydajnościowych - winny być łączone taśmą ekranowaną).

  Wracając do meritum - zawsze, nie tylko można, ale i warto korzystać z taśm ekranowanych ( ATA-66+), bo zapewniają one większą stabilność transmisji, a to czy ktoś taką taśmę nazwie 66, 100 czy 133 nie ma znaczenia - to jeden i ten sam typ.