Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozdzielnia budowlana (robocza) schemat

03 Gru 2009 23:02 9441 6
  • Specjalista elektryk
    Witam

W ścianie budynku zainstalowane jest złącze kablowe w którym są bezpieczniki typu BM (9 szt) 80A. Z jednego zestawu bezp. zasilone są dwa budynki tzn ten, na którym zainstalowana jest skrzynka z BM-ami + odchodzi drugi przewód doziemny na następny budynek (wykorzystuje on dwie fazy)
    W omawianym (pierwszym budynku) musi zostać podłączona rozdzielnia budowlana i tutaj mam pytanie, jak powinien wyglądać prawidłowy schemat takiej rozdzielni.
    Pracownik z energetyki kazał założyć w środku budynku zaraz za ścianą na której jest złącze kablowe - pierwsze zabezpieczenie główne (o wartości zgodnej z umową) następnie poprowadzić przewód do skrzynki rozdzielczej bezpośrednio na licznik pomiarowy, po liczniku stosować zabezpieczenia i gniazda.
    Do budynku (do złącza) dochodzi instalacja 4-ro przewodowa (przewód zerowy jest uziemiony) , w którym miejscu dokonać rozdziału PEN na PE i N ?

Proszę mnie poprawić, jeżeli źle coś określiłem.

Pzdr
  • Pomocny post
    Moderator
    Wg mnie należy zastosować się do tego, co powiedział pracownik.
    Czyli doprowadzenie do licznika znasz. O amperażu nie będę pisał, bo nie znam danych, ale trzeba tego pilnować.
    A z licznika wychodzisz najlepiej na FR-a czteropolowego, bo przed nim (czyli pomiędzy licznikiem a FR-em) rozdzielasz PEN. Następnie za FR-em powinieneś zamontować różnicówkę 3-fazową (bez członu nadprądowego). A z różnicówki na eS-y zabezpieczające poszczególne potrzebne obwody.
  • Specjalista elektryk
    retrofood - dziękuję za odpowiedź, za chwile mam wyjazd do tego miejsca, po oględzinach być może będę miał więcej pytań.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Na szybko namalowałem RBtkę z budowy na której pracuję, może Ci się przyda. Należy tylko powstawiać dane aparatów.

rozdzielnia budowlana (robocza) schemat

F3.1, F4.1 - RCD
    Ps.
    Niech ktoś z kolegów zerknie czy nie ma błędów.
  • Specjalista elektryk
    remik_l - miło, że są osoby które bezinteresownie dołożą coś od siebie, wszystkie wskazówki b. cenne, tym bardziej że to moja pierwsza budowa.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy przewód zasilający tą rozdzielnie może być typu YDY (poprowadzony od BM do skrzynki w wężu "peszla" (karbowanym) czy musi to być przewód o izolacji i oponie gumowej typu OW ?

pzdr
  • Poziom 22  
    Ja bym wolał bać OW. Nie wiadomo, jak długo to tam będzie, a za wypadki z winy montera, monter idzie siedzieć
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Nie wiem jak ma się to do przepisów ale my dajemy YDY, YAKY, AsXSn, OW tyle że wciągamy w niebieskiego arota (gruba karbowana rura) i podwieszamy. Oczywiście arota nie dajemy na całej długości tylko w miejscach gdzie można sięgnąć przewód\kabel ręką oraz w miejscach gdzie jest narażony na zniszczenia mechaniczne.
    Generalnie panuje taka zasada że wszystkie przewody tymczasowe na budowie są podwieszane nawet przedłużacze, które muszą być OW a nie jakieś badziewia z hipermarketu.