Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcenie procesora Q6600 a Degradacja

the2lgamer 03 Gru 2009 23:22 3114 9
  • #1 03 Gru 2009 23:22
    the2lgamer
    Poziom 8  

Witam.

Mam pytanie, dosyć trudny temat. Mam nadzieję, że uzyskam odpowiedź.

Posiadam podkręcony do 4GHz procesor Q6600 na takim napięciu, że w testach PRIME95 jest po kilkunastu minutach niestabilny - leci BlueScreen - ale procek ma w stresie max 59 stopni - bardzo wydajne chłodzenie wodne.
    Wyraźnie widać, że do stabilności w PRIME95 trzeba podnieść mu napięcie, ale ja to rozumiem tak, że w PRIME95 się nie gra :)
    Na przykład - po godzinnej grze w GTA 4/Crysis WARHEAD/itp. nie wyskakuje żaden błąd ani BlueScreen. I teraz takie pytanko
    - Czy procesor, który pracuje w aplikacji (np. GTA 4) na niskim napięciu, ale nie robi błędów, się degraduje?

Mam nadzieję, że jasno przedstawiłem temat, jak będzie coś nie niezrozumiałe proszę zadawać pytania. Wszystko wytłumaczę.
    Czekam pilnie na odpowiedź. Pozdrawiam.

0 9
  • #2 03 Gru 2009 23:46
    Karaczan
    Poziom 39  

Nie, degraduje sie procesor pracujacy z duza czestotliwoscia i obciazeniem, na wysokim napieciu. Im ono wyzsze, tym degradacja szybsza.

A czy praca niestabilna uszkadza procesor, hmm, ja nie mam pojecia.
    W wielkiej teorii niby moze, w koncu procesor pracuje wadliwie ;)
    Ale to chyba szansa mniejsza niz na 6tke w lotto ;)
    Podaj swoje takty i napiecia, to ocenimy szanse degradacji.

Procesor zabija temperatura, i napiecia. Im bardziej katowany tym procesor tym szybciej zachodzi dyfuzja miedzy materialami w krzemie i zmniejszaja sie osiagi.
    Swoja droga przynajmniej do czasu degradacja moze byc pomocna.
    Wypalania procesora czy ramu byly kiedys dosc powszechna praktyka, wlasnie by przyspieszyc na pewnien czas proces dyfuzji. Podnosilo to o pare MHz, lub timingi ramu mozliwosci sprzetu. Ciekawe co inni powiedza na temat wygrzewania sprzetu? ;)

0
  • #3 04 Gru 2009 07:59
    the2lgamer
    Poziom 8  

Tutaj zamieszczam zdjęcie z testów, napięcia i wszystkie taktowania widać w CPU-Z:
    Zdjęcia jeszcze raz tylko jak należy - za pomocą dodaj obrazek na forum.
    Mery84

Proszę mi powiedzieć czy przy dokładnie 57 stopniach godzinnej gry (59 pomyłka)
    bez żadnych błędów procesor może się degradować?

0
  • #4 04 Gru 2009 10:50
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wróć do początku i najpierw uzupełnij braki w wiedzy nim zaczniemy rozmawiać o degradacji.
    Pierwsze co powinieneś wiedzieć to MTBF (Mean Time Between Failures) czyli szacowany czas do awarii prościej - przewidywany czas przed odlotem ;).
    Z reguły podaje się go dla dysków twardych ale ma również zastosowanie do innych podzespołów.
    MTBF dla Q6600 jaki znalazłem w sieci to 1Mh czyli milion godzin. Jeśli będziesz używał CPU codziennie po 12h przez 365 dni osiągniesz 4380h. Cały milion podzielony przez wartość roczną to 228lat.

Jeśli jesteś w stanie tak znęcać się nad procesorem żeby skrócić jego żywotność do stanu 20 lat to zdradź mi co mu robisz bo jesteś wybitnym sadystą :P. Nie powiesz mi też, że zamierzasz z Q6600 przez naście lat współpracować ;).
    Przechodząc do sedna - degradacja odbija się właśnie na drastycznym zmniejszaniu się MTBF. W przypadku ekstremalnych warunków pracy czyli znęcania się nad CPU azotem, helem i temu podobnymi MTBF może spaść nawet dziesięciokrotnie ze względu na uszkadzanie struktur krzemowych w bardzo niskich temperaturach. Wróć do początku i przelicz sobie, że 10 razy mniej da Ci 100tys godzin czyli i tak więcej niż będziesz z CPU korzystał.
    Dalsza sprawa podwyższone znacznie taktowanie również wpływa na jakość struktury krzemowej CPU ale znów wraca sprawa redukcji czasu MTBF skoro w ekstremalnym podkręcaniu spada 10 razy to o ile możesz go zredukować na powietrzu? O 3-4 razy?
    Temperatura 55-60 stopni to dla Q6600 nic wielkiego. W jednym z firmowych serwerów służących jako silnik maszyn wirtualnych Q6600 pracuje w 60 stopniach 24/7 i ma się bardzo dobrze.

Samo powyższe to jeszcze nie wszystko bo dochodzą oczywiście przyczyny losowe, awaria sprzętu np. płyty która zabije też CPU, fatum, pech, złośliwość losu, fortuny, oszukać przeznaczenie i takie tam wypadki :P, w porywach do trefnej sztuki CPU.

0
  • #5 04 Gru 2009 11:21
    the2lgamer
    Poziom 8  

Czy podsumowując mam się nie martwić? :)

0
  • #6 04 Gru 2009 11:45
    Mery84

the2lgamer napisał:
    Czy podsumowując mam się nie martwić? :)

Mnie tam nigdy takie myśli jak obawa przed degradacją nie odsunęły od pomysłu podkręcania. Żaden procesor nie zagrzał u mnie miejsca dłużej niż rok ale też żaden z nich nie wyzionął ducha. Athlon XP 1800+ do dziś dzień pracuje u znajomego mimo, że u mnie dostał niezły wycisk :).

0
  • #7 04 Gru 2009 14:13
    the2lgamer
    Poziom 8  

Chodziło mi o to, czy jak procesor pracuje na za niskim napięciu a nie wywala błędów ani BlueScreen'ów to czy się w jakiś sposób nie zużywa?

0
  • #8 04 Gru 2009 16:15
    Karaczan
    Poziom 39  

Pracujac nawet na normalnych taktach i napieciu w jakis sposob sie zuzywa.
    Fakt pracowania w niekomfortowych warunkach (wysokie napiecia, wysoka temperatura, znaczne przyspieszenie) powoduja szybsze zuzywanie.
    Ale cykl zycia procesora jest liczony na ok 20lat (a jak wiemy niektore antyczne uklady nadal pracuja dobrze, wiec pewnie cykl jest dluzszy) wiec nawet jak skrocisz jego zywotnosc o 50% (nie wiem jak bardzo musial by dostac po tylku by az tak go degradowac) to masz 10lat ;)
    Wiec powiedzmy za te 8lat, jak on zacznie juz dogorywac, to zapomnisz ze taki porcesor miales.
    "Zwykli" ludzie raczej nie zdegraduja procesora, choc fakt, takie zjawisko przy duzym oc istnieje, i niektore egzemplarze potrafia sie popsuc ;)

0
  • #9 04 Gru 2009 16:16
    Mery84

the2lgamer napisał:
    Chodziło mi o to, czy jak procesor pracuje na za niskim napięciu a nie wywala błędów ani BlueScreen'ów to czy się w jakiś sposób nie zużywa?

Nic mu nie będzie od niższego napięcia. Jeśli jest stabilny to może pracować - taka praktyka jest stosowana od dawna i zwie się underclocking i ma na celu obniżenie ciepła, energooszczędność i ciszę :).

0