Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie zasilania wzmacniacza.

04 Lip 2004 21:54 1728 14
  • Poziom 42  
    Projektuje układ wzmacniacza do samochodu z cyfrową regulacją głośności i tonów. Całą konstrukcje chce oprzeć na jednym z układów TDA i mikroprocesorze PIC. Z powodu wrodzonego lenistwa jako końcówke mocy chce użyć gotowy "moduł" z zestawów do samodzielnego montażu (NE, JABEL itp). Chwilowo szukam pomysłu na załączanie napięcie zasilania do końcówki mocy. Nie chciałbym stosować przekaźników ze względu na odgłos przełączanych styków. Prąd w układzie szacuje na 5-8A (napięcie oczywiście 12-14V). Myśle że tranzystor bipolarny w układzie by się nieco zbytnio grzał (a nie chciałbym dawać kolejnego elementu na radiatorze).
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    Zawsze możesz zastosować tranzystor mosfet / hexfet z kanałem P, podciągniętą bramke do plusa przez rezystor i tranzystor bipolarny npn (np. BD135) z rezystorem na bazie (emiter do masy). Dzięki zastosowaniu npn'a będziesz mógł sterować załączanie zasilania przez podanie 12V.(Baze npn'a warto ściągnąć do masy przez rezystor, bo zdarzają się radia, które po wyłączeniu zostawiają wyjście sterujące "w powietrzu".)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    Nie wiem jakie to TDA mają być ale zakładając brak przetwornicy i jakąś "samochodową" kość to jest możliwość sterowania µP, wprowadzając w Stand-By. Np TDA7396 8 noga (27W/4Ω),
    podobnie TDA7391, -3. -4 - tylko piny inne.
    Nie wiem jakich prądów należy się spodziewać w Stand-by'u ale mozna zapiąć zasilanie po kluczyku a sterowanie z procka i po klopocie.
  • Poziom 20  
    A nie wystarczy opcja MUTE? Z tego co sie orietuje, to wiele kosci TDA ma taka opcje i wspolpracuje z radiem...
  • Poziom 40  
    Tez jestem zdania ze jesli bedzie to uklad samochodowy to kazdy z nich ma stby i mute wiec nie jest potrzebne zadne zalaczanie zasilania.
  • Poziom 42  
    Hmm, nadal nie wiem, wolałbym żeby końcówka mocy miała całkowicie odcinane zasilanie (takie moje urojenie;)). Jeśli chodzi o tranzystor to na podstawie sugestii kolegi dwaserwis przeprowadziłem obliczenia.
    Tranzystor mosfet :arrow: rezystancja kanału 0.1om :arrow: przy prądzie 8A spadek napięcia 0.8V :arrow: przy 14V, 0.8V to jakieś 5%
    WNIOSEK: 5% mocy idzie w grzanie się tranzystora, to jest całkiem sporo. Chyba pozostane przy przekaźnikach :(
  • Poziom 40  
    Mozesz uzyc N-MOSFETA ze starej plyty glownej kompa one maja rezystancje wlaczonego kanalu zedu 0,01oma! Ale nie wielu wie jak takie cudo wysterowac.
  • Poziom 40  
    Jesli bedzie mial rezystancje kanalu na poziomie 0,01oma to przy pradzie do20A wystarczy mu radiator w postaci sciezki taki jak jest na plytach glownych PC. Przekaznik jest oczywiscje prostrza droga do osiagniecia celu.
  • Poziom 40  
    Wiekszosc wzmakow samochodowych nie ma wogole przekaznikow bo sa one zupelnie niepotrzebne tak jak nie potrzebne jest zalaczanie zasilania mosfetem. W zmacniaczach samochodowych elektronicznie wlaczana jest przetwornica a koncowka mocy wlacza sie bezstukowo. W niektorych rozwiazaniach bardzo duzej mocy stosuje sie przekazniki.
    Elektryk koniecznie chce zalaczac zasilanie dlatego ma problem ktory dla innych nie istnieje.
  • Poziom 18  
    Witam
    Jeśli chodziłoby o zasilanie AC to można zastosować triak(optotriak) oczywiście pamiętając o minimalnym prądzie podtrzymania.
    Marek WS503
  • Poziom 42  
    MBB napisał:
    Jeśli chodziłoby o zasilanie AC to można zastosować triak(optotriak) oczywiście pamiętając o minimalnym prądzie podtrzymania.
    Marek WS503
    A skąd ja wezme AC w samochodzie?