Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica - do wosku. Jakie parametry podzespołów?

04 Dec 2009 21:24 7014 8
  • Level 10  
    Witam!!

Chciałbym zaprojektować urządzenie które ułatwi mi codzienną pracę z woskiem. Zadaniem owego urządzenia ma być rozgrzewanie kawałka półkolistej blaszki (jako grot). Ma to być urządzenie analogiczne do lutownicy transformatorowej. Problem polega na tym iż nie wiem jakie parametry podzespołów(transformatora, przewody, materiał grotu) owej "rozgrzewarki" dobrać aby temp. na grocie wynosiła w granicach 40-60 stopni C. Zależało by mi na tym aby użyć zasilacza 24V ponieważ do precyzyjnej pracy każdy gram odchudzenia jest dla mnie istotny. Bardzo proszę o jakiś schemat połączenia. Za pomoc serdecznie dziękuję.
    pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 10  
    Hmm. Urządzenia te są bardzo drogie. Proszę więc o jakieś wskazówki co do konstrukcji samego układu grzewczego.
  • Level 13  
    Hmm mam taki układ wymontowany z odlewni jubilerskiej tu masz rysunek działa na zasadzie lutownicy transformatorowej z regulacją mocy .Tak myślę może by wstawić zwykły ściemniacz do światła i podłączyć pod transformator jakieś grubsze kable i dorobić jakąś rączkę z grotem ? A na rapida wstawiłem fotki brakuje tam tylko samego grotu http://rapidshare.com/files/317152936/elektronika.zip.html
    Lutownica - do wosku. Jakie parametry podzespołów?
  • Level 10  
    Hmmm zastanawia mnie bynajmniej fakt iż kolega ma podobne urządzenie i jego budowa nie uwzględnia nawet płytki drukowanej. Wygląda to tak iż do sieci wpięty jest zasilacz który na wyjściu daje napięcia 3, 4.5, 6, 9,12V (standardowy zasilacz). Na drugim końcu znajduje się rękojeść wielkości długopisa z grotem. Jako iż nie jestem specjalistą nie wiem czy w rękojeści są jakieś dod. elementy elektroniczne czy jest to po prostu grot wpięty w uzwojenie wtórne zasilacza (DC).

Apropos wcześniejszego postu dziękuję za pomoc!!
  • Helpful post
    Level 13  
    przecież napisałem że jest to wyciągnięte z całego kombajnu do odlewania a rękojeść trzeba samemu dorobić a tam nie ma żadnych elementów grot nagrzewa się poprzez zwarcie i tyle nie trzeba żadnych diod
  • Level 10  
    Dziękuję za pomoc!!!! pozdrawiam
  • Level 10  
    Jakie trafo sieciowe użyć (parametry) jako lutownica aby na grocie uzyskać temperature ok 40-60 stopni, a jednocześnie by móc pracować w trybie ciągłym (2-3h ) bez obawy przed jego uszkodzeniem. Z góry dziękuję za info...