Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jabel J-94 Mini-pozytywka

05 Gru 2009 01:54 3733 11
  • Poziom 30  
    Witam, złożyłem ten kit i działa, ale zastanawiam się czy dobrze wlutowałem tranzystor BC547B, bo na rysunku z http://jabel.com.pl/?,ww,118,, jest on zaokrągleniem w prawo,w instrukcji http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-094.pdf na schemacie montażowym też, ale ja wlutowałem zaokrągląną stroną w lewo, opierałem się o datasheeta BC547B i analizie schematu tego układu, kolektor idzie na minus głośnika,a emiter na (m.in.) nóżkę 3 ukł. scalonego.
    Jabel J-94 Mini-pozytywka.
    Czy dobrze go wlutowałem?

Czy ktoś montował ten kit? Bo u mnie cicho gra, a daję 3,3V.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    wmontuj go tak jak na rysunku montażowym
    tranzystor powinien być wlutowany płaską częścią do środka płytki,
    a półokrągłą na zewnątrz, patrząc na płytkę od strony elementów,
    a nie druku

• Poziom 30  
    No właśnie ale tak się nie zgadzają połączenia emitera i kolektora ze schematu ideowego dla tego układu i BC547B

Aha i co robi ten kondensator? Odsprzęga prąd stały z zasilania od zmiennego z głośnika?
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dlaczego się nie zgadzają? W widoku płytki jest widok od strony elementów a nie druku. Więc emiter idzie do minusa zasilania.
  • Poziom 30  
    To zaokrąglenie mi się nie zgadza
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Tranzystor powinien być ścięciem w stronę układu US1 i kondensatora C1. Jak wlutowałeś odwrotnie to zobacz do jakiego bieguna masz emiter tranzystora podłączony. Powinien być do minusa 3V. Ty masz pewnie tam kolektor.
  • Poziom 30  
    No właśnie mam emiter do minusa, a kolektor do minusa głośnika i mam ścięciem w prawą stronę tranzystor.

Jak bym odwrotnie go wlutował, to układ by chyba nie zadziałał, co?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Coś mi tu nie pasuje, ścięcie powinno być tak jak pisałem. Pokaż zdjęcie tego zmontowanego układu bo mi nijak nie wychodzi że powinno być jak piszesz.
  • Poziom 30  
    Proszę bardzo:
    sory za słabą jakość
    Jabel J-94 Mini-pozytywka Jabel J-94 Mini-pozytywka
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    No to masz odwrotnie tranzystor. Zobacz sam - patrząc na napisy i nóżkami w dół to po prawej stronie masz emiter. Ten emiter masz podpięty pod głośnik, a kolektor pod minus zasilania.
  • Poziom 30  
    Dzięki wielkie za pomoc!
    Przylutowałem tranzystor i układ działa! I o wiele lepiej! Głośnik gra głośniej!
    Czyli jednak był źle wlutowany tranzystor! Winę popełniłem ja, bo źle oceniłem perspektywę rozkładu końcówek tranzystora z tyłu opakowania kitu, jest tam rozkład nóżek w stylu:
    myślałem, że perspektywa idzie z góry/dołu, a to idzie z boku i stąd całe zamieszanie!
    A wtedy głośnik grał ciszej, bo jak mniemam, tranzystor pracuje to w obszarze pracy aktywnej, czyli złącze BE przewodzi, BC zatkane, i na głośniku było napięcie o ok. 07V mniejsze. Mam rację?

Ok już rozumiem, ale ponawiam pytanie co do kondensatora:
    Aha i co robi ten kondensator? Odsprzęga prąd stały z zasilania od zmiennego z głośnika?
  • Poziom 33  
    Te rysunki na kicie są albo od góry, albo od dołu. Nie z boku, bo niby jak? Zresztą ja nie widzę problemu bo są przecież dokumentacje. W pierwszym poście nawet wkleiłeś rysunek z takiej dokumentacji gdzie bardzo ładnie widać która końcówka jest która. Z kolei kondensator w układzie odsprzęga zasilanie.