Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmachol do CD-ROMu!!!!!

Bartec 05 Lip 2004 10:24 4758 25
  • #1 05 Lip 2004 10:24
    Bartec
    Poziom 14  

Witam. Chce se podłączyć CD-ROM w autku i nie wiem jaki wzmachol do tego podłączyć. Chciałem podpiąć wzmaka na kostce TDA 8571 ale przeczytałem opinie innych o tym układzie i odechciało mi sie. Chcę żeby na wyjściu było 4*40W min. Na jakiej kości można byłoby zbudować wzmaka żeby spełnił moje oczekiwania?. Oczywiście także żeby strarty były niewielkie i zasilanie samochodowe. Zgóry dzięki za odp.
    Pozdro 4 all!!!!

0 25
  • #2 05 Lip 2004 13:49
    piotrus
    Poziom 14  

hej
    ja mam w samochodzie dokładnie w maluchu CD-ROM
    JEŚLI CHODZI O ZASILACZ
    to wystarczy jak zastosujesz dwa stabilizatory 7805 i 7812 wytrzymałośc okolo 2A
    JEŚLI CHODZI O WZMACNIACZ
    ja z tego problemu wybrnołem w ten sposób zastosowałem wzmacniacz ze starego radia samochodowego Blaupunkt (układ na TDA) moc 2*40W jakość nie jest rewelacyjna ale wystaraczająca.

na twoim miejscu skupił bym sie raczej na tym w jaki sposób go ustabilizować ponieważ CD-ROM ( przy korzystaniu z wyj. analogowego) sygnał odczytany jest przekazywany bez pośrednio na wyj. i przy złej stabilizacji CD-ROMu i przy jeżdzie po polskich drogach słuchanie muzyki jest nie mozliwe
    ALE DUZO MOZE ZDZIAŁAĆ ZWYKŁA GOMBKA :D :)

POZDROWIONKA piotrus

0
  • #3 05 Lip 2004 15:20
    Bartec
    Poziom 14  

Z tymi wstrząsami to nie jest problem, bo jak stukne CD-ROM nawet trocze mocno to tylko niekiedy przeskoczy. Zależy mi na tym żeby słuchać muzy nie tylko przy wyłączonym silniku :):) a do tego potrzebny jest wzmachol.

0
  • #4 05 Lip 2004 19:36
    piotrus
    Poziom 14  

hej przecież wiem
    ja własnie ma tak zrobione

jesli jestes z wrocka to mozemy sie spotkac i ci to wszystko pokaze!!!
    :)

0
  • #5 05 Lip 2004 19:57
    Bartec
    Poziom 14  

No niestety nie jestem z Wrocławia.

0
  • #6 05 Lip 2004 20:54
    faber
    Poziom 22  

He... mam identyczny problem :) (cd-rom i narazie sluchawki), podpisuje sie pod tematem.
    Po poszukiwaniach mysle ze TDA1560Q byl by dobrym rozwiazaniem, fajnie tylko by bylo znalezc jakis KIT z tym ukladem.

0
  • #7 05 Lip 2004 21:40
    Maciej B
    Poziom 14  

Pytanie mam do Piotrus.
    Prubowałem załorzyć CD-ROM do mojego malucha ale każdy przeskakiwał. W warunkach domowych nawet potrząsanie nic nie robiło, a w samochodzie nawet przy ruszaniu przeskoczy. Jak go zamocowałeś?
    A co do wzmaka to ja podpiołem go pod swojego starego Blaupunkta na kasety. Aby grał cidik wrzucałem kasete i rozłączałem zasilanie silniczka od kasety. Wszystko by było fajne gdyby nie przeskakiwanie.
    Co do wzmacniacza to jeszcze trzeba by było zrobić jakiś przedwzmacniacz.

0
  • #8 05 Lip 2004 23:34
    Bartec
    Poziom 14  

Jako przedwzmacniacz wykorzystam chyba popularny TDA 1524. Co do wzmaka. Zamiast TDA 1560 można by było dać TDA 1562Q. Na Elektrodzie jest wszystko jak zrobić na tej kości wzmachol.

0
  • #9 06 Lip 2004 10:10
    PETERS
    Poziom 13  

Z TDA 1562Q wyciśniesz jakieś 40-50W tylko,że ta kość jest jednokanałowa i dwie kostki kosztowały by już trochę bo tanie niesą.Lepiej podłączyć do radia,może masz wejścia AUX w radiu a jak nie to kaseta przejsciówka.Co to zamocowania CD to są różne sposoby,od najprostszych typu położenie napędu na grubej warstwoe gąbki po układanie go na sprężynkach od długopisu-chodzi o to aby wytłumić te drgania,bo i tak się przeniosą z karoserii,ale będą słabsze.Widziałem raz jak gość w dużym fiacie miał taki fajny bajer,że CDrom "lewitował" :-) był w powietrzu-przymocowany z każdej strony (góra,dół,tył) takimi dosyć sztywnymi gumkami,ale czy to zdawało egzamin to niewiem.

0
  • #10 06 Lip 2004 10:56
    Bartec
    Poziom 14  

No tak jednokanałowy, ale przecież każda kość na wady i zalety. Jak będe odrzucał propozycje innych bo kość jest taka czy siaka to wkońcu nie zrobie żadnego i pozostanie mi wsłuchiwać sie w głoś silnika:) Ale gdyby była kość o parametrach takich jak TDA 1562Q tylko że dwa kanały to byłbym hapi. Może ktoś zna takową?? . A co do radia - gdybym je jeszcze miał a kupowanie po to żeby podłączyć CD-ROM - raczej nie!

0
  • #11 08 Lip 2004 11:36
    piotrus
    Poziom 14  

do MACIEJ B
    ja zrobiłem to w taki sposób :
    kupiłem troszke gąbki (takiej do kąpieli):)
    i taśmy izolacyjnej

umieściłem go w kieszeni tam gdzie powinno byc radio
    kiszeń jest umiezsczona ppod kątem ale CD-ROM odczytuje płyty bez problemu. Z tyłu kiszeni wystje taki metalowy uchwyt położyłem na niego gąbke i na nią CD-ROM przywiązałem go taśmą izolacyjną na górze CD-ROMu także umieszciłem gąbke aby nie podskakiwał i nie obijał sie o górę szuflady. Efekt tego jet taki że rzeczywiscie CD-ROM przerywa ale tylko przy jeżdzie po bardzo nie równym terenie.
    Przy normalnej jeżdzie po mieście czy ruszaniu NIE PRZERYWA.

Jak bedziesz coś takiego testował licz się z tym że będziesz musiał nad tym troszke posiedzieć i pomyśleć.
    pozdrawiam piotrus

0
  • #12 08 Lip 2004 12:35
    Maciej B
    Poziom 14  

Dzięki za wskazówki. Tak sobie myślałem i chyba zamocuje go w schowku (jeśli miżna to tak nazwać) bo radio musiałoby zostać na swoim miejscu. Chyba wiem w czym tkwił problem. Sam schowek jest słabo przykręcony i cały lata. Będę musiał pogłówkować :)

0
  • #13 08 Lip 2004 17:06
    sq4hsv
    Poziom 11  

A Czy ktos probowal, jak dziala CD-ROM podlaczony do radia za pomoca kasety-przejscowki? Wala mi sie gdzies taka kaseta i jestem ciekawy jak to zagra. Pytam bo nie wiem, czy mi sie oplaca montowac CD-ROM- jak sie okaze ze tak kaseta to syfff? :wink:

0
  • #14 08 Lip 2004 22:25
    mspider
    Poziom 10  

Mam zamontowany cdrom w tico, schowany jest w schowku. Działa bez zarzutu, mam go od dwóch miesięcy i jak na razie raz mi przeskoczył (a jeżdzę po różnych drogach). Podłączony jest do radia przez kasetę - adapter, na razie nie narzekam na takie rozwiązanie, w zupełności wystarzczy do słuchania muzyki i wszystko zrobione jak najmniejszym kosztem, po co od razu kupywać radio z cd za min 300 zł jak można mieć to samo za 30zł.

0
  • #15 08 Lip 2004 22:49
    sq4hsv
    Poziom 11  

To ja wezme sie za zamontowanie CD-ka i podlacze go przez kasete. Dzieki za info :)

0
  • #16 05 Kwi 2005 06:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 05 Kwi 2005 12:03
    djlj24
    Spec od car audio

Co ciekawe nikt nie pyta jak poprawić brzmienie takiego taniego cd grajka. A to w sumie nie jest trudne.

0
  • #18 07 Kwi 2005 12:52
    Pre100n
    Poziom 16  

LUDZIE !!!!! stop ... to co proponujecie jest typowo "POLSKIM" rozwiazaniem ... zaoszczedzimy gdzie sie tylko da ... kupujemy cdrom uzywaniec ... do tego trzeba robic zasilacz stabilizowany ... do tego wzmacniacz ... mocowanie ... ile razem wyjdzie ... 150 pln ???? a i tak w rezultacie okaze sie ze nie bedzie to dzialac ... do tego nie da sie przewijac utworow itp ... i w rezultacie i tak kupimcie nowe radio z tym ze kase utopicie w poprzednim "wynalazku" ... czy nie lepiej kupic cos takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=46997628 ? wiadomo ze nie jest to firmowe radio ale nowka sztuka ... bez kombinowania macie radio z cd w tej samej praktycznie cenie i z cala pewnoscie zagra to lepiej niz jakies kombinacje cd-rom itp... nowe radio z cd mozna na allegro kupic juz od 139 pln wiec moim zdaniem pomysl z cd w aucie nie jest szczegolnie dobry.

0
  • #19 07 Kwi 2005 13:04
    niemownikomu
    Poziom 13  

Zgadzam się z przedmówcą... Możnaby to nazwac CheapCarAudio :) czyli uporczywe gmeranie za jak najmniejszą kase :) ale za ile się zrobi tyle się będzie mialo :)

0
  • #20 09 Kwi 2005 20:47
    Termitx
    Poziom 14  

Może i macie racje mówiąc że lepiej jest kupić tani radioodtwarzacz. Ale to dobre dla tych co maja dwie lewe ręce, albo nie lubią sie bawić w takie rzeczy, wydaje mi się że ludzie chcąc porady odnośnie zamontowania cd-roma w samochodzie i wyborze wzmacniacza chcą sami to sobie zrobić.
    I koszty tego wcale nie muszą wyjść minimum 150zł.
    Sam osobiscie kupiłem cd-rom Creative Infra 5400 2szt jako uszkodzone ponieważał bardzo źle czytały płyty w kompie ale jak wiadomo płyty audio nie potrzebują tak dobrej korekcji więc po przeczyszczeniu i "podrasowaniu" laserka płyty audio oby dwa napędy czytaja bez większych problemów. Dodatkowo zyskałem pilot. CD-ROmy te maja taką zalete ze można zasilać je jedynie napieciem 5V więc nie trzeba robic dodatkowe stabilizatora pod 12V tylko jeden na 5V starcza.

Zrobiłem wzmacniacz na kosci TDA7384 w samochodzie wychodzi jakieś 4x25W wieć dla przeciętnego nastolatka wystarcza :) , w planach mam jeszcze ukończenie przedwzmacniacza na LM1036 ale jakoś nie mogę się do tego zabrać.

Reasumujac całkowity koszt stworzenia sobie systemu audio w samochodzie zmieścił sie w moim przypadku w 70zł. Suma przyzwoita jak na te paramtery i funkcjonalność. Ale wiadomo trzeba chcieć aby sie za to zabrać. Jak komuś nie uśmiecha sie taka robota to niech lepiej skorzysta z opcji jaką powyżej kolega zamieścił :)

0
  • #21 09 Kwi 2005 21:31
    Pre100n
    Poziom 16  

hmmm nie chodzi o to czy sie komus chce czy nie ... ja sam jestem zwolennikiem DIY ... robie glosniki ... elektryke zamochodowa ... prosta elektronike ... ale fizyki nie da sie oszukac a sily grawitacji w prezypadku dzior w drodze, przeciazenia podczas przyspieszania czy chocby wibracje spowodowane praca silnika napewno nie wplywaja kozystnie na prace takiego wynalazku. wszelkiego rodzaju stabilizatory zajmuja zazwyczaj sporo miejsca przy czym wykonanie takiego jest nielada eksperymentem i nie koniecznie pomoze do tego ... pisales ze cd maja problem z odczytywaniem plyt ale do cd audio nie jest potrzebna dobra korekcja ... i masz 99% racje ... nie jest potrzebna jak sluchasz w domu gdzie naped lezy stabilnie i nikt go nie traca,w aucie jest inaczej,radyjka maja naogol jakis bufor danych, kilkukrotne probkowanie i inne mechanicmu ASP czego brak w zwyklym cd. brak wyswietlacza (w przypadku creative'a przynajmniej jest sterowanie audio playerem ale reszta nie posiada) ... ogolnie popieram inwencje tworcza i zachecam ludzi do konstrukcji na wlasna reke bo najlepsza metoda rozszerzania teorii jest odpowiednia praktyka ... ale do powazniejszych zastosowan raczej sie to nie nada. Pozdro dla wszystkich konstruktorow. a tak swoja droga jesli juz sie ktos bardzo upiera zeby zrobic cos w niekonwencjonalny sposob (nie z radia na cd) to o wiele pewniejszym pomyslem jest wzmacniacz + discman/mp3 player efekt ten sam ... radocha ze inaczej niz u kolegow a przy tym ... bezproblemowo

0
  • #22 05 Maj 2005 09:40
    spigo3
    Poziom 14  

Do malucha, radio odtwarzacz? z malucha łatwo kradną... jeszcze z malucha grata, nikt nie boji się zakosić radia... a po zatym, kombinowanie z montowaniem i dobieraniem elementów to sama frajda... a potem satysfakcja że wszystko zrobiłeś sam... No i złodzieja nie będzie korcić żeby wydzierać CD-ROM z samochodu. Pozatym wzmacniacz na układzie TDA 8571, o mocy prawdziwej coś około 27W x 4, podłączony do niezłych głośniczków dość dobrze sieka... Koszt tego wzmacniacza wynosi coś koło 55-65 zł, nie wliczając kosztów obudowy. Zaś zmontowanie TDA 1562 w którym jest jeden kanał, mocy 45W kosztuje 70 zeta... Co się bardziej opłaca, wy zadecydujcie.
    Jak ktoś ma kase i lubi grzebać w elektronice, może zmontować te dwa układy i bedzie miał 4 kanały do głośników i jeden 45W do tuby...
    (zresztą gdzie upchnąć tube w maluchu?).
    spigo3(malpa)idea.net.pl

0
  • #23 20 Maj 2005 22:55
    geraldb
    Poziom 10  

Jak chcecie wiedzię jak można podłączyć CD ROM albo coś innego do radia samochodowego
    albo innego radia na kasety, które nie posiada wejscia (AUX) a chciałby coś podłączyć nie grzebiąc
    w środku radia, może zobaczyć to na mojej stronce w dziale AUDIO.
    www.geraldb.prv.pl

0
  • #24 08 Sty 2007 10:43
    liteon
    Poziom 10  

Sorry że odbiegam od tematu, ale ma ktoś z was na sprzedarz taki cd-rom jka CREATIVE INFRA SUITE 5400 z Pilotem!!!

0
  • #25 08 Sty 2007 12:08
    qscgu
    Poziom 34  

zobacz z ktorego roku są poprzednie posty, spozniles sie jakies 2 lata. pozatym tutaj nic ci taki post nie da, udaj sie do forum "Giełda" tam moze znajdziesz.

0
  • #26 08 Sty 2007 18:16
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Zamykam, z powodu "odgrzewania" tematu.
    05 Maj 2005 i 08 Sty 2007

0