Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piloty Cassini i TAR - jaka to częstotliwość, jak działa?

Ture11 05 Dec 2009 13:52 4129 8
 • #1
  Ture11
  Level 38  
  Witam.
  Z góry przepraszam, jeżeli wybrałem zły dział, ale nie znalazłem innego odpowiadającego mojemu problemowi.
  Skombinowałem sobie dwa piloty do alarmów Cassini i TAR (znaczy ten TAR to chyba nie jest do alarmu, a do sterownia jakimś urządzeniem, bo ma dwa przyciski: ON i OFF, zamiast kłódki czy czegoś takiego...). Nie mam pojęcia, czy są one sprawne pod względem nadawania, dlatego piszę na forum - na jaką częstotliwość mogą pracować takie piloty? Zdobyłem moduł odbiornika 433 MHz, ale żadnego z nich nie dało się odebrać w sensownej odległości - przy ok. 2 cm od odbiornika na wyjściu pojawiał się przebieg - to w przypadku TAR'a.
  W przypadku Cassini'ego to nic się nie pojawiało, ale kiedyś służył on w alarmie (w polonezie '93), i wtedy działał.. Co prawda parę lat przeleżał, ale to nie powinno go uszkodzić - dodam, że brakuje w nim opornika od scalaka mc145026 do nadajnika, jest wstawiona zworka.
  Czy ktoś może mi powiedzieć, na jakiej częstotliwości mogą pracować te piloty? Czy mogą być na 433 MHz? Moduł odbiornika napewno sprawny, ale kręcąc w odbiorniku trymerem nie uzyskałem żadnych wyników pozytywnych...
  Druga sprawa - znalazłem schemat pilota z Elektroniki Praktycznej - zdjęcie załącze - czy jest to to samo co pilot do cassini? Według moich analiz jedyna różnica to fakt, że cassini jest jednokanałowy, ale głównie chodzi mi o moduł nadajnika. Co do kostki MC145026 to się zapoznałem z datasheetem, i rozumiem zasadę jej działania, ale co do kostki w pilocie TAR, to nie mam pojęcia, jak ona działa... Nie mogę znaleźć datasheeta.

  Dodam, że piloty testowałem także na odbiorniku zintegrowanym w autoalarmie RHINO, z którego wyciągnąłem scalak 43-00196 (jeżeli ktoś go zna, bardzo proszę o jakieś instrukcję, czy to jest jakiś koder podobny do mc145026? Ma chyba o 2 nogi więcej, ale ustalanie kodu chyba tak samo, jak w MC145026.).
  W tym alarmie znalazłem punkt od odbiornika do scalaka i podłączyłem się oscyloskopem.
  Oczywiście nie pojawiają się żadne sygnały od pilotów.  Bardzo chętnie przyjmę jakieś schematy takich małych nadajniczków jak są w takich pilotach - na jednym tranzystorze, ponieważ chciałbym takiego pilota zrobić.
  Wiem, że istnieją gotowe moduły, ale jakoś tak nie podoba mi się takie rozwiązanie.

  Oczywiście załączam zdjęcia pilotów i schemat.
  Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
  Piloty Cassini i TAR - jaka to częstotliwość, jak działa? Piloty Cassini i TAR - jaka to częstotliwość, jak działa? Piloty Cassini i TAR - jaka to częstotliwość, jak działa? Piloty Cassini i TAR - jaka to częstotliwość, jak działa? Piloty Cassini i TAR - jaka to częstotliwość, jak działa?

  Na prośbę autora przeniosłem z "zabezpieczeń". [s]
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Ture11
  Level 38  
  Witam ponownie.
  Co do pilota cassini pojawił się nowy fakt - zauważyłem tam brak cewki - dlatego zapewne nie działa.
  Pomogło mi zdjęcie z innego tematu

  https://obrazki.elektroda.pl/63_1216298020.jpg

  Czy dobrze liczę, że ta cewka (dławik) ma 22uH?
  I czy ktos może mi powiedzieć, co to za tranzystor ten w nadajniku i jakie są jego zamienniki?
 • #3
  Ture11
  Level 38  
  Witam ponownie. Chciałbym odkopać temat, bo sprawa wciąż nie rozwiązana... Otóż rozebrałem pilota cassini, rozlutowałem, i wszystko od nowa zacząłem robić. Moje pytanko jest trochę dziwnę, ale co generuje nośną(można tak nazwać?) fal 433MHz? Czyżby układ oporników i kondensatorów, cewki i tranzystora? No bo na pewno nie MC145026....

  Czy można dać do takiego nadajnika tranzystor BF199 (max 1,1GHz)? Jakie elementy trzeba by przystosować?

  p.s.
  Albo chociaż powiedzcie, jak zrobić taki nadajniczek bez użycia modułów?
 • Helpful post
  #4
  robgold
  Level 14  
  Te piloty to stare konstrukcje. Nosna powstaje w uklazie rezonansowym LC (cewka na plytce + trymer do strojenia). Modulacje zapewnia koder. Kiedys bylo to jedyne dostepne rozwiazanie.

  Czestotliwosci moga byc rozne. Typowe to 310MHz, 433.92MHz, zadko 868MHz

  Obecnie najprostsze rozwiazanie to tranzystor BFS17, rezonator SAW433 i kawalek sciezki jako uklad anteny. Taki "pilot" nie wymaga strojenia nosnej. Jedynie musisz dopasowac antene (sciezke na PCB).
 • #5
  Ture11
  Level 38  
  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Pytałem w sklepie o SAW433, ale nie mieli... Kupiłem te dwa BF199 z ciekawości, czy ten pilot zadziała...
  Niestety, będąca w tym pilocie cekwa uległa zgubienu :-), tak węc wstawiłem jakąkolwiek... Oczywiście, nic to nie dało... Czy jeżeli chciałbym nadal bawić się w ten układ, to są jakieś wzory na obliczenie elementów typu cewka i kondensatory ceramiczne? Trymer na płyce jest orginalny.

  p.s.
  Czy mógłby ktoś potwierdzić, że cewka z tego pilota
  https://obrazki.elektroda.pl/63_1216298020.jpg
  to 22uH? Ten pilot jest identyczny jak mój.
 • Helpful post
  #6
  robgold
  Level 14  
  Jesli mowisz o tym "zielonym" elemencie to jest to dlawik. Zasila uklad RC. Chodzi o to aby podczas nadawania nie bylo "szarpniec" pradu. Najwazniejszy jest trymer i cewka na plytce to one odpowiadaja za czestotliwosc nadwania. Stosujac rezonator SAW problem ten odpada.
 • #7
  Ture11
  Level 38  
  Zaraz, zaraz... To gdzie jest cewka?!?!?! Jak to wygląda na tej płytce? Myślałem, że cewka to to zielone.... Pod spodem płytki nie ma nic więcej, niż tylko ścieżki.. Czyżbym więc cewkę potraktował jako opornik, i ją wymienił :-o ... Czy cewka to to takie niebiesko-czerwono-czerwone? Czy raczej odpowiedni układ ścieżek ma działać jako cewka? Jeżeli to możliwe, prosiłbym o wskazanie na którymś z tych obrazków, który to element?
  Dodam tylko, że mało mam pojęcia o nadajnikach...
 • Helpful post
  #8
  robgold
  Level 14  
  Na ostatnim zjdeciu, gorny prawy rog. Ta szeroka dluga scizka to cewka. Szeroka aby miec duza dobroc.
 • #9
  Ture11
  Level 38  
  Ufff chwała... Bo już się bałem, że ją usunąłem. Czyli dławikk nie robi większej różnicy? Problem polega na tym, że całego pilota rozebrałem i zacząłem lutować od nowa, nowymi elementami. Potem robotę zostawiłem, i pozapominałem wartości kondensatorów itp.

  Może ktoś by wiedział, jakie mogą być tam kondziołki?

  pozdrawiam.