Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

remont w domu - zmiana instalacji

05 Gru 2009 16:54 5274 21
  • Poziom 9  
    Witam

Będę miał szeroko zakrojony remont w domu, przy okazji chcę wymienić instalację elektryczną w całym domu. Obecnie mam starą, jeszcze dwuprzewodową, do tego całość wykonana przekrojem 1,5 mm2.

Więc mój projekt jest taki:

Licznik jest na zewnątrz, instalacja 3-fazowa, wewnątrz na praterze jedna rozdzielnia, w niej:
    - Na wejściu instalacji (z licznika) rozłącznik.
    - Niezależne zabezpieczenie RCD 30 mA 3-fazowe oraz zabezpieczenie 3-fazowe C16 do gniazda siłowego 1 na zewnątrz budynku
    - Niezależne zabezpieczenie RCD 30 mA 3-fazowe oraz zabezpieczenie 3-fazowe C16 do gniazda siłowego 2 w podpiwniczeniu
    - obwód łazienki :Zabezpieczenie RCD 10 mA, za nim zabezpieczenie B16 do gniazda pralki automatycznej, B16 do drugiego gniazda, B6 do świetlenia
    - zabezpieczenie RCD 30 mA oraz zabezpieczenie B10 do oświetlenia na zewnątrz budynu oraz podpiwniczenia
    - pozostałe oświetlenie parteru (z wyjątkiem łazienki) zabezpieczone zabezpieczeniem RCD 30 mA oraz zabezpieczenie B10
    - trzy niezależne zabezpieczenia RCD 30mA dla każdej fazy osobno do zasilania gniazdek , za nimi zabezpieczenia B16 na każde pomieszczenie osobno (planuję tak podłaczyć, aby rozłożyć wszystko na trz fazy) oraz dodatkowe zabezpieczenie B16 dla piekarnika elektrycznego w kuchni.
    - Zabezpieczenie B20 na wyjściu zasilania na piętro

Rozdzielnia na piętrze
    - Zabezpieczenie RCD 30 mA oraz zabezpieczenie B10 do oświetlenia (piętro z wyątkiem łazienki)
    - obwód łazienki :Zabezpieczenie RCD 10 mA, za nim zabezpieczenie B16 do gniazda pralki automatycznej, B16 do drugiego gniazda, B6 do świetlenia
    - trzy zabezpieczenia RCD 30 mA na każdą fazę oddzielnie, za nimi obwody gniazdek sieciowych, każde pomieszczenie niezależne zabezpieczenie B16, również jak na parterze pomieszczenia podpięte pod różne fazy.

Grubości przewodów to:
    - do gniazdek 3*2,5 mm2
    - oświetlenie 3*1,5 mm2
    - doprowadzenie do rozdzielni na parterze od licznika 5*6 mm2
    - doprowadzenie z rozdzielni na parterze do piętra 5*4 mm2
    - podłaczenie gniazd siłowych 5*2,5 mm2

Tak wygląda mój projekt, tylko czy nie za bardzo wszystko rozbijam na niezależne obwody ? Czy może lepiej gniazda sieciowe na całej kondygnacji podzenić na dwie grupy i podłaczyć pod dwa niezależne obwody zabezpieczone jednym wyłacznikiem RDC zasilanym z jednej fazy (wyjdzie dwa pomieszczenia na jedno zabezpieczenie nadprądowe) Czy coś może jeszcze w tym można dodać, ulepszyć, zmienić, ewentualnie skorygować ?
  • Poziom 9  
    Jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe i o jakim prądzie?
    Moim zdaniem to trochę za dużo a w szczególności RCD bo przy dobrze zrobionej instalacji i sprawnych urządzeniach one praktycznie nigdy nie wybijają.
  • Poziom 9  
    Obecnie przed licznikiem jest tylko C25. Choć będę miał zmianę przyłacza, z napowietrznego 1-fazowego na ziemne 3-fazowe i nie wie wiem jak ZE tu postąpi.

Jeśli za dużo to z czego można zrezygnować. Na pewno jedna RCD na oba gniazda siłowe wystarczy, oświetlenie wewnątrz domu - również można zrezygnować z oddzielnej RCD, a podłączyć z RDC w zasilaniu gniazd, dodatkowo można rozdzielić oświetlenie kondygnacji na dwie części, każdą zasilić z dwóch różnych faz przez zabezpieczenie B6.

Kolejną rzeczą jest zastosowanie w obwodach zasilania gniazd jednego RCD, zasilanego przez przełacznik faz. Przy braku jednej fazy i tak w całym domu będzie zachowane zasilanie - tylko czy zasilanie prawie całego domu z jednej fazy będzie dobrym rozwiązaniem ?

Czy coś jeszcze ?
  • Specjalista elektryk
    A kuchnia gdzie?
    W kuchni co najmniej:
    -Obwód gniazd kuchennych
    -Obwód zmywarki
    -Obwód mikrofalówki
    -Obwód piekarnika
    -Obwód 5x4 do elektrycznej płyty.
  • Poziom 9  
    Można zmywarkę i mikrofalę oddzielić, ale płyty grzejnej nie ma wogóle w planach.

To jeszcze pytanie o sposób prowadzenia przewodów: z planów wychodzi że z rozłącznika, z jednej jego fazy będzie zasilane 3 lub 4 obwody. Wobeć tego jak to podłaczyć ? Czy bezpośrednio z zacisku rozłacznika wyprowadzić 4 przewody fazowe, każdy dla oddzielnego obwodu ? Czy podłaczyć obwód 1, z wejścia obwodu odgałęzienie na następny obwód i tak do 4 obwodu, czy zastosować kostkę rozgałęziającą ?

Ten sam problem za zabezpieczeniami nadprądowymi (zasilanymi z różnych faz) w obwodach gniazd i oświetlenia.

Zastosować szybkozłączkę lub jeden segment złączki torowej ? Z FR-a wychodzi przewód 4mm2 do złączki, ze złączki wychodzą 4 przewody 2,5mm2. Zastanawiałem się nad grzebieniami, ale nie bardzo jest sens w przypadku gdy jest sporo podzielonych grup zabezpieczeń.
  • Poziom 13  
    Mimo, że nie planujesz narazie płyty grzejnej w kuchni, przewód od rozdzielni w okolice kuchenki powinieneś położyć. Nigdy nic nie wiadomo, a w przyszłości może się przydać. Oczywiście 5x4 mm2. Do gniazd siłowych też proponuję 5x4 mm2. Może niech inni się wypowiedzą. Pomiędzy rozdzielniami piętrowymi planujesz położenie 3 faz?
  • Poziom 9  
    Marsal20 napisał:
    Pomiędzy rozdzielniami piętrowymi planujesz położenie 3 faz?

Tak, gdyż na piętrze również planuję podłaczyć pomieszczenia do różnych faz, a dla oszczędności przewodów nie będę ciągnął wszystkiego z parteru, dlatego na piętrze druga rozdzielnia.

A co ze sposobem podłaczenia przewodów w rozdzielni (opisanym w moim poprzednim poście, dwa posty wyżej) za pomocą złączek ?? Będzie to dobry sposób ??
  • Moderator
    czyt_ww napisał:
    Można zmywarkę i mikrofalę oddzielić, ale płyty grzejnej nie ma wogóle w planach.

To akurat rzadko używa się naraz.
    A co z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi?
    W ogóle na taki zakres należałoby wykonać normalny projekt instalacji, a nie rzucać hasłami, bo robi się bajzel. Np. po co oddzielne zabezpieczenie wyjścia na piętro?
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    A co z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi?
    W ogóle na taki zakres należałoby wykonać normalny projekt instalacji, a nie rzucać hasłami, bo robi się bajzel. Np. po co oddzielne zabezpieczenie wyjścia na piętro?

Tu właśnie nie opisałem zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, jednak też jest w planie. A zabezpieczenie przed wyjściem na piętro jest tu jako wyłącznik, w przypadku gdy chcę coś robić na piętrze w rozdzielni, wyłaczam całe piętro.
  • Moderator
    Od wyłączania są FR-y a nie zabezpieczenia.
  • Poziom 9  
    Ale tu w tym przypadku to zabezpieczenie też pełni funkcje ochronne. Przewód poprowadzony między kondygnacjami jest narażony na uszkodzenia, nigdy nie wiadomo czy za 5 lat ktoś w domu nie będzie pragnął zawiesić sobie obrazu na ścianie, i przy wierceniu otworu pod kołek rozporowy nie wwierci się w przewód. Ostrożności nigdy za wiele. A przy okazji zabezpieczenie będzie mogło pełnić funkcję odłacznika napięcia.
  • Moderator
    I tak właśnie dyskutujemy nie wiadomo o czym, w sytuacji gdy nie ma projektu. Co z przekrojami? Gdzie (i czy) zmieniasz przekrój? To tam maja być zabezpieczenia chroniące przewody, a ich mnożenie jest zbędne i szkodliwe. I napisałem, że do wyłączania napięcia służą FR-y a nie zabezpieczenia.
    Czy jesteś elektrykiem?
  • Poziom 9  
    Tak, jestem elektrykiem, choć mało mam doświadczenia.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Na szybko wykonałem prosty szkic instalacji, może nie jest to profesjonalny, ale wykonany tylko w paint. Może mało czytelny, ale zawsze coś - sieć trójfazowa na schemacie to pogrubiona linia, tam gdzie fazowy przewód jest oznaczony linią cieńką, to tylko jedna faza.

remont w domu - zmiana instalacji
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    Cytat:
    Na taki zakres robót należałoby wykonać projekt.
    LUDZIE czy wy naprawdę już nic nie potraficie zrobić bez projektu, tylko działacie jak roboty według programu?!
    Na co autorowi projekt? Komu go pokaże? Sam sobie czy swojej kobicie i po co? Przecież wszystko jest jasno napisane w pierwszym poście łącznie z przekrojami. Oczywiście tgz. esek nie stosuje się jako wyłączniki tylko FR, ale skoro ma to być zabezpieczenie i przy okazji służyć do wyłączania od czasu do czasu to nie widzę problemu. Kiedyś nie było FR i stosowało się bezpieczniki Bi i nikt nie płakał ze to nie są wyłączniki. Nie wczytywałem się zbyt dokładnie ale ogólnie dość dobrze to wymyśliłeś, ja tylko pozbył bym się kilku różnicówek ale tylko i wyłącznie z powodów oszczędności finansowych.

Projekt robi się po to, by na zadanie popatrzeć całościowo, a nie odcinkami, po to, aby sprawę przemyśleć, obliczyć, przeanalizować i poprawić nie na etapie po kafelkach, ale póki jest na papierze. Jeśli wolisz Kolego inaczej, to Twoja sprawa. Ja tam wolę projekty analizować właśnie z kobitą inwestora, bo to one mają zazwyczaj najwięcej wymagań odnośnie instalacji. I analizować przed kafelkami i malowaniem.

PS. W sumie to umieszczenie zabezpieczenia B20 tablicy piętra w tablicy parteru błędne nie jest, jednak ja miałem inną koncepcję instalacji, gdzie byłoby to zbyteczne, ale cóż. Inwestor chce - to będzie miał. Poza tym mnożenie różnicówek (i innych aparatów) jest zbędne nie tylko z powodów finansowych, ale również technicznych: to tylko urządzenie, które czasem może zawieść.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Komu go pokaże? Sam sobie czy swojej kobicie i po co?

Nawet i nie jej, póki co jeszcze nie mam jej w domu, i nie szbko będzie, mogę go jedynie pokazać rodzicom emerytom, którzy i tak nic o tym nie wiedzą.

A wracając do zabezpieczeń RCD, z czego zrezygnować ? Teraz zaprojektowałem tak, że prąd płynący na obudowę urządzenia podpiętego do jednego gniazdka nie pozbawi zasilania całej kondygnacji. Również brak jednej fazy (tej, która będzie zasilała parter) nie pozbawi zasilania całej kondygnacji. Sam przyznam, że to dość drogie rozwiązanie.

Czy jest sens zrezygnować z trzech różnicówek w obwodach gniazd i oświetlenia i wpiąć się pod różnicówkę, którą umieściłem w obwodzie gniazd trójfazowych ? W takiej sytuacji prąd płynący na obudowę w dowolnym miejscu w kuchni czy pokoju na parterze wyłaczy całość instalacji na parterze z wyjątkiem łazienki.

Może jakieś inne sensowne rozwiązanie ?
  • Moderator
    Żeby coś sensownie rozplanować (zaprojektować) należałoby znać plan obiektu, rozkład pomieszczeń oraz ich przeznaczenie, a także sugerowaną przez gospodarza ilość i jakość sprzętu, który posiada już i jaki zamierza zainstalować.
    A z tych danych, które są, ja zrobiłbym tak:
    1. Zrezygnowałbym z różnicówki 10 mA na łazienkę, dając "zwykłą" 30 mA.
    2. Nic więcej bym nie wpinał do różnicówki wyjść 3-fazowych
    3. Zrezygnowałbym w ogóle z różnicówki w obwodach oświetlenia, z wyjątkiem łazienki i jakichś pomieszczeń wrażliwych, ewentualnie tam, gdzie wiadomo, że lampa będzie np. metalowej konstrukcji i nisko umieszczona etc.
    4. I teraz dopiero zastanawiałbym się nad różnicówkami na kuchnię, piwnicę, kotłownię, obwody zewnętrzne i resztę gniazd.
    I nie tylko nad ich zastosowaniem i podziałem w ogóle, ale także nad charakterystyką
  • Poziom 9  
    Z różnicówek w obwodach oświetlenia i gniad w pokojach można zrezygnować, ale w kuchni ? W kuchni takie urządzenia jak piekarnik czy zmywarka - czy z ich obwodów wywalić różnicówkę.

A mogę dla uproszczenia i cięć finansowych zastosować jedną różnicówkę na obwody łazienki i kuchni (przynajmniej zmywarka), a oświetlenie i reszta gniazd w pokojach pozostawić bez różnicówki ?
  • Moderator
    czyt_ww napisał:
    Z różnicówek w obwodach oświetlenia i gniad w pokojach można zrezygnować, ale w kuchni ? W kuchni takie urządzenia jak piekarnik czy zmywarka - czy z ich obwodów wywalić różnicówkę.

A mogę dla uproszczenia i cięć finansowych zastosować jedną różnicówkę na obwody łazienki i kuchni (przynajmniej zmywarka), a oświetlenie i reszta gniazd w pokojach pozostawić bez różnicówki ?

Żadnego rezygnowania z różnicowek na gniazda. Przeczytaj raz jeszcze co napisałem.
  • Poziom 10  
    Nie wystarczy zastosować różnicówki w kazdej rozdzielni? Albo zrobić tak, żeby każde piętro miało osobne zabezpieczenie RCD. Wpinając oczywiście wszystkie obwody z danego piętra do jednej różnicówki.