Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wyciągu oparów lutowniczych

rafx206 05 Gru 2009 17:25 2883 3
  • #1 05 Gru 2009 17:25
    rafx206
    Poziom 9  

Tak jak w temacie chciałem sobie zbudować taki wyciąg, ale z tego z tych informacji które znalazłem na internecie wynika:

*na allegro stacja lutownicza z wyciągiem : Stacja PT 968 3w1 pisze, że :
    Pochłaniacz oparów (Smoke Absorber):
    Moc odciągu: 600mm Hg
    * w sklepie tme http://www.tme.eu/html/PL/wentylatory-pradu-zmiennego-172-x-151-mm/ramka_443_PL_pelny.html
    wiatraczek o ciśnieniu mm H2O - 15,74

# i przeliczyłem to na tej stronie : http://www.lw.cad.pl/jedn/jedn_cisn.htm
    Wyszło, że 15,74 mm H2O wynosi 1,15 mmHg czyli 600 razy mniej niż ma wyciąg oparów w stacji lutowniczej tej z allegro.

Czy ja to dobrze obliczyłem bo jeśli tak to mój wyciąg będzie bardzo słaby??

0 3
  • #2 05 Gru 2009 20:28
    blue_17
    Poziom 32  

Robiłem eksperymenty i zwykły wiatrak z zasilacza komputerowego postawiony obok lutowanej płytki w taki sposób aby zasysał opary sprawdzał się rewelacyjnie, mimo małego hałasu :)

Pozdrawiam

0
  • #3 05 Gru 2009 20:55
    rafx206
    Poziom 9  

No tak ale ja chciałem zrobić to tak:
    3 wiatraczki od komputera takich samych wymiarów każdy. Obudowane by to było w taką skrzyneczkę drewnianą i szczelną. Od strony wyjścia był by filtr i taka giętka rura przymocowana i oczywiście szczelna która by szla do komina przez kratkę w ścianie.
    Od strony wejściowej było by zwężenie do tego była by przymocowana aluminiowa rurka o przekroju od 5 do 10mm.
    Końcówka wyglądała wy tak:
    Budowa wyciągu oparów lutowniczych

0
  • #4 06 Gru 2009 10:18
    rafx206
    Poziom 9  

Tak na prawdę zastanawiam się nad kupnem tej lutownicy 3w1 hot air z wyciągiem. Kosztuje 350 zł ale wziął bym ją może na firmę wujka i by było o 22% taniej. A po 2 chodze do 1 klasy technikum o profilu tele-informatyk i w przyszłości mi się taka profesjonalna stacja przyda w naprawianiu komputerów i komórek. Ale ten wyciąg z wiatraczków od komputera też chce zrobić bo się przyda do innych rzeczy np. trawienia płytek drukowanych to też jest szkodliwe.
    Ale zastanawiam się jak przy tej stacji lutowniczej jest wyciąg do oparów to gdzie te opary znikają czy przez filtr sobie wylatują czy jak??

0
  Szukaj w 5mln produktów