Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak i jaką antenę TV zastosować

05 Gru 2009 17:56 1951 2
 • Poziom 10  
  Witam!
  Zamierzam założyć instalację TV naziemnej w moin nowowybudowanym domu w miejscowości Świętomarz k.Starachowic (woj.świę-skie).Posiadam dwie anteny: 1 siatkową i 1 kierunkową i kilka wzmacniaczy antenowych i symetryzator.W związku z tym mam kilka pytań:
  1.Mam siatkę skierowaną na święty Krzyż i jest Polsat tylko śniezy.Dlaczego tak sie dzieje??
  2.Gdzie najlepiej skierowac tą antenę / anteny?
  3.Jaki wzmacniacz (płytkę) zastosować?

  P.S. Dom lezy na dośc dużej góże w lini prostej do Św.Krzyża/

  Regulamin p.15. Proszę poprawić pisownię. [Pablo]
 • Moderator
  Po pierwsze zapomnij o stosowaniu jakichkolwiek wzmacniaczy w odległości 8 km od Świętego Krzyża (najsilniejszego nadajnika TV w Polsce - dwa nadajniki o mocach 0,8 i 1 MW). Trzeba pomyśleć nad dobrymi tłumikami, sygnały ze Świętego Krzyża totalnie przesterują każdą antenę siatkową lub inna z jakimkolwiek szerokopasmowym wzmacniaczem. Nic dziwnego że masz problemy z Polsatem, słaby sygnał jest totalnie przesterowany silnymi sygnałami z Góry Czarownic. Poza tym kierunek jest nie ten....
  Nawet na najprostszej antenie typu YAGI - takiej do 7miu elementów - będziesz miał napięcie w antenie na poziomie około 0,2V, co jest napięciem ponad 100 razy większym niż można podać na wejście odbiornika (bez powstawania degradacji jakości odbioru).
  Najbliższy nadajnik Polsatu masz na kominie EC w Kielcach
  k.22 - odbiór utrudniony przez grań Gór Świętokrzyskich - na kierunku masz grań szczytową która jest na podobnej wysokości co system antenowy na EC (ok 450 m n.p.m.) co może powodować spore utrudnienia. Azymut: około 80 stopni w prawo od Świętego Krzyża - wymaga oddzielnej anteny zaopatrzonej w PASMOWY wzmacniacz antenowy (max wzmocnienie do 20 dB z możliwością regulacji) na k.22 ale z WYCIĘTYMI pozostałymi kanałami.
  Nie jest to łatwe rozwiązanie, poza tym kosztowne i wymagające pewnej wiedzy i podstawowych przyrządów. Antena ustawiona na Święty Krzyż powinna być wyposażona w tłumiki - jeden stały około 20 dB i jeden regulowany 3-20 dB. Ustawienie poziomu należy wykonać przy pomocy przyrządu - nie "na oko'.
  Co można doradzić? wstrzymaj się z instalacją i obserwuj co się dzieje na kanałach 36 i 60.
  Zapraszam do lektury http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 ,
  jakiś czas temu były planowane testy na kanale 36tym ze Świętego Krzyża ale jakoś cicho na ten temat.
  Obawiam się że najtańszym rozwiązaniem będzie tania satelita za 10 zł miesięcznie.....
  pozdrawiam