Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przyłącze kablowe a podłączenie PEN i PE ?

zwierzus 05 Gru 2009 18:49 13682 20
  • #1 05 Gru 2009 18:49
    zwierzus
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem i potrzebuję pomocy doświadczonych kolegów. Buduję dom jednorodzinny i wykonuję instalację elektryczną we własnym zakresie.
    W warunkach przyłącza mam napisane, że mam wykonać przyłącze kablowe przewodem YAKXS 4X25 mm^2. Będzie on podłączony do zabiezpieczenia zalicznikowego 20A. TN.

Jak rozumiem przyłącze będzie zawierać L1, L2, L3 i PEN (N?). W Domu wykonuję instalację PE za pomocą uziomów wbijanych w ziemię (w odpowiedniej liczbie - pomiar) podłączonych do szyny PE w rozdzielnicy (w domu) przewodem 16 mm^2.

Czy powinienem moją instalację PE połączyć z PEN (z przyłącza) w rozdzielnicy głównej w domu?
    (jeśli tak to rozumiem, że za zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym i przed różnicówką)

pozdrawiam,
    Piotr

0 20
  • Pomocny post
    #2 05 Gru 2009 19:13
    cukras
    Poziom 17  

Witam, w warunkach masz pewnie określone wartość zabezpieczeń przedlicznikowych i za licznikowych. Wykonawca wykonuje zestaw złączowopomiarowy (ZZP) i przyłącza wspomniany kabel YAKXs 4 x 25 mm^2 do zabezpieczenia przedlicznikowego, wtedy masz 3fazy i PEN. W ZZP masz szynę N i do niej podłącz twój wykonany uziom PE. Wtedy masz instalację L1,L2,L3,N,PE (przewód PE podłączasz przed różnicówką-czyli robisz tzw. rozdział PEN na N i PE)
    coś takiego:
    przyłącze kablowe a podłączenie PEN i PE ?
    pzdr

1
  • #3 05 Gru 2009 19:37
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 05 Gru 2009 19:39
    zwierzus
    Poziom 9  

Troszkę inaczej. Przewód YAKXs 4 x 25 mm^2 kupuję i instaluję ja, tzn dociągam go z rozdzielnicy w domu do miejsca, gdzie w ogrodzeniu będzie rozdzielnica. Chyba chodziło Ci o zabezpiecze zalicznikowe.

Rozdzielnicę w ogrodzeniu, licznik , zabezpieczenia przedlicznikowe (topikowe 32A), zabezpieczenia zalicznikowe (20A) instaluje podwykonawca ZE.

0
  • #5 05 Gru 2009 19:47
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 05 Gru 2009 19:48
    zwierzus
    Poziom 9  

Do Bronek22:
    Dzięki za słowa krytyki, ta zawsze się przyda. Wygląda na to, że będę musiał zajmować się prostymi sieciami elektrycznymi do 1kV i naukę chcę zacząć od instalacji w własnym domu.
    Nie wiem czego nie rozumiesz w moim zdaniu. Zgodnie z warunkami przyłącza od słupa do rozdzielnicy w ogrodzeniu ma być instalacja 4 przewodowa, od rozdzielnicy w ogrodzeniu do domu też.

0
  • #7 05 Gru 2009 20:08
    retrofood
    Moderator

zwierzus napisał:
    Do Bronek22:
    Dzięki za słowa krytyki, ta zawsze się przyda. Wygląda na to, że będę musiał zajmować się prostymi sieciami elektrycznymi do 1kV i naukę chcę zacząć od instalacji w własnym domu.

Sieci do 1 kV wcale nie są proste. I instalacje też nie są.
    A naukę zaczyna się w szkole, a nie eksperymentuje na sobie i swoich najbliższych.

PS. ZE nie zrobi Ci zabezpieczenia zalicznikowego.

0
  • #8 05 Gru 2009 20:27
    zwierzus
    Poziom 9  

Oczywiście łatwiej krytykować niż pomóc. To w sumie forum dla początkujących :).
    Sieci elektryczne nie są proste, z tym się zgadzam. Mam inż. elektroniki i sep E ale nie zajmuję się sieciami elektrycznymi zawodowo.

W warunkach przyłącza jest powiedziane, że ja odpowiadam za WLZ zalicznikowe. Wynika z tego, że ja odpowiadam za zabezpieczenie zalicznikowe.

Dzięki za pomoc, ale moglibyście napisać więcej na temat. Jak wykonać i połączyć z instalacją szynę PE w moim przypadku.

0
  • #9 06 Gru 2009 00:22
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 06 Gru 2009 09:49
    stomat
    Specjalista elektryk

Odpowiedź dostałeś zaraz w drugim poście. Tak należy połączyć. Za zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym a przed różnicowo-prądowym.

0
  • #11 06 Gru 2009 14:59
    greg16
    Poziom 15  

Do złącza przychodzi L1 L2 L3 i PEN który jest uziemiony. Od ZZP prowadzi sie do budynku przewód 4 lub 5 żyłowy . Jeżeli przewód jest 4 żyłowy to w rozdzielnicy przewód PEN rozdziela sie na PE i N a miejsce rozdziału uziemia sie .

0
  • #12 06 Gru 2009 15:06
    Akrzy74
    Poziom 39  

Miejsce rozdziału uziemia się w sieci- i to jest jej ostatni element, natomiast w instalacji uziemia się PE.

0
  • #13 06 Gru 2009 15:15
    greg16
    Poziom 15  

" Miejsce rozdziału uziemia się w sieci- i to jest jej ostatni element, natomiast w instalacji uziemia się PE."

A co jeżeli do rozdzielnicy przychodzi ze złącza kabel 4 żyłowy? Przecież to dalej przewód PEN . Trzeba go w rozdzielnicy rozdzielic na PE i N i uziemic .

0
  • #14 06 Gru 2009 16:23
    wasyl79
    Poziom 11  

Witam,mam takie pytanko .Czy wykonując uziom(poprzez wbicie sondy w ziemie) muszę w tablicy głównej w mieszkaniu, listwę PE łączyć z listwą PEN czyli N ,wiem że jest to wskazywane ,uziemianie punktu rozdziału ale czy konieczne ,myślę ze mnie zrozumieliście o co mi chodzi ,chociaż sam mam z tym problem jak to czytam.

0
  • #15 06 Gru 2009 16:36
    retrofood
    Moderator

wasyl79 napisał:
    Witam,mam takie pytanko .Czy wykonując uziom(poprzez wbicie sondy w ziemie) muszę w tablicy głównej w mieszkaniu, listwę PE łączyć z listwą PEN czyli N ,wiem że jest to wskazywane ,uziemianie punktu rozdziału ale czy konieczne ,myślę ze mnie zrozumieliście o co mi chodzi ,chociaż sam mam z tym problem jak to czytam.

Po to są oddzielnie, żeby ich nie łączyć.
    Po co wbijasz tą sondę (jak ona wygląda?) i jak? Napisz (opisz) co chcesz uzyskać a co jest.

0
  • #16 06 Gru 2009 17:50
    wasyl79
    Poziom 11  

Sonda są to pręty wbijane w ziemie i można ich dokładać(dokręcać dodatkowe elementy)w zależności od potrzeby ,a z tym łączeniem listw to dlatego zadałem to pytanie ponieważ z tego postu (tak to zrozumiałem) że jest konieczne łączenie PE z PEN.

Dodano po 18 [minuty]:

W naszym regionie, nie spotyka się już uziomów kopanych wokół domów są tylko bite pręty(moje nazewnictwo to sonda) no i od tej sondy do listwy PE w mieszkaniu ,ale po przeczytaniu tego postu zwątpiłem czy dobrze wykonałem tą instalacje ,nie łącząc PE z PENem ale kolega retrofood uświadomił mnie że wykonałem ją dobrze ,nie mam za dużego doświadczenia w tej branży dlatego miałem te wątpliwości.

0
  • #17 06 Gru 2009 17:54
    zwierzus
    Poziom 9  

Rozumiem, że mam dwa wyjścia:
    1. Z rozdzielnicy w domu do rozdzielnicy w ogrodzeniu działki kładę kabel YAKXS 4X25 mm^2 (zgodnie z warunkami przyłącza). Więc do domu dochodzą L1, L2, L3 i PEN. W rozdzielnicy w domu rozdzielam PEN na N i PE i ten punkt rozdziału uziemiam.

Gdzie i jak w tym przypadku zainstalować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe C (lub B+C).

2. Z rozdzielnicy w domu do rozdzielnicy w ogrodzeniu działki kładę kabel YAKXS 5X25 mm^2. W rozdzielnicy w ogrodzeniu (uzgadniając z ZE i ich podwykonawcą) rozdzielam PEN na N i PE i ten punkt rozdziału uziemiam.

Gdzie i jak w tym przypadku zainstalować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe C (lub B+C).

Jeśli coś źle napisałem to poprawcie
    pozdro

0
  • #18 06 Gru 2009 17:59
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat kol. greg 16 :

Cytat:
    A co jeżeli do rozdzielnicy przychodzi ze złącza kabel 4 żyłowy? Przecież to dalej przewód PEN . Trzeba go w rozdzielnicy rozdzielic na PE i N i uziemic .

Tak- jest to dalej PEN, jednak PEN jest uziemiony w złączu i nie uziemiasz go kolejny raz- w domu uziemiamy szynę GSU przez "E", natomiast z GSU do punktu rozdziału już mamy przewód "CC". W domu nie uziemiamy przewodu PEN, tylko PE (szynę PE), lub GSU.
    Inne zadanie ma uziemienie przewodu PEN w złączu pomiarowym lub kablowo-pomiarowym, a inne uziemienie głównej szyny wyrównawczej w budynku (uziemienie PE). Dla ochrony p/porażeniowej właśnie to drugie uziemienie jest istotne.

0
  • Pomocny post
    #19 06 Gru 2009 20:29
    retrofood
    Moderator

wasyl79 napisał:
    Sonda są to pręty wbijane w ziemie i można ich dokładać(dokręcać dodatkowe elementy)w zależności od potrzeby ,a z tym łączeniem listw to dlatego zadałem to pytanie ponieważ z tego postu (tak to zrozumiałem) że jest konieczne łączenie PE z PEN.

Dodano po 18 [minuty]:

W naszym regionie, nie spotyka się już uziomów kopanych wokół domów są tylko bite pręty(moje nazewnictwo to sonda) no i od tej sondy do listwy PE w mieszkaniu ,ale po przeczytaniu tego postu zwątpiłem czy dobrze wykonałem tą instalacje ,nie łącząc PE z PENem ale kolega retrofood uświadomił mnie że wykonałem ją dobrze ,nie mam za dużego doświadczenia w tej branży dlatego miałem te wątpliwości.

Nie tak szybko.
    Napisałeś Kolego wcześniej tak:
    Cytat:
    Czy wykonując uziom(poprzez wbicie sondy w ziemie) muszę w tablicy głównej w mieszkaniu, listwę PE łączyć z listwą PEN czyli N

Więc odpisałem, żebyś w mieszkaniu nic nie łączył, bo powinieneś PEN rozdzielić wcześniej. Ale coś mi się teraz wydaje, że nie wiem, czy to jest zrobione, bo opis jest zupełnie nietechniczny i lakoniczny. Więc nie mam pojęcia, czy robisz dobrze. czy xle.

0
  • #20 06 Gru 2009 21:17
    stomat
    Specjalista elektryk

Rozdzielić wcześniej czyli gdzie ? Nie ma pewności że w złączu przy ulicy jest w ogóle uziom. Z tego złącza do tablicy w domu prowadzisz 4 x czyli L1,2,3 i PEN. W głównej tablicy łączysz PEN z szyną PE do której doprowadzasz również uziemienie z twoich szpilek. Jest to punkt rozdziału PEN. Oczywiście dzieje się to przed róznicówką. Za róznicówką dajesz szynę N której już nigdzie nie łączysz z PE. Temat wyczerpany. Taki schemat jest w drugim poście i jest poprawny. Można by ewentualnie PEN dać najpierw na szynę a stamtąd dopiero na różnicówkę.

0
  • #21 06 Gru 2009 21:20
    zwierzus
    Poziom 9  

dzięki, zamykam temat
    otwieram Markiewicza

0