Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naukowcy stworzyli telefony obsługujące język migowy

danielde 05 Gru 2009 19:58 3963 6
  • Naukowcy stworzyli telefony obsługujące język migowy
    Dla osób niedosłyszących, bądź głuchych korzystanie z telefonu komórkowego ograniczone jest do pisania sms. Lecz na szczęście technologia nadrabia zaległości. Naukowcy z uniwersytetu Cornell wspólnie z kolegami stworzyli telefony komórkowe, dzięki którym ludzie głusi mogą porozumiewać się językiem migowym, tą samą drogą, którą porozumiewają się ludzie słyszący.

"Ludzie głusi piszą sms, ale gdyby sms był czymś wspaniałym, telefony komórkowe nie byłyby rozwijane. Ludzie wolą rozmawiać i to jest powód, dla którego lubimy korzystać z komórek", powiedziała profesor Sheila Hemami. Technologia jest bardzo wygodna i pozwala głuchym "swobodnie porozumiewać się w swoim języku ojczystym", dodała Hemami.

Projekt Mobile ASL (American Sign Language) wystartował cztery lata temu. Naukowcy opublikowali wiele prac akademickich na temat ich technologii oraz przeprowadzili wiele rozmów na całym świecie. Pierwszy prototyp telefonu powstał w ubiegłym roku, a w tej chwili około 25 osób głuchych używa tego typu urządzeń na co dzień.

Jak wiadomo wideokonferencja jest powszechnie stosowana w środowisku naukowym i w przemyśle. Ale zespół tworzący "Mobile ASL" zaprojektował oprogramowanie kompresujące wideo, szczególnie dla użytkowników ASL, którego wynikiem jest przesyłanie czystego, czytelnego, zrozumiałego wideo zachowując obecne ograniczenia w przepustowości sieci. Nowa technologia działa w sieciach 2G. Zespół musiał się zmierzyć z takimi problemami jak żywotność baterii oraz zdolność przetwarzania wideo w czasie rzeczywistym w odpowiedniej płynności. Problem baterii został rozwiązany dzięki inteligentnemu oprogramowaniu, które zmienia ilość klatek na sekundę w zależności od tego czy dana osoba miga, czy ogląda.

źródło:
    http://www.physorg.com/news178997841.html

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    danielde
    Tłumacz Redaktor
    danielde napisał 671 postów o ocenie 18, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    Z pewnością duże ułatwienie dla głuchoniemych.
    Electrical
    Red. Komputery FAQ
    Miand napisał:
    Na stacjonarne niema problemu, http://www.myacn.eu/eu/pl_pl/voip/index.jsp śmiga wszędzie gdzie jest net.

Tak wiem, ale na komórki im się też przyda, mam znajomych głuchoniemych i jak widzę jakie oni długie sms-y piszę to aż żal mi się ich robi. Później siedzą w autobusie i mimo że nie słyszy to ma dźwięk włączony i słychać jak dostaje 3, 4 sms-y pod rząd; 10 minut pisze i zaraz to samo.
    Miand
    Poziom 21  
    Nie neguje potrzeby łączności mobilnej, jest niezbędna. Ja tylko informacyjnie że na stacjonarne jest i bardzo dobrze działa ( korzystałem)
    skaktus
    Poziom 37  
    Gdyby usługi rozmowy video przez UMTS były lepszej jakości (obraz, ilość klatek) to już od dawna takie rozmowy w języku migowym były by mozliwe.
    fotomh-s
    Poziom 22  
    skaktus napisał:
    Gdyby usługi rozmowy video przez UMTS były lepszej jakości (obraz, ilość klatek) to już od dawna takie rozmowy w języku migowym były by mozliwe.

a da się przez coś innego niż UMTS?
    np. HSDPA?

jak powoli migają to i UMTS wystarczy, można wysłać też film przez MMS, albo napisać email i wysłać przez zwykły GPRS, więc nie tylko sms się liczy