Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciekawy wzmacniacz do komputera i nie tylko na TDA1516Q

flubber.trip 05 Dec 2009 22:42 7405 12
  • Witam wszystkich serdecznie. Ponieważ jest to mój pierwszy założony temat, wiec w skrócie opowiem o sobie. Mam 22 lata, a elektroniką interesuje się odkąd pamiętam ;).

Chciałbym wam, drodzy forumowicze, przedstawić moją ostatnią konstrukcje, mianowicie wzmacniacz do komputera i nie tylko, na układach PHILLIPS TDA1516Q. Nie będę się rozpisywał co do układy elektrycznego, bo jest to typowa aplikacja w mostku. Interesująca jest w tym wypadku sama konstrukcja. Wzmacniacz może być montowany w obudowie komputera, w miejsce napędu 5 1/2" (CD-ROM), może także być używany jako wolno stojący (z wykorzystaniem zewnętrznego zasilacza).

Teraz co nieco o konstrukcji:
    Jest banalnie prosta, większość części, oprócz układów scalonych, pochodzi z odzysku, i tak radiatory są od wzmacniacza UNITRA WS311D, gniazdo sygnałowe od jakiegoś decka UNITRY, zaciski wyjść głośnikowych od jakiejś mikro wierzy czy czegoś jamnikopodobnego :P, a wszelkie grube przewody od uszkodzonego zasilacza komputerowego.
    Blachy przykręcone po bokach służą do przykręcenia wzmacniacza bo obudowy komputera.

Całość nie jest jeszcze w pełni skończona, brakuje pokryw od góry i od dołu. Chciałem je wykonać z laminatu, tak jak front i tył, ale zabrakło mi go :/.

Na przodzie znajduje się wyłącznik STBY, potencjometr volume (niestety na razie telpod), oraz kontrolka sygnalizująca pracę wzmacniacza. Dioda, ktora pełni rolę kontrolki, została odpowiednio spiłowana, aby przypominała jakiś kryształek, oraz aby była matowa.

To chyba wszystko na ten temat.

Proszę o konstruktywne komentarze, oraz porady co zmienic, poprawic.

Na koniec krótka galeria :D

Ciekawy wzmacniacz do komputera i nie tylko na TDA1516Q Ciekawy wzmacniacz do komputera i nie tylko na TDA1516Q Ciekawy wzmacniacz do komputera i nie tylko na TDA1516Q Ciekawy wzmacniacz do komputera i nie tylko na TDA1516Q Ciekawy wzmacniacz do komputera i nie tylko na TDA1516Q

Pozdrawiam.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    flubber.trip
    Level 27  
    Has specialization in: elektronika, e-papierosy
    flubber.trip wrote 1193 posts with rating 58, helped 82 times. Live in city Kraków. Been with us since 2009 year.
    dcr
    Level 16  
    Witam,
    spód i górę można wykonać z drobnej siateczki aluminiowej, dodatkowo jakieś ładne nóżki pod spodem .... i może jeszcze śrubki imbusowe zastosować ?
    flubber.trip
    Level 27  
    Co do siatki aluminiowej to może to nie być zły pomysł, tylko gdzie, ewentualnie z czego taką siatkę pozyskać, a co do nóżek to albo demontowane, albo jakieś bardzo niskie. W końcu wzmacniacz ma się mieścić w kieszeni 5 1/2" w komputerze, jest na razie tylko 2mm niższy od CD-ROMu. Przemyśle to jeszcze dokładnie.

Pozdrawiam.
    ziom501
    Level 10  
    na górę ładnie wpasuje się płytka z przezroczystej pleksy
    flubber.trip
    Level 27  
    Pleksa to raczej nie mój gust, a poza tym aż takich ładnych bebechów to to nie ma :D
    dcr
    Level 16  
    W Allegro np. znalazłem u " Konter_0 " siateczkę fajną.
    A jeśli wzmacniacz ma być chowany do środka komputera- to rzeczywiście nóżki odpadają. :)

Można też wykorzystać blaszki po cdromie ... odpowiednio przycięte.
    flubber.trip
    Level 27  
    Witam ponownie. Dzięki za porady i wskazówki co do pokryw górnej i dolnej.
    Na poniższym zdjęciu widać jak wzmacniacz prezentuje się w obudowie komputera. Zauważyłem że przy maksymalnym wysterowaniu i mocno obciążonym systemie mój zasilacz noname 300W nie wydala i komputer się czasem zawiesza lub całkowicie wyłącza. Cóż mocny zasilacz to podstawa :)
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A masz jeszcze jedną wolną kieszeń 3,5”? Bo w obecnym miejscu to nie za bardzo jest miejsce na wentylacje...
    Gdybyś zajął dwie kieszenie wzmacniacz umieścił pośrodku i obudował go tak ażeby z przodu wchodziło powietrze tylko od dołu a z tyłu (wewnątrz komputera) tak ażeby zasilacz wyciągał powietrze tylko z górnej części... było by dużo lepiej.
    flubber.trip
    Level 27  
    joy_pl: Mam jeszcze wolną kieszeń na samym dole, ale w obecnym ułożeniu wygodniej jest wzmacniacz obsługiwać, a poza tym przy pełnej mocy radiatory są tylko lekko ciepłe, więc nie ma problemu z chłodzeniem, zwłaszcza że raczej rzadko używam pełnej mocy :)
    WMichał
    Level 31  
    Pomysł nawet ciekawy i za to duży plus.
    Jak już wyżej wspomniano zastanowił bym się na chłodzeniem.
    Którędy wyprowadzasz przewody do głośników z obudowy komputera?
    flubber.trip
    Level 27  
    Przewody wyprowadzam przez niezaślepionego śledzia :D. Z chłodzeniem, jak już wspominałem, nie ma problemu, bo radiatory są na tyle duże, że skutecznie odprowadzają ciepło mimo takiego ograniczenia przepływu powietrza. Z reszta o skuteczności radiatorów może świadczyć fakt, iż 2 takie same, skutecznie chłodzą mój na maxa podkręcony procesor AMD Athlon 64 3200+ (oczywiście z wentylatorem ;))
    missieek
    Level 11  
    Czy masz duży brum w tej konstrukcji? A jak z zakłóceniami od zasilacza komputera?
    flubber.trip
    Level 27  
    Witam ponownie po długiej nieobecności (problem z internetem). Brumu jako takiego (50-100Hz) nie zauważyłem, co do zakłóceń z zasilacza to słychać je delikatnie przy pełnym wysterowaniu i słabym lub braku sygnału wejściowego.