Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Sat. A200 - bateria ładuje się poprawnie gdy ten wył

szymon_sz 06 Gru 2009 03:34 17175 30
  • #1 06 Gru 2009 03:34
    szymon_sz
    Poziom 9  

Cześć

Posiadam laptopa Toshiba Satelite A200 i od kilku dni mam poważny problem.

Po uruchomieniu systemu (Windows Vista), bateria od laptopa ładuje się przez kilka sekund po czym przestaje. Ikonka baterii wskazuje: podłączony, nie ładuje. Po wyciągnięciu wtyczki zasilania i ponownym jej umieszczeniu bateria znów ładuje się przez kilka sekund i przestaje. Do tego pomimo iż laptop jest podłączony poziom energii baterii maleje.

Do tego przy wyłączonym systemie i laptopie bateria ładuje się poprawnie (dioda ładowania się świeci i gaśnie jak bateria się naładuje).

Na koniec dodam, że przez ostatnie kilka dni zdarzyło mi się, że nagle komputer się wyłączył. Temperatury są dobre, w planie zasilania nie nigdzie wpisane, że komputer ma się wyłączać przy niskim poziomie baterii (tym bardziej nie tak wyłączać).

Nie mam pojęcia gdzie szukać problemu. Wirus? Komputer pada? Ładowarka? Czas na reinstall systemu (od kupna czyli jakieś dobre 3 lata) komputer śmiga bez formata.

0 29
  • #2 06 Gru 2009 09:47
    KamilSz
    Poziom 17  

sprawdź na płycie czy któryś element nadmiernie się nie przegrzewa w obwodzie zasilania, sprawdź kondensatory w obwodzie zasilania oraz wszystkie inne elementy które jesteś w stanie sprawdzić

0
  • #3 24 Sty 2010 13:51
    stanlejjj
    Poziom 9  

Mam ten sam problem. Mam Toshibe Satelite A200 od 2,5 roku i ostatnio też się tak zaczęło dziać. Kompa oglądał "spec" w sklepie gdzie go kupiłem i mówi,że nic nie widać żeby sie coś paliło czy "nadmiernie przegrzewało". Proszę o pomoc. Może ktoś wie jak wybrnąć z tej sytuacji.

0
  • #4 09 Lut 2010 13:14
    wood15
    Poziom 2  

Mam identyczny problem z tym, że niestety przy tym spalił się jeszcze zasilacz. Napisałem do Toshiby i czekam na odpowiedź.
    Kupiłem nowy zasilacz, wymieniłem baterię, przeinstalowałem windowsa ale problem nadal jest. :(

0
  • #5 09 Lut 2010 14:03
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

...bo problem jest na płycie głównej lapka.

1
  • #6 10 Lut 2010 21:34
    marcinlelenski
    Poziom 2  

jarob napisał:
    ...bo problem jest na płycie głównej lapka.

mógłbyś trochę przybliżyć ten problem bo mam podobny problem z moją toshibą... nawet gdy jest podłączona do zasilania to ciągnie z baterii(a ona sie rozładowuje i lapek się wyłącza)bateria ładuję sie tylko wtedy gdy laptop jest wyłączony.natomiast gdy wyjmę baterię i zostawię na samym zasilaniu sieciowym,laptop po krótkim(kilkuminutowym) czasie się wyłącza.proszę o pomoc!

1
  • #7 10 Lut 2010 22:09
    jarob

Dokładnie nie wskażę co jest uszkodzone, ale trzeba prześledzić cały tor zasilania od zasilacza zewnętrznego, do baterii. Posprawdzać tranzystory, kondensatory, rezystory pomiarowe prądu, zimne luty, etcetera.

0
  • #8 11 Lut 2010 11:10
    marcinlelenski
    Poziom 2  

czyli jednym słowem- do serwisu??

0
  • #9 11 Lut 2010 12:58
    jarob

jak się nie czujesz na siłach samemu posprawdzać elementów przetwornicy DC/DC na płycie, to oddaj do serwisu.

Może ktoś, kto bardziej siedzi w płytach do laptopów coś Tobie doradzi.

0
  • #10 13 Lut 2010 21:20
    darc25
    Poziom 1  

Witam!!! Posiadam posiadam Toshibe A300 i mam podobny problem, a mianowicie bateria ładuje się normalnie ale tylko gdy laptop jest wyłączony . Gdy jest podłączony to za nic nie da się uruchomić dysk włącza się tylko na kilka sekund. Natomiast gdy jest włączony na baterii i podłączam zasilacz natychmiast się wyłącza , czyli reasumując działa tylko na baterii , a ładować można tylko gdy jest wyłączony. Proszę o pomoc.

0
  • #11 13 Lut 2010 21:46
    KamilSz
    Poziom 17  

Jeśli to wasza pierwsza naprawa w życiu to lepiej oddać do serwisu, jeśli ktoś chce podjąć się samemu to radzę na początek pomęczyć laptopa i na bat i na zasilaczu i sprawdzać na gołej pcb co się nadmiernie grzeje...
    dodam że problem tkwi na bank na płycie głównej

0
  • #12 09 Kwi 2010 11:37
    adi0
    Poziom 2  

Witam

Czy ktoś już znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu? Mam ten sam model laptopa (Satellite A200-23K) i pojawia się identyczny problem: na samej baterii zasilacz działa poprawnie, ale po podłączeniu zasilacza albo system w ogóle się nie uruchamia, albo wyłącza się po pewnym czasie tak jak podczas twardego resetu.

Czy ktoś wie jaki układ może odpowiadać za tą usterkę?

Pozdrawiam

0
  • #13 10 Kwi 2010 18:59
    przekrent
    Poziom 32  

Takie symptomy świadczą o niewydolności prądowej zasilacza, upływności w linii zasilania AC bądź uszkodzeniu układu kontrolującego napięcie zasilania AC. Do zdiagnozowania wystarczy dobry multimetr. Piszę ogólnikowo bo nie przerabiałem jeszcze takiego przypadku.

0
  • #15 02 Lip 2011 06:59
    Ktyś
    Poziom 10  

Witam

Posiadam Toshibe Satellite M30X i wczoraj wyskoczył mi podobny problem, mianowicie:

-bateria ładowała się tylko przy wyłączonym laptopie
    -przy włączonym laptopie, mimo iż był podpięty do sieci działał tylko na baterii, nie ładując jej
    -laptop działał bez baterii, ale potrafił się wyłączyć(mrugała środkowa dioda, trzeba było jeszcze raz włożyć kabel zasilający)

Problemem okazały się zimne luty na gnieździe zasilania, czyli najprawdopodobniej w tej sytuacji trzeba będzie zrobić to: |GniazdoZasilania|
    Ewentualnie po prostu poprawić te luty.

W rozebraniu laptopa pomoże ta strona: |DemontażLaptopaToshiba|

Pozdrawiam

0
  • #16 22 Sie 2013 18:36
    delsol
    Poziom 9  

Panowie mam ten sam problem, toshiba a200-201 wymieniony zasilacz a problem pozostał. Laptop potrafi dobrze działać 1-2 dni a nastepnego nie można z niego korzystać bo się nagle wyłącza. Na podłączonej baterii pokazuje podłączony nie ładuje, bez baterii nagle sie wyłącza. Teraz pytanie czy rozwiązanie kolegi wyżej pomoże na 99 % bo można to taniej i szybciej ogarnąć oddając do najbliższego elektronika i wskazując co ma zrobić tzn. te zimne luty poprawić czy droższe rozwiązanie wysyłając do serwisu. Może ktoś doradzić co zrobił w tej sytuacji bo problem leży w całej serii tych laptopów.

0
  • #17 22 Sie 2013 21:29
    foldback
    Poziom 29  

delsol napisał:
    Panowie mam ten sam problem, toshiba a200-201 wymieniony zasilacz a problem pozostał. Laptop potrafi dobrze działać 1-2 dni a nastepnego nie można z niego korzystać bo się nagle wyłącza. Na podłączonej baterii pokazuje podłączony nie ładuje, bez baterii nagle sie wyłącza. Teraz pytanie czy rozwiązanie kolegi wyżej pomoże na 99 % bo można to taniej i szybciej ogarnąć oddając do najbliższego elektronika i wskazując co ma zrobić tzn. te zimne luty poprawić czy droższe rozwiązanie wysyłając do serwisu. Może ktoś doradzić co zrobił w tej sytuacji bo problem leży w całej serii tych laptopów.

A200 to głównie problem z zimnymi lutami na przetwornicy QFN dla CPU i na jej 2 tranzystorach - do przelutowania - szczególnie opis z nagłym wyłączaniem jest typowy dla tego modelu.

0
  • #18 23 Sie 2013 21:02
    waldinhopl
    Poziom 19  

adi0 napisał:
    Witam

Czy ktoś już znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu? Mam ten sam model laptopa (Satellite A200-23K) i pojawia się identyczny problem: na samej baterii zasilacz działa poprawnie, ale po podłączeniu zasilacza albo system w ogóle się nie uruchamia, albo wyłącza się po pewnym czasie tak jak podczas twardego resetu.

Czy ktoś wie jaki układ może odpowiadać za tą usterkę?

Pozdrawiam

W twoim przypadku, czyli działa tylko na baterii a po podpięciu zasilacza są problemy to na 99,9% wina kondensatora NEC/TOKIN.

0
  • #19 23 Sie 2013 22:23
    delsol
    Poziom 9  

Ok dziękuje za odp. czyli problemem nie musza być tylko i wyłącznie zimne luty na gnieździe zasilania ale również inne czynniki tj. kondensatory etc. Ile może kosztować naprawa tej usterki i gdzie się z tym udać najlepiej??

0
  • #20 23 Sie 2013 22:32
    waldinhopl
    Poziom 19  

delsol napisał:
    Ok dziękuje za odp. czyli problemem nie musza być tylko i wyłącznie zimne luty na gnieździe zasilania ale również inne czynniki tj. kondensatory etc. Ile może kosztować naprawa tej usterki i gdzie się z tym udać najlepiej??

Czy laptop włącza się do systemu na podłączonej ładowarce i zasilaczu?

1
  • #21 23 Sie 2013 22:36
    foldback
    Poziom 29  

waldinhopl napisał:

W twoim przypadku, czyli działa tylko na baterii a po podpięciu zasilacza są problemy to na 99,9% wina kondensatora NEC/TOKIN.

Podaj oznaczenie płyty głównej z Toshiby A200 ze wspomnianym kondensatorem.
    Problemy z kondensatorem występowały na płytach stosowanych np w A300, L300 a jeszcze nie widziałem takiej płyty w A200.

0
  • #22 23 Sie 2013 22:53
    delsol
    Poziom 9  

U mnie ta usterka występuje sporadycznie tzn. raz na 2-3 dni. Wszystko działa ok aż tu nagle na podłączonym zasilaczu i baterii pokazuje mi 'podłączony nie ładuje ' i jedzie już tylko na baterii aż do jej rozładowania po czym się wyłącza. Czasami pomaga wyjęcie wtyczki i włożenie jej spowrotem. Po odłączeniu baterii potrafi się poprostu nagle sam wyłączyć jakbym kabel odłączył.

0
  • #23 23 Sie 2013 22:53
    waldinhopl
    Poziom 19  

Jest taka w A200 ze zintegrowaną grafiką Intel GMAX3100. Podaj oznaczenie płyty to będzie wszystko jasne. Ale widzę, że to grafika HD2600, więc to raczej wersja bez NEC/TOKIN.

0
  • #24 24 Sie 2013 14:48
    delsol
    Poziom 9  

Nie wiem dokładnie czy chodzi o ten numer PSAE6E-OEM03CPL, tak ma grafike radeona hd2600 .

0
  • #25 24 Sie 2013 17:12
    waldinhopl
    Poziom 19  

delsol napisał:
    U mnie ta usterka występuje sporadycznie tzn. raz na 2-3 dni. Wszystko działa ok aż tu nagle na podłączonym zasilaczu i baterii pokazuje mi 'podłączony nie ładuje ' i jedzie już tylko na baterii aż do jej rozładowania po czym się wyłącza. Czasami pomaga wyjęcie wtyczki i włożenie jej spowrotem. Po odłączeniu baterii potrafi się poprostu nagle sam wyłączyć jakbym kabel odłączył.

To ewidentnie problem leży w sekcji zasilania. Skoro wyświetla komunikat: "podłączony, nie ładuje" to znaczy, że to nie wina gniazda zasilania, bo do pewnego momentu zasilanie jest podawane. Rozbierałeś tego laptopa?.

0
  • #26 25 Sie 2013 08:07
    delsol
    Poziom 9  

Nie, nie rozbierałem. Nie czuję się na siłach żeby go sam naprawić, nie mam sprzętu do tego. Chciałbym wiedzieć gdzie go oddać żeby zrobili to dobrze.

0
  • #27 25 Sie 2013 10:53
    boro1234567
    Spec od komputerów

delsol napisał:
    Nie, nie rozbierałem. Nie czuję się na siłach żeby go sam naprawić, nie mam sprzętu do tego. Chciałbym wiedzieć gdzie go oddać żeby zrobili to dobrze.

Jeśli Kolega chce naprawić zapraszam na PW.

0
  • #28 11 Mar 2014 20:33
    comp252
    Poziom 14  

Witam.
    Laptop Toshiba Statellite A300 nie uruchamia się na podpiętym zasilaczu, na baterii działa i na wyłączonym ładuje baterię. Objawy prawdopodobnie Nec Tokin pod procesorem. Jestem w posiadaniu kondensatorów z Nec-a eN8 wygrzebałem www.nec-tokin.com/english/guide/cap/pdf/psl_e.pdf‎ gdzie podany kondensator ma pojemność 330μF i napięciu 2,5 V. Może ktoś to potwierdzić bo jeżeli tak jest to chcę zastosować 4 takie kondensatory.

0
  • #29 11 Mar 2014 20:44
    boro1234567
    Spec od komputerów

Popraw linka.

0
  Szukaj w 5mln produktów