Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy OTL strasznie buczy

ElektroShock 06 Gru 2009 10:47 1684 3
  • #1 06 Gru 2009 10:47
    ElektroShock
    Poziom 12  

Witam.

Po włączeniu źródła sygnału słyszę buczenie, ale gdzieś tam w głębi można usłyszeć cichy dźwięk (jak się dobrze przysłucha). Podejrzewam, że jest to zasilacz, a dokładniej filtr. I tu jest kolejny problem. Składałem już go kilka razy na nowo, raz nie miał w ogóle napięcia stałego, a jak już miał, to wzmacniacz buczał. Jestem niemal pewny, że to przydźwięk sieci 50Hz.
    PS:Bardzo proszę o pomoc.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha zapomniałem na śmierć, projekt wykonałem z tej strony http://www.audioton.republika.pl/wzm-sluch-OTL.html

0 3
  • #2 06 Gru 2009 11:09
    any56
    Poziom 39  

Mogą być dwie przyczyny:
    1. Niewłaściwie odfiltrowane napięcie anodowe,
    2. Zwarcie katody z żarzeniem (uszkodzenie lampy).

0
  • #3 06 Gru 2009 11:25
    ElektroShock
    Poziom 12  

Lampy są raczej dobre, bo się żarzą i jeszcze przed awarią działały (czego one nie przeszły :D). Zauważyłem właśnie, że rezystor R1 się przypalił. Nie mam teraz możliwości wymiany, jutro kupię w elektronicznym i zdam raport.
    Gorzej będzie, jak nie pomoże, bo to jest część filtru...

0
  • #4 08 Gru 2009 18:09
    ElektroShock
    Poziom 12  

Wzmacniacz działa wymieniłem rezystor filtrujący w zasilaczu oraz te dwa symetryzujące napięcie zmienne 12V,rezystory mocy we wzmacniaczu i rezystor na wyjściu.Muszę tylko to wszystko jeszcze raz zebrać do obudowy i można będzie go postawić na półeczce :D.Dziękuje za zainteresowanie:)

0