Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Webasto Thermo Top T

saab9k 06 Gru 2009 11:09 6262 9
  • #1 06 Gru 2009 11:09
    saab9k
    Poziom 9  

Witam,

Posiadam w swoim aucie Webasto typu Thermo Top T. Do zeszłego roku działało bez zarzutu. W tym jednak okazało się, że jest martwe. Sterownik działa, można go zaprogramować jak i włączyć "płomień" manualnie. Jednak z jakiegoś powodu Webasto nawet się na załącza.

Sprawdziłem bezpieczniki i okazało się, że 25 amper był spalony. Niestety to nie pomogło. Jako, że nie mam żadnych schematów instalacji, zmierzyłem tylko napięcie i dochodzi do obu przekaźników oraz do wszystkich trzech bezpieczników.
    Szukając na forum znalazłem wskazówkę, żeby odpiąć dwu-pinowy wtyk z Webasto na 30 sekund. Tak też zrobiłem (przy okazji sprawdziłem czy dochodzi do wtyku napięci i dochodzi), lecz to też nie pomogło.

Bardzo bym prosił o wskazówki co sprawdzić? Schemat instalacji bądź jakakolwiek instrukcja (nawet użytkownika!) by się również bardzo przydała.

0 9
  • #2 06 Gru 2009 16:54
    mariuszolkusz
    Poziom 17  

Sprawdż świece żarową.Bez niej całe Webasto jest martwe,ewentualnie elektr.pompka paliwa.Powodzenia.

0
  • #3 06 Gru 2009 17:01
    saab9k
    Poziom 9  

To jest benzyna. Ta świeca żarowa to gdzie powinna być? W samym urządzeniu? Mogę prosić o jakiś schemat abym wiedział jak się do tego dobrać?

Czy możliwe jest aby ten typ urządzenia nie miał oddzielnej pompy paliwa?

0
  • #4 06 Gru 2009 17:05
    mariuszolkusz
    Poziom 17  

Benzyna ma wbudowany iskrownik W.N. w palenisku. Pompa paliwa też może być wewnątrz.

0
  • #5 06 Gru 2009 17:43
    saab9k
    Poziom 9  

Tak właśnie mnie się wydaje, że jest. Czy moglibyście mnie polecić warsztat/osobę najlepiej w okolicach Grodziska Mazowieckiego/Milanówka, ew. Warszawy, kto byłby w stanie mnie to zdiagnozować?

0
  • #6 06 Gru 2009 18:22
    edekr
    Poziom 13  

Prosisz o schemat a może podał byś co to za samochód

0
  • #8 23 Gru 2009 17:19
    insane2t
    Poziom 11  

mariuszolkusz napisał:
    Benzyna ma wbudowany iskrownik W.N. w palenisku. Pompa paliwa też może być wewnątrz.

mariuszolkusz nie wprowadzaj ludzi w błąd. ThermoTop T bez względu czy ma palnik benzynowy czy diesel odpalane jest przez sztyft żarowy.

Domyslam sie, ze autor wątku pisze o ThermoTop T w wersji z diagnostyką, skoro wspomniał o odpinaniu wtyczki dwupinowej. Twoj piecyk moze być albo uszkodzony albo zablokowany z kilku powodow - o ile wogóle nie wydaje żadnych odgłosów. Stwierdzisz to tylko poprzez diagnostyke - trzeba podpiąć pod kompa. Może wystarczy go tylko odblokować, bo chyba to miales na mysli mówiąc o odpinaniu wtyczki:
    1. Wyjmij na minimum 10 sekund wszystkie bezpieczniki od pieca, potem włóż je spowrotem.
    2. Włącz "płomień" na timerze/zegarku, tak jakbyś normalnie odpalał webasto.
    3. Podczas gdy "płomień" jest włączony, wyciągnij znowu wszystkie bezpieczniki od pieca. Wyjmowanie zacznij od 15 amperowego bezpiecznika nr 1, wg schematu ze strony 22 dokumentu, do ktorego dałeś linka.
    4. Po minimum 10 sekundach włóż bezpieczniki spowrotem na swoje miejsce.

Jeżeli teraz podczas próby uruchomienia pieca, będzie on kompletnie milczał - a powinno być słychać pracujące silniki elektryczne (dmuchawa i pompa wody) - to masz szanse, że sterownik pieca jest uszkodzony. Wszystko pod warunkiem, że połączenia elektryczne są okiej i że silniki nie zardzewiały :) Webasto tak jak kazde inne zmechanizowane urządzenie trzeba profilaktycznie raz na kilka tygodni (latem) uruchomić, właśnie po to by nie zardzewiało.

Service manual'a do ThermoTop i ThermoTop T znajdziesz na elektrodzie i przez gÓgla - jest po germańsku i angielsku. Piecyk zdiagnozujesz sam za pomocą interface'u wg ISO9141 (k-line). Prosty schemat międzymordzia i soft diagnostyczny jest na necie - trzeba tylko poszukać.

0
  • #9 23 Gru 2009 19:09
    walker85
    Poziom 2  

Witam mam pytanko gdzie można kupic nową płytke analogowa do webasta??

0
  • #10 10 Sty 2010 18:59
    ZKepowicz
    Poziom 18  

Dolacze sie do pytania , gdzie mozna naprawic plytke ?/sterownik wewnetrzny/

0