Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tracer model: 4life-400 HellFire wartość rezystora R23?

ellrroy 06 Gru 2009 11:28 3619 13
  • Poziom 9  
    Witam
    Padł mi taki właśnie zasilacz.
    Wymieniałem kondensatory elektrolityczne i przy okazji zauważyłem, że jeden z rezystorów został zniszczony. Niestety jest problem z rozpoznaniem jego wartości bo obudowa została zniszczona. Czy ktoś z Was posiada schemat takiego zasilacza ewentualnie czy ktoś może taki zasilacz naprawiał?
    Poniżej zdjęcie z miejscem po rezystorze:

Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 20  
    Witam
    Mam w rękach Tracera 4life/400, ale nie mogę się dopatrzeć takiego ułożenia elementów jak na zdjęciu. Pewnie mam jakąś inną wersję i z inną płytką PCB. Napisz z czym on jest połączony, to wtedy będę mógł go znaleźć.
  • Poziom 9  
    Zamieszczam zdjęcie całej płytki, a rezystor połączony jest z kondensatorem elektrolitycznym47µF/50V i z drugiej strony z elementem, którego nie mogę rozszyfrować.
    Symbol elementu na płycie to chyba R23, ale nie jestem pewien bo trochę się przypaliła płytka w tym miejscu.
    Strzałkami zaznaczyłem elementy do, których jest on podłączony.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 20  
    To mamy dwa zupełnie różne Tracery, bo mój jest na układzie scalonym 2005, ma inne radiatory itd. Natomiast znalazłem w swoich zbiorach inny zasilacz, który jest bardzo podobny do Twojego i tam siedzi rezystor 1K...
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 9  
    Rozumiem tak więc spróbuje z rezystorem 1K, a mogło się coś jeszcze uszkodzić w związku z tym rezystorem?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Uszkodzenie tego rezystora to raczej następstwo innej awarii (zwarcia).
    Sprawdź dobrze tranzystorki kluczujące transformator sterujący (ten pośrodku), na zdjęciu są zasłonięte przez radiator, a ich bazy połączone są z nóżką nr. 8 i 9 układu scalonego, diody wokół nich też należałoby sprawdzić.
    Strona pierwotna przetwornicy +5VSB także mogła ulec uszkodzeniu, częstą przyczyną jej uszkodzenia jest wyschnięty kondensator elektrolityczny.
  • Moderator
    Witam.
    Przy zasilaczach tej firmy nie ma co się sugerować zewnętrzną otoczką (naklejką) i tak dopiero po otwarciu wiemy co mamy, ale ważną kwestią jest rev. płyty PCB i jest umieszczony od strony lutowanych elementów.
    Jednego można być pewnym nie jest to rezystor o wartości 1K...
    Natomiast co do reszty uszkodzenia przeanalizuj gdzie to idzie dalej, a samą wartość podam gdy będzie podana wersja PCB.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
  • Poziom 9  
    Nie wiem czy o to oznaczenie chodziło, ale innego nie znalazłem na płytce (oprócz symboli elementów). Oznaczenie to: E88653. Jeżeli to nie o to chodziło to proszę o jakąś podpowiedź gdzie można znaleźć właściwe.
  • Moderator
    TONI_2003 napisał:
    jest umieszczony od strony lutowanych elementów.

• Poziom 9  
    Rozumiem to w takim razie jest taki sam jak na zamieszczonym zdjęciu, tzn. 20Z
  • Moderator
    Jeśli tak to potwierdza to moje przypuszczenia, a wartość rezystora to 1K5, a poniżej zamieszczam zdjęcie winowajcy. :D
  • Poziom 9  
    Czyli wymiana tej diody i rezystora załatwi sprawę? Sprawdziłem tą diodę i wygląda, że jest w porządku.
  • Pomocny post
    Moderator
    Wymienia się coś co stwierdza się po pomiarze, iż ten element nie ma swoich parametrów czy właściwości, więc cierpliwość w sprawdzaniu i do dzieła.
    Dodam jeszcze, że poruszaj się jak po sznurku, a i zasugeruje może obok kondensator elektrolityczny... :D
  • Poziom 9  
    Dzięki. W takim razie zabieram się do pracy :)