Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oczyszczanie przy wylaczaniu systemu (Win XP)

ChallengerPL 06 Gru 2009 13:01 1521 18
  • #1 06 Gru 2009 13:01
    ChallengerPL
    Poziom 12  

Witam ponownie,

Chcialbym sie dowiedziec co trzeba zrobic zeby oczyszczalo sie automatycznie Temp lub Ostatnie Dokumenty i inne takie foldery, poniewaz dowiedzialem sie ze tak sie da i ze to przyspiesza start systemu o kilka sekund, a to jest dla mnie wazne.
    Czy jest do tego jakis program czy moze da sie to zrobic w systemie bez zadnych programów?

Oczywiscie wielkie dzieki za kazda pomoc. ;)

0 18
  • #3 06 Gru 2009 13:15
    ChallengerPL
    Poziom 12  

Mam Ccleanera. Ale chcialbym zeby te tymczasowe foldery opróznialy sie przy wylaczaniu a nie starcie systemu ;)

0
  • #5 06 Gru 2009 13:19
    ChallengerPL
    Poziom 12  

Aha, rzeczywiscie brzmi logicznie.

Ale ja o tym gdzies chyba czytalem (no chyba sobie tego nie wyobrazilem :P ).

Moze da sie jakies pliki systemu skonfigurowac? Np. sposobem dokumentów tekstowych, takich jak np. boot.ini?

0
  • #7 06 Gru 2009 13:28
    ChallengerPL
    Poziom 12  

Ok rozumiem...

Móglbys mi powiedziec jakie sa zalety w oczyszczaniu systemu ccleanerem podczas uruchamiania? Co wtedy sie oczyszcza? I czy system uruchamia sie wolniej?

0
  • Pomocny post
    #8 06 Gru 2009 13:30
    DVDM14
    Poziom 35  

Nie zauważyłem żadnego spowolnienia systemu, a jeśli chodzi o to co jest usuwane, to to co sobie ustawiasz np. foldery temp, cache przeglądarki itp.
    Zaletą jest to że startujesz z kompem bez śmieci :) No i oczywiście zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności dzięki usuwaniu cache i cookies z przeglądarki.

0
  • #9 06 Gru 2009 13:31
    beo
    Poziom 36  

Moje udzielenie się w temacie, nie będzie zbyt pomocne ze względu na nie pamięć ;), ale zapewnić mogę w 100%, że to o co pyta ChallengerPL, jest do zrobienia, w stosunkowo łatwy sposób. Poszukaj troszeczkę, a napewno znajdziesz rozwiązanie.

0
  • #10 06 Gru 2009 13:37
    ChallengerPL
    Poziom 12  

@ DVDM14: no tak, pare tych zalet jest jak przy oczyszczaniu podczas wylaczania systemu.. wiec wychodzi na to samo, ale jesli mówisz ze to nie spowalnia uruchamiania (a przynajmniej nie spowalnia zauwazalnie) to spróbuje ta opcje z ccleanerem. Tu mi pomogles, ale mam nadzieje ze jeszcze ktos mi powie jak to zrobic podczas wylaczania.

@ beo: wiem ze sie da, dzieki :D Zapomnialem o Google :o

Narazie uzyje ccleanera, ale nadal bede szukal jak zrobic zeby system sie oczyszczal przy wylaczaniu ;)

0
  • Pomocny post
    #12 06 Gru 2009 13:40
    jajco72
    Poziom 20  

Witam, za tym linkiem więcej... http://xp.net.pl/art/windowsxp_full_optym.html
    A póki co:
    Optymalizacja zarządznia pamiecią poprzez ustawienia rejestru (XP/2000/2003)

Uruchamiamy Regedit i przechodzimy do gałęzi:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\SessionManager\Memory Management]

Tam możemy dodać bądź zmodyfikować następujące wartości typu DWORD:

ClearPageFileAtShutdown - jeśli ustawimy na 1 system będzie czyścił plik wymiany przy zamykaniu w celu płynniejszej pracy podczas następnej sesji. 0 - wyłączone. Zalecam ustawić na 1 (płynniejsza praca), chyba, że zależy Ci na szybkim zamykaniu systemu.

DisablePagingExecutive - jeśli ustawimy na 1 sterowniki i pliki wykonywalne nie będą cachowane na dysku tylko przechowywane na stałe w pamięci RAM. Przyspiesza to oczywiście korzystanie z tych zasobów, ale zapycha pamięć. Można spróbować włączyć tę opcję przy min. 256MB RAM, jednak ja zalecem dopiero przy 384, a najlepiej przy 512MB RAM i więcej.

LargeSystemCache - ustawienie analogiczne do 'Memory usage' (opisane powyżej).
    1 = System Cache.
    0 = Programs.

IoPageLockLimit - wartość ta określa max. ilość kilobajtów, które mogą zostać zarezerwowane na operacje we/wy. Kilkamy 'Modify' -> Decimal. Standardowe ustawienie to: 512 , zaś na większości konfiguracji (z 256 MB RAM i wiecej) zwiększenie tej wartości przynosi lepszą wydajność gł. systemu plików. Ja zalecam ustawienie 16384 dla 256 MB RAM. (Szczególnie ważne, gdy komputer uzywany jest jako serwer.)

SecondLevelDataCache - wartość ta określa wielkość pamięci podręcznej drugiego poziomu L2 Cache dostępnej dla systemu Windows.
    Kilkamy 'Modify' -> Decimal. Np. dla procesorów Athlon K7 (Slot A) ilość L2 Cache = 512KB. Należy wtedy wpisać 512. Jeśli HAL sam nie potrafi wykryć wielkości L2, ustawa tę wartość na 256(KB).

Wyłączanie podsystemu POSIX
    Usuwając z gałęzi:
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\SubSystems]
    wpisy 'Optional' i 'Posix' możemy przyspieszyć ogólne działanie systemu poprzez wyłączenie podsystemu POSIX (Portable Operating System Interface). Pozwoli to zaoszczędzić nieco pamięci. Jednak zanim dokonamy tej zmiany musimy się upewnić, że żadna z naszych aplikacji nie korzysta z podsystemu POSIX (Programy napisane zgodnie z POSIX można przenosić pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi; podsystem ten został zaczerpięnty z usług UNIXowych). W razie niepewności najlepiej zrobić backup (NTBackup) lub wyeksportować całą gałąź i dopiero usunąć te dwa wpisy. W razie problemów zawsze będziemy mogli powrócić do standardowego ustawienia.

AlwaysUnloadDLL - Explorer często cache'uje, kopiując do pamięci wiele plików DLL i pozostawia je tam przez dłuższy czas, co znacznie zmniejsza ilość dostępnej pamięci; pozwala jednak zaoszczędzić trochę czasu podczas uruchamiania tych samych aplikacji lub programów korzystających z tych samych bibliotek DLL. W razie niewielkiej dostępnej ilości pamięci operacyjnej RAM (128MB i poniżej) zalecane jest ustawienie w gałęzi:
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer]
    AlwaysUnloadDLL (wartość typu DWORD):
    na '1' (explorer zawsze będzie usuwał z pamięci władowane wcześniej pliki DLL);
    ewentualnie na '0' (explorer będzie zostawiał na jakiś czas władowane wcześniej pliki DLL)
    I wiele wiele inncy pod linkiem na górze...

0
  • #13 06 Gru 2009 13:58
    ChallengerPL
    Poziom 12  

@ jajco72 : sorry ale ja jestem zwyczajnym amatorem, nie wszystko rozumiem.

link przeczytam, ale nie teraz bo musze sie przygotowac na egzaminy i jeszcze nie zaczalem.

ClearPageFileAtShutdown : wielkie dzieki, zrobie to :)

DisablePagingExecutive : no wlasnie moja pamiec mnie "denerwuje" (ladnie mówiac) bo duzo jest zrzerane i gry wieloosobowe (z sieci, jak np. gry ijji) mula sie po jakichs 30 minutach (mam okolo 500MB RAM (mniej niz 512)), juz sie procesami i takimi rzeczami bawilem, dzieki ale z tej opcji nie skorzystam.

LargeSystemCache : a co to znaczy? :?

IoPageLockLimit : a ile mi zalecasz przy 500+ MB Ram?

SecondLevelDataCache : nie rozumiem...

Wyłączanie podsystemu POSIX : nieskorzystam

AlwaysUnloadDLL : czy chodzi ci o te zbedne Thumbs.db itd.?

0
  • #14 06 Gru 2009 14:04
    beo
    Poziom 36  

Co do session manager memory, znacznie wydłuża czas zamykania systemu, poprzez oczyszczanie pliku pagefile.sys, co nie ma związku z tym o co prosi kolega ChallengerPL. Portable Operating System Interface wyjaśnij proszę, jak działa niniejszy "pod system", i jaką przydatność oferuje dla przeciętnego usera Windows. Wskazówki Twe jajco72 są dobrze znanymi, aczkolwiek nie wszyscy zapewne znają "Trick'i i sztuczki XP" ;)

Dodano po 3 [minuty]:

AlwaysUnloadDLL usówa z pamięci biblioteki dll, które nie sa już wykorzystywane przez system lub aplikacje. Różne opinie o tej komendzie krążą.

0
  • #15 06 Gru 2009 16:58
    ChallengerPL
    Poziom 12  

Cytat:
    AlwaysUnloadDLL usówa z pamięci biblioteki dll, które nie sa już wykorzystywane przez system lub aplikacje. Różne opinie o tej komendzie krążą.

Co masz na mysli?

0
  • #17 06 Gru 2009 17:17
    ChallengerPL
    Poziom 12  

Aha. Czyli tez nie skorzystam.

@ jajco72: wlasnie czytam ta stronke co podales. Sciagnalem bootvis i mam teraz wykres czasu do bootowania, w ile czasu sie laduje pare rzeczy, itd. Na stronie jest napisane o aktualizacji sterowników, problem w tym ze ja slyszalem juz wiele razy te slowo ale jedyne co wiem, to to ze mozna to w pewnym sensie porównac do uslug :?

A tak przy okazji, czy boot w 33,89 sec. w "dzisiejszych czasach" jest dobrym wynikiem? :D

0
  • Pomocny post
    #18 06 Gru 2009 17:22
    beo
    Poziom 36  

Problemów raczej nie wywołuje. Ale korzyści z tego też nie ma. ChallengerPL robi się z tego wszystkiego off top, bo o co innego zupełnie pytałeś.

0
  • #19 06 Gru 2009 17:39
    ChallengerPL
    Poziom 12  

No chodzi mi o szybszy start: z 33,89 sec. spadlo na 27,87s. :D

ClearPageFileAtShutdown: gotowe, niedlugo pewnie zauwaze róznice.

AlwaysUnloadDLL: mam wiecej niz 128Mb RAM, mam okolo 500.

0