Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak interptetować parametry linii ADSL neostrady?

06 Dec 2009 15:36 44529 121
  • Level 29  
    Witam.
    Jak w temacie - jak powinny wyglądać parametry (i przy jakim łączu) ? Czy przy innych prędkościach się zmieniają ?
    Niżej przedstawiam swoje - czy one są 'dobre' ?

Tłumienie
    Bliski koniec: 26.5 (dB)
    Odległy koniec: 17.0 (dB)

Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 31 (dB)
    Odległy koniec: 19 (dB)

Pozdrawiam
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator
    Takie sobie. Rewelacji nie ma...
    Raczej bym nie podnosił szybkości bo mogą być kłopoty.
    Stosunek sygnał/szum jest taki kiepskawy...
  • Level 29  
    A teraz wytłumacz mi jakie powinny być te parametry - w sensie co powinno być większe, a co mniejsze, jakie wartości optymalne ?
  • Helpful post
    Level 36  
    Optymalne to:
    synchro ~30000/1280 (znak "~" bo najwięcej widziałem ok.28000 na Netii "8 Mb/s")
    Tłumienie
    Bliski koniec: 0 (dB)
    Odległy koniec: 0 (dB)
    Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 40 (dB)
    Odległy koniec: 40 (dB)
    Wszystko rock stable, czyli bez zmian nawet o 0,1 dB przez lata, może da się tyle osiągnąć 5 cm od centrali - DSLAMu :)
    Zaś fatalne to Sygnał/Szum bliski 6 dB, a Tłumienie rzędu 50 dB (choć i przy 65 niektórym chodzi).

Twoje są dobre do skoku o poziom wyżej, 19 dB to nie mało i wystarczy jeśli jest stabilność, natomiast skok o 2 poziomy czyli np. z 1 Mb/s na 6 Mb/s może być ryzykowny.
  • Level 35  
    Witam.
    Pozwolę sobie się wtrącić:
    Czy przy takich parametrach linii Będzie poprawnie działała Neostrada z z telewizją?
    Screen z testu:
    Jak interptetować parametry linii ADSL neostrady?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    Level 36  
    Należy podawać szybkość łącza (synchro), bo od tego dużo zależy. Parametry masz tragiczne, nic więcej nie pójdzie. Z tłumienia strzelam, że szybkość masz ok.1 Mb/s (a na pewno nie 6 Mb/s), nie ma szans na 4x większe synchro, ale za to możesz mieć opcję neo z TV przez satelitę.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 29  
    Dzisiaj parametry diametralnie się zmieniły (na gorsze)
    tłumienie
    Bliski koniec: 28.0 (dB)

Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 22 (dB)
    Odległy koniec: 18 (dB)

Dodatkowo w słuchawce telefonu coś trzeszczy. Co jakiś czas zrywa mi połączenie...
    Czy takie 'coś' mam zgłosić na infolinii tepsy ?
  • Level 36  
    Klasyka, zgłaszałem to wiele razy (ja i inni) bez skutku, ale możesz spróbować. Jednak i tak możesz iść z łączem o poziom w górę, będzie rwać tak samo podczas trzasków, ale gdy trzaski sobie pójdą to będzie stabilnie.

@DVDM14: nie będziesz mieć 2 Mb/s, już szybciej 512 kbps gdy podłączą więcej neostrad w okolicy. Zaś Livebox dobrze się sprawuje nawet na łączach 20 Mb/s (bo okazuje się że na jego modemie parametry są minimalnie lepsze niż na innych).
  • Level 29  
    Ogólnie cały wątek założyłem, bo w marcu zamiast neo 1mbps... (narazie w teorii) będę miał Netię ... 6mbps...
    Teraz nawet sygnału nie mam w słuchawce! No i nie wiem czy i ile razy wyślę ten post...

Parametry na teraz (a właściwie na poprzednie połączenie, bo w trakcie pisania postu połączenie zostało zerwane chyba 2 razy...)

tłumienie
    Bliski koniec: 26.5 (dB)

Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 26 (dB)
    Odległy koniec: 12 (dB)
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Przy tych parametrach nie masz szans na 6Mbps.
  • Level 29  
    Mówisz o tych w moim ostatnim poście, czy o tych w pierwszym ?
    Te w pierwszym są 'normalne' a te ostatnie są wynikiem jakiegoś uszkodzenia linii...

Łącze naprawione... niby, bo parametry mi spadły:

Tłumienie
    Odległy koniec: 18.0 (dB)

Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 24 (dB)
    Odległy koniec: 17 (dB)
  • Level 29  
    Czy mógłby mi ktoś jeszcze powiedzieć czym różni się 'Bliski' i 'daleki' koniec ? Co jest ważniejsze?
    Ostatni pomiar parametrów:

Tłumienie

Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 34 (dB)
    Odległy koniec: 14 (dB)
  • Helpful post
    Level 20  
    Jeśli mnie pamięć nie myli to jeden parametr odnosi się do download'u a drugi do upload'u.
  • Level 10  
    Linksys wag200, neo 6mb

DSL Status: Connected
    DSL Modulation Mode: MultiMode
    DSL Path Mode: Interleaved
    Downstream Rate: 7456 kbps
    Upstream Rate: 640 kbps
    Downstream Margin: 18 db
    Upstream Margin: 21 db
    Downstream Line Attenuation: 17 db
    Upstream Line Attenuation: 3.5 db
    Downstream Transmit Power: 12 db
    Upstream Transmit Power: 17 db

Pójdzie 10mb?
    z gory dzieki za odp, pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 36  
    Pójdzie bez problemu i to zapewne z lepszym Downstream Margin (wyższym z powodu ADSL2+), jak też parametry na Upstream masz znakomite, więc możliwe że osiągniesz pełny upload (i Margin grubo ponad 6). Możesz nawet spróbować z 20 Mb/s (jeśli parametry są stabilne), ale nie osiągniesz maxa i Margin będzie na granicy ryzyka.
  • User removed account  
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    piterek81 - szanse na 2Mbps masz spore, ale nie stuprocentowo. A przy okazji - Netia nie sprzeda Ci 4Mbps - przez BSA są dostępne jedynie 1, 2, 6Mbps.
    Pozostałe prędkości jedynie przez LLU.
  • Level 29  
    Moje ostatnie parametry (znowu szumiało, zgłoszenie awarii -> przyjazd techników, który skończył się na odwróceniu 1 z filtrów (zapewne po jakimś remoncie został odwrotnie podłączony, jednak przez dłuższy okres czasu było ok...)

Tłumienie
    Bliski koniec: 17.5 (dB)
    Odległy koniec: 11.0 (dB)

Sygnał/Szum
    Odległy koniec: 25 (dB)

Jak na razie 1 Mpbs... czy na tych parametrach pójdzie mi 6Mpbs ?
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli podane wyżej parametry są stabilne i niezależne od pory dnia i warunków pogodowych, to 6Mbps pójdzie.
  • Level 29  
    Są prawie tak stabilne, jak reaktor w Czarnobylu...

Na teraz, kiedy w telefonie znowu coś 'trzeszczy'

Tłumienie
    Bliski koniec: 24.0 (dB)
    Odległy koniec: 13.0 (dB)
    Sygnał/Szum
    Bliski koniec: 30 - 34; rzadko poniżej 30 (dB)
    Odległy koniec: 22 (dB)

Czy ktoś wie, dlaczego w telefonie mi trzeszczy? To dźwięk, jakby gdzieś iskrzyło, czy robiło się zwarcie, dodatkowo wtedy z reguły nie mam, albo mam bardzo niskie napięcie na linii (1 telefon ma podświetlenie, prąd czerpie chyba właśnie z linii, kiedy trzeszczy - nie świeci przy podniesionej słuchawce).
    Trzaski nie są synchroniczne, mają 'strukturę' ognia ;)
    U mnie w domu wszystko z instalacją OK, więc co może być przyczyną ?

Pozdro

EDIT:

Po zmianie odcinka kabla w domu (przez techników z Tepsy)

Tłumienie
    Bliski koniec: 22.0 (dB) [edit: na dworze jakieś -7 st. C, a tłumienie=18.5 :) ]
    Odległy koniec: 12.0 (dB)

Sygnał/Szum
    Odległy koniec: 23 (dB)

Mam nadzieję, że ostatni raz się pytam (nie nauczyliście mnie jak interpretować :D ) - czy na takich parametrach "pójdzie" 6Mpbs ? Parametry stabilne, zero trzasków itd.
  • Helpful post
    Level 36  
    maras2003 wrote:
    Mam nadzieję, że ostatni raz się pytam (nie nauczyliście mnie jak interpretować :D )
    Pewnie nie ostatni :) Odpowiadam po czasie, 3 dni po naprawie lub "naprawie", bo trzeba było dać więcej czasu trzaskom. U mnie nie raz trzaski znikały np. na miesiąc by potem trwać tydzień (po 5 minut - 5 godzin dziennie). Więc nie mów, hop, obserwuj parametry, wsłuchuj się w słuchawkę przez przynajmniej miesiąc. Jeśli będą niestabilne to i tak możesz brać 2 Mb/s, będzie tak samo rwać jak 1 Mb/s. Jeśli zaś będą stabilne to możesz brać 6 Mb/s.

Co do "nauki" to jest sprawa matematyki i wyczucia/doświadczenia, ale tak na oko przy takim tłumieniu jakie masz (wszędzie podobnym) dla 6 Mb/s musisz mieć STABILNOŚĆ oraz:
    Sygnał/Szum nie mniej niż
    Bliski koniec: 25 (dB)
    Odległy koniec: 20 (dB)
    Im więcej tym lepiej, parametry jw niemal gwarantują spadek poniżej 10 dB po przyśpieszeniu łącza z 1/256 na 6/512 (a jak źle pójdzie to poniżej minimalnych 6 dB co spowoduje że synchronizacja nastąpi na niższym poziomie, będziesz miał np.4,5 Mb/s a płacił za 6).
  • Level 29  
    Łącze stabilne, tylko sygnał/szum, bliski koniec teraz ma 32 dB :) Reszta bez zmian i wahań :)

terrade wrote:

Im więcej tym lepiej, parametry jw niemal gwarantują spadek poniżej 10 dB po przyśpieszeniu łącza z 1/256 na 6/512 (a jak źle pójdzie to poniżej minimalnych 6 dB co spowoduje że synchronizacja nastąpi na niższym poziomie, będziesz miał np.4,5 Mb/s a płacił za 6).

Co znaczy że 'parametry gwarantują spadek' ? Tzn. że jak będę miał 6Mbps, to moje parametry sygnał/szum spadną o ileśtam ?

Możesz mi powiedzieć jak mniej-więcej będą wyglądały moje parametry przy tych 6mbps i czy będą one na tyle dobre, żeby nie zrywało co chwile połączenia ? (+czy wtedy na 100% będę miał INTERLEAVED a nie FAST, czy każdy router obsługuje te 2 'standardy' ?)

No i jeszcze: fachowcy zmienili mi kabel (na jakiś chudy, przyłączeniowy). W jednym miejscu jest on łączony ze starym, grubym. Nie wiem w jaki sposób jest on połączony, pewnie 2 przewody skręcone ;) Czy gdybym takie połączenie dodatkowo jeszcze zalutował taką standardową cyną, czy parametry choć trochę polepszyły by się ? Co jeszcze mogę zrobić dla lepszego 'połaczenia' kabli - jakiś ekran z folii aluminiowej :D ?

btw. rozumiem że za x lat nie będę mógł mieć więcej niż te 6Mpbs, chyba że mi kabelek zmienią ;) ?
  • Helpful post
    Level 36  
    Mnóstwo pytań, więc trochę ustawię twój post.
    maras2003 wrote:

1.Co znaczy że 'parametry gwarantują spadek' ?
    2. Tzn. że jak będę miał 6Mbps, to moje parametry sygnał/szum spadną o ileś tam ?
    3.Możesz mi powiedzieć jak mniej-więcej będą wyglądały moje parametry przy tych 6mbps
    4. i czy będą one na tyle dobre, żeby nie zrywało co chwile połączenia ?
    5.(+czy wtedy na 100% będę miał INTERLEAVED a nie FAST,
    6. czy każdy router obsługuje te 2 'standardy' ?)
    7.pewnie 2 przewody skręcone ;)
    8.btw. rozumiem że za x lat nie będę mógł mieć więcej niż te 6Mpbs, chyba że mi kabelek zmienią ;) ?

1.Przeinaczyłeś, więc precyzyjnie do bólu: "Im więcej tym lepiej, parametry jw niemal gwarantują że z powodu przyśpieszenia łącza z 1/256 na 6/512 spadek będzie poniżej 10 dB"
    2.Tak.
    3.Tylko na oko: tłumienie 25,15 sygnał szum 12-14,10-14, czyli zapas jest.
    4.Zapewne tak, ale musisz mieć STABILNOŚĆ a ja wątpię w tą naprawę i pewnie trzaski wrócą.
    5.Przy 6 Mb/s TPSA daje interleaved z dużym przeplotem.
    6.Router nie ma nic do rzeczy, to jest ustawiane na porcie na centrali.
    7.Zwykle mają swoje złączki, sam nie próbuj bo to jest walka o 0,5 dB, jeśli nie jest zepsute to nie ma co ruszać.
    8.Jeśli dadzą ADSL2+ to masz szanse na 10 Mb/s (i niepełny upload) oraz może się pojawić Netia LLU, a wtedy szanse na 8.
    Ale się nie rozpędzaj, bo 3 dni bez trzasków to mało i upewnij się przez miesiąc czy nie wrócą.
  • Level 29  
    terrade wrote:

1.Zapewne tak, ale musisz mieć STABILNOŚĆ a ja wątpię w tą naprawę i pewnie trzaski wrócą.
    2.Przy 6 Mb/s TPSA daje interleaved z dużym przeplotem.
    3.Zwykle mają swoje złączki, sam nie próbuj bo to jest walka o 0,5 dB, jeśli nie jest zepsute to nie ma co ruszać.
    4.Jeśli dadzą ADSL2+ to masz szanse na 10 Mb/s (i niepełny upload) oraz może się pojawić Netia LLU, a wtedy szanse na 8.
    Ale się nie rozpędzaj, bo 3 dni bez trzasków to mało i upewnij się przez miesiąc czy nie wrócą.

1. Jestem na 100% pewny że trzaski nie wrócą i że problemem był nadpalony kabel (jakieś 2-3 lata temu, przy kładzeniu papy termozgrzewalnej ;) ), który po pewnym czasie gnił itd, ogólnie problem pojawił się przy dużej wilgotności i małej temperaturze. W kablu były chyba 4 żyły, po jego zmianie jest ok, a sam kabel w miejscu przepalenia izolacji złamał się, gdy lekko go wygiąłem ;)
    2. Ja będę miał 6Mbps od netii, po kablach TPSA, czy w tym wypadku to tpsa ustawia mi interleaved, a netia nie ma nic do gadania ?
    3. Całe połączenie jest w prostokątnej, czarnej puszcze, może rzeczywiście nie ma sensu grzebać...
    4. Dlaczego nie pełny upload? Który parametr za to odpowiada? (bliski czy daleki koniec? - no i czy te 'końce' nie mogły by się nazywać normalniej, typu 'upload' i 'download' :D ? )

No cóż, jeszcze 2 miesiące czekania :) Sprawdzałem parametry, są ciągle takie same :)

Przy okazji: im wieksze tłumienie, tym większy spadek sygnału po zwiększeniu prędkości ? Czy są na to jakieś wzory, kalkulatory ?

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi w temacie :) Mam nadzieję że czegoś się dowiem/nauczę.
  • Level 36  
    1.U mnie wymieniali gniazdko, potem kawałek kabla na centrali, dalej zmieniali pary, a na koniec zmienili całą instalację w domu (że zostało mi jedno gniazdko), ale efekty były krótkotrwałe.
    2.Może ma ale TP może się nie zgodzić, bo wszystko jest zgodnie z zasadami wykreowania portu. Gdyby TP dawała lepsze warunki konkurencji to wiadomo co by zrobili klienci.
    3.Pewnie, że nie ma sensu.
    4."Odległy koniec", ale w innych routerach to się nazywa normalnie.

"Przy okazji: im większe tłumienie, tym większy spadek sygnału po zwiększeniu prędkości ? Czy są na to jakieś wzory, kalkulatory?"
    Tak i tak. Takie "wzory i kalkulatory" mają w sobie niektóre routery, ale sychronizacja jest zawsze znacznie poniżej rzekomego "Attainable Rate". 1 Mb/s to max dla uploadu w Annex A (dopiero w M jest 3). Praktyka pokazuje że nawet ci którzy wzięli Neostradę 20 Mb/s i mają blisko do tych 20-tu nie wyciągają pełnego uploadu. Ty masz za niski margin (23) na upstream, by przeżył takie przyśpieszenie, po prostu spadnie do 6-7 dB i zostanie wynegocjowana jak najwyższa synchronizacja, co da zapewne ok.700 kbps prędkości.
  • Level 2  
    witam, podpisalem nowa umowe i zmienilem predkosc z 1 na 6 mb ale sie zastanawiam czy to wogole pojdzie, moj router to linksys wag54g2:

DSL Mode: G.Dmt
    DSL Channel: 64
    DSL Upstream Rate: 320000
    DSL Downstream Rate: 1312000

Down up
    DSL Noise Margin: 29 dB 30.5 dB
    DSL Attenuation: 15.0 dB 35.0 dB
    DSL Transmit Power: 18.2 dBm 11.7 dBm

Modulacji neistety nei da sei zmienic na adsl2+ zeby wrazei czego podciagnac parametry. Z tego co wiem teraz dziala mi tryb fast a bedzie intervaled takze powinny sie poprawic troche. Czy da sie tlumienie poprawic na uploadzie ? czemu na dl jest bardzo dobre a na up juz srednie, przeciez jesli na up jest srednei to i na dl powinno tez byc srednie wkoncu jeden kabel.
  • Level 12  
    ja mam takie parametry
    Quote:
    ADSL Firmware Version : FwVer:3.7.6.1_A_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0
    Line State : Showtime
    Modulation : G.DMT
    Annex Mode : ANNEX_A

--------------------------
    Downstream Upstream
    SNR Margin : 13.5 20.0 db
    Line Attenuation : 29.0 12.5 db
    Data Rate : 7456 640 kbps

a pingi skacza do 1800ms
    co mam zrobic
  • Level 29  
    Widzę że 6Mbps, więc na pewno INTERLEAVED.
    Sprawdź czy nikt niepowołany nie podłączył się do urządzenia (routera), oraz czy nikt 'powołany' nie korzysta aktywnie z łącza.
  • Level 36  
    @westmen3: twoje parametry nie mają nic do pingów (interleaved to zwykle 30-40 ms więcej, rzadko 100 ms, ale nie 1000!).

@Mateush`: to co piszesz o tłumieniu jest nienormalne i powinni się wypowiedzieć fachowcy od napraw jak Szaleniec czy Lubamet. Ja bym odpiął wszystkie urządzenia/telefony z gniazdek i filtry (niektórzy podłączają je do telefonu zamiast jak w instrukcji do gniazdka, co u mnie - na próbę - podniosło tłumienie o 14 dB) i wtedy sprawdził czy jest tak samo. A dalej można sprawdzić to na innym modemie/routerze.
    Raczej powinno się udać, gorzej byłoby gdyby parametry były normalne i te 35 dB było dla downloadu, wtedy na 6 Mb/s w ADSL nie byłoby szans, w ADSL2+ mogłoby ruszyć. A tak to oba marginy powinny wytrzymać takie przyśpieszenie.