Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zasięg można uzyskać z anteny CB w aucie ? Przykłady

Kamil1987 06 Dec 2009 19:00 27094 21
    Kamil1987
    Level 16  
    Witam

Przeszukałem forum i nie tylko lecz nie znalazłem tego typu tematu, proszę o wasze doświadczenia z zasięgiem anten CB, wymieńcie model anteny, długość i szacunkowo jaki zasięg uzyskujecie.

Jestem przed zakupem CB i chętnie bym kupił antenę do 68cm dzięki czemu bezproblemowo będę wjeżdżał do garażu ale obawiam się że może to być zbyt krótka antena. Zasięg 4km by był wystarczający.

Pozdrawiam
    Kamil
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    133km auto-stacja bazowa. Antena 2m długości.
    Michał
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

W paśmie 11m (27MHz) jest dość prosta zasada zachowania się "fal radiowych i propagacji" .

A zasięg zależy od wielu czynników i nie wymagaj od userów aby napisali, że antena X ma zasięg Y.

Można by przyjąć, że :

1. anteny skracane (99% anten na autkach) im mają dłuższy promiennik (bat) tym jej skuteczność i sprawność jest lepsza.
    2. im wyżej jesteś w stosunku do ziemi , tym więcej widzisz (słyszysz) i Ciebie też lepiej słyszą (widzą).
    3. w 11-sto letnim cyklu plam słonecznych, propagacja słabnie i wzmaga się. Najbliższym maksimum plam słonecznych będzie przypadał około maja 2013 roku i w tedy rozchodzenie się fal radiowych (czytaj : propagacja) osiągnie szczyt. Będziesz wtedy mógł robić łączności na 14000km (14 tys.) [Australia] i na 10000km (10 tys.) [Brazylia, USA] . A niestety rzadko po Europie. Z mocą nadajnika 4W z samochodu.

Pozdrawiam.
    Fill@
    Level 11  
    Witam moje doświadczenie z antenami i CB nie jest bardzo długie bo trwa około 8 miesięcy. Kupiłem stare radio President (johnny prod filipińskiej) i zostało ono zestrojone z anteną midland ml 145. Gdy sprawdzałem zasięg z kierowcami mijając się na trasie to dogaduję się spokojnie do około 6km.

Ciekawostka jest taka ze gdy jechałem (byłem na nie dużym wzniesieniu) usłyszałem tekst "volvo zapal światełka" te słowa powiedział mój kolega poznałem jego głos. Gdy parę godzin później w pracy spytałem go czy powiedział ten teks "volvo zapal światełka" i podałem mu mniej więcej godzinę o której to było to odpowiedział mi ze to on i spytałem gdzie był to wyszło że usłyszałem go z odległości 17KM. Jak to możliwe to sam nie wiem czy on mnie by usłyszał to w to wątpię ale ja go usłyszałem.
    pietach
    Level 22  
    20km i więcej...kilka łączności po Europie.
    Antena Lemm 2001 Turbo (208cm)
    crunky
    Level 32  
    W zasadzie SP5ANJ wszystko wyjaśnił. Na bezpośredniej łączności rzędu pojedynczych kilometrów bardzo zależne od ukształtowania terenu. Kiedyś za dobrych czasów, na stacji bazowej rozmawiałem z mobilkami z Południowej Francji , Hiszpanii, Portugalii. Przeważnie Polacy którzy jeździli w trasy.
    birband
    Level 23  
    Antena bazowa - mobile na trasach europejskich (Niemcy, Austria, Holandia, Anglia". Te łączności w modulacji AM/FM. Łączności w modulacji SSB - Francja, Grecja, Chorwacja, Anglia, daleki wschód Rosji, a także cała polska.
    Bushman10980
    Level 22  
    Słynne CB radio ręczne Alan 38 (cegła) z oryginalną anteną. Miejsce - wycieczka szkolna w Tatrach 200m od góry Giewont łączności po 30-40km.
    Ten sam "ręczniak" na grzybach na Kaszubach (lasy mieszane) łączności po 15km.
    SuperStar 3900 12W SSB PEP + antena Spectrum 1600. Miejsce blok w Pruszczu Gdańskim antena na 3 pietrze + 5m masztu godzina 23:00 łączność z Chojnicami.
    Oraz miastami tj Pasłęk, Kwidzyn.

I jeszcze ostatnia łączność: Oddalając się mobilem od miejscowość Lębork drogą przez Kaszuby (m.Łebno) utrzymywałem łączność na SSB ze stacja bazową w Lęborku do lotniska Rębiechowo meldując się co kilka km.

73! Bushman

P.S. Zapomniałem dodać antena na mobilu 1,5m z krótkimi przeciwwagami przy podstawie zamontowana na relingu auta osobowego.
    albion1
    Level 17  
    Mój rekord to Cb Jack + antena magnesowa Hustler 1m na samochodzie na ssb łączność z Potenza we Włoszech. Ten sam zestaw tylko w domu, antena na parapecie, podczas propagacji nasłuch całej Europy.
    arekb81
    Level 28  
    Jeśli szukasz krótkiej anteny i zasięg 4 km Ci wystarczy, to może President Florida? Ma 45 cm.
    W mieście zasięg średnio ok 3 km, na trasie 5-6 km, wszystko zależy od warunków.
    Tylko, że ta antena przy niektórych prędkościach wyje i to dość głośno, jakby łożysko w kole miało zaraz się rozpaść. Zależy też w którym miejscu na dachu ją się postawi. Dlatego się jej pozbyłem. :)
    Bushman10980
    Level 22  
    Panowie. Autorowi tematu chodzi o zasięg bez użycia propagacji na fali przyziemnej, bezpośredniej. Łączności po Europie nie są problemem jeżeli podwyższają się warunki propagacyjne - wtedy konfiguracja stacji nie ma aż takiego znaczenia - prędzej czy później uzyska się łączność po odbiciu od warstw jonosfery. A zasięg pewny zawsze będzie zależał od wysokości anten, czułości odbiorników i zakłóceń odbieranych podczas nasłuchu (itp.)- co z tego że kogoś słyszymy na s7 jak wycieraczki, skutery, trakcja elektryczna zakłócają nam odbiór.

Bushman
    kratek69
    Level 11  
    ja mam presidenta alabamę i często zasięgi łapie większe niż mi potrzeba w miarę czysto łapię z ok 12-15 km, rekord to 25km(mobil-mobil) mój ojciec ma sirtela s90 na busie i 12 km to max zasięg ale przeważnie jest sporo mniej
    Jap
    Level 28  
    Nic dodać nic ująć do słów SP5ANJ

Ale pochwalić się mogę - mobil ONWA MK2 + MISSOURI - na równinach do ok 10-15km, w warunkach propagacyjnych Świdnica <-> wiocha pod Paryżem, w warunkach miastowych do ok 5km

Baza - President Lincoln (USB 21W) + ant 5/8 SSB - Nowa Zelandia i to w emisji Slow Scan TeleVision :o)
    pawełwartki
    Level 2  
    witam . mój zestawik to
    mobil- sirio 5000+ performer + president jII z asc zasięg normalny do 25 km
    baza antemka bez nazwy 7/8 fali + alan 87 holandia bo tam mam znajomych
    Kamil1987
    Level 16  
    Witam ponownie

Nadal jestem w fazie testwów mojego pierwszego radia, ostatnio na trasie z Warszawy do Mińska Maz. uzyskałem zasięg 7km czyściutko jak łza, myślę że jeszcze z 2 - 3 km by się udało osiągnąć lub ta osoba nadająca miała mocny sprzęt :) Ale czasami mam wrażenie że osoby oddalone o 3km mnie nie słyszą (w mniejszym mieście). Mam wrażenie że ja nadaję całkiem dobrze i stosunkowo daleko lecz osobę odpowiadającą słyszę fatalnie a ona usłyszała mnie dobrze, wina tu leży po stronie mojego radia / anteny czy po stronie sprzętu nadawcy ? Radio TTi 881 + antena Pirat 62cm lecz ponoć solidna w stosunku do długości, max antenę chcę mieć do 68cm by wieżdżać do garażu bez składania ale jeśli z tej anteny nie uzyskam tych 8-9 km poza miastem i ok 3 - 5km rozsądnie czystego odbioru w Warszawie to zdecyduję się na jakąś dłuższą antenkę. Proszę powiedzcie czy to normalne że odbiorca słyszy mnie dobrze a ja jego fatalnie.
    akexander_m
    Level 15  
    Witam.
    Mój sprzęt to TTI-880 +ML145.
    Rozmowa mobil-mobil 30-40 km z tym że ja na górce ok 320m npm.
    Co do radia, TTI ma "tępy odbiornik" nie dziw się, że koledzy Cie słyszą dobrze ale Ty już nie.
    Dalekich łączności, bajo.
    zenerka89
    Level 10  
    smiac mi sie chce jak goscie pisza o antenach 208cm jak tu kolega chce antene krótka powiem Ci tak antena krotka jest dobra ale zalezy dla kogo musisz postawic sobie warunek gdzie. ile kilometrów, i o jakich godzinach najczesciej podrozujesz, ja mam presidenta georgie 35 cm antenka jest droga ale jedno o niej moge powiedzieć tylko na plus ma swietny odbior tzn chodzi mi o to ze słyszysz innych bardzo dobrze mozna porownac ja do rozmowy przez telefon kom. jeśli chodzi o zasieg to ja słysze 3 km a nadawać moge tylko 1 kilometr max. Nie słuchaj w bzdury z allegro czy tam goscia powyzej ze np florida ma taki zasieg bo to kompletna bzdura. jesli chodzi o miasto to lepsza jest dla mnie krotka bo nie słucham jakis bzdur na kanale 19, o trase jesli chodzi jest bardzo dobra ale w duzym ruchu gdzie jest duzo mobili, a jesli chodzi tak jak juz wspomniałem wczesniej godziny o jakich jezdzisz to chodzi mi o to ze jak jedziesz autkiem po trasie o 2 w nocy po nieruchliwej trasie to nie masz praktycznie woole zadnej komunikacji, ja sam teraz kupuje presidenta ml145 bo jezdze głównie po trasach i potrzebuje dłuzszego zasiegu ten jest zbyt mały, a i jeszcze jedno gdy kupic antenke np president ohio to nie licz na lepsze parametry, polecam tylko typowe anteny i koniecznie president jesli podczas trasy chcesz słyszec wszystko wyraznie bo gwarantuje jedno antena midlant sirio hustler i inne wynalazki sa dobre dla kogos kto lubi nie patrzec na droge i sie skupiać tylko wsłuchiwać sie co tam ktos powiedział w tym trzeszczacym glosniku pozdrawiam

Zgodnie z 15 punktem regulaminu proszę poprawić post.
    Przed wysłaniem postu, użyj funkcji "Pisownia".
    Nie kasować wpisu! /c2h5oh/
    pietach
    Level 22  
    Quote:
    w tym trzeszczacym glosniku pozdrawiam

Na trzeszczący głośnik nawet najdroższa antena świata nic nie pomoże ...
    1-3km to na zabawkowym Walkie Talkie można osiągnąć.

Trzeba określić czy ktoś potrzebuje CB w samochodzie, żeby znać sytuacje na drodze 3-5 km przed nim lub to czy jest entuzjastą i lubi dodatkowo pogadać sobie z ludźmi z miejscowości przez które przejeżdża.
    Niektórzy wolą mieć 35cm antenkę i zasięg 3-5km a inni 150-200cm antenę i zasięg 20-50km.

A TY na podstawie własnych wymagań o innych nie pisz :
    Quote:
    smiac mi sie chce jak goscie pisza o antenach 208cm

I popraw te błędy w postaci braków "polskich ogonków"

A poza tym coś kręcisz.
    Tu piszesz że:
    Quote:
    ja mam presidenta georgie 35 cm antenka jest droga ale jedno o niej moge powiedzieć tylko na plus ma swietny odbior tzn chodzi mi o to ze słyszysz innych bardzo dobrze mozna porownac ja do rozmowy przez telefon kom

a w innym wątku że:
    Quote:
    Chodzi o to: mam radio Onwa mk3 + antena georgia 33 cm. Ma silne trzaski gdy squercha przekręcę maks w lewo, a muszę tak mieć aby słychać tych którzy są dalej ode mnie (wiem za krótka antena).

Quote:
    bo tak sie nie da uzytkować cb radia w taki sposób, żałuję ze kupiłem tak mała antena a na dodatek zapłaciłem za nią słono

Moderated By c2h5oh:

Proszę uwagi na temat pisowni zgłaszać do moderatora korzystając z funkcji "zgłoś do moderatora +3pkt".

User removed account
    User removed account  
    djblack
    Level 13  
    A ja powiem tak : Testowaliśmy wiele polecam -- >> President Alaska . Ml-145 . Dobry Transceiver i masz spokojnie 20Km. Odradzam TTI i tym podobne szumofony!

PS. Jeśli 5Km wystarczy ci to kup sobie metrową antenę na pewno będziesz zadowolony.
    Zestaw zboczeńca takiego jak ja w mobilu to President Lincoln + President Alaska.

Potwierdzone QSL Wielka Brytania oraz Szwecja.Pozdrawiam i dalekich potwierdzonych łączności życzę.
    lotnyptak
    Level 9  
    ja zrobił łączność 40,000 km

Moderated By kriss51.:

3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać. 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych. Odpowiedź już dawno została udzielona. Zamykam.