Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W

almighty 06 Dec 2009 20:54 45068 89
Computer Controls
  • Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W

Z ciekawości o po oglądnięciu dużej ilości chińskich świetlówek led, postanowiłem zrobić własną lampę na diodach LED - wzorowałem się na oświetleniu kuchennym z forum.

Lampa wykonana jest na diodach LEDP6-CLN6A-MKW-CREE ciepło białych. Każda dioda ma osobny radiator z 10cm ceownika aluminiowego, nie połączony elektrycznie z innymi, jest do niego przyklejona klejem epoksydowym Bison Epoxy Metal, nóżki ma wygięte w górę i do nich lutowane kabelki. Każdy taki radiator przymocowany do drewnianej "ramy". Diody łączone szeregowo po 7 sztuk i 3 takie szeregi równolegle. Zasila to LM317 jako źródło prądowe dając 830mA na całość trochę mało i brakuje do pełnej mocy ale transformator jest trochę za słaby. Diody przyklejone do radiatorków są lekko ciepłe, około 36st. Jak widać na zdjęciach taka lampa świeci bezpośrednio w dół i ładnie oświetla to co potrzeba. Ma również bielsze światło i bardziej przyjemne niż świetlówki. Wszystkie zdjęcia wykonane na ISO 100, F11 i czasie naświetlania 6sekund, bez żadnych zmian oprócz zmniejszenia.

Koszt wykonania lampy:
    Diody 136zł
    Ceowniki 24zł

Jest lepsza niż 3 świetlówki 8W tylko mogłaby być tańsza.

Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W
    Oświetlenie pokoju lampą LED - 21W

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    almighty
    Level 12  
    Has specialization in: wszystko
    almighty wrote 95 posts with rating 75, helped 0 times. Live in city Jaworzno. Been with us since 2003 year.
  • Computer Controls
    kaken
    Level 15  
    Ciekawy design, zasilacz rzeczywiście do najsprawniejszych nie należy, ja zasilam diody 1W prądem ok 300mA - z Twojego wystarczyło by ledwo na 3 szt.. Na zagranicznych sklepach można tanio kupić gotowe zasilacze do ledów (z darmową wysyłką).
  • Computer Controls
    luki13
    Level 11  
    Bardzo sympatyczny efekt. Nie wierzyłem, że LEDy potrafią tak ładnie oświetlić pokój. Chyba sam zastanowię się nad budową takiego oświetlenia. A możesz powiedzieć jak wrażenia po dłuższym świeceniu? Nie bolą oczy?

10/10 Gratuluję.!
    Griz
    Level 16  
    Widzę, że LEDy powoli trafiają do użytku :D

Lampka kosmiczna - ale mnie się podoba. Jeśli chodzi o zasilacze, to swego czasu firma Fiberled z Wrocławia miała coś ciekawego w ofercie.

Poprawka: firma nazywa się teraz Advanced Led Systems i w akcesoriach na stronce ma jakiś sensownie wyglądający zasilacz stabilizowany na 350mA - niestety tylko 10V.

W ogóle diody mocy można zasilać większym prądem, pod warunkiem zapewnienia dobrego chłodzenia. Oczywiście żywotność może spaść, ale to zależy tylko od temperatury w jakiej będą pracować.
    wojtek_84
    Level 13  
    A sprawdzałeś może jak u ciepie jest z oddawaniem ciepła przez diody ? Wydaje mi się (i chyba tak jest) że diody najwięcej ciepła oddają przez nóżki które u Ciebie wiszą w powietrzu. No i jeszcze kwestia czy ten klej to aby na pewno jest dobrym przewodnikiem ciepła ? Czy przypadkiem nie działa jak izolator ?
    tomeeh
    Level 24  
    Duży plus za porównanie różnych źródeł światła! Jak widać LED prezentuje się całkiem przyzwoicie, chyba najlepiej oświetla dywan bez zbędnego rozświetalnia sufitu i górnych partii ścian. Myślę, że nie bez znaczenia jest tu fakt, że dzięki zastosowaniu diod, które są odseparowane od siebie przestrzennie unika się w pewnym stopniu cieni.
    User removed account
    User removed account  
    Piotrek1970
    Level 18  
    Całkiem fajny projekt, jednak mam pewne ale... Zdjęcia powinny być zrobione po korekcji balansu bieli dla każdego ze źródeł -jeżeli aparat umożliwia taki ficzer ;-) i możliwie robione w trybie pół automatycznym dla jednej przysłony wtedy czas wiele by mówił o jasności. Pomijając jednak takie podejście widać duże zaangażowanie w porównanie znacznej ilości alternatywnych rozwiązań oświetleniowych. Tak trzymać!
    P.s: propozycja z nieznacznym doświetleniem sufitu jak najbardziej trafna proponuje dołożyć po 1 lub 2 diody w przeciwną stronę.
    skaktus
    Level 37  
    A dla mnie projekt bez sensu bo:

-ogromna cena lampy
    -kupa kasy poszła w lampę a nie świeci choćby w połowie swoich możliwości
    -użyłeś dość słabych diod SMD co mija się z celem bo z nich wiele światła nie wyciśniesz, w dodatku mogłeś trochę poczekać, kupić diody na DealExtreme (tam diody CREE można mieć od 1 dolara), z tym że wóczas taką 1 diodę zasila się prądem ok 700 mA, wóczas lampa by pokazała co potrafi

Do czasu kiedy diody nie będą po 1 czy to 2 zł, kiedy ich sprawność nie wzrośnie a ilość ciepła które wydzielają nie spadnie, takie lampki to będzie pewien przerost formy nad treścią. Wszystko jest wciąż za drogie, świeci tak sobie itp.
    leonard40i4
    Level 18  
    Witam.
    Projekt jest dobry, ale najbardziej podoba mi się porównanie oświetlenia pomieszczenia przy różnych źródłach. Widać, że ledy nie źle sobie dają radę, ale zdjęcie i tak w pełni nie odzwierciedla rzeczywistości. Uważam, że ledy siadają w porównaniu z świetlówkami energooszczędnymi dobrej marki. Ledy są podobno męczące dla wzroku, mają słaby współczynnik lumenów do mocy, problem zasilania, ale zastanawiam się czy nie użyć je w korytarzu lub łazience. Almighty napisz, czy przy oświetleniu led po kilku godzinach przebywania nie masz go dość, czy można czytać itp.
    Griz
    Level 16  
    skaktus wrote:

1. użyłeś dość słabych diod SMD co mija się z celem bo z nich wiele światła nie wyciśniesz

2. w dodatku mogłeś trochę poczekać, kupić diody na DealExtreme (tam diody CREE można mieć od 1 dolara)

3. z tym że wóczas taką 1 diodę zasila się prądem ok 700 mAh, wóczas lampa by pokazała co potrafi

Ad.1. Z tego co się orientuję, większość dostępnych na rynku diod LED mocy jest wykonana jako elementy SMD.

Ad.2. Na podanym przez Ciebie portalu część z nich jest już po prostu zalutowana na podłożu MCPCB oraz umieszczona w obudowach z optyką. Część z nich to (tak mi się wydaje) chińskie "no name'y", które nie posiadają podstawowej zalety - długiego "czasu życia". Ceny też nie są tak rewelacyjne (a do tego przesyłka).

Ad.3. To jakim prądem możesz zasilić diodę zależy od wydajności jej chłodzenia. Oczywiście nie jest to wartość nieograniczona, a zależna od zdolności rozpraszania ciepła przez obudowę/strukturę diody. Nowe diody mocy, przy zastosowaniu dodatkowych radiatorów można zasilać bez problemu prądem 700mA.

leonard666 wrote:
    ...mają słaby współczynnik lumenów do mocy, problem zasilania...

Nie zgodzę się. Oto wartości wyszperane na szybko w internecie:
    Żarówka 17 lm/W
    Halogen 20 lm/W
    Metalohalogen 70 lm/W
    Świetlówka 90 lm/W
    Dioda LED 100 lm/W

Bardziej niekorzystny jest stosunek lm/zł, ale i tak diody zaczynają już być stosowane tam gdzie liczy się niska awaryjność, bądź występują duże koszty konserwacji.
    skaktus
    Level 37  
    Griz wrote:

Ad.1. Z tego co się orientuję, większość dostępnych na rynku diod LED mocy jest wykonana jako elementy SMD.

Ad.2. Na podanym przez Ciebie portalu część z nich jest już po prostu zalutowana na podłożu MCPCB oraz umieszczona w obudowach z optyką. Część z nich to (tak mi się wydaje) chińskie "no name'y", które nie posiadają podstawowej zalety - długiego "czasu życia". Ceny też nie są tak rewelacyjne (a do tego przesyłka).

1 - W SMD robi najwięcej firm bo są tanie, jednak wystarczy porównać żarówkę z np. 80 diodami SMD a taką z 3 diodami CREE i różnica widoczna gołym okiem

2 - z podanego portalu zamawiam od dłuższego czasu i jak do tej pory wszystko szło zgodne z opisem i w pełni sprawna / takie jak trzeba.

Aktualnie z tego sklepu mam latarkę z zoomem i diodą CREE , na którą idzie 600mAh. Zasięg takiej latarki jest niesamowity,szczególnie jeśli tak jak moja posiada ona funkcję zoom.

W dodatku proszę się zapoznać z regulaminem sklepu - wysyłka jest DARMOWA , nawet jeśli zamówisz coś za 15 centów.
    Griz
    Level 16  
    Co do punktu 2, zwracam honor, nie robiłem tam zakupów a kolega tak więc rzeczywiście nie mnie się wypowiadać co do jakości towaru.

Prosiłbym jednak o przykład diody firmy CREE zasilanej prądem 350 lub 700mA nie będącej elementem SMD (najchętniej link). Przyznam się, że takiej jeszcze nie widziałem i nie potrafię znaleźć nigdzie w ofercie.

wojtek_84 wrote:
    Są też diody o cieplejszej barwie. Żaden problem. Kwestia gustu.

Tu niestety dochodzi też kwestia ceny - diody białe o ciepłej barwie (temp. barw. 3100K) są najdroższe i mają najmniejszą wydajność lm/W, więc stosunek lm/zł jest najgorszy.
    Tomash_ek
    Level 15  
    Diody Cree jako jedne z najwydajniejszych na rynku, serdecznie je polecam. Zwłaszcza serię o wydajności >90lm/W. Kolega ma rację zasilając je małym prądem. Dla geniuszy z powyższych postów dodam iż wraz ze wzrostem prądu spada sprawność diody i to lawinowo wręcz. Dla 1W cree białej zimnej, przy 350mA mamy ok 110lm/w. Przy 700mA już tylko 75lm/W! Przeciążanie diod mija się z celem. Powoduje jedynie przegrzanie i skrócenie czasu pracy. Diody przede wszystkim mają być trwałe. Jeśli zależy Ci na wyciskaniu max jasności, zaadaptuj sobie dobrą lampę wyładowczą. Taniej wyjdzie i Re lepsze.
    Co do barwy światła, ledy białe ciepłe od cree mają ciepłe i przyjemne światło ale lekko wybrakowane w sferze zieleni i niebieskiego, dlatego też polecam łączenie diod ciepłych i zimnych w stosunku - u ciebie - 1 zimna/6 ciepłych. Oddanie barw polepszy się o wiele, nie zamieniając pokoju w prosektorium.

I na koniec anegdotka. Budując oświetlenie z diod led do kuchni (85W) wygrzewałem moduły wieszając je na firanie okiennej i tak sobie świeciły na pełnej mocy. Po ok 5h siedzenia i lutowania, chciałem wstać i zasłonić okno gdyż słońce świeciło mi z konta w monitor i był słabo czytelny. Kiedy wstałem zdałem sobie sprawę że świecą DIODY a była to 1 w nocy. Światło z dobrego modułu ledów jest praktycznie nie do odróżnienia od słonecznego.
    Pozdrawiam i życzę więcej takich prac. LED na prawdę są siebie warte.
    Tomasz.
    almighty
    Level 12  
    Wygląd konstrukcji podyktowany jest głównie tym że każda dioda ma elektryczne połączenie z podstawką oddającą ciepło i łącząc je na jednym radiatorze wyszłoby zwarcie, chociaż anodowane ceowniki nie przewodzą prądu na powierzchni, potrzebne by były dodatkowe płytki itp a miałbyć możliwie niski koszt.

Światło było męczące przez kilka godzin ale jak sie przyzwyczaić to nie męczy i jest przyjemniejsze niż ze świetlówek, dużo mu bliżej do słonecznego.

Klej dobrze przewodzi ciepło bo jest go minimalna warstwa. Diody oddają ciepło przez podstawki. Klejem tym mam połączone-zalane podstwki lamp el34 z obudową i można powiedzieć że doskonale całe ciepło przekazuje na obdowe

Maksymalny prąd dla tych diód to 350mA, 300 nominalny a moje 280 jest z zbyt słabego transformatora.

Ceowniki z Castoramy cięte ręcznie, ogólnie robione w pośpiechu bo polutować pokleić i dociąć 21 elementów potrafi bardzo zniechęcić. Jeszcze jedną diodę złamałem w pół ale po jej złączeniu świeci normalnie :)
    reaven22
    Level 29  
    Projekt ciekawy, daję 4/6 za pomysł i wykonanie. tylko 4 dlatego że zasilacz na LM ma małą sprawność, a jednym z powodów stosowania LED jest właśnie energooszczędność.
    Zastosował bym dedykowane zasilacze prądowe 350mA. Największy z jakim miałem do czynienia był w stanie zasilić max 30 1W diod połączonych szeregowo.

Sam w domu mam trochę oświetlenia LED ale nie jako główne źródło a jako nocne które załącza się zegarem o określonej porze i świeci do rana. Dzięki temu można przejść w nocy przez dom nie potykając się :) Dodatkowo mam oświetloną elewację budynku. Dookoła domu przymocowane jest 120 3diodowych modułów flux w odstępach 60cm. Dzięki temu dom jest ładnie oświetlony a rachunki za prąd nie wzrosły drastycznie :) całość elewacja + nocne oświetlenie w domu (kuchnia, łazienki, przedpokój, korytarz ) pobiera moc rzędu 30W.
    almighty
    Level 12  
    Zasilacz na lm317 był na próbę, dla testów na szybko docelowo ma być odpowiedni sprawniejszy w środku lampki w wyfrezowanym zagłębieniu najlepiej przetwornica bezpośrednio z 230V.
    *vip*
    Level 17  
    Quote:
    Żarówka 17 lm/W
    Halogen 20 lm/W
    Metalohalogen 70 lm/W
    Świetlówka 90 lm/W
    Dioda LED 100 lm/W

Takie pytanie... przy którym z tych źródeł świtała nasze oczy czują się najlepiej...?
    szeryf.rm
    Level 22  
    A czy kolegę almighty można prosić o wiarygodne zdjęcia zrobione tych samych oświetleń kiedy aparat jest ustawiony na jedną korekcję barw (np. słoneczny dzień, albo przynajmniej światło zwykłej żarówki) oraz przy jednakowym czasie naświetlania? Większość aparatów ma co najmniej tę pierwszą opcję. Druga czasami nie jest dostępna, choć w niektórych aparatach można się do niej dostać przez menu dość daleko grzebiąc. Bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcia wykonane właśnie w ten sposób, bo naprawdę byłoby widać różnicę. Sam jestem ciekawy jak wyglądają różnice.

PS. stała korekcja barw pozwoli na częściowe odróżnienie barwy światła, czyli do czego jest ono bardziej podobne. Dla trybu "żarówki zwykłej" i "słońca", zdjęcia wyk. w świetle świetlówek są bardziej niebieskie. Natomiast dla stałego czasu naświetlania można odróżnić jaśniejsze oświetlenie od ciemniejszego, co byłoby bardziej widoczne niż na tych zdjęciach, co kolega już zrobił. Jeśli dałoby się zrobić te zjęcia, to pewnie niektórzy (w tym również i ja) bardzo by się ucieszyli :).
    -RoMan-
    Level 42  
    Z tego, co czytam w pierwszym poście - "czułość", czas naświetlania i przysłona były stałe. Jedynie o korekcji nic nie wiemy.
    szeryf.rm
    Level 22  
    Wiem, też to czytałem, ale o korekcji nic nie wiem, a poza tym dość dziwnie wyszły te zdjęcia skoro wszystkie te parametry jednakowe, a różnice tak "niewielkie" pomiędzy parami źródeł światła różniącymi się co najmniej 2-krotnie.
    Griz
    Level 16  
    *vip* wrote:
    Takie pytanie... przy którym z tych źródeł świtała nasze oczy czują się najlepiej...?

To jak czują się nasze oczy nie zależy od sprawności (lm/W) źródła światła, ale od temperatury barwowej, i widma emitowanego światła (mającego wpływ na współczynnik oddawania barw - CRI) oraz występowanie migotania (jak na przykład w świetlówkach).

Diody LED mocy zasilane są stałym prądem, i nie "migotają" a współczynnik CRI dla nowych generacji ma wartość powyżej 75.

Wchodzą tu też w grę tzw. cechy osobnicze. Przykładowo ja wolę do pracy światło "zimne" (o wyższej temperaturze barwowej) podczas gdy inne osoby mogą czuć się lepiej przy oświetleniu "ciepłym".
    Lj_E-gain
    Conditionally unlocked
    Od LED-ów szybko będą boleć oczy ... powodzenia jeszcze przy czytaniu :)

Dodano po 5 [minuty]:

... W klubie Dj-ka jest oświetlona LED ... oczy siadały po 3 godzinach (świeciły pod kątem 40/60%) te z góry nie drażniły .. ale przy takim pokoju i takiej mocy będzie strasznie na dłuższą metę :)
    leonard40i4
    Level 18  
    Griz napisał.
    Nie zgodzę się. Oto wartości wyszperane na szybko w internecie:
    Żarówka 17 lm/W
    Halogen 20 lm/W
    Metalohalogen 70 lm/W
    Świetlówka 90 lm/W
    Dioda LED 100 lm/W

Zapomniałeś, że ledy potrzebują zasilacza i należy dodać straty mocy na nim. Uważam, że diody led na dzisiejszym poziomie technicznym nie nadają się na oświetlenie główne, ale na pewno się sprawdzą jako pomocnicze jak napisał Reawen.
    Griz
    Level 16  
    Przecież napisałem wcześniej
    Griz wrote:
    Bardziej niekorzystny jest stosunek lm/zł, ale i tak diody zaczynają już być stosowane tam gdzie liczy się niska awaryjność, bądź występują duże koszty konserwacji.

i nie twierdzę, że diody nadają się do każdej aplikacji, ale ten dzień już tuż tuż.
    timo66
    Level 23  
    Lj_E-gain wrote:
    Od LED-ów szybko będą boleć oczy ... powodzenia jeszcze przy czytaniu :)

Dodano po 5 [minuty]:

... W klubie Dj-ka jest oświetlona LED ... oczy siadały po 3 godzinach (świeciły pod kątem 40/60%) te z góry nie drażniły .. ale przy takim pokoju i takiej mocy będzie strasznie na dłuższą metę :)

No chyba kolega jest śmieszny :D , a powietrze było czyste i ludzie przebywający tam nie mają bladego pojęcia co "fajka", nie wspominając o innych używkach :|
    SaraniS
    Level 26  
    Witam
    Ja mam w pokoju lampkę biurkową z popularnej na pewnym portalu aukcyjnym, "taśmy LED". Ogółem 4 odcinki po 5 cm - wg danych z aukcji pobór mocy rzędu 4.8W/metr (u mnie < 1W). Zasilane stabilizowanym zasilaczem do anten siatkowych (12V, 100mA).
    Świecą wystarczająco nawet do czytania (no, wzrok mam dobry) i mnie osobiście ich światło nie męczy.
    W kuchni mam - również z tej taśmy (w sumie 10 odcinków po 5cm) oświetlenie pod szafkami - sprawdza się doskonale, oświetlając wystarczająco blat roboczy.

@TOPIC: 10 za pomysł kształtu/ wykonania lampy i użycia najbardziej chyba futurystycznych (w sensie: mających przed sobą przyszłość) źródeł światła. Nie wiem, czy faktycznie świeci to równie silnie jak 3 świetlówki 8W, (jednak światło z 21W powinno być porównywalne) ale zawsze można jeszcze doświetlić choćby 100W żarówką ( :D ) w razie np. poszukiwań śrubki w dywanie ;)
    Obecnie mam w pokoju jako główne źródło (acz używane właśnie tylko do takiego "doświetlania", gdy potrzebuję równe silne światło w całym pokoju) świetlówkę "rurę" 30W, ale przymierzam się do jego zmiany też na LED, choć nie wiem, czy będę już inwestował w "LED mocy", czy jeszcze nadal w te taśmy ;)
    Pozdrawiam
    ic_735
    Level 15  
    Witam

-RoMan- wrote:
    Z tego, co czytam w pierwszym poście - "czułość", czas naświetlania i przysłona były stałe. Jedynie o korekcji nic nie wiemy.

Proponuję sprawdzić dane (exif) jakie zapisał aparat (Pentax K10D z oprogramowaniem w wersji 1.30.00.18 ) którym były robione zamieszczone zdjęcia.

Są one KOMPLETNIE NIE ZGODNE z tymi jakie podał autor !!!
    Przykładowe dane odczytane z fotografii:
    - Wszystkie zdjęcia zostały wykonane na przysłonie f 5,6
    - Wszystkie zdjęcia balans bieli - automatyczny
    - ISO 320 i 400

Co do pomysłu:

Też o czymś takim myślałem.
    Jak na razie koszty są w porównaniu z innymi źródłami światła wyraźnie wyższe.
    W miarę ładnie i prosto wykonane.

Pozdrawiam
    shg
    Level 35  
    ic_735 wrote:
    Proponuję sprawdzić dane (exif) jakie zapisał aparat (Pentax K10D z oprogramowaniem w wersji 1.30.00.18 ) którym były robione zamieszczone zdjęcia.

Są one KOMPLETNIE NIE ZGODNE z tymi jakie podał autor !!!

Obawiam się, że nie zrozumiałeś o co chodzi i do tego strasznie krzyczysz.
    Chodzi o ostatnie zdjęcie zmontowane z kilku, które akurat w EXIF nie ma żadnych parametrów zapisanych.